RayTracing je definitivno u modi. Možete se sa tim saglasiti ili ne tek o njemu svi pričaju i polemišu. Jednom rečju je nezaobilazna tema u diskusijama koje se vode o grafičkim procesorima sledeće generacije. U pitanju je tehnologija koja je donela značajno bolje grafičke detalje u smislu naprednih svetlosnih efekata i tehnike senčenja, a što nedvosmisleno poboljšava osećaj tokom igranja nove generacije igara. Da bi osetili efekat skoro fotorealistične grafike prilikom igranja u realnom vremenu, potreban je moćan hardver kojim raspolaže najnovija generacija Nvidia GeForce RTX grafičkih karti na bazi Turing tehnologije.
Koliko je napredak u renderingu svetlosnih efekata popularan, govori i činjenica da sve više softverskih studia za razvoj igara, ulaže dodatni napor u pravcu sve češće implementacije RayTracing efekata, dajući im prednost u odnosu na klasičnu tehnolgiju rasterizacije. Čitava generacija igara sa novim i unapređenim grafičkim endžinom, koristi napredne tehnike RayTracing efekata, poput najnovijih nastavaka Call Of Duty, Cyberpunk, Doom, Watch Dog, Wolfenstain i drugih igara.
E, sad… u pitanju nije potpuna Ray Tracing optimizacija jer je ona neverovatno hardverski zahtevna. Danas se primenjuje parcijalna upotreba pojedinačnih tehnika Ray Tracing efekata poput refleksije, senčenja, globalnog osvetljenja scene i objekata, apsorpcije ambijenta i prelamanja svetla o površinu tečnosti. Međutim, da bi stvarno uživali u višestrukim RayTracing efektima, a što do sada nije bilo moguće, potrebna je ogromna hardverska snaga grafičkog procesora. GeForce RTX je danas jedina platforma sa svojim namenskim RayTracing hardverom, sposobna da podrži novu vrstu svetlosnih efekata u igrama sledeće generacije.
Nvidia vrlo pametno koristi dodatni RT i Tenzor hardver za procesiranje ne samo u igrama već i u svrhe rada sa klasičnim aplikacijama poput onih koje ubrzavaju rad na kreiranju zahtevnijeg sadržaja kao što je rendering 3D modela ili video materijala. Dakle, ne samo u svrhu zabave, već i poslovne primene što je svakako razlog više da opravdate investiciju u ovakav tip PC hardvera.Ukoliko želite jednu od najbržih GeForce RTX grafičkih karti današnjice na bazi pune implementacije Turing arhitekture, onda je AORUS GeForce RTX 2080 SUPER 8G pravi izbor za vas. U pitanju je jedna od najboljih grafičkih karti u premijum klasi. Obilje snage vam omogućuje da uživate u igrama bogatog grafičkog okruženja pri visokim vrednostima prosečnog frejmrejta koji garantuje savršeno glatku animaciju u 3D igrama. Praktično, od ovog modela je jedino brži RTX 2080 Ti.
Baziran je oko Turing TU104 grafičkog procesora super teške kategorije. Raspolaže sa 48 Striming klastera za multiprocesiranje sa ukupno 3072 CUDA izvršne jedinice. Ujedno to je prva razlika između “običnog” i RTX 2080 SUPER modela koji ima dva klastera, odnosno 128 CUDA jedinica više, što povlaći i činjenicu prisustva veće količine prvostepene keš memorije. Druga razlika se ogleda u nešto više podešenoj startnoj radnoj frekvenciji, ali to je relativna stvar u slučaju ove kategorije sa zaista naprednim sistemima hlađenja koji omogućuju postizanje radnih brzina značajno iznad fabrički deklarisanih vrednosti.
Prisustvo 8 GB GDDR6 lokalne video memorije vam omogućuje da pri zahtevnim grafičkim podešavanjima ne budete ograničeni samo na Full HD rezoluciju, već po želji možete praviti izlete u 1440p, pa čak i 4K rezolucije. Ovde za trenutak zastajemo i skrećemo pažnju na treći detalj unapređenja RTX 2080 u SUPER verziji i tiče se brže podešene video memorije na 15.5 Gbps koja isporučuje 496 GB/s podataka u odnosu 14 Gbps i maksimalnih 448 GB/s u verziji običnog RTX 2080 modela.
AORUS RTX 2080 Super koristi posebno dizajniran Windforce Stack 3 rashladni sistem sa dodatnim hladnjacima na VRM jedinici i memorijskim čipovima uz dodatak “hladne” ploče na poleđini karte. Ovaj vanserijski kuler uz jaču 14-to faznu sekciju za napajanje, omogućuje karti da radi iznad referentnih Nvidia specifikacija isporučujući dodatni nivo ubrzanja tokom gejminga. Zato ne treba da čudi da u realnim situacijama grafički procesor radi na skoro maksimalnoj granici od 2 GHz, isporučujući gejming performanse bez premca.
Imajući u vidu da je AORUS GeForce RTX 2080 SUPER čistokrvna gejming karta, Gigabyte je implementirao RGB Fusion 2 svetlosne efekte, ali u potpuno drugačijoj formi u odnosu na prethodne Aorus modele, darujući joj skoro nestvarno lep izgled u radu. Poseban položaj i režim rada LED dioda na vrhovima propelerima ventilatora, stvaraju atraktivne efekte koji će zadovoljiti i one najprobirljivije.
