ASRock 970 Performance Fatal1ty

ASRock 970 Performance Fatal1ty

Iz kompanije ASRock stiže nova ploča pod Fatal1ty brendom. Nakon nedavno testirane 990FX Killer verzije, željni smo bili da saznamo koliko se zapravo gubi prelaskom na jeftiniju varijantu sa nominalno nešto slabijim čipsetom - i da li se zapravo uopšte gubi? Pogledajte kako se na našem testu pokazala 970 Professional Fatal1ty matična ploča...

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      ASRock Fatal1ty 990FX Killer je matična ploča koju smo nedavno testirali i koja se pokazala kao fenomenalna investicija ukoliko tražite ploču koja nema astronomsku cenu, ali u isto vreme nudi sve prednosti AMD platforme. Ipak, za one kojima je 990FX Killer cenovno van domašaja, a koji traže alternativu sa 90% mogućnosti 990FX Killera, ASRock nudi 970 Performance.
      asrock_970_performance_004_s.jpg
      ASRock 970 Performance je još jedan član Fatal1ty porodice i logo ovog nekada popularnog gejmera je ponosno istaknuto na jednom od hladnjaka (South Bridge). Interesantno je da je Fatal1ty postao brend za sebe na neki način, jer ga mnogi koriste za svoje gejming proizvode iako se Johnathan Wendel još 2006. godine povukao sa gejming scene.
      asrock_970_performance_021_s.jpg
      Bilo kako bilo, ASRock nam je predstavio vrlo interesantan model sa imenom ovog, penzionisanog, gejmera. Ploča izgleda veoma nalik na 990FX Killer, barem na prvi pogled jer je kolorna šema suštinski ista. Proizvođač je samo promenio boju hladnjaka koji su sada crveni, dok su slotovi i štampana ploča ostali nepromenjeni.
       
      “Layout” ploče, odnosno raspored komponenti je odličan. Sve je na svom mestu i sve ređe nailazimo na ploče kod kojih su konektori ili komponente nelogično raspoređeni. Dopada nam se to što su oko soketa procesora smeštena čak tri konektora za ventilatore, od kojih primarni za procesorski kuler ima 4-pin, a druga dva 3-pin priključak.


      Nakon prve vizuelne inspekcije ploče primeđujemo da je naponska jedinica i kompletan sektor oko AM3+ podnožja isti kao i kod 990FX Killera. To znači da i ova ploča ima kvalitetno filtriranje napona prema procesoru. Deset faza (8+2) je zaduženo da dostavi što “ispeglaniji” napon. Upotrebljeni su kvalitetni kondenzatori u kombinaciji sa odličnim oklopljenim zavojnicama, koji dolaze iz Japana.

      Kao i kod snažnije verzije i ovde se koriste proizvodi kompanije Nichicon, a pripadaju LF seriji koja je jedna od kvalitetnijih u ponudi. Za kontrolu napona je upošljeno Richtek rešenje sa oznakom RT8871A koje ne podržava 10, već 5 faza. To znači da je ASRock pribegao korišćenju dodatnih drajvera kako bi iskoristio potencijal ugrađenih komponenata. Ovo jesu određene mere uštede, ali bi naponska jedinica trebala da bude dovoljna za umereniji overklok na duže staze.

      [modul]specifikacija=8356[/modul]Na polju mogućnosti eskpanzije, malo šta je oslabljeno u odnosu na 990FX verziju. Štaviše, može se reći da funkcionalno ništa nije promenjeno. Tu su tri velika PEG slota u kombinaciji sa isto toliko PCIe x1. Čak je dodat i jedan običan PCI pride, koji ne pronalazimo kod skuplje verzije.

      Ipak, na nivou čipseta ima manje raspoloživih PCI Express linija, tako da u slučaju da koristite ovu ploču za “multi-GPU” i zauzmete sva tri slota, režim će biti x8/x8/x4, umesto x16/x16/x8 kod 990FX modela. U praksi, to znači da ni 970 verzija ne može da omogući rad Tri-Way SLI. Međutim, ukoliko imate novca za tri GeForce-a koja podržavaju Tri-Way SLI, sasvim je sigurno da imate novca i za nešto skuplju matičnu ploču. Treba pohvaliti i implementaciju dva dodatna 4-pin molex konektora kao pomoćno napajanje PCI-Express slotova kako bi se osigurao stabilan rad pri korišćenju dve ili tri grafičke karte. Pozicija donjeg molexa možda nije najbolja u slučaju da se koristi plitko kućište, ali sumnjamo da će neko “trpati” tri grafičke karte u tipično midi-ATX kućište.

      Na dnu ploče pronalazimo Purity Sound, koji predstavlja veoma kvalitetan integrisani audio sistem. Tu je Realtek ALC1150 uparen sa dva Texas Instruments OPAMP-a oznake NE5532. Naravno i ovde pronalazimo kvalitetne Nichicon kondenzatore koji samo doprinose ukupnom kvalitetu zvuka.

