Miloš Stamenković
ASUS M4A89GTD Pro/USB3
Ukoliko premotamo film pola godine, ili čak 18 meseci u nazad, videćemo da nije bilo baš mnogo prilike da se testira puno pravih AMD noviteta. Tokom prošlog leta AMD je nastojao da tržištu nudi bar tek ponešto novo kada su u pitanju procesori, kako bi se nekako održala pažnja javnosti na ono što ova kompanija nudi, dok je sa grafičkim karticama situacija dosta drugačija (bolja). Ponuđen je TWKR procesor za sve koji vole da se igraju sa tečnim azotom i sličnim stvarima, dok su za masovno tržište ponuđene razne verzije Athlon II procesora i Phenom II varijanti. Međutim, sve ovo je praćeno uz veliku borbu da se bar na neki način očuva konkurentnost na tržištu, a gotovo jedino oruđe za tu borbu je agresivna cenovna politika, koja podrazumeva konstantnu korekciju cena na niže kako bi se eventualno što veći broj potencijalnih kupaca računara zainteresovao za AMD platformu. Veliki problem je nedugo zatim bilo pojavljivanje Intel Core i5 procesora i P55 čipseta, pa su se svi vodeći proizvođači matičnih ploča fokusirali na ovu platformu, te smo tako tokom zadnjih nekoliko meseci od ploča na test dobijali gotovo isključivo razna P55 rešenja. U takvoj situaciji jednostavno nije bilo mesta za bilo kakvu priču o AMD-u i realno, na tržištu nije bilo nekih noviteta o kojima je vredelo posvetiti više pažnje. Ipak, postojeća ponuda je bar bila veoma konkurenta u entry level segmentu, a posebno kada su u pitanju varijante sa integrisanom grafikom. Matične ploče sa 780, 785 ili 790GX čipsetovima su i dalje najbolja rešenja u slučaju kada se zahteva integrisana grafika, a dotična situacija se nije promenila ni sa nedavnom pojavom Core i3 procesora. No, kako je Intel znatno smanjio razliku kada su u pitanju performanse, AMD je morao da pripremi novu generaciju čipseta koji će za nijansu podići grafičke performanse integrisanog GPU-a, i na taj način osigurati poziciju u jednoj kategoriji u kojoj AMD ima prednost. Pored toga, priča oko izlaska šestojezgarnih procesora za desktop tržište se sve više zahuktava, pa je i sa te strane trebalo iskoristiti priliku i izaći sa novim čipsetom koji treba da pripremi teren za budući Phenom II X6.
AMD 890GX
U situaciji kada se ulažu glavni napori na ono što se očekuje početkom sledeće godine, nije realno očekivati neke velike novitete po pitanju razvoja čipseta. Ovde se prvenstveno misli na ideju koju su lansirale neke strane kolege da bi bilo korisno za AMD kada bi se stara northbridge-southbridge konfiguracija zamenila single-chip rešenjem koje je kod Intel-a aktuelna od P55 čipseta. Međutim, takva opcija apsolutno nije realna, zbog IGP performansi, zagrevanja, tehnologije, cene i ostalih stvari, pa je malo čudno da su se našli oni koji su malo razočarani činjenicom da je 890GX i dalje čipset – u pravom smislu te reči. Jednostavno, za AMD je northbridge-southbridge konfiguracija i dalje najjednostavnije i najefikasnije rešenje, tako da se to i tokom ove godine neće promeniti. Sam northbridge deo čipa napredovao je u smislu IGP-a, koji sad nosi oznaku Radeon HD4290. Integrisani grafički procesor je sada baziran na RV620 jezgru, što znači DirectX10.1 i AVIVO podršku, 40 shader jedinica sa 64/128 bitnim memorijskim interfejsom. Ipak, iako je skok u oznaci znatno veći u odnosu na 780/785/790 generaciju čipsetova sa integrisanom grafikom, razlika po pitanju performansi u igrama ne bi trebalo da budu srazmerna. Radni takt od 700 MHz je aktuelan i na Radeon HD4290 IGP-u, što znači da se razlike u performansama mogu ostvariti samo na račun upotrebe RV620 jezgra, pa tako treba očekivati rast performansi za oko desetak procenata. Logično, AMD je sa novim 890GX northbridge-om podigao performanse taman toliko da se razlika između onoga što nudi Core i3 još jasnije vidi i oseća. Kako je AMD krenuo sa DirectX 11 generacijom grafičkih karti, možda bi bio dobar “štos” da DirectX 11 podrška bude ispraćena i po pitanju integrisane grafike, ali za sada to nije slučaj. Naravno, AMD-u uvek stoji na raspolaganju opcija pojačavanja IGP-a prepakivanjem nekog od standardnih GPU-ova, pa će novo unapređenje sačekati onaj momenat kada se u kompaniji proceni da je vreme za to. To tada, performanse 890GX i Radeon HD4290 IGP-a će biti najbolje rešenje kada je u pitanju integrisana grafika.
