Fedja Drndarski O ASUS-u je nepotrebno trošiti reči, za mnoge je to ime sinonim za Mercedes među matičnim pločama i grafičkim karticama. Kvalitet ASUS-ovih ploča je oduvek bio nesporan i moglo bi se reći, mnogima saznanje da u kućištu imaju Asusovu ploču, jednostavno budi poverenje. Zbog dokazanog kvaliteta svojih proizvoda, ASUS je uspeo da zadrži reputaciju kao proizvođač No 1. Svaki novi model čuvenog proizvođača budi veliku pozornost ljubitelja dobrog i kvalitetnog hardvera što i nije nikakvo čudo, po pravilu su njihove matične ploče u samom vrhu kada su kvalitet, performanse i mogućnosti u pitanju. Kada govorimo o Socket A rešenjima, prisetimo se, ASUS je započeo svoju “karijeru” sa sjajnim A7V KT-133 modelom. Tadašnja Asusova Socket A perjanica bila je opremljena ATA100 Promise-ovim kontrolerom i predstavljala je možda najbolju KT-133 ploču na tržištu koju je krasio sjajan kvalitet izrade i ugrađenih komponenti. Uz to, ova ploča je postala čuvena po tada unikatnoj mogućnosti – A7V je bila prva matična ploča koja je omogućavala otključavanje množioca kod AMD-ovih procesora. Slabiji model, bez ATA100 kontrolera zvao se A7V Pro (čudnog li naziva za osiromašenu ploču). Skoro isti dizajn se provlačio kroz ne toliko sjajan model A7V133, kao i kroz A7V266-(E) i A7V333 modele namenjene “High Performance” računarima sa DDR memorijom.
Tipično za ove modele je okrenut Socket za 90 stepeni, što može biti prednost pri montaži i demontaži kulera u kućištima. ASUS kao i MSI ne odustaje od anemičnog 2-phase power switching modula. MSI je na layout-u bar ostavio mesto za dodatni par MosFET kola, kondenzator i zavojnicu. Asus A7V333 – Pakovanje, karakteristike, layout
Asusova Socket A uzdanica dolazi sa zaista impresivnom opremom. Dopadljivo dizajniranu kutiju, oslikanu živopisnim motivima, je zaista teško zatvoriti od raznolikih dodataka.
Model ploče koji se našao na testu nosi pun naziv A7V333/PA/RAID/U2/1394, i opremljen je Promise 20276 ATA133 RAID kontrolerom. Tu je i Via6302 USB 2.0 kontroler, kao i 1394 Fire Wire kontroler, kao i neizbežni CMedia 8738 5.1 zvučni čip koji daje zvuk sasvim solidnog kvaliteta i do kojeg potencijalni kupac stiže praktično besplatno. Kao veliki napredak, Asus navodi COP – CPU Overheating Protection. Na osnovu isčitavanja interne Palomino/Morgan termalne diode, ploča automatski isključuje računar. Ukoliko u BIOS-u nije uključena ova opcija, prilikom spadanja kulera, procesor će Vam izgoreti ! No dobro, šanse da se tako nešto uopšte desi spadaju u domen teorije a ASUS-ov COP je upravo tu da speči neželjene posledice.
A7V333 je ATX ploča najvećeg formata, i kao i ABIT KX7-333 ima 9 montažnih rupa.
Opremljena je sa 5 PCI slotova, 1 AGP Pro, a tu su i standardni FDD i IDE konektori, kao i dodatna dva IDE kontektora što omogućuje povezivanje do 8 IDE uredjaja. Na ploči su dodatna dva konektora za Asusov iPanel, kao i digitalni SPDIF-out. Sa zadnje strane može se primetiti prisustvo ukupno četiri USB porta, od kojih su dva USB 2.0. U paketu se dobija i dodatni USB konektor što Vam omogućuje da koristite čak 6 USB uređaja, a maksimalno je podržano čak 10 USB portova.
