Zoran Petrović
AMD i Intel, dva različita x86 pristupa. Intel skoro pa sa svakom novom generacijom menja soket i broj pinova u istom, a sve pod izgovorom da je svašta tu promenjeno, i da nikako nisu mogli da iskoriste stari soket, te da im je jako žao zbog toga. Istina je da na ovaj način pored procesora morate da platite i novu ploču, a na taj način Intel prodaje i svoju novu (staru) kontrolersku logiku i stimuliše proizvođače ploča koji u startu imaju dobar razlog za predstavljanje i prodaju novih modela. Na ovaj način Intel promoviše dinamiku tržišta jer se konstantno implementiraju nove tehnologije. Ovo je super za Intel i proizvođače matičnih ploča, a veoma loše po one preko čijih leđa ide sve to – kupce, koji za svaki upgrade moraju da izdvoje veliku svotu novca.
Sa druge strane AMD i sa starim i sa novim čipsetovima već nekoliko generacija unazad ne donosi bog zna šta. Mnogo pre Intela su u čipset ubacili USB 3.0 podršku i SATA 6 Gb/s za sve portove, ono glavno po čemu Intel diferencira svoje modele. Jedino što je do sada falilo AMD čipsetovima je PCI Express 3.0 podrška. Poznato je da nije loše uzimati novije AMD čipsetove zbog većeg broja konekcija nove generacije i zbog toga što nove ploče po pravilu donose osvežene verzije dosad poznatih tehnologija, a neretko i dosta novina.
Kada su performanse u pitanju, AMD čipsetovi redom daju identične rezultate i na nekoliko generacija starijim čipsetovima. Praktična razlika uglavnom se nalazi u delu koji govori o podršci za novu generaciju CPU/APU modela. Tako je i sa modelom koji smo na test dobili od kompanije ASUS. U pitanju je A88X-PRO, a pre samog modela, da se podsetimo malo šta nam donosi novi čipset.
AMD A88X, A78 i A68
Za novu generaciju APU-ova, Kaveri AMD je pripremio i tri nova čipseta – A88X, A78 i A68 koji u suštini predstavljaju ažurirane verzije FM2 čipsetova (A85X, A75 i A55). Glavna razlika između FM2(+) i starijih čipsetova se ogleda u podršci za osam SATA 6 Gb/s portova umesto šest, kao i podrškom za RAID 5. Kada se radi o razlici između A88X i A85X čipsetova treba pomenuti da A88X podržava XHCI 1.0 i Debug Port na USB 3.0 portovima, dok A85X podržava XHCI 0.96. Dok sa A85X, A75 i A55 nije postojala podrška za PCI Express 3.0, to je konačno ispravljeno sa novom generacijom, ali pod uslovom da je u ploči Kaveri APU, jer su one kompatibilne sa starom generacijom APU-ova, a PCI Express kontroler se nalazi unutar APU-a.
Kao i kod FM2 APU-ova, omogućeno je deljenje 16 PCI Express linija, koliko i daje APU na dva dela, pa su moguće x8/x8 konfiguracije. Ostatak je identičan kao i kod FM1 – imamo četiri USB 3.0 i deset USB 2.0 portova. Tu je i UMI, interfejs koji povezuje APU sa čipsetom, a koji 2 GB/s protok ostvaruje preko četiri direktne linije komunikacije. Tu su i četiri PCI Express linije i četvorokanalni audio sa FIS, mSATA podrškom, PCI mogućnostima, klok generatorom, te podrškom za BIOS do 16 MB.