Southbridge / SB850
Druga veoma bitna karakteristika 890GX čipseta vezana je za southbridge, a dotična modifikacija se odnosi na trenutni hit u vidu implementacija Serial ATA 6 Gb/s i USB 3.0 standarda. Krajem prošle godine vodeći proizvođači ploča su se maksimalno potrudili da na prvenstveno P55 čipset primene ove nove standarde, ali kao što smo mogli da vidimo prilikom testiranja, bilo je tu problema koji se tiču maksimalne propusne moći, odnosno “latency” povećanja u slučasju upotrebe PLX čipa za dupliranje broja PCI Express linija. Uzrok za ove probleme je nedovoljan broj PCI Express linija kod P55 čipseta, koji pored toga nema internu SerialATA 6 Gb/s i USB 3.0 podršku. AMD se kod 890GX čipseta i SB850 southbridge-a potrudio da izbegne ove probleme, pa je tako SerialATA 6 Gb/s podrška integrisana direktno u SB850 southbridge. Naravno, ovo znači da nema potrebe za bilo kakvim dodatnim čipovima, kao i da nema nikakvih problema da se ostvari maksimalna propusna moć deklarisana za SerialATA 6 Gb/s standard. Pored toga, SB850 nije ograničen sa dva, već poseduje ukupno šest SerialATA 6 Gb/s priključka, što je najviše bez obzira na platformu. Istina da hard diskova za ovako nešto još nema, ali se SSD uređaji veoma blizu momenta kada će biti u stanju da iskoriste dodatni protok koji obezbeđuje SerialATA 6 Gb/s. Pored ovoga, SB850 podržava 14 USB 2.0 portova, što znači da USB 3.0 standard nije podržan direktno od strane čipseta, što opet znači da će proizvođači ploča morati i na 890GX da koriste uobičajeni NEC čip za obezbeđivanje USB 3.0 podrške.
Ipak, AMD je kod 890GX northbridge ostavio dovoljno PCI Express linija da se preko njega direktno može povezati dotični NEC čip i na taj način ostvariti puna USB 3.0 brzina. Kada smo već kod PCI Express linija, 890GX podržava rad u PCI Express x16 režimu za jedan slot, odnosno 2×8 režim u slučaju upotrebe dve grafičke karte u Crossfire režimu. Pored toga, 890GX northbridge poseduje još ukupno šest PCI Express x1 linija koji se mogu koristi za razne svrhe, kao na primer već pomenuti USB 3.0 čip. Sam northbridge i southbridge su povezani novom generacijom Alink Express veze koja sada radi na brzini od 2 GB/s. U stvari, Alink Express su u stvari samo četiri PCI Express linije koje su na prethodnik verzijama AMD čipseta radile na brizni od 2.5 GHz, što je bila specifikacija Alink Express-a II. Sa Alink Express III specifikacijom koja debituje sa 890GX čipsetom AMD je duplirao brzinu, i dalje se koriste četiri PCI Express linije, tako da sada svaka radi na 5 GHz. Ovim je ostvarena propusna moć od 2 GB/s, što je bilo neophodno za ostvarivanje normalnog rade i pune brzine SerialATA 6 Gb/s standarda koji je implementiran u southbridge. Takođe, bitan detalj za SB850 southbridge je da on sada u sebi poseduje PCI Express kontroler (dve PCI Express x1 linije), što je do sada bila ekskluzivna funkcija northbridge-a. Naravno, ovo znači da se i preko SB850 mogu povezati neki dodatni čipovi radi proširivanja mogućnosti ploče. Naravno, ovde dve PCI Express x1 linije su potpuno slobodne, jer SB850 već poseduje posebne kanale za USB 2.0, gigabitni LAN i audio čipove. Što se tiče veze norhtbridge-a sa procesorom, na snazi je i dalje HyperTransport 3.0 standard koji je korišćen i na prethodnim verzijama AMD čipsetova. Naravno, DSUB, DVI, HDMI i DisplayPort izlazi se podrazumevaju kao funkcije IGP-a u norhtbridge-u.
