ASRock matične ploče nisu često na “meniu” prosečnog PC entuzijaste na ovdašnjim prostorima, mada spadaju u sam vrh svetske ponude kada su osnovne komponente u pitanju. Iako smo se sa današnjim modelom sreli pre jedno 6 meseci, tek sada smo imali priliku da je duže vremena testiramo i ispitamo njene karakteristike – radi se naravno, o X570 Taichi modelu iz serije prestižnih ASRock modela.
ASRock Taichi primerci su po pravilu vrh ponude ovog proizvođača kako po mogućnostima, tako i po načinu izrade. Osetno su bolji od ostatka ponude ovog proizvođača. Upravo zbog kvaliteta ugrađenih rešenja, ASRock Taichi modeli redovno osvajaju nagrade od strane eminentnih nezavisnih sajtova.
Velika popularnost poslednje generacije AMD Ryzen procesora serije 3000, uticao je na odluku ASRock-a da nam na test pošalje upravo model ploče za AMD AM4 platformu. Skoro da ne pamtimo kada je neki od priozvođača pokazao želju da mu testiramo Intel LGA 1151 matičnu ploču. Takvi su današnji trendovi i ma koliko se to nama ne dopalo, trenutna realnost je takva.Da je pripadnik premijum klase matičnih ploča, upućuje vas oblik pakovanja jer ploča stiže u velikoj kartonskoj “kofer” kutiji sa bogatijim spiskom prateće opreme gde su uvršetni WiFi 2×2 antena, SATA 3 kablovi, šrafovi za M.2 slot, uputstva, DVD sa drajverima, nalepnice i sve ostale nužne sitnice. Taichi prepoznajemo i po sada već svojstvenim ilustracijama i ukrasnim detaljima zupčanika koji treba da vas verovatno, asociraju na besprekornu preciznost tradicionalne kineske borilačke veštine – što će reći da je X570 Taichi, ubitačno dobro oružje u borbi za što bržu PC konfiguraciju!
Ono po čemu je ASRock poznat i na čemu je izgradio svoju reputaciju među probirljivom publikom jeste kvalitet izrade i primenjenih rešenja sa posebnim osvrtom na VRM modul za napajanje procesora. Tako je i ovog puta – jednom rečju beskompromisno. X570 Taichi koristi 14-fazni dizajn jedinice za napajanje i od toga je 12 zaduženo za napajanje CPU jezgara, a dve za sistemski kontroler procesora. Zapravo, u pitanju je 6+1 konfiguracija koja radi veće preciznosti koristi “dablere”.
VRM sekciju sa pripadajućim prigušnicama i tranzistorima, hlade dva aluminijumska bloka postavljena pod pravim uglom, povezana jednom toplotnom cevi. Oni formiraju zonu oko AM4 procesorskog ležišta sa dovoljno slobodnog prostora. Nema ga u izoblju kao na E-ATX modelima, ali će se naći mesta i za kulere sa većim telom, mada mi po pravilu preporučujemo korišćenje integrisanih sistema vodenog hlađenja. Pozicija procesora je okružena dovoljnim brojem konektora za povezivanje ventilatora, kako onog na CPU kuleru, tako i dodatnih sistemskih kao i onih koji napajaju pumpe sistema vodenog hlađenja.
Dodatne zone hlađenja se nalaze i u vidu velikog aluminijumskog tela koje prekriva tri pozicije M.2 slotova i prostor između PCIe x16 konektora. Zaista neuobičajeno rešenje koja zahteva dodatno majstorisanje Torx odvijačem da bi ubacili M.2 SSD uređaj. Uz to nismo dobili dodatni odvijač već smo se morali sami snaći što u trenucima sklapanja može biti problem. Ipak, velika površina efikasnije izlazi na kraj sa toplotom koju generišu brzi M.2 PCIe 4.0 SSD uređaji ili sa druge strane poput oklopa štiti lančani efekat prenosa toplote zagrejanog vazduha sa grafičke karte. Ovaj hladnjak koji prekriva čitavu zonu južnog dela ploče i time X570 čipset, koristi dodatno pomoć jednog malog ventilatora koji je fiksiran za površinu dodatnog alu hladnjaka na čipsetu.
