ASRock RX 5700 XT Challenger D 8G OC (Video)

ASRock RX 5700 XT Challenger D 8G OC (Video)

Provokativno jeftinija od ostalih Radeon RX 5700 XT modela na tržištu, ali sa određenim ustupcima koji će mnogima izgledati neoprostivi. Ipak, visok nivo performansi još jednom daje osećaj odlično uloženog novca, zbog čega će ASRock Challenger definitivno pronaći put do PC konfiguracija korisnika...

    Sadržaj

      ASRock proizvodi  se kod nas retko sreću. Tako je sa matičnim pločama, a šta tek reći o grafičkim kartama koje su tek od nedavno u asortimanu ovog renomiranog proizvođača. Većina vas je čula za grafičke karte ovog proizvođača, a daleko je manji broj oni koji su imali prilke da ih isprobaju ili da ih poseduju. Zbog toga ćemo danas upriličiti test i prikaz jednog zanimljivog modela sa oznakom ASRock Radeon RX 5700XT Challenger D 8G OC.
       
      Dotični model spada u srednje skupi segment gejming modela. Baziran je na najačem modelu Navi 10 XLX grafičkog procesora i koristi 8 GB brze GDDR6 video memorije preko magistrale širnine 256-bita. Procesor nam je već dobro poznati primerak AMD RDNA arhitekture i nećemo se ponavljati u pogledu specifikacija koje su vam poznate iz prethodnih recenzija.
      Ono po čemu je Asrock Challenger serija poznata, jeste da su to uglavnom “entry level” modeli, među najjeftinijim u svojoj klasi. Ovo je zaniljivo sa aspekta Radeon RX 5700 XT primerka koji u najjačem Navi 10 izdanju, Asrock nudi po ceni RX 5700 primeraka.
      Inače, ASRock u ponudi ima i skuplje Phantom kao i najviše pozicionirane Taichi modele gejming grafičkih karti, ali Challenger je naprosto neodoljiv za tržišta kao što su naša gde krajni korisnik ima limitiran budžet, ali neograničene želje.
      ASRock_RX5700XT_Challenger_1s.jpg
       
       Najniža cena svakako nosi određene ustupke, ali ovo je itekako moćan grafički procesor pa je zanimljivo videti kako je ispao konačan proizvod. Izazivač u klasi popularnih 1440p gejming grafičkih karti obećava gejming frekvenciju od 1795MHz i to je ono što možete očekivati većinu vremena dok se igrate, dok je maksimalni Boost klok podešen na 1905 MHz. Video memorija radi na taktu od 1850 MHz ili efektivnih 14 GHz.
      ASRock_RX5700XT_Challenger_2s.jpg 
      Koliko će to zaista iznositi u praksi zavisi od nekoliko uslova. Prvi i osnovni jeste efikasnost ugrađenog rashladnog rešenja. U slučaju ASRock Challenger-a to je upravo onaj detalj kompromisa koji nosi niža cena. Hladnjak je kvalitetan sa aluminijumskim telom koje se proteže čitavom dužinom 28 cm dugačke karte. Da bi prenos toplote bio bolji, klasična rebrasta struktura radijatora je pojačana prisustvom četiri toplotne kompozitne cevi velikog promera (8mm) koje se pružaju čitavom dužinom radijatora i skupljaju se u delu grafičkog procesora gde direktno naležu na njegovu površinu, radi što brže distribucije toplote.
      Sve to lepo zvuči, ali dimenzije samog hladnjaka su vidno manje i time korisna površina predaje toplote. Ovakav hladnjak je primereniji za neki slabiji grafički procesor. Naša strepnja proizilazi iz činjenice da bi ovakva situacija mogla biti naplaćena kroz nižu prosečnu gejming frekvenciju jer se procesor više greje, lakše ulazi u zonu visokih radnih temperatura, tako da zaštitni mehanizam češće reaguje u pravcu spuštanja radnih frekvencija. Što je situacija sa prostrujavanjem kućišta gora, utoliko je izvesnija češća korekcija opisanog automatizma.
      ASRock_RX5700XT_Challenger_3s.jpg 
      Na sreću ASRock je dotični nedostatak ublažio agresivnije podešenom krivom rada dva ugrađena ventilatora. Takav potez je sa druge strane kažnjen većom bukom u radu. Posle višečasovnog igranja ventilatori su u punom radnom režimu i buka koja dopire iz pozicije grafičke karte se itekako primeti. Oni osetljivijeg sluha će primetiti rezonancu čak i dok koriste slušalice. Za njih je korekcija radne krive ventilatora obavezni deo finog podešavanja, ali treba povesti računa da temperatura ne uđe u crvenu zonu.
      Bez obzira na to, GPU se vrlo dobro drži i ispunjava obećanje o vrednostima radnih frekvencija, često ulazeći u zonu “boostovanih” vrednosti. Sa druge strane možete slobodno zaboraviti na overkloking jer toplotni kapacitet hladnjaka, ne može da prati overkloking ambicije od 2GHz.
      Inače, ASRock Radeon RX 5700 XT Challanger se napaja preko dva dodatna 8-pinska PCIe konektora. Poseduje izlaznu sekciju sa tri Display Port 1.4 i jednim HDMI 2.0b konektorima i može da radi sa četiri monitora istovremeno.
      ASRock_RX5700XT_Challenger_4s.jpg Test sistem:

