Zoran Petrović Primetili ste kako se AMD “ulenjio” kada su čipsetovi u pitanju. Još od serije 7 čipsetova se ponašaju kao da su izmislili najbolji čipset na svetu, otprilike kao da isti čovek radi AMD čipsetove i dizajn Porsche-a. Naime, kao i nemački sportski automobil, serija 8 i 9 su, sa minimalnim razlikama rebrandirani čipset sedme serije, koliko god bi AMD voleo da misli da nije tako. Dotle, Intel svake godine predstavlja novu kontrolersku logiku. Kada se podvuče crta, AMD procesori će imati skoro iste performanse kako na najnovijem čipsetu serije 9, tako i na onom serije 7.
Ubačena je USB 3.0 podrška, sve je poterano na SATA 6 Gb/s i interna magistrala je doživela ubrzanje, ali AMD već dosta godina nije predstavio skoro ništa novo kada su čipsetovi u pitanju, samo feceliftuju stari, promene mu ime i zapakuju ga u ukrasni papir. Slično je i sa APU-ovima. Niko ne spori da je A75 odličan čipset, problem je što A85X ne donosi skoro ništa novo. Podsetimo se malo. Čipset i FM2 Novi soket dolazi sa pločama koje su opremljene A85X čipsetom. U pitanju je nova verzija kontrolerske logike koja u suštini i ne donosi mnogo novih stvari. Možda najveće iznenađenje je novi soket koji ne zadržava kompatibilnost unazad sa FM1 soketom. AMD kao glavni razlog naglašava isporuku struje ka APU, jer promena na strani PCI Express i DDR 3 interfejsa nema. Hudson D4 čipset (A85X FCH) obezbeđuje osam SATA 6 Gbps portova sa RAID 5 podrškom, kao i mogućnost da se 16 PCI Express 2.0 linija podele u dva x8 slota. Ostatak je identičan kao i kod FM1 – imamo četiri USB 3.0 i deset USB 2.0 portova. Tu je i UMI, interfejs koji povezuje APU sa čisetom, a koji 2 GB/s protok ostvaruje preko četiri direktne linije komunikacije.
Tu su i četiri PCI Express linije i četvorokanalni audio sa FIS, mSATA podrškom, PCI mogućnostima, klok generatorom, te podrškom za BIOS do 16 MB. U prevodu, slobodno možete očekivati A75/A55 ploče sa FM2 soketom koje će verovatno biti malo jeftinije, a neće vam uskratiti skoro ništa po pitanju performansi.
I upravo smo tako nešto i dobili. ASUS je iskoristio gomilu starih čipsetova koje je imao na lageru, promenio raspored rupica na soketu i predstavio FM2 ploču baziranu na A55 kontrolerskoj logici – F2A55-M. ASUS F2A55-M Nekompatibilnost sa FM1 soketom AMD je opravdao nedovoljnom isporukom struje, ali kao što vidimo, to ipak nije slučaj, a nije nemoguće da su proizvođači vršili pritisak na AMD da napravi novi čipset, kako bi oni imali novi razlog za prodaju matičnih ploča. Zaista, ako hoćete novi APU, možete da kukate do sutra, ali vam stara FM1 ploča neće raditi posao, moraćete da je zamenite. I dok AMD lepo naplaćuje novi čipset dotle se proizvođači okreću A75 i A55 rešenjima kako bi predstavili jeftine verzije matičnih ploča koje odgovaraju novim APU-ovima.
Najslabiji (od dva) čipset je A55, za razliku od A75 ima nekoliko nedostataka. Naime, dok je A75 bio prvi čipset koji je obezbeđivao šest SATA 6 Gb/s portova i četiri USB 3.0, to su stvari koje nedostaju kod A55. SATA podrška je zadržana na SATA 3 Gb/s, a za USB 3.0 vam je potreban eksterni kontroler. Takođe, nedostaje i FIS Base Switching za RAID sisteme.
U suštini A55 je bazični čipset za nezahtevne korisnike, koji obezbeđuje osnovnu funkcionalnost po vrlo povoljnoj ceni, tj. nešto što ćete naći u “supermarket” i “office” konfiguracijama. S druge strane, to nikako ne treba da bude loše. Ako je razlika u ceni dovoljna što biste plaćali više za nešto što nećete koristiti. RAID nizovi su stvarno retki, da ne govorimo o SSD-ovima u sistemima na pločama koje koštaju ispod 50 €. Jedina prava mana je USB 3.0, mada je i dalje rano da govorimo da li je to mana ili nije.
ASUS F2A55-M
Soket
AMD FM2
Čipset
AMD A55 FCH (Hudson D2)
Memorijski slotovi
4x DIMM DDR3 1066-2400MHz (O.C.)
Slotovi za proširenje
1x PCIE 2.0 x16, 1x PCIE 2.0 x16(x4), 1x PCIE 2.0 x1, 1x PCI
SATA
AMD A55: 6x SATA 3 Gb/s
USB
AMD A55: 10x USB 2.0 (4+6) + ASMedia USB 3.0: 2x USB 3.0 (nazad)
ASUS je smislio da iskoristi A55 čipset, zameni soket i predstavi jeftinu ploču za FM2 APU-ove. Na četvrtastom PCB-u se nalazi zaista zavidna količina komponenata. Iako ovo nije zamišljena kao ploča koja bi trebala da bude overkloker nimalo nije zanemarena naponska jedinica, naprotiv. Korišćena je proverena digitalna Digi+ naponska sekcija kako bi se najbolje iskoristio veliki OC potencijal novih APU-ova. Stoga ne čudi 6+1 napajanje, kao i dodatni 12V 4-pinski naponski konektor.