I to nije sve jer ploča koristi i veliku metalnu ploču na leđima koja osim boljeg emitovanja toplote služi i kao egzoskelet i nosač za LED lajsnu koja se prostire dužom stranicom štampane ploče sa pratećim difuzorom svetla.
Ploča ima 4x DDR4 podnožja za memorijske module i sa trenutnom Ryzen AM4 generacijom procesora, podržana je dvokalana komunikacija sa memorijskim kontrolerom. Maksimalno može adresirati 128 GB RAM memorije. Podržani su moduli do nominalne frekvencije od 4666MHz, naravno u overkloking režimu. Za napajanje memorijskih modula je zadužen poseban dvofazna jedinica napajanja.
ASRock X570 Taichi koristi puni PCIe v4.0 dizajn što znači da na raspolaganju imate tri fizička PCIe x16 i dva PCI x1 slota za proširenje. Svi oni rade u režimu PCIe v4.0 specifikacija kada koristite AMD Ryzen procesore 3000 serije. Inače, skrećemo pažnju da samo prvi PCIe x16 ima komunikaciju sa maksimalnim brojem 16 transportnih putanja, drugi poštuje PCIe x8 i treći PCIe x4 specifikacije.
Kod već pomenutih M.2 slotova, recimo da prvi komunicira preko 4x PCIe v4.0 putanje direktno sa centralnim procesorom. Preostala dva takođe rade u PCIe x4 režimu rada i to u verziji 4.0 specifikacija. Sve to važi samo u slučaju korišćenja AMD Ryzen 3000 serije procesora. Osim M.2 SSD uređaja, ovaj X570 Taichi ima podršku za rad osam klasičnih SATA 3 hard disk ili SSD uređaja.
Veza se mrežnim okruženjem se uspostavlja preko klasične GigaLAN veze koju arbitrira već poznati Intel 211AT kontroler dok se bežična veza ostvaruje preko WiFi 802.11ax najnovijeg standarda. Osim podrške rada na dve talasne dužine, uključena je opcija 2×2 MU MIMO tehnologije gde dve antene šalju i dve antene primaju signal za rad sa većim brojem uređaja istovremeno. U pitanju je Intel WiFi ax rešenje sa ugrađenom podrškom za Bluetooth 5.0 standard.
Kada je u pitanju zvuk, ploča koristi uobičajeno rešenje za noviju generaciju matičnih ploča u vidu Realtek ALC 1220 kodeka koji isporučuje 7.1 zvuk. U tome mu pomažu specijalni Nichicon Fine Gold audiofilski kondezatori.
ASRock je posebnu pažnju obratio na ponudu konektora jer je to ključ za dobru vezu sa perifernim uređajima i onih za brzi prenos podataka. Prisutan je par USB 3.1 konektora ili kako ih sada obeležavaju USB 3.2 Gen2, sposobni da prenesu 10 Gb podataka u sekundi. Jedan je klasični USB-A tip konektor dok je drugi obostrani USB-C. Takođe, tu je i jedan dodatni “mid board” priključak za USB 3.1 sa prednje strane kućišta računara. Inače, čitava ATX sekcija konektora je oklopljena kako je to sada moderno kod boljih ploča i na sebi integriše adapter koji se montiora sa zadnje strane kućišta.
Tamo zatičemo još šest USB-A 3.0 (5Gbps) konektora, jedan kombinovani PS2 za tastaturu ili miša, sekciju 3.5mm adio konektora jedan SPDIF optički izlaz za zvuk, jedan HDMI i BIOS “flešbek” taster za proceduru oporavka upravljačkog softvera u slučaju nenamernog brisanja kojim ćete onesposobiti normalan rad ploče. Na “mid-board” sekciji se nalazi i par USB 2.0 konektora kao i oni za povezivanje adresibilnih i klasičnih LED RGB svetlećih traka koje su pod kontrolom Polychrome Sync sistema.
X570 Taichi raspolaže i heksadecimalnim sistemom za dijagnostiku kao i namenskim “reset” i “power” tasterima. Spomenimo i ClearCMOS na ATX sekciji kada vam treba učitavanje fabričkih podešavanja.