[modul]specifikacija=4179[/modul]
U konkretnom slučaju ASUS se potrudio da u prvi plan istakne mogućnosti Kaveri APU-ova. PRO model ima tri PCI Express slota, od kojih dva po 3.0 standardima. Prvi je PCI Express 3.0 x16, drugi je PCI Express 3.0 x8, dok je treći PCI Express 2.0 x4, pa sa ovakvom konfiguracijom predlažemo da koristite više od dve grafičke karte ukoliko želite sistem sa više GPU-ova. Naravno podržana je CrossFire tehnologija, a kada se koriste dve grafike, u prva dva slota sistem radi u PCI Express 3.0 x8/x8 modu, što je i više nego dovoljno i za najjače grafike, a što je ekvivalent PCI Express 2.0 x16/x16 CrossFire konfiguraciji po pitanju maksimalnog protoka
Čim se radi o PRO modelu svima je jasno da se ASUS ozbiljno potrudio, kako po pitanju performansi, tako i po dodatnoj opremi. Dovoljno je baciti pogled na okruženje CPU soketa i 6+2+2-faznu naponsku jedinicu sa dodatnim 8-pinskim CPU 12V konektorom za dodatno napajanje APU-ova. Očekivano, radi se o Digi+ naponskoj jedinici, a dva zasebna čipa se brinu o radu APU-a i RAM-a. Radi se o kvalitetnim elementima naponske sekcije, a veliki broj faza, u kombinaciji sa zasebnim čipovima za eliminaciju fluktuacije napona garantuje vrhunske domete, bilo da koristite FM2 ili FM2+ APU-ove.
Četiri DIMM slota mogu da udome maksimalno 64 GB memorije, što je i više nego dovoljno i za najzahtevnije korisnike, a kamoli APU sisteme. podrška za visoke frekvencije je prisutna, a ASUS se odlučio za nativnih 2133 MHz i do maksimalnih 2400 MHz preko OC mogućnosti. Naponska sekcija i južni most povezani su vrućom cevkom debelog promera, pa će se toplota koliko-toliko raspoređivati između ova dva, ne toliko masivna hladnjaka.
Za skladištenje podataka na raspolaganju vam je šest SATA 6 Gb/s slotova, a ASUS nije iskoristio maksimalnih osam slotova za interne portove, već je dva uvezao na zadnji panel u vidu eSATA portova. Novi A88X (Bolton D4) čipset podržava i RAID 5, što je novina uvedena i sa prvim FM2 čipsetom. Isti čipset daje i 4 USB 3.0 porta (2 nazad) i čak 10 USB 2.0 (samo 2 nazad), a u pomoć priskače ASMedia ASM1042 kontroler sa dodatna dva USB 3.0 porta na zadnjem panelu. Na ovaj način pozadi vam je na raspolaganju ukupno šest USB portova, što je i jedna od retkih mana ove ploče. Dodatna četiri USB 2.0 porta, preko kojih je moguće dobiti još osam portova nalaze se uz donju ivicu, a USB 3.0 konektor tik ispod 24-pinskog konektora, uz desnu ivicu ploče.
Kada su u pitanju LAN i Audio komponente, karakteristično za AMD ploče je što u oba slučaja posao pada na Realtek. Čip oznake 8111GR se brine za gigabitni LAN port na zadnjem panelu, dok o pet analognih i jednom digitalnom (optičkom) audio konektoru brigu vodi ALC1150, osmokanalni audio kontroler. Pored pomenutih, na zadnjem panelu ćete naći i PS/2 port, kao i sva četiri digitalna izlaza (VGA, DVI, HDMI i DisplayPort), pa se za video izlaze ne morate preterano brinuti. Dodatno proširenje, pored pomenuta tri PCI Express slota pune veličine obezbediće i dva PCI Express x1, te dva arhaična PCI slota, strateški raspoređeni oko PEG slotova.
Kako se ne radi o Deluxe verziji jasno je što ploča ne poseduje fizičke Power i Reset tastere, ali su tu Debug displej, MemOK, BIOS Flashback i DirectKey tasteri, kao i više nego korisni TPU i EPU prekidači.
Kako se radi o ASUS PRO matičnoj ploči svakako smo imali velika očekivanja, a proces testiranja obavljen je sa najjačim dostupnim A10 APU-om, modelom A10-6800K, idealnim primerkom za pokazivanje svega što ploča može da pruži. Logično i intuitivno UEFI BIOS okruženje je nešto na šta nas je ASUS navikao, pa na to ne bismo previše trošili reči.