Zvanična specifikacija čipseta:
CPU:
AMD® Socket AM3; Phenom™ II / Athlon™ II / Sempron™ 100 Series Processors.
AMD® 140w CPU support
Chipset:
AMD® 890GX / SB850
Memory:
4 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 1866(O.C.)/ 1333 / 1066 mhz ECC / non-ECC, un-buffered Memory
Dual channel memory architecture
Expansion Slots:
2 x PCIe 2.0 x16 slots, Supports ATI® Quad-GPU CrossFireX™ Technology (@ dual 8x speed)
1 x PCIe 2.0 x4 slot
1 x PCIe 2.0 x1 slot
2 x PCI slots
VGA output:
Integrated ATI® Radeon™ HD 4290 GPU
STORAGE:
AMD SB850 chipset
6 x SATA 6.0 Gb/s ports with raid 0, 1, 5 and 10 support
JMicron JMB361 PATA and SATA controller
1x eSATA 3.0 Gb/s port
1x Ultra DMA 133/100 for up to 2 PATA devices
LAN:
Realtek® 8111E PCIe Gigabit LAN controller featuring AI NET2
USB:
2x USB 3.0 ports (blue, at back panel)
12 USB 2.0 ports (8 ports at mid-board, 4 ports at back panel)
Overclocking Features:
Precision Tweaker 3
vCore: Adjustable CPU voltage at 0.003125V increment
vDDNB: Adjustable CPU NB voltage at 0.003125V increment
vCPU PLL: Adjustable CPU PLL voltage at 0.00625V increment
vHT Bus: Adjustable PCH voltage at 0.00625V increment
vDRAM Bus: Adjustable DRAM voltage at 0.00625V increment
vChipset: Adjustable chipset voltage at 0.00625V increment
SFS (Stepless Frequency Selection)
PCI Express frequency tuning from 100MHz up to 150MHz at 1MHz increment
Internal Base Clock tuning from 100MHz up to 600MHz at 1MHz increment
Overclocking Protection
ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
Back panel I/O Ports:
1 x PS/2 Keyboard (Purple)
1 x HDMI out port
1x DVI-D out port
1 x D-Sub out port
1 x Optical S/PDIF Output
1 x External SATA
1 x IEEE 1394a
1 x LAN(RJ45) port
2 x USB 3.0/2.0 ports (blue)
4 x USB 2.0/1.1
8 -Channel Audio I/O
Internal I/O Connectors:
4 x USB connectors support additional 6 USB ports
1 x IDE connector
6 x SATA 6.0 Gb/s connectors
System Panel(Q-Connector)
1 x Power on switch
1 x MemOK! button
1 x Turbo Key II switch
1 x Core Unlocker Switch
Support CD:
Drivers
ASUS Utilities
Anti-virus software (OEM version)
ASUS Update
Form Factor:
ATX Form Factor
12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm )
Matična ploča na testu – ASUS M4A89GTD Pro/USB3
