Nismo se još pošteno ni sabrali od ushićenja koje nam je priredio najjači Threadripper sa 64 jezgra i 128 “tredova”, a na test nam je stigao i drugi predstavnik nove serije sa Zen 2 jezgrima – 3960X. U pitanju je možda i najzanimljiviji model koji u sebi nosi 24 jezgra izvršavajući 48 “tredova” istovremno, sa cenom koja je čak 3x manja od gore pomenutog “flegšip” 3990X modela.
I nije to samo pitanje cene, jer procesor sa puno jezgara lako zbuni softver ili čak ne postoje trenutne verzije aplikacija koje mogu podržati rad tolikog broja jezgara. Da ne biste čekali, tu je malo normalnija verzija koju programi vide bez problema, a uz to procesor se i malo lakše razmahne po pitanju viših frekvencija, tako da automatski postaje zanimljiviji izbor većini zahtevnih korisnika. Prelazak na 7nm tehnologiju proizvodnje je automatski omogućio efikasnije pakovanje tranzistora na manjoj površini silicijuma i primenu naprednije Zen 2 organizacije resursa. Sve to je rezultiralo boljim performansama, pa su Threadripper 3000 procesori, najpoželjnije rešenje svih onih koji se trenutno bave zahtevnim poslovima i proračunima.
Već smo rekli da ovaj TR3960X predstavlja jeftiniji derivat, tačnije najjeftiniji model u ponudi TRipper 3000 serije. Njegovih 24 jezgara sa ukupno 140 MB keš memorije, rade u rasponu frekvencija od baznih 3.8 pa do turbo ubrzanih pojedinačnih jezgara na 4.5 GHz.
A arhitekturi Threadripper 3000 serije smo već pričali pa da se ne bi ponavljali sa detaljima, a ukoliko vas interesuje da to ponovo čujete kliknite na sledeći link gde će vam sve biti objašnjeno o “chipletu” i kako je AMD-u uspelo da smesti ogroman broj Zen 2 jezgara na silicjum relativno male površine.
Ko imalo uključi logiku, shvatiće na osnovu iskustva sa “mejnstrim” Ryzen modelima, da takav procesor troši puno energije, što sa druge strane aktuelizuje problem efikasnog hlađenja. Kod ovako jakih modela procesora, sa zaiusta orgromnim brojem operativnih jezgara, čiji je broj koliko do juče bio nezamisliv, sve se zapravo vrti oko hlađenja. Što imate bolje hlađenje, utoliko ćete postići bolje rezultate. Prosek potrošnje kod današnjeg TR3960X modela je 280W kao i kod jačeg 3990X, ali sa razlikom da zbog manjeg broja jezgara, slabiji 3960X postiže veče prosečne frekvencije. Čak i u tim situacijama lako probije zadati okvir potrošnje kada sa uključenim PBO2 i XFR funkcijama, u trenucima maksimalnog angažovanja resursa beleži potrošnju od 380W.
Procesor stiže u TR4 pakovanju i radi sa novom generacijom sTRX40 matičnih ploča koje zajedno sa sitemiskom kontrolerom na samom procesoru onbezbeđuju čak 72 PCIe komunikacione putanje, značajno više od aktuelne Intel platforme u ovoj kategoriji koja nudi tek 48 PCIe putanja. Procesor smo dobili na test u vidu jednog sjajno konfigurisanog računara, onako kako jedna ozbiljna workstation stanica visokih performansi treba da izgleda. Taj utisak počinje odmah od sjajnog Supermicro kućišta sa produženom ATX centralnom ćelijom i krakteristično pocinkovanim čeličnim limom te ventilatorom na zadnjoj poziciji iza CPU-a koji je zaštićen grilom… tipično za “profi workstation” stanice.
Osnovu čini vrlo dobra ASUS ROG Strix TRX40-E Gaming karakteristtična po velikom broju raspoloživih PCIe 4.0 konekcija četvrte generacije – standarda sa duplo povećanim maksimalnim transferom podataka, Wi-Fi vezom 6. generacije na bazi 802.11 ax standarda i 2.5 Gbps Ethernet rešenja. Tu je naravno i podrška za 256 GB sistemske memorije. Neki naš lični stav je da bi ovde, u ovu svrhu, bolje “pasovao” nedavno predstavljeni Asrock TRX40 Creator, zbog 10 Gbe Ethernet veze i brzog USB 3.2 2×2 USB standarda za brže prebacivanje podataka koji je zapravo od važnosti za ciljnu grupu korisnika kojima je namenjen Threadripper. Jer ASUS-ov model je više nekako gejming, a što potvrđuje i oznaka u njegovom naslovu. Nema pomenute uređaje kojima raspolaže ASRock model, več 2.5 Gbps LAN i USB 3.2 sa 10 Gbps u sekundi. Na kraju krajevam, Threadripper i nije namenjen gejmingu pa je u tom pogledu ova ploča pomalo promašena u srži svoje namene. Ne može se baš sve prodati pof gejming reklamom, to bi ASUS trebao dobro da zna.
