Asus 970 Pro Gaming Aura

Asus 970 Pro Gaming Aura

AMD 970 čipset je možda predstavljen pre pet godina, ali Asus ne dozvoljava da sedi skrštenih ruku u bilo kom trenutku. Stoga, osvežavanje modela sa starijim skupom čipova iz AMD-a postaje rutina dok ne dođe nova generacija ploča i procesora. Najnoviji predstavnik pristupačnih AM3+ ploča sa naprednim setom mogućnosti dolazi iz "Gaming" kategorije i izgleda kao sve samo ne ploča iz 2011. godine.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Možda na prvi pogled ne deluje mnogo, ali pet godina je izuzetno dug period u IT industriji. Setimo se samo oznaka grafičkih karti iz tog perioda i shvatićemo da je prošlo i više od dve generacije, a slično je i za mnoge druge uređaje i tehnologije. Čipseti nažalost nisu skloni promeni, pa tako postoje dve opcije za proizvođače matičnih ploča. Prva je da čekaju Intel ili AMD da izbace novi i time isprate trendove kroz podršku za različite interfejse i mogućnosti ili da to sami pre vremena kompenzuju dodavanjem različitih kontrolera. Asus je očigledno suviše aktivan da bi “čekao Godoa”, pa je rešio da uzme stvari u svoje ruke.
      asus_970_pro_gaming_aura_005_s.jpg
      Pred nama je matična ploča koja nijednim svojim detaljem ne odaje utisak da se zasniva u svojoj suštini na tehnologiji iz 2011. godine, odnosno na AMD 970 čipsetu. Nemojte nas pogrešno shvatiti, ovaj čipset je i dalje fantastičan, jer nudi sve što je potrebno vlasniku AMD procesora bilo koje klase, ali mu fali malo osvežavanja. Posebno kada je u pitanju Asus kod koga vizuelni pečat matičnih ploča evoluira svake godine i došao je do te mere da je čak i model od prošle godine neugledan u odnosu na neki koji je izašao ove godine. Stoga, kompanija se trudi da pokrije svaku moguću klasu i odličan primer za to je upravo Asus 970 Pro Gaming/Aura.
      asus_970_pro_gaming_aura_015_s.jpg
      Reč je o modelu koji je prvenstveno namenjen gejming populaciji koja preferira agresivan i upečatljiv dizajn i karakteristike. Pod tim mislimo naravno na dizajn hladnjaka, crno ofarbanu štampanu ploču, veliki broj crvenih detalja i apsolutno fenomenalno osvetljenje.
      asus_970_pro_gaming_aura_011_s.jpg
      Osvetljenje je verovatno najveći adut ovog modela, jer zaista čini ploču jedinstvenom. Tu je i niz drugih sjajnih mogućnosti, ali se nije Asus jedini dosetio toga da osveži postojeći model. Međutim, barem za sada ovaj stepen podesivosti LED osvetljenja ga prilično odvaja od proizvoda konkurentskih kompanija.
      asus_970_pro_gaming_aura_020.jpg 
      asus_970_pro_gaming_aura_023.jpg
      Crveno-crni hladnjak SouthBridge-a svetli u RGB bojama, kao i deo oko audio sekcije. Pritom, hladnjak čipseta može da se podesi na veliki broj načina kako će svetleti. Tu su pulsirajući režim, naizmenična promena boje, “strob” efekat, pulsiranje u ritmu muzike itd. Broj opcija je veliki, tako da će svako ko ima providnu stranicu kućišta uživati u vizuelnom aspektu ploče.
      asus_970_pro_gaming_aura_019.jpg
      [modul]specifikacija=8950[/modul]Što se osnovnih karakteristika tiče, tu zaista nema nikakvih noviteta, pa nećemo previše da se ponavljamo. Ploča se zasniva na AM3+ ležištu i kao takva poseduje podršku za sve skorije AMD procesore iz FX i Athlon serije. Oko CPU soketa se se nalazi proverena “8-phase” naponska jedinica sastavljena od kvalitetnih zavojnica kakve pronalazimo na “entry-level” RoG modelima.
      asus_970_pro_gaming_aura_008_s.jpg
       