Prva 890GX matična ploča koja stiže do nas je od kompanije ASUS, sa oznakom modela koji već možete videti u podnaslovu. Interesantno da je ova ploča čak nekoliko nedelja pred svoje zvanično predstavljanje (koje će biti logično na CeBit-u) proizvela dosta prašine na internet forumima koji se bave hardverom. Što zbog nekih mogućnosti koje se prvi put vide na AMD platformi, što zbog činjenice da se ASUS malo više potrudio oko matične ploče za AMD procesore. Iako je ASUS uvek imao kompletnu ponudu, nekako se uvek činilo da se AMD strani posvećuje nešto manje pažnje nego što je to slučaj sa matičnim pločama za Intel platformu. Čak i u vreme kada je Athlon64 bio broj jedan procesor na tržištu, ASUS nije ulagao baš maksimalnu količinu truda u razvoj modela za AMD. Iako bi se možda neki predstavnici ASUS ne bi složili sa ovom konstatacijom, prosta “situacija na terenu” govori sama za sebe. Zbog toga je malo iznenađenje što je ASUS krenuo veoma agresivno u razvoj ploče sa 890GX čipsetom, sa očiglednom idejom da napravi odličnu ploču koja će dati podršku kompletnoj AMD platformi. Naravno, sve što je bitno nalazi se na PCB-u, pa možemo preskočiti uobičajenu priču o paketu, ambalaži i sličnim manje bitnim stvarima.
Generalna tendencija da se na AMD ploče koriste “manje” naponske jedinice je primetna i ovde, ali je ASUS na M4A89GTD Pro/USB3 implementirao već provereno HybridPhase 8+2 rešenje koje smo videli na prethodnim ASUS modelima sa 790GX čipsetom. Naravno, EPU čip za “power managment” je tu, i sve ostale stvari koji čine celu HybridPhase priču. Ono što M4A89GTD Pro/USB3 model odvaja po pitanju naponske jedinice je prisustvo znatno većeg hladnjaka preko MOSFET-a, koje je malim heatpipe-om povezano sa hladnjakom northbridge-a. Oba dela hladnjaka dobro naležu na ono što treba da hlade, što je veoma bitno, jer smo kod nekih ploča mogli da vidimo da su ovi hladnjaci veoma loše privršćeni, pa to više služe kao estetski detalj nego što stvarno hlade dotične komponente. Razlika u temperatura MOSFET-a sa dobrim pasivnim hlađenjem i bez njega može da bude i 30 stepeni, a tako velika temperatura nije baš poželjna. Odmah pored northbridge-a se nalazi jedan Hynix memorijski čip koji ima ulogu SidePort-a memorije za potrebe integrisane grafičke karte, a njegova blizina znači kada se krene u pokušaj overklokinga. Sa druge strane northbridge-a, malo dalje se nalazi već čuveni NEC USB 3.0 čip koji obezbeđuje podršku za dva porta. Blizu se nalazi i Realtek RTL81119 čip koji obezbeđuje 10/100/1000 LAN funkcionalnost, a malo dalje je i Realtek ALC892 audio čip. Između se nalazi veliki VIA VT6308P čip koji je zadužen za firewire 1394a podršku, mada je šteta što nije prisutna i podrška za 1394b specifikaciju.