Fire Wire 1394 port dobija se na posebnoj “bracket” kartici. Integrisani Sound Blaster, moguće je koristiti kao standardni stereo i kao 5.1. Kao i do sada, Asus je na ploči ostavio jednu LED diodu koja upozorava da je ploča pod naponom. Naime, iako ste ugasili Vaš računar, on je i dalje pod naponom, te nije nikako preporučljivo raditi bilo kakvo vađenje i stavljanje dodatnih uređaja jer se lako može desiti da se u trenutku računar sam upali i da to prouzrokuje oštećenje komponenti.
Na layout-u je prisutno standardnih 3 DIMM DDR slota, što će u većini slučajeva biti sasvim dovoljno. Centralnim delom ploče dominira masivan pasivni kuler koji hladi VIA KT333 CE northbridge. Kao klok generator korišćen je IC-worksov PLL IC, ICS94228BF kao i na MSI-jevom modelu KT3 Ultra koji može da deli PCI na 1/5. U toku rada ovaj čip se značajno zagrevao i na standardnim magistralama, a pri overklokingu još više. Pored svega, na ploči su korišćene kvalitetne komponente – Nichicon elektroliti.
Kao i do sada, na Asusovim pločama postoji mogućnost podešavanja u Jumper i Jumper Free modu – prilikom postavke u jumper mod, iz BIOS-a nije moguće overklokovati procesor. Promena množioca se vrši isključivo iz BIOS-a, a u jumper modu je nedostupna, kao i promena magistrale, što je svakako zgodno za prodavce konfiguracija koji ne žele da razmišljaju da li njihovi kupci overklokuju komponente.
Zanimljiva opcija za overklokere je mogućnost podizanja voltaže preko “magične granice” od 1.85v. Opcija pod nazivom overvoltage omogućuje dodavanje 0.3v na default napon. Opciju smo probali i naš test CPU, XP1700+ je postovao na 166 Mhz magistrali na 1833 Mhz, Windows 2000 se nije podigao, ali se temperatura vrlo brzo podigla na 55 stepeni ! U svakom slučaju Vam ne bih preporučio da koristite overvoltage osim ako ne znate šta radite, jer je granica za Palomino jezgro oko 2.2 v. Prekoračenje ove granice može da uzrokuje ozbiljna oštećenja na procesoru i probijanje tranzistora. A7V333 poseduje tri konektora za FAN-ove na ploči, što je sasvim dovoljno za većinu korisnika. Southbridge je sada već standardni VIA 8233A, sa podrškom za ATA133 protokol. BIOS je kao i do sada kod Asusa, očekivani Award 6.0 Medalion. Svakako, u BIOS-u postoji pregršt opcija za fine-tunning parametara Vašeg sistema. Prilikom setovanja na 166 Mhz FSB dozvoljena je promena PCI delioca na 1/5.
Kada je u pitanju overkloking, sa Asusom A7V333 smo postigli nešto lošije rezultate nego što je to slučaj sa do sada testiranim pločama drugih proizvođača. Sistem je postovao na čak 200 Mhz, ali od podizanja sistema nije bilo ni govora. Naš test primerak je ipak “izgurao“ stabilnih 173 Mhz što je svakako rezultat koji će mnogima biti dovoljan. Ipak, primećeno je da A7V333 nema toliko dobre performanse pri overklokingu kao što je to bio slučaj kod ABIT KX7-333 ploče.
Overkloking rezultati
Naš test primerak je bez ikakvih problema radio na 1667 Mhz na 166 Mhz magistrali, što ćete se verovatno složiti, svakako biti mnogima dovoljno.
Ipak, pri overclockingu performanse procentualno više padaju nego što je to slučaj sa Abit KX7-333 modelom.