      MB: 

      MSI MEG X570 GODLIKE

      CPU: 

      AMD Ryzen 7 3800X – PBO uključen

      RAM: 

      16GB (2x8GB) HyperX Predator RGB 2933 CL16

      VGA: 

      ASRock Radeon RX 5700 XT Challenger D 8G OC 

      HDD: 
      Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps

      SSD: 
      ADATA Gammix S11 Pro

      Cooler:

      AMD Wraith Prism

      PSU: 
      Cooler Master V1200 Platinum 

      Driver:

      Adrenalin 20.1.3

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 1909

      Performanse:
      [modul]test=1017[/modul]Karta se lako instalira zbog male visine i izduženog tela koje možete lako obuhvatiti pa je lakše smestiti u PCIe x16 slot.
      Radi bez greške u prethodno opisanim intervalima radne frekvencije od 1750-1970 Mhz. Nakon višečasovne baterije testova igara dosegli smo 78 stepeni Celzijusa što je najviše zabeleženo među dosada testiranim Radeon RX 5700 XT modelima.  Zbog većeg zagrevanja GPU procesora je i neefikasnija u potrošnji energije, pa smo u pojedinim trenucima zabeležili pomalo rasipničku prirodu kada je karta povlačila preko 230W električne energije.
      ASRock_RX5700XT_Challenger_5s.jpg 
      Rekli smo da zaboravite na overkloking jer svaki pokušaj da kartu “poguramo” na 2GHz je kažnjavan posle određenog vremena “ispadanjem” iz igre. Osećaj je da karta može do tih frekvencija, ali joj definitivno treba bolje hlađenje u vidu nekog “aftermarket” kuler modela.
      Uprkos ovim primedbama ASRock RX 5700XT Challenger drži vrlo visok nivo performansi i distancu koja se definitivno vidi u odnosu na “obične” Radeon RX 5700  modele, a što možete i videti iz priloženih grafikona. Zbog toga će je voleti svi koji se igraju na full HD rezoluciji i Ultra detaljima ili možda bolje glatko gejming iskustvo u višoj 1440p rezoluciji. Ona je bez sumnje u potpunosti sposobna za takav poduhvat i to je najvažnija činjenica koja nas ostavlja u sumiranju utisaka rada sa ovom grafičkom kartom.
      ASRock_RX5700XT_Challenger_6s.jpgNije lako biti izazivač. To se vidi u primeru ovog prisupačnog, ali nesumnjivo izazovnog ASRock Radeon RX 5700XT modela. Ispod pomalo neuglednog poklopca hladnjaka se krije živa vatra, kako u pogledu performansi, tako i viših radnih temepratura. ASRock bi definitivno trebao da poradi kako na atraktivnijem izgledu, tako i mogućnostima ugrađenog rashladnog rešenja.

       
      Dobre performanse su plaćene nešto višim prosekom radnih temperatura i naročito bukom ventilatora. Kome to ne smeta, obradovaće ga cena koja je definitivno najniža u rangu Radeon RX 5700 XT modela. Prvo iskustvo sa ASRock grafičkim kartama je generalno dobro – ne i idealno. Tako se ponaša u ringu konkurencije – provokativan i agresivan, RX 5700 XT Challenger će defintivno privući pažnju mnogih. Ovakvom strategijom ASRock grafičkim kartama je publicitet garantovan – pozitivan ili negativan odlučiće profil korinsika, tek ASRock sigurno neće ostati neprimećen na policama prodavnica, pa sa lakoćom naslućujemo da će steći svoj krug obožavalaca čime tržište grafičkih karti  dobija još jedno jako ime!
       
      Prednosti:
      – Po ceni RX 5700, donosi “XT” performanse
      – Idealan za 1080p Ultra i 1440p gejming
      – Jednostavna instalacija
      Nedostaci:
      – Jeftin izgled
      – Bučan
      Cena:  400-430€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test