Očigledno da su u ASUS-u već smatrali da firewire polako postaje manje značajan, naročito pored USB 3.0 standarda koji nudi višestruko veću brzinu transfera. Ukoliko pogledamo sredinu PCB-a, videćemo nekoliko slotova, ali i malu “switch” karticu u jednom od grafičkih PCI Express slotova. Ovo nismo baš skoro videli na nekom matičnoj ploči, pa nam nije jasno zašto se ASUS odlučio za ovo rešenje. Čak podaci o tome stoje u uputstvu, ali na posebno odštampanom listu. Uglavnom, ideja je da drugi PCI Express x16 slot može da radi na punoj brzini ako se u prvom slotu nalazi dotični “switch”. Ideja iza ovoga bi mogla da bude u tome da korisnik može odabrati na koje mesto želi da postavi jednu grafičku kartu, u zavisnosti koji mu ostali slotovi trebaju za druge karte. Ipak, ovo deluje malo nelogično, jer kada se grafička karta stavi u prvi PCI Express x16 slot, blokiran ostaje samo jedan PCI Express x1 slot. Tako u varijanti kakva se savetuje, dakle sa “switch-om” u prvom i grafičkom kartom u drugom slotu, blokiran ostaje jedan od dva PCI slota, što i nije baš idealno rešenje. Ova preporuka se potrebi može zanemariti, te jednostavno postaviti grafičku kartu u primarni slot, kako bi i trebalo da bude. Skroz ispod pomenuta dva PCI slota se nalazi ukupno četiri mesta za povezivanje USB 2.0 bracket-a, kao i jedno mesto za firewire bracket, čime se do maksimuma iskorišćavaju mogućnosti koje nudi M4A89GTD Pro/USB3.
Nažalost, ništa od ovih bracket-a se ne dobija u paketu, pa se oni po želji moraju posebno dokupiti. Još jedan mali zanimljiv detalj se odnosi na memorijske slotove, kojih ima standardno četiri. Naime, ASUS je još odavno predstavio rešenje za montažu modula, odnosno gde na slotovima postoji samo jedna “klapna” dok se sa druge strane nalaze fiksna ležišta, i to sve radi lakšeg skidanja i stavljanja memorije kada je grafička karta u slotu. Na M4A89GTD Pro/USB3 se fiksni deo nalazi na kontra strani, što znači da su “klapne” na onoj strani blizu grafičke karte. U stvari, ovo ne predstavlja problem ni kada je grafička karta u prvom PCI Express x16 slotu, ali definitivno deluje malo čudno. No, pored memorijskih slotova se u stvari nalaze i udarne karakteristike M4A89GTD Pro/USB3 ploče. Dakle, prva stvar vezana je za “Memory OK” tehnologiju koja je po prvi put prisutna na ploči za AMD platformu. Funkcija je normano ista, što znači da ukoliko sa memorijom koju posedujete dođete u problem da ploča ne može da se upali, sa par pritisaka na taster “Memory OK” interni memorijski parametri će biti postavljeni na “safe” vrednosti i tako omogućiti ploči da se upali i da normalno radi problematičnom memorijom. Odmah pored se nalazi “Turbo Key II” prekidač čijim aktiviranjem ploča automatski aktivira turbo profil i tako momentalno overklokuje procesor i memoriju na već podešene vrednosti. Do sada je slična mogućnost bila dostupna samo preko “TurboV” softvera u kojem ste mogli da napravite “hotkey” za turbo profil, ali sada na M4A89GTD Pro/USB3 je ovo omogućeno na hardverskom nivou – dakle bez potrebe za instalacijom bilo kakvog dodatnog softvera. Naravno, najlepši detalj dolazi za kraj, a to je mogućnost otključavanja jednog ili dva jezgra kod određenih modela AMD procesora.
Još jedno jezgro, BIOS i overclocking
Svima koji malo detaljnije prate dešavanja u CPU areni je jasno da se modeli procesora sa dva jezgra dobijaju prostim isključivanjem jednog ili dva jezgra iz postojećih quadcore procesora. Tako su na primer Phenom II X3 i Phenom II X2 modeli nastali od regularnih Phenom II X4 procesora kod kojih se pokazalo tokom test procedure da je jedno ili dva jezgra neispravno. Zatim se ta jezgra isključuju, čime nastaju X3 ili X2 modeli, a čime na kraju sam proizvođač izvlači više prodatih procesora i smanjuje gubitke. Naravno, svaki proizvodni proces se vremenom usavršava, pa dolazi do situacije da je minimalni broj procesora koji imaju neko neispravno jezgro. Tada proizvođač da bi zadovoljio zahteve tržišta isključuje ispravna jezgra kao bi imao dovoljno X2 i X3 modela na tržištu. Ovde na scenu stupa “Core Unlocker” funkcija koju poseduje M4A89GTD Pro/USB3. Istina, priča o otključavanju jezgra na nekim modelima je stara već skoro godinu dana, ali je sve to bilo dosta nepouzdano. Prvi je počeo Biostar koji je sa beta BIOS-om nudio opciju otključavanja preko ACC funkcije 780 i 790 generacije čipsetova. Neki drugi proizvođači su isto probali na svojim modelima, ali je sve to radilo sa mešovitim uspehom, da bi kasnije i AMD donekle insistirao da se dotična funkcija iz BIOS-a ukloni. Naravno, u to vreme i sam proizvodni proces nije bio baš toliko usavršen, pa je shodno tome bilo i dosta X3 i X2 procesora kojima je stvarno neko jezgro bilo neispravno, pa logično nisu ni mogla biti aktivirana. Sada je situacija primetno drugačija, pa retko koji X3 ili X2 procesor nije podložan otključavanju.