      Tu su i 10K kondenzatori potpisani od strane Texas Instrumentsa. Deklarisani su na stabilan rad pri temperaturama od -70 do 120 stepeni Celzijusove skale, a ni Digi+ VRM nije izostavljen. Prisutna su četiri DIMM slota za koje je navedena zvanična podrška za module brzine do 2400 MHz, mada će i brži svakako raditi bez ikakvih poteškoća.
      asus_970_pro_gaming_aura_013_s.jpg
      Jedna stvar nije mogla da se unapredi, pa su PCI-Express slotovi i dalje dizajnirani za 2.0 specifikaciju mada to realno gledano i dalje nije ni blizu da postane usko grlo čak i za najbrže grafičke karte. Ploča pored dva PCI-Express 2.0 x16 i PCI-Express 2.0 x1 ima i par starih PCI slotova što će obradovati vlasnike starijih komponenti koje ne žele da izbace iz mašine.
      asus_970_pro_gaming_aura_009_s.jpg
      U uvodu smo govorili o unapređenjima i novitetima koje ovaj model donosi, a se pominju samo uveliko poznate stvari, zar ne? Dolazimo i do toga. Pre svega, ploča poseduje pored uobičajenih SATA 6 Gbps priključaka kojih ima ukupno šest i jedan M.2 slot koji je povezan sa kontrolerom putem PCIe x4 interfejsa, a podržava i NVMe protokol. To je prva od karakteristika koje nisu uobičajene za starije 970 ploče.
      asus_970_pro_gaming_aura_006_s.jpgTakođe, tu je kompletno osvežen spektar USB konektora. Podsetimo se SB950 nije posedovao podršku za USB 3.0, a kamoli USB 3.1. Stoga, on je zadužen za fantastičnih osam USB 2.0 konektora na zadnjem panelu, a pored njega tu su i dva dodatna ASMedia kontrolera. Prvi obezbeđuje dva USB 3.1 priključka na zadnjem panelu, a drugi se bavi USB 3.0 header-ima na samoj ploči koji omogućavaju da se iskoriste USB 3.0 konektori na modernijim kućištima što je zaista sjajna ideja. Pored toga ploča briljira konekcijama, pa su tu kombinovani PS/2 port, S/PDIF, šest 3.5-milimetarskih audio priključaka i LAN iza kojeg stoji odlični Intel 211-AT kontroler.
      asus_970_pro_gaming_aura_012_s.jpg
      Audio sekcija je tipično kvalitetna i znak da Asus 970 Pro Gaming Aura pripada grupi modernijih ploča. Reč je o SupremeFX 2015 sistemu sa dodatnim pojačalom iz Texas Instrumentsa, kao i Nichicon audio kondenzatorima. Uz niz drugih softverskih i hardverskih unapređenja o kojima smo u više navrata govorili kada smo testirali druge Asus ploče.
      asus_970_pro_gaming_aura_010_s.jpg
      Kao i kod ostalih novih ploča, ovaj model se oslanja na isti UEFI bios fantastičnih karakteristika i mogućnosti. Na ovom polju Asus zaista prednjači u odnosu na konkurenciju koja uporno daje sve od sebe da im se približi. Ipak, bios je istinski intuitivan i jednostavan za korišćenje uz pregršt mogućnosti. Postoji čak i bazični mod u kome će se snaći čak i najveći početnici. Međutim, čak i tada, uz predefinisane postavke, moguće je overklokovati procesor i RAM, podešavati efikasnost ploče, flešovati bios itd.
      bios_asus_970_pro_gaming_aura.png
       Kutija je dizajnirana u skladu sa novim trendom tajvanske kompanije, a na poleđini se nalazi pregršt detalja i informacija koje bi kupcu mogle da znače, uključujući i kompletne specifikacije ploče i njene najveće adute.
      asus_970_pro_gaming_aura_001_s.jpg
      asus_970_pro_gaming_aura_002_s.jpg
      Pakovanje je tipično za Pro Gaming seriju koja obično isporučuje par dodatnih detalja koji će svakako biti cenjeni od strane mlađe populacije. Tu su standardni deo opreme u vidu diska sa drajverima i softverom, uputstava i dokumentacije, kao i SATA kablova, ali i nalepnica za obeležavanje kablova u kućištu što je svakako vrlo praktičan i simpatičan detalj.
      asus_970_pro_gaming_aura_017_s.jpg
      asus_970_pro_gaming_aura_018_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: AMD FX8370
      RAM: 2 x 4 GB AMD Radeon Memory 2400 MHz
      GPU: Nvidia GeForce GTX 780 Ti 3 GB
      SSD: Intel Series 530 240 GB
      OS: Windows 7 64-bit
       
      [modul]test=450[/modul][modul]test=451[/modul]Na kraju ne ostaje mnogo filozofiranja pre nego što donesemo krajnji sud o Asus 970 Pro Gaming Aura. Ova ploča donosi sve što je potrebno AMD matičnoj ploči u 2016. godini da bi ostala konkurentna i pratila modernu tehnologiju. Par sitnica koje nije moguće (jednostavno) rešiti kao što je PCI-Express 2.0 nije prepreka da ploča bude smatrana odličnom.
      asus_970_pro_gaming_aura_016_s.jpg
      Istina, Asus 970 Pro Gaming Aura ima vrlo slične konkurente u tehničkom aspektu, jer su i mnogi drugi dodali USB 3.0 (3.1) kontrolere i M.2 slot, ali zahvaljujući vizuelnoj strani koja je fantastična ostaje izdvojena u odnosu na druge slične matične ploče. Zbog toga je Asus 970 Pro Gaming Aura zaokruženija ponuda, ali za to je potrebno izdvojiti dodatni budžet, jer je cena ovog modela oko 135 EUR-a. No, sa druge strane se dobija i vizuelno i tehnološki zaokružen proizvod koji je nešto najbliže što se u AMD-orijentisanom svetu može nazvati kompletnim pakovanjem.
      asus_970_pro_gaming_aura_007_s.jpg
      Prednosti:– LED osvetljenje sa velikim brojem opcija- Dizajn- Kvalitet komponenti i izrade- USB 3.1- M.2 sa NVMe podrškom i PCIe x4 magistralom
      Nedostaci:– Nešto viša cena

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test