ASRock A75M-HVS

ASRock A75M-HVS

Nakon dužeg vremena ponovo imamo priliku da na našem testu "ugostimo" ASRock, imajući u vidu da je jedan lokalni distributer ponovo počeo da radi program ovog proizvođača matičnih ploča. ASRock ploče su uvek krasile karakteristike poput pristupačnosti i dobrog balansa uloženog i dobijenog. Ovaj put na test dolazi ploča čija cena iznosi svega pedesetak evra i koju možemo okarakterisati izuzetno primamljivom kupovinom "ve&#

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      Test: ASRock A75M-HVS

      Nakon što smo testu imali veoma dobru MSI A75MA-G55 ploču koja je spustila određene cenovne granice Lynx platforme, sada na „kanal“ stiže još povoljniji model. ASRock ploča je ujedno bila i prvi model sa kojom smo isprobali mogućnosti Llano procesora, ali se radilo o modelu koji je pored solidnih mogućnosti bio propraćen i adekvatnom cenom. Već u više navrata smo morali da ponovimo činjenicu da Lynx platforma može imati bolji prolaz na tržištu samo ukoliko ukupna cena sistema postane pristupačnija u odnosu na klasično desktop rešenje. ASRock nam sada isporočuje matičnu ploču čija cena je apsolutno na granici mogućeg, upravo u želji da Llano procesore učini zanimljivijim što većem broju prosečnih korisnika, kojih realno ima i najviše.
       

      Naime, da bi se veći broj korisnika više zainteresovao za Lynx platformu, neophodno je da i cena bude primamljiva. Cenu kompletne platforme umnogome određuje cena matične ploče. Prve ploče su dolazile sa cenom od 100-ak evra, dok ASRock tu brojku prepolovljuje. Sa cenom od svega 50-ak evra, ova ploča predstavlja izuzetno primamljivu podlogu za kompletan računar. No, moramo da ispitamo da li nisku cenu prate oslabljene mogućnosti, nizak kvalitet ili druga kombinacija negativnih faktora kakvi bi se možda mogli očekivati, odnosno od kakvih treba strahovati kada su jeftini proizvodi, pa i jeftine ploče u pitanju. Srećom, nema potrebe za takvom bojazni, u šta ćete se uveriti odmah nakon priče o čipsetu…Socket FM1 platforma je dobila ultra-jeftinu varijantu i sada će zvučnija imena itekako morati da pravdaju cene koje su 50-100 odsto više…

      A75 FCU

      Svaki novi soket uvek sa sobom povlači i novi čipset, pa to ni ovoga puta nije izuzetak. AMD očigledno nije mogao da primeni 9XX rešenje, već se morala napraviti posebno rešenje Fusion rešenje. Pošto Llano procesori u sebi sadrže i nortgbridge, jasno je da njega više nema u sastavu čipseta. Ujedno, A75 tehnički nije čipset, već samo čip. U njemu su integrisane sve southbridge funkcije, uz određene modifikacije. Tako A75 nosi oznaku „FCU“, što u prevodu znači „Fusion Controler Unit“. Llano poseduje standardne 24 PCI Express linije, od kojih četiri idu na vezu sa southbridge-om (FCU)  i još četiri na vezu sa raznim spoljnim čipovima.
       

      Dotične četiri PCI Express linije koje povezuju A75 FCU sa Llano procesorom imaju maksimalnu propusnu moć od 500 MB/s, dakle 2 GB/s ukupno, što je na nivou A-Link rešenje sa prethodnih generacije čipsetova. A75 FCU pored ova četiri linka ne poseduje nikakve dodatne PCI Express linije, što automatski dovodi u pitanje mogućnost za upotrebu nekih eksternih čipova i ostvarivanje odgovarajuće propusne moći. Međutim, u ovom slučaju to nije problem, jer A75 već poseduje sve neophodne funkcije. USB 3.0 podrška je integrisana, pa su tako na raspolaganju ukupno četiri porta, dok je broj USB 2.0 portova ukupno 12. Pored toga, A75 poseduje integrisani VGA DAC, HD audio podršku i ukupno šest SerialATA 6 Gb/s portova.
       

      Naravno, kako mora postojati i jeftina verzija čip(set)a, AMD nudi i A55 FCU. Ipak, jedina razlika između dva FCU-a je u USB 3.0 podrška koju A55 nema, tako da se u principu radi o dva identična čipa, sem što je kod jednog isključena određena funkcija. Sve ostale karakteristike su identične, pa na kupcima ostaje da se opredele i odluče da li su im neophodni USB 3.0 portovi ili ne. Samo proizvođači ploča će sigurno nudi obe opcije, jer su modifikacije koje se moraju napraviti u proizvodnji minimalne.

      ASRock A75M-HVS

      U odnosu na prethodni Socket FM1 model koji smo testirali, A75M-HVS kao da od prvog sekunda viče „ja sam ultra jeftina MicroATX ploča, imajte razumevanja“. Kao dobra ilustracija nivoa „sečenja troškova“ je i paket: uputstvo, disk sa drajverima, „čak“ dva SerialATA kabla i to je to – minimum je zadovoljen. Kada pogledamo PCB, opet jasno možemo videti da je ASRock pokušao da maksimalno optimizuje layout, kako bi proizvodnja A75M-HVS ploče bila što ekonomičnija. Tako na raspolaganju imamo samo dve memorijske banke (veoma tesno smeštene), i samo tri slota za eventualna proširenja.