Dobar BIOS vrhunsku ploču krasi, pa je tako i u slučaju X570 Taichi modela. Iz iskustva znamo da ASRock itekako vodi računa i trudi se da implementira pregršt korisnih opcija za napredne korisnike u pravcu finog štelovanja radnih performansi. U tom pogledu ASRock je među vodećim proizvođačima i uostalom je voljen od strane modera i onih koji stalno unapređuju karakteristike svojih računara. U tom pogledu je BIOS Taichi X570 model pravi raj za one sa neskrivenim overkloking ambicijama.
Konačno tu je i softver za one koji ne vole da se “spuštaju” u BIOS okruženje, već sve to vole da rade iz Windows dektop interfejsa. Zanimljivo je da Polychrome aplikacija za podešavanje RGB efekata stiže u vidu zasebnog programa koji obavlja sinhronizaciju sa ostatkom prisutnih kompatibilnih uređaja sa RGB funkcijom. Test sistem:
CPU:
AMD Ryzen 7 3800X
MB:
ASRock X570 Taichi
Cooling:
Cooler Master 280L Nepton
RAM:
2x8GB HyperX Predator 2933 RGB
VGA:
AMD Radeon RX 5700 XT 8G
PSU:
Cooler Master V1200 Platinum
OS:
Windows 10 Pro Build 1903
Drivers:
AMD Chipset 2.01.15.2138AMD Adrenalin 20.1.1
Performanse:
[modul]test=1015[/modul]Ploča se zbog klasičnog ATX formata lako ugrađuje čak i u kompaktnija midi tower kućišta. Smeta činjenica da morate pronaći odgovarajući Torx 7 odvijač koji uprkos podacima sa zvanične ASRock web prezentacije nije bio deo pakovanja našeg primerka.
Sviđa nam se što ploča nudi međuprostor između CPU ležišta i prvog PCIe x16 slota u koji se instalira grafička karta. Praktično su razdvojeni pozicijom prvog M.2 slota, a što u krajnjem olakšava pristup osiguraču pozicije grafičke karte, te ćete u slučaju potrebe mnogo lakše promeniti “grafiku” nego što je to slučaj npr na MSI X570 Godlike modelu gde je ovaj postupak prava noćna mora zbog blizine pomenutih uređaja, pa su i korisnici skloniji greškama koje rezultuju oštećenjem komponenti.
Sa druge strane zameramo poziciju internog USB 3.2 konektora koji je tačno u ravni sa pozicijom grafičke karte pa će ga prekriti svojim hladnjakom i onemogućiti pravilnu instalaciju konektora, gotovo neverovatan propust u dizajnu rasporeda konektora. Sviđa nam se i obilje lakodostupnih opcija za ventilatore.
Što se tiče performansi, one su vrlo slične ostalim premijum AMD X570 modelima. Pri opterećenju Ryzen 7 3800X procesora u našoj Cinema 4D rendering sceni, ploča isporučuje procesoru konstantnih 1.344V što procesor konvertuje u 1.287-1.306V u zavisnosti od turbo koraka koji se pak kreće u intervalu od 4174-4199-4249 MHz. Zabeležili smo i aktiviranje PBO funkcije u Blenderu i AutoCAD-u koja je u jednom trenutku pogurala prvo jezgro do 4.64 GHz, što je 140 MHz više u odnosu na gornju deklarisanu granicu za Ryzen 7 3800X model.
Procesor u situacijama maksimalnog angažovanja svih jezgara troši 110W pa do maksimalnih 116.6W. Pri tome temperatura se zadržava u intervalu od 64-66 stepeni na otvorenom sistemu uz trenutne skokove do maksimalno zabeleženih 69 stepeni Celzijusa.
U delu gejming testova videli smo situaciju u kojoj CPU u procesorski zahtevnijim igrama radi na 4350 MHz, dok u onim naslovima koji se više oslanjaju na snagu grafičkog procesora frekvencija raste do 4400-4450 MHz.
Kada su u pitanju overkloking potencijali X570 Taichi raspolaže brojnim funkcijama u BIOS-u, a naročito lepo radi za RAM memorijom pa je tako naše test HyperX Predator RGB na 2933 MHz pogurala na 3600 MHz uz identičan napon na 1.35V i CL16 latencije uz “komand rejt” 1T vrednosti, a što je zaista sjajan rezultat koji uz to unapređuje performanse 10% uz ostale propratne efekte koji pogoduju Ryzen 7 sistemu jer memorijski kontroler radi na 1800 MHz kao i Infinity Fabric magistrala pa je sistem u režimu maksimalno podešenih performansi.