Da je u pitanju vanserijska grafička karta potvrđuje i detalj sa sekcijom raspoloživih konekcija za povezivanje monitora. Pored najčešće korišćene konfiguracije sa 3 Display Port-a, jednim HDMI i jednim USB-C konektorom, Aorus GeForce RTX 2080 SUPER dodaje još dva HDMI porta, omogućujući vam laku i fleksibilnu opciju povezivanja za rad na više monitora istovremeno. Možete povezati i raditi sa 4 monitora istovremeno.
GeForce u RTX 2080 SUPER verziji troši prosečno 250W ili 35W više od običnog RTX 2080 modela. Napaja se uz pomoć dva dodatna 8-pinska PCIe konektora. Proizvođač preporučuje kvalitetno napajanje minimalne izlazne snage od 650W. Karta meri 29 cm u dužinu tj dubinu kućišta, visoka je skoro 13.5 cm i debela 6 cm pa zauzima poziciju tri PCI slota u kućištu.Test sistem:
MB:
Gigabyte Aorus X470 Gaming 7 WiFi
CPU:
AMD Ryzen 7 3800X – PBO uključen
RAM:
16GB (2x8GB) HyperX Predator RGB 2933 CL16
VGA:
Aorus RTX 2080 SUPER 8G
HDD:
Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps
SSD:
ADATA Gammix S11 Pro
Cooler:
CM MasterAir MA620M
PSU:
Cooler Master V1200 Platinum
Driver:
Nvidia Game Ready 441.66
OS:
Windows 10 64-bit ver. 1909
Performanse:
[modul]test=1007[/modul]U pogledu performansi RTX 2080 u Super varijanti je prosečno brži za 2.5% od običnog RTX 2080 modela u 1080p rezoluciji pri uključenim DXR efektima i DLSS optimizaciji u Battlefield V igri. U istim uslovima je 34% brži od RTX 2070 modela odnosno, 50% prednosti beleži u odnosu na RTX 2060 model. Kada je u pitanju poređenje sa najjačim primercima Radeon RX 5700 XT Navi 10 tehnologije, prednost u DX12 režimu na Ryzen 7 8-jezgarnoj procesorskoj platformi iznosi 10-ak posto u korist SUPER modela. Razlika se još više smanjuje u novim igrama sa savremenijim i zahtevnijim grafičkim okruženjem. U Fortnite-u i Apex Legends-u prosečan frejmrejt se kreće blizu maksimalnih 144 fps-a što je idealno za gejming monitore.
U Red Dead Redemption2 frejmrejt gravitira oko granice od 100 fps-a što vam garantuje frametime oko 10 ms i manje. Dakle savršeno glatka animacija i momentalna reakcija na potez miša. Slično je i u Borderlands 3 nastavku gde na Ultra podešavanjima prosečan frejmrejt održava vrednost od 100 fps-a. Jednom rečju performanse su zaista na visokom nivou, ali nismo iznenađeni jer je u suštini poznato sa RTX 2080 modela, dok je SUPER doneo jednu više dekadentnu marginu ubrzanja, a ne neki značajniji proboj ka RTX 2080 Ti modelima. Frekvencija grafičkog procesora sa ni u jednom trenutku ne spušta ispod 1900Mhz, tačnije najčešće radi u intervalu od 1960-1990-2030 MHz pa i više. Fantastičan rezultat za ovako brz i kompleksan grafički procesor zbog čega čestitimao Gigabyte-u na majstorski obavljenom poslu.
Temperatura se održava zahvaljujući odličnom hladnjaku u intervalu od 32 do 67 stepeni celzijusa pri čemu karta troši maksimalno 260W. Uz blagi overkloking grafički procesor lako prebacuje granicu od 2GHz povremeno prelazeći ii 2.1GHz. Ubrzanje se kreće u očeklivanom intervalu od nekih 5%.
Ubrzanja u poslovnim aplikacijama je toliko da će mnogi reći kako se potpuno isplati kao profesionalna alatka za pravljenje para tj uštede vremena. Cena je toliko visoka da je jasno kao dan kako ovo nije grafička karta za svakoga jer treba izdbvojiti 900€.
Zaključujemo da je ovo, jedna od najboljih grafičkih karti visoke klase koju trenutno možete kupiti i koju smo uopšte probali do današnjeg dana. Da bi izvukli njen maksimum morate koristiti jaku procesorsku platformu da ne bi došli u situaciju da vam centralni procesor postane usko grlo u sistemu. Zbog toga teško možemo i zamisliti bržu, bolju i lepšu gejming grafičku kartu u ovom trenutku. Zbog svoje ekskluzivne pojave, funkcija i performansi, AORUS GeForce RTX 2080 SUPER 8G vredi svaki uloženi novčić jer pored gejminga na takmičarskom nivou, moći ćete je iskoristi i u poslovne svrhe. To je čini svakako jedinstvenim izborom u moru sličnih modela!
Prednosti:
– Perofrmanse u 1080p i 1440p rezoluciji
– Natprosečno lepo RGB Fusion 2 osvetljenje
– Rad GPU procesora na granici od 2 GHz
– Odličan Windforce Stack 3 kuler
– Odlične DXR performanse
Nedostaci:
– Aorus softver nije dorastao hardveru
Cena: Oko 900 evra + porez