Jednostavno, tu je sve što vam je potrebno, a opcije su identično raspoređene kod najvećeg broja ploča, uključujući i profile za snimanje podešavanja BIOS-a, očitavanje memorijskih profila, flešovanje BIOS-a i My Favorites dela gde možete dodati omiljene/najkorišćenije prečice, da ne biste stalno morali da tražite opcije koje su vam bitne. Ono što je ASUS od skoro uveo, a što nas je prosto “oduvalo” s nogu je informacioni ekran kada želite da sačuvate nove postavke, koji vas pre nego što primeni promene pita da li ste sigurni i prikaže sve promene koje ste uneli.
AI Suite
U kombinaciji sa AI Suite softverom koji je iz iteracije u iteraciju sve bolji OC nikad nije bio jednostavniji, a ASUS nudi mogućnost 4-Way optimizacije koju smo već videli kod nekih Intel modela njihovih ploča. Ono što nam se ovde svidelo je da se ne morate odlučiti između OC-a preko množioca ili sistemske magistrale, već samo birate između brzog i ekstremnog automatskog OC-a. Rezultat koji smo mi dobili je više nego respektabilan, pa smo sa 4,1 GHz uspeli da dođemo do odličnih 4,725 GHz (45 x 105 MHz), što je 15% overkloka za CPU deo APU-a, dok je GPU overklokovan za 20% (1013 MHz).
Kako se radi o potpuno automatizovanom procesu neverovatno je koliko to dobro radi na APU, a jedino gde smo bili pomalo razočarani je RAM, koji je sa default 1600 MHz skočio samo za 80 MHz, što je posledica pomeranja sistemske magistrale sa 100 na 105 MHz. Ipak, ovaj detalj je ostao u senci odličnog OC algoritma i još bolje AI Suite III softverskog paketa koji uz par klikova mišem omogućava odličan overklok celokupnog sistema, što je posebno bitno za manje iskusne korisnike.
Setovanja na kojima su dobijeni rezultati (kao rezultat standardne procedure automatskog overklokinga) su sledeća: OC: APU: 4,725 GHz, RAM: 1680 MHz, GPU: 1013 MHz
[modul]test=328[/modul]
[modul]test=329[/modul] Naredna godina nam kuca na vrata, a sa njom Kaveri APU-ovi, ali i 12% viši PDV na IT opremu, pa ukoliko planirate da spremno dočekate novi upgrade, možda ne bi bilo loše da obratite pažnju na FM2+ ploču, taman dok se cene dodatno ne povećaju. Jedina nepoznanica u ovoj priči je i ona koja nam je potrebna da damo konačni zaključak. Naime, do ovog trenutka cena A88X PRO modela kod nas nije poznata, ali bi po najavama trebala da se kreće oko 120 €, što je, s obzirom na to šta nudi prilično odmerena cena.
Za te novce dobijate ASUS ploču sa najjačim AMD FM2+ čipsetom, solidnu količinu opreme i jaku hardversku bazu za igranje sa overklokom. Već smo rekli da je OC algoritam izuzetan, a preostaje nam samo da sačekamo nove APU-ove i vidimo kako će se HSA pokazati protiv konvencionalne sistemske arhitekture, te kako će se A88X-PRO snaći sa novim APU-om.
Za:
– dobar kvalitet komponenata – moćna naponska sekcija – 5X zaštita – 4-Way optimizacija – odličan Auto OC – odličan softverski paket i BIOS podrška
Protiv:
– memorijski Auto OC nije dao zadovoljavajuće rezultate – mali broj USB portova na zadnjem panelu
ASUS A88X-PRO
Kao što to obično biva, neposredno pred predstavljanje nove generacije procesora/APU-ova uvek se predstavi nova kontrolerska logika. Intel i AMD to rade nešto drugačije, a razlog je pre svega kompatibilnost soketa. Dok za Intel procesore sa (skoro) svakom generacijom morate da promenite procesorsko podnožje, sa AMD-om je situacija posve drugačija. AMD nam donosi novu generaciju svoje desktop platforme, a mi smo imali priliku da isprobamo jednu od najboljih ploča koje možete priuštiti sebi u tom smislu. Testiramo A88X-PRO matičnu ploču kompanije ASUS...