Što se tiče overklokinga centralnog procesora za neki svakodnevno sigurni limit je najbolje koristiti fabričke XFR2 i PBO mehanizme, a mi smo probali ručno da vidimo koliki je maksimalni domet ove kombinacije matične ploče i centralnog procesora – kada sva jezgra istovremeno ručno dignemo na maksimalno moguću frekvenciju uz saradnju CM Nepton 280L AiO sistema vodenog hlađenja.
Krenuli smo odmah vrlo samouvereno jer iako smo sa prethodnim test primerkom Ryzen 7 3700X modela, imali stabilnost na 4350MHz, novi Ryzen 7 3800X smo odmah podigli na 4.4GHz za sva jezgra. Napon smo postavili na 1.325V u BIOS-u što je procesor konvertovao u 1.262V pri 100% opterećenja. Potrošnja je iznosila 115.5W, a procesor maksimalnu temperaturu dotakao na 68 stepeni. Maltene, radio je kao na XFR2 vrednostima. Pri tome je ostvario 5% bolje performanse i bio potpuno stabilan u radu.
Ohrabreni ovakvim ponašanjem krenuli smo dalje na 4425, 4450, 4475MHz i konačni cilj 4.5GHz. Podižemo napon jezgra u BIOS-u na 1.345V, uključjemo LLC 1 kalibraciju, a što rezultira rastom vrednosti napona preko definisane vrednosti pa VRM ploče isporučuje 1.376V, odnosno elektronika na procesoru dalje pretvara u 1.275V. Međutim, stabilnost nije na željenom nivou i posle dva ponavljanja Cinema 4D rendering “puca”, ali smo definitivno blizu uspeha da procesor na 4.5GHz učinimo stabilnim. Zato podižemo napon u BIOS-u na 1.35V što procesor konvertuje u 1.281V i konačno uspevamo da ostvarimo željenu stabilnost u tri ponavljanja rendering scene koja traje 17 minuta. Maksimalna temperatura iznosi 74 stepena, a potrošnja se popela na 135W. Ubrzanje iznosi čitavih 10% što svakako nije za potcenjivanje.
U delu overkloking gejming testova krenuli smo sa drugačijom startegijom. Ostavili smo vrednosti napona na nivou dosadašnjih ali smo znajući da veliki broj igara radi čak i brže sa isključenom SMT opcijom, isključili istu i sa druge strane povećali multiplikator na 46x i postavili jezgra u radni režim od 4.6 GHz. Eksperimentisanje se isplatilo, procesor je bio stabilan tokom gejminga i dodatno nas počastio sa 5% većim fps-om u igrama koje troše procesorsku snagu.
Sve u svemu, vrlo lep rezultat za jedan Ryzen iz serije 3000!ASRock je jedna prava premijum X570 matična ploča ili bolje reći suština onoga što većina nas praktičnih i zahtevnih korisnika očekuje od vrhunske matične ploče. Nikakve preterane “džidža bidže” i dodaci već čista suština pojma vrhunske matične ploče – sumiranih u zahtevima: da radi brzo sa procesorom i RAM memorijom, da je oštra u komunikaciji sa SSD uređajima, da se dobro overklokuje i naravno, da je stabilna i dugovečna. ASRock X570 sve zadate uslove ispunjava i stoga vredi malo veće investicije.
Ploča nije bez mana, a koje se tiču nekih nelogičnih rešenja pored pomenute pozicije USB 3.2 konektora ili velikog hladnjaka koji prekriva čipset i pozicije M.2 diskova. Cena od 300€ će biti takođe mnogima velika možda i nepremostiva prepreka. Ipak, ko preskoči problem budžeta radovaće se podugačkom spisku kvaliteta ove, nesumnjivo sjajne ploče.
Prednosti – Odlična VRM jedinica za napajanje- Vrhunske radne i OC mogućnosti- Brz rad sa RAM memorijom- Integrisana WiFi ax bežična mrežna karta
Nedostaci:– Pozicija USB 3.2 mid-board konektora- Nelogično veliki i komplikovan hladnjak M.2 slotova
CENA: 350€