Zbog uštede izostavljeno je pasivno hlađenje napajanja, pa ukoliko želite da se igrate sa overklokom preporučujemo neki od kulera koji duvaju na dole, kako bi pored CPU-a hladili i njegovu okolinu. Tu je i EPU kontroler, pa ćete ukoliko želite da koristite štedljive režime rada imati svu pomoć ovog “zelenog” procesora.
Što se FM2 APU-a tiče, ploča podržava rad RAM-a do 1866 MHz i čak 2400 MHz putem overkloka, što je super zbog osetljivosti integrisanog GPU-a na radni takt memorije. U četiri slota moguće je ubaciti i memorijske module od po 16 GB, čime se maksimalni kapacitet (iako iskreno sumnjamo da će to iko ikada iskoristiti na ovoj ploči) biti velikih 64 GB.
U skladu sa integrisanim komponentama ASUS se odlučio da na zadnji panel instalira VGA, DVI i HDMI konekcije. Pored pomenutih imate jedan port za PS/2 miš/tastaturu, četiri USB 2.0 (sa dodatnih 6 preko konektora na ploči), dva USB 3.0 (AS Media kontroler), LAN (Realtek 8111F), kao i šest analognih i jedan digitalni (optički S/PDIF) izlaz. Ništa preterano bogato, ali dovoljno za prosečnu mašinu.
Proširenje je moguće preko dva puna PCI Express 2.0 x16 slota koji rade u x16/x4 modu. Za ostale komponente tu su jedan PCI Express 2.0 x1 i jedan PCI slot, taman za neku TV/WiFi karticu. Svih šest SATA 3 Gb/s portova su postavljeni na bok i zarotirani za 90 stepeni, što omogućava lakšu manipulaciju kablovima. Tu su i dva dodatna konektora za ventilatore, a ASUS nije izostavio ni “iGPU boost” ni “memOK!” tastere na samom PCB-u.
Tu su i sve ASUS tehnologije karakteristične za njihove malo bolje modele: USB 3.0 Boost, TurboV, AI Suite II, Network iControl, GPU Boost, Fan Xpert, Anti-Surge Protection, Ai Charger+, Disk Unlocker…
Klasični ASUS UEFI BIOS nas je dočekao i kod ovog modela. Pregršt opcija, lepo raspoređenih u menije i podmenije, identičan je kao i kod mnogo skupljih modela. Jednostavno ASUS se brine o BIOS sekciji, pa su od pre mesec dana, kada se ova ploča pojavila izašla još tri nova BIOS-a. Ne treba puno trošiti reči, jer skoro sve što vam padne na pamet je tu.
Po defaultu uključen GPU boost prekidač u saradnji sa ASUS TurboV softverom podigao je takt našeg A10-5800K APU-a na 4300 MHz dok je GPU dobio efektivnih 18% i otišao na 950 MHz. Sigurni smo da CPU može dosta više od ovoga, ali ćemo to ostaviti ASUS-u, pa očekujemo nešto pametniji OC algoritam u narednim iteracijama. Posebno, jer ovaj nije ni “pipnuo” RAM, koji je ostao na svojih default 1866MHz.
Rezultate možete videti na priloženim grafikonima na narednoj strani, a za posao od celih dva minuta i ovaj overklok je stvarno dobrodošao bonus, posebno jer dobijate apsolutno stabilan sistem bez ikakve potrebe da dodatno petljate u BIOS-u. Dobici od overkloka su prisutni na svim poljima, kako sa CPU, tako i sa GPU strane, a najveća razlika je u igrama, gde kombinacija CPU+GPU donosi i po 10% razlike što je daleko od zanemarljivog.
U skladu sa niskom cenom, paket propratne opreme sadrži uputstvo, DVD, dva SATA kablića i I/O štit. Za prve korake, sasvim dovoljno, dok će oni kojima je dodatna oprema pazariti potrebno, a oni kojima ništa više od ponuđenog ne treba neće biti izloženi dodatnom trošku.
Igrački testovi Posebno izdvajamo igračke testove, pošto oni na fin način demonstriraju sposobnosti APUa kad je jedan veoma važan vid upotrebe u pitanju…
ASUS je napravio odličnu matičnu ploču namenjenu manje zahtevnim korisnicima. Kao što se vidi iz rezultata postignutih na OC i default vrednostima koji su mereni na A85X čipsetu, razlike gotovo i da nema, a i one koje postoje su rezultat nešto višeg takta CPU-a i integrisane grafike. Jedino što vam može predstavljati problem je SATA 3 Gb/s, na kojoj će dobar deo SSD-ova nove generacije biti koliko-toliko ograničen. Osim pomenutog ASUS F2A55-M poseduje sve što bi jedna mala, univerzalna APU ploča trebala da ima: kvalitet, performanse i pristupačnu cenu.
Za: – cena – performanse – BIOS i OC potencijal – RAM 2400 MHz – EPU i iGPU Boost Protiv: – SATA 3 Gb/s