      Umesto Killer LAN-a koji smo zatekli kod 990FX modela, ova ploča je dobila daleko više generički Realtek RTL8111GR koji se obično koristi kao drugi kontroler kod skupljh matičnih ploča. Istina, mnogi neće primetiti razliku, ali na ovaj način je ASRock pomalo izigrao one koji od njihove gejming Fatal1ty ploče očekuju akcenat na LAN kontroleru. Naravno, to nije preveliki nedostatak, ali treba imati u vidu pre kupovine.

      Što se tiče podrške za “storage” jedinice tu je šest SATA 6 Gbps konektora. Ovo je bolje od 990FX Killer modela, jer je kod njega jedan SATA port prebačen na zadnji panel i pretvoren u eSATA interfejs. Imajući u vidu da je eSATA u velikoj meri nepotrebna u 2015. godini, te da imamo USB 3.0 dostupan, smatramo da je bolje imati šest SATA 6 Gbps konektora u internom obliku.

      Sa osam USB portova od kojih četiri odgovara 3.0 specifikaciji 970 Performance korisnicima obezbedio čak i zahtevnije korisnike. Pored njih, tu su dva PS/2 konektora, LAN, clear CMOS prekidač, pet 3.5mm audio priključaka i obavezni S/PDIF. Treba naglasiti da je jedan USB 2.0 “kršten” kao “Fatal1ty Mouse Port” i služi da ga povežete sa mišem, a uz isporučeni softver možete da podešavate “polling rate” miša u rasponu od 125 Hz do 1000 Hz i da aktivirate tzv. “Sniper” mod koji praktično usporava osetljivost miša kada želite da precizno snajpujete.

      Na kraju, sada je tu i obavezni M.2 interfejs, koji može da posluži za M.2 SSD ili neki drugi uređaj koji koristi ovu konekciju, mada smatramo da je to više stvar trenda nego realne upotrebne vrednosi.

      ASRock UEFI BIOS je vizuelno izveden u skladu sa ostatkom matične ploče. Dominiraju crni i crveni tonovi, a u pogledu funkcionalnosti i organizacije se praktično ne razlikuje u odnosu na druge standardne modele iz višeg cenovnog segmenta ASRocka. Organizacija je veoma dobra, interfejs je intuitivan, i jedino što mu možda nedostaje u odnosu na konkurenciju je atraktivnost, ali to nikako ne treba uzimati kao presudan faktor prilikom donošenja odluke. 
      asrock_990fx_killer_bios001.jpg
      asrock_990fx_killer_bios002.jpg
       
      asrock_990fx_killer_bios003.jpg 
      Ljubitelji manualnog overkloka će biti veoma zadovoljni bogatstvom opcija koje su vezane za napone, frekvencije, množioce, TDP limite i ostale bitne stavke. Pored finih podešavanja za sam procesor, tu je i sve neophodno da zategnete latencije, prilagodite RAM generalno i izvučete maksimum iz vašeg sistema.
      Dopadaju nam se objašnjenja koja su prisutna za većinu stavki, pa i ukoliko niste sigurni čemu određeno podešavanje služi, možete da se snađete bez posezanja za uputstvom. Ovo nije ništa neuobičajeno, ali vredi pomenuti u svakom slučaju. Sam BIOS ne poseduje nikakav sistem za automatski overklok, već nudi nekoliko profila. U zavisnosti od primerka procesora oni će raditi ili ne, a automatski overklok ćete morati da potražite u samom operativnom sistemu, odnosno softveru koji se isporučuje uz matičnu ploču. 
       
      asrock_990fx_killer_bios005.jpg
       
      Pored ustaljenih opcija, tu su i određeni softverski alati integrisani u sam BIOS, kao što su HDD Saver, System browser, alat za instalaciju RAID-a i drajvera, što je prilično korisno i u nekom momentu će vam zatrebati, a tada ćete da budete srećni što su ove mogućnosti tu.
      asrock_990fx_killer_bios007.jpg
      asrock_990fx_killer_bios008.jpg
      [modul]test=393[/modul][modul]test=394[/modul]Tokom korišćenja, ne možemo da kažemo da smo mogli da osetimo funkcionalnu razliku između ASRock 990FX Killer i 970 Performance modela. Suštinski, skuplji model će vam doneti samo bolji LAN kontroler, dva USB konektora i veći, ali verovatno ne toliko potreban broj PCI-Express linija.

      Pritom, ne zaboravimo to da ovaj model ima i neke prednosti, poput šest internih SATA konektora, jedan PCI slot više i prekidač za resetovanje BIOS-a na zadnjem panelu. Imajući u vidu da jeftiniji modeli obično donose samo manje, a ne i više opcija, 970-ica zaista iskače iz uobičajenog.

      Svi ostali parametri su funkcionalno isti, pa ukoliko vam ono što smo nabrojali u prethodnom pasusu ne predstavlja ekstremno bitne razlike, ušteda od oko 40-ak evra je apsolutno opravdana. Mi bismo se najverovatnije odlučili za ASRock 970 Performance, jer ima bolji odnos između onoga što nudi i po kojoj ceni.

      Prednosti:– Odnos cene i mogućnosti- Nekoliko boljih rešenja od 990FX Killera- Dizajn
      Nedostaci:– Završna obrada i detalji i dalje ispod najboljih brendova- Model ove vrste je možda trebao da dobije Killer LAN kontroler
      Matičnu ploču na test ustupio ASRock

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test