Procesor se hladi pomoću AIO sistema i to jednom od najboljih serija ove vrste – NZXT Kraken X53 modelom. Voleli bismo da se mesta našlo za jači X73, ali konzervativna konfiguracija kućištazbog dva 5.25” mesta ne dopušta instalaciju 360mm radijatora.
“Storage” uloga je proverena Gigabyte Aorus 2TB M.2 NVMe uređaju koji koristi prednost četiri brze PCIe transportne putanje četvrte generacije, kako bi što brže dostavio podatke gladnim procesorskim jezgrima. Sistem poseduje popunjenih svih 8 memorijskih ležišta sa odličnim G.Skill Sniper DDR4 3200 modulima koji daju ukupni kapacitet od 64 GB RAM-a, čime je zadovoljen princip za osnovnih 2 GB sistemske memorije po jednom fizičkom jezgru, čak i malo više od toga. Idealno je imati 2 GB po logičkom jezgru, pa imajte to na umu pri konfigurisanju računara.
Grafički sistem je poveren Radeon Pro W5700 karti, kako to i dolikuje profesionalnoj radnoj stanici visokih performansi sa prevashodnom ulogom akceleracije u Renderer Pro opitimizovanim aplikacijama za 3D modeliranje.
Konačno jedan ovako moćan sistem mora biti podmiren u pogledu energetskih zahteva, a u tu svrhu se brine odlično Seasonic napjanje sa potpuno modularnom konfiguracijom kablova. U pitanju je FOCUS+ Gold model izlazne snage 1000W. Test sistem:
MB:
ASUS TRX40 Gaming
CPU:
AMD Ryzen Threadripper 3960X
RAM:
64GB (8x8GB) G.Skill SNIPER 3200 CL14
VGA:
AMD Radeon RX 5700 XT 8G GDDR6
HDD:
Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps
SSD:
Gigabyte Aorus MVMe x4 PCIe v4.0,
Cooler:
NZXT Kraken X53
PSU:
Seasonic
Driver:
TRX40 Chipset 2.04.04.111Radeon Pro Softwatre 20.Q2.1
OS:
Windows 10 64-bit ver. 1909
Performanse:
[modul]test=1044[/modul]
[modul]test=1045[/modul]
Dolazimo do onog dela koji smo svi najviše očekivali. Naravno u pitanju su performanse jednog ovako jakog konfigurisanog sistema u profesionalne svrhe rad ana računaru. Sa cenom od skoro 4K evra, svakako nije namenjen onima koji bi da eksperimentišu, već onima koji ozbiljno rade.
U blenderu smo izmerili zaostatak za najjačim TR3990X od 80% što je ipak dobra srazmera u kontekstu kalkulacije 3x skupljeg procesora. Istovremeno je 40% brži od najjačeg Ryzen 9 3950X AM4 modela od koga je duplo skuplji.
Keyshot pak kaže da TRipper 3960X brže renderuje od najjačeg Ryzen modela, beležeći 46% kraće vreme. U isto vreme, zaostatak za najjačim Threadripper-om iznosi 83%. U kontekstu odmeravanja snaga zanimljivo je i poređenje za jednom jakom grafičkom kartom kao što je RTX 2070 SUPER jer od Keyshot 9 verzije je podržan CUDA GPU rendering. Dotična karta obavlja posao za 80% manje vremena, ali rezultat očigledno nije na nivou kvaliteta algoritma koji u istu svrhu upošljava jezgra TR3960X procesora – jednostavno, lošiji je.
I praktično, situacija se ponavlja u sličnim aplikacijama za 3D modeliranje poput Cinema 4D, Maya i 3ds Max aplikacija, bilo da se radi o Arnold ili AMD Renderer Pro modulu za renderovanje scena.
Kada su u pitanju Adobe aplikacije recimo da u Lightroom-u, TRipper 3960X beleži odličan rezultat jer mu je potrebno 50% manje vremena nego najjačem Ryzen 9 procesoru. U Premiere Pro CC 2020 je 20% brži od pomenutog Ryzen 9 procesora i isto toliko sporiji od najjačeg Threadripper-a. Napominjemo da u premijeru dolazi do izražaja natprosečna procesorska snaga tokom rada u “tajmlajnu” gde se sve odvija glatko i bez ikakvih prekida, naravno u sadejstvu sa nekom iole jakom grafičkom kartom. U Photoshop-u skoro da nema razlike, a ista je situacija i u After Effects-u.
Konverzija muzike u LAME MP3 softveru beleži snažno ubrzanje jer je TRipperu 3960X potrebno tačno duplo manje vremena da 48 GB FLAC muzike konvertuje u MP3 format. Kada su u pitanju igre, kao i u slučaju jačeg Threadripper-a iz serije 3000, potrebno je procesor pomoću Ryzen Master alata ili BIOS-a prebaciti u gejming mod i eventualno isključiti SMT opciju, pa će performanse biti kao i na nivou bilo kog “mejnstrim” Ryzen procesora.
Kada govorimo o ponašanju u radu i to u uslovima jednog komfornog midi tower kućišta sa dovoljnom zapreminom za rad jednog ovakvog sistema, pokazalo se da u trenucima kada su angažovana sva 24 jezgra, procesor troši 360W gde pojedinačno jezgro ide do maksimalnih 11.36W potrošnje – pomnožite sa brojem jezgara i dodajte potrošnju sistemskog kontrolera i dobićete navedenu brojku o ukupnoj potrošnji. Maksimalno izmerena temperatura tokom višečasovnog renderinga je zabeležena na 88 podeoku Celzijus skale, a pojedinačno jezgro u trenucima delovanja PBO2 mehanizma zahteva napon vrednosti 1.462 volta. U istim uslovima frekvencija jezgra varira od 3014-4341 MHz, pa sve do maksimalne vrednosti za rad pojedinačnih jezgara na 4466MHz.
Na kraju, kao što vidite razlika u performansama nije više od duplo kako bi to sugerisala prosta aritmetička razlika u broju jezgara jer manji broj tranzistora utiče na manje grejanje procesora što mu dopušta da poveća realnu radnu frekvenciju iznad nivoa na kome radi jedan 3990X teškaš. Dakle, to nisu one kataloške vrednosti, već relna radna frekvencija kada su angažovani svi resursi procesora.Zbog svega toga i sumiramo utiske u radu sa TR3960X procesora konstatacijom iz naslova. AMD Threadripper 3960X je pametan izbor za profesionalce i pojedinačne korisnike koji se bave prethodno opisanim delokrugom rada. Izbeći mnogima komplikovane procedure pod-optimizacije da bi vam sistem uopšte video 64 jezgra, odnosno 128 “tredova” ili da čekate izalazk nove verzije aplikacije, ulažete u vanserijski rashladni sistem i slične postupke koji su suviše komplikovani i skupi za pojedinačne korisnike.
Otuda je TRipper 3960X skoro idealno rešenje, naričito u kontekstu činjenice da Intel konkurencija nema ni približno moćan odgovor po iole konkurentskoj ceni. Pri tome je računar pilično kultivisan u radu i nije tako “nasilan” kao TRipper 3990X u trenucima kada nastojite da izvučete što bolje performanse u smislu ogromnih temperaturnih i radnih oscilacija, poput potrebne količine električne energije.
TR3960X je vuk u koži jednog jagnjeta jer uostalom i on će pokazati svoju snagu i zahtevnost u nameri kada želite apsolutni maksimum performansi. Otuda i zahtev za prisustvo premijum komponenti koje moraju da prate ovaj nesvakidašnji procesor. Sa druge strane on se odužuje vanserisjkim performansama. Zaključujemo da je AMD Threadripper 3000 postao apsloutni vladar HEDT kategorije računara, a ulaznica u ovaj povlašćeni svet performansi se zove Threadripper Ryzen 3960X!
Prednosti:
– Ultimativne performanse,
– Brz rad sa sistemskom memorijom
– Ogroman broj brzih putanja za rad sa dodatnim uređajima
– Najpovoljniji u pogledu potencijala performansi
Nedostaci:
– Zahteva vrhunski sistem hlađenja,
– Osetljive nožice u sTRX4 podnožju
CENA: oko 1500 €vra