Test sistem – Windows 2000 SP2, VIA 4in1 4.38, Detonator 28.32
CPU
– AMD Athlon XP 1700+
(11 x 133MHz) unlocked
Maticne ploce
– ASUS A7V333 – ABIT KX7-333 KT333 – Microstar MS6380 E , KT3 Ultra-ARU, VIA KT333
Memorija
– 256 MB PC2700 CAS2
Samsung
Video-karta
– Gainward GeForce4
MX440
Hard-disk
– MAXTOR Diamond D740X
6L 40 GB ATA133
Hladjenje
– ThermalTake 6Cu+
Power Supply
– Chieftec 340W ATX
2.0
Test Asusove ploče je vršen na Promise kontroleru. Stvarna frekvencija procesora je bila tačno 1466 Mhz, što je zaista interesantno jer smo navikli da do sada Asus vrlo često overklokuje procesor za taj presudan 1 Mhz! Čini se da su mnoge kritike rezultovale upravo povratkom na standardne vrednosti
.
Čini se da Asusov pulen malo lošije komunicira sa memorijom. Pogledajmo kako se to odrazilo na 3D testove…
A7V 333 je sporija ploča od konkurencije. Iznenađuje MSI koji je u poslednje vreme postao sinonim za sporost, A7V333 je potučen do nogu. Definitivno, A7V333 uopšte nije toliko žustra ploča kako se to uvek očekuje od najvećeg svetskog proizvođača.. Ipak performanse u profi OpenGL režimu su sasvim solidne i to zahvaljujući dobrim AGP performansama.
Evo kako se Asusova uzdanica snalazi u novom MadOnion PC Mark2002 sintetičkom
testu.
Primetan je zaostatak u odnosu na konkurenciju, naročito u radu sa diskom. Problem
verovatno leži u lošoj implementaciji Promise kontrolera na PCI magistrali…
Problem se delimično može ispraviti VIA Latency patch-om
Asus je ovde doživeo težak debakl. Konkurencija je pobedila za čitavih pola minuta!
Najveći problem je ovde ipak implementacija Promise RAID IDE kontrolera. Kada su Bussines Winstone testovi u pitanju, Promise kontroler je pokazao punu
snagu
Ipak, zbog nešto slabije komunikacije sa memorijom A7V333 sporije radi sa High
End aplikacijama:
Očekivano, u 3D sintetičkoj procesorskoj simulaciji je Asus opet u blagom zaostatku. Napominjem da su svi testovi radjeni na najoštrijim mogućim setovanjima…
U radu koji zahteva dobro vreme pristupa, Promise nema konkurenciju, ali zbog ograničenja PCI magistrale gubi dosta u High End aplikacijama koje zahtevaju kontinualni transfer Zaključak
A7V333 sasvim sigurno nije vrh, kako smo to do sada navikli kada su Asusovi proizvodi u pitanju. Primera radi, još pre mesec dana nam je na test stigao primerak koji nije hteo uopšte da podiže magistralu, a povezivanje Thermaltake kulera 6Cu+ na konektor na ploči rezultovalo je vrlo čudnim radom. Ventilator 6 Cu+ kulera se vrteo na 6000 rpm umesto na 7Krpm. Prilikom opterećenja procesora, kuler je ubrzavao! Međutim, primerak ploče koji smo sada testirali je bio kudikamo bolji – nadamo se da će Asus ipak nastaviti da održava nivo kvaliteta. Sve u svemu, A7V333 nije ništa više od solidne ploče – ali ipak sa dosta dodatne opreme, što ce kupci svakako umeti da cene, dok FireWire kontroler ne nude ni ABIT (samo model AT7) ni MSI na svojim standardnim modelima.A7V333 će naci mesto na tržištu kod svih ljudi koji se kunu u Asusove proizvode, kao i kod onih kojima treba vrlo dobra ploca sa Fire Wire i USB2.0 kontrolerima i RAID-om. Ukoliko niste pasionirani overkloker – enutuzijasta, a pri tom cenite plocu koja radi stabilno i ima bogatu opremu, Asus A7V333 je sasvim solidan izbor za Vas. Matičnu plocču za potrebe testiranja ustupio “Sinteh“