Akciju otključavanja ASUS je učinio maksimalno lakom na M4A89GTD Pro/USB3 ploči, a sve što je potrebno uraditi je postavi “Core Unlocker” prekidač u “on” poziciju. Tada će sva raspoloživa jezgra procesora biti otključana, bez obzira o kojem se modelu radi. Naravno, ovo smo probali i to sa Phenom II X2 555 BE procesorom i od njega u trenutno dobili Phenom II X4 procesor. Kako je dotični model još sa otključanim množiocem, za par trenutaka smo procesor postavili na radni takt od 3.4 GHz bez ikakve korekcije napona i tako dobili procesor koji ima identične parametre rada kao i Phenom II X4 965 BE. Za samo otključavanje nije ni potrebno ući u BIOS, ali za sve ostale stvari se ipak mora posetiti ova „lokacija“. Očekivano, ASUS M4A89GTD Pro/USB3 apsolutno sve opcije koje su neophodne za maksimalni overkloking, sve od detaljnog podešavanja memorijskih tajminga pa do velikog raspona radnih napona koji se mogu menjati za sve delove sistema. Sa uključenom “Core Unlocker” funkcijom, u BIOS-u se pojavljuje dodatna opcija koja omogućava odabir jezgra koja želite da budu aktivna. Ovo je posebno korisno ukoliko se neko od jezgra ipak pokaže nestabilnim, pa se tako može samo ono isključiti, dok ostala tri mogu da ostanu aktivna.
Kada smo probali overkloking, došli smo do ovakve situacije. Naime, na 3.8 GHz procesor je bez problema radio sa četiri jezgra, ali kada smo probali malo više preko toga, na 3.9 GHz je jedno jezgro “samo” nestalo i procesor je radio, ali sa tri aktivna jezgra. Moguće da je ovo jedna od funkcija “Core Unlocker” sistema koji automatski gasi jezgro koje počne da pokazuje znake nestabilnosti. Naravno, za overkloking ne morate koristi BIOS, jer je većina opcija na raspolaganju i preko “TurboV” softvera. Automatska overkloking funkcija radi veoma dobro, tako da je finalni takt procesora sa otključana sva četiri jezgra bila 3757 MHz, što je tek za nijansu manje od onoga što smo uspeli ručnim podešavanjem. Ova auto funkcija neće maksimalno nategnuti memoriju, za to se morate potruditi sami, ali će sve ostalo biti podešeno kako treba. Možemo reći da je ovo do sada najbolji autooverklok rezultat koji smo do sada videli, naravno u smislu da je auto rezultat veoma blizu onom koji se dobija ručnim podešavanjem. Tako i oni koji imaju minimum overklokerskog iskustva mogu veoma lako da ubrzaju svoj računar, a da pri tome to ne bude mnogo manje od onoga što se može dobiti ručnim podešavanjem. Na kraju, “TurboV” softver omogućava i overkloking integrisanog grafičkog procesora, kao i promenu radnog napona, pa čak i overkloking “sideport” memorije i povećanje njenog radnog napona. Dakle, nema šta M4A89GTD Pro/USB3 ne može da učini kada je overkloking u pitanju.