      Naravno, jedan PCI Express x16 slot je obavezan, dok su druga dva jedan PCI Express x1 i jedan klasičan PCI slot. Nezgodna manja ovog rasporeda je blokiranje PCI slota u slučaju da se koristiti grafička karta, što u praksi znači da će korisnik morati da se odrekne omiljene PCI karte ukoliko želi da svoj Lynx sistem unapredi dodatnom grafikom.

      Kada je u pitanju I/O panel, i ovde se vidi maksimalno ekonomičan pristup. Dva PS/2 priključka „vade“ situaciju, jer A75M-HVS poseduje samo šest USB portova (četiri su USB 3.0). Pored toga, na raspolaganu je još samo LAN priključak i tri audio izlaza. Naravno, ovo znači da se na A75M-HVS ne mogu povezati kompleksniji sistemi zvučnika usled manje audio podrške. Integrisana grafika u Llano procesoru se može koristiti preko DSUB ili HDMI porta, dok je DVI priključak izostavljen.

       

      A75M-HVS definitivno ne ostavlja utisak ploče koja je sposobna za neki iole veći overkloking. Međutim, iako je naponska jedinica u klasičnoj „4 Phase“ konfiguraciji, BIOS na A75M-HVS nudi veoma bogat set overkloking opcija. ASRock je još od prvog Socket FM1 modela koristio grafički BIOS, pa je u tom stilu nastavljeno i na A75M-HVS. Navigacija kroz opcije je veoma laka, sve je pregledno i prosto za razumevanje, A75M-HVS nudi stvarno dosta toga po pitanju overklokinga. Podešavanje svih bitnih napona, množilaca, magistrale, grafičkog jezgra, memorijskih tajminga i svega ostalog je na raspolaganju. Pitanje je samo koliko je moguće izvući iz platforme i procesora.

       

      Situacija je slična kao i kod LGA1155 platforme, gde se overklok u dobroj meri ograničen. Ipak, kod AMD-a je situacija nešto povoljnija, jer A75 i Llano nisu baš toliko drastično osetljivi na promenu bazičnog radnog takta. Promena ovo takta direktno utiče na povećanje brzine memorije i integrisanog GPU-a, što se može regulisati preko korekcije množilaca.

       

       

      Ono na šta se ne može uticati su interne A75 frekvencije, kao na primer za integrisani SerialATA kontroler, pa se tako usled većeg BCLK takta može desiti pojavljivanje nestabilnosti u radu. Trik je dostići BCLK takt od 133 MHz, kada će A75 čipset automatski podesiti množioce kako bi sve frekvencije stavio na propisane vrednosti.

       

      Na žalost, ne nude sve Socket FM1 ploče mogućnost podešavanja BLCK takta na ove prednosti. Kod A75M-HVS se maksimalno može podesiti takt od 128 MHz, tačno dva koraka dalje od onoga što bi trebalo za jači overkloking. Logično, stabilan rad na 128 MHz nije baš tako lako moguć, pa se na A75M-HVS može računari na stabilan rad pri BCLK taktu od 116 MHz. Ovo umnogome zavisi i od mogućnosti procesora, iako se ne radi o finalnoj CPU brzini. Opet, sa A8-3850 koji ima množilac 29, i sa tih 116 MHz se dolazi do nekih limita koje Llano procesori mogu da izdrže.

       

       

       

       

      Na ovoj strani možete pronaći rezultate koje ostvaruje matična ploča. Kao što možete videti, poređenje je vršeno sa MSI A75MA-G55 matičnom pločom, kako biste stekao bolji uvid u performanse i mogućnosti direktnih konkurenata na tržištu.
       

      Zaključak

      Ukoliko je pitanje cene jednog od ključnih pitanja za Lynx platformu, a defnitivno jeste tako, onda ASRock sa A75M-HVS predstavlja veoma primamljivo rešenje. Iako A75M-HVS ima određenih mana, ne treba biti negativan po pitanju mogućnosti ove ploče. Radi se o modelu koji u maloprodaji košta samo 55 evra, što je sigurno jedna od najnižih mogućih cena za bilo koju ploče nove generacije.

       

      Da bi se postigla takva cena, jasno je da se moralo maksimalno štedeti pa A75M-HVS ima određene nedostatke koji mogu smetati malo naprednijim korisnicima, a koji su zbog tankog budžeta primorani da gledaju u pravcu Socket FM1 ploča i Llano procesora. Međutim, A75M-HVS svim ostalim korisnicima, a naročito onima koji nemaju velikih prohteva već im je jednostavno potrebna “podloga za mašinu koja radi” jednostavno nudi dovoljno toga, pa je logično da se oni mnogo mirnijeg srca mogu odlučiti za A75M-HVS. U svakom slučaju, ova ASRock ploča je dobra kupovina i za mnoge korisnike će predstavljati sasvim adekvatnu ulaznicu u svet nove generacije AMD desktop rešenja.

      Ploču za potrebe testiranja ustupio PiN Computers.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test