Test sistem
Matične ploče
ASUS M4A89GTD Pro/USB3
ASUS P7H57D-V EVO
Procesor i
kuler
Intel Core i5 661 @ 2.66 GHz
AMD Phenom II X4
Cooler Master TX3
Memorija
2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX
Grafička karta
AMD Radeon HD4890 Windows Vista 64-bit
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje i test bench
CoolerMaster UCP 1100W
Professional Test Bench by CoolerMaster
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
Standardni testovi – discreete grafika
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06 i Vantage
Spec.ORG SpecViewPerf 10
Igrački testovi
3D testovi – integrisana grafika, poređenje
FutureMark 3DMark 2005 i 06 Pro
Spec.ORG SpecViewPerf 10
Igrački testovi
Utisci
Prva stvar koja logično sve nas interesuje su performanse integrisane grafike u 890GX čipsetu naspram prethodnih AMD-ovih rešenja. Mi smo ove performanse uporedili sa 785G čipsetom, i pri tome došli do generalno očekivanog zaključka da se razlika u brzini grafike kreće oko deset procenata. Znači, malo brže od prethodnika, ali ne ništa toliko specijalno da bi se umanjila želja za posebnom grafičkom kartom, koja, izgleda, još dugo neće moći da bude zamenjena. Kako su performanse AMD integrisane grafike već bile najbolje na tržištu, dobro je što se cela situacija sa 890GX čipsetom samo dodatno poboljšava. Kada su u pitanju performanse ASUS M4A89GTD Pro/USB3 ploče i 890GX čipseta naspram 785G ploče, rezultati su veoma pozitivni u korist novog modela. Razlike su nešto veće od standardnih koje očekujemo između dva slična čipseta, ali ovo samo pokazuje da su optimizacije i noviteti koje poseduju 890GX northbridge i SB850 southbridge veoma dobre i da predstavljaju konkretan korak unapred kada je u pitanju AMD platforma.
Zaključak
„Još jedan korak unapred“ je rečenica koja se može ponoviti i u slučaju ASUS M4A89GTD Pro/USB3 ploče, koju poredimo sa rešenjima ovog proizvođača baziranim na 785G čipsetu. Možemo reći da je M4A89GTD Pro/USB3 prva ploča za AMD procesore u koju je ASUS uložio svoj maksimalni trud i pažnju, a rezultati toga se veoma jasno vide. Iako je ASUS M4A89GTD Pro/USB3 prva ploča bazirana na 890GX čipsetu koji smo testirali, čini se da će ovo biti jedan od definitivno najjačih modela na tržištu. Performanse, overkloking, mogućnosti, kvalitet izrade, raspored komponenti, hlađenje – jednostavno, sve je na svom mestu i što je najbitnije sve radi bez ikakvih problema i u prvim verzijama BIOS-a. Pored svega, “Core Unlocker” funkcija je detalj zbog kojih će se mnogo korisnika zainteresovati za M4A89GTD Pro/USB3 ploču, ali i AMD platformu. Sada je otključavanje jezgra mnogo lakše i dostupnije, pa će samim tim i korisnici biti zainteresovani da prilično jeftino dođu do, recimo, Phenom II X2 555 Black Edition procesora i od njega u sekundi „naprave“ Phenom II X4 955 ili Phenom II X4 965. Kako performanse nisu toliko manje u odnosu na Core i5 750 na nominalnom taktu, a cena sistema je pogotovo u pomenutom slučaju daleko niža, ASUS M4A89GTD Pro/USB3 ploča bi definitivno morala da da vetar u leđa AMD-ovoj platformi. Istina je da će interesovanje biti veće za jeftinije X2 ili X3 modele, ali ako je i sam AMD ostavio mogućnost otključavanja, onda znači da su spremni i na rizik da ovakvo igranje (u manjem procentu – prim.ured.) i ugrozi prodaju njihovih skupljih procesora, ukoliko će to doprineti boljoj sveukupnoj prodaji, većem tržišnom udelu i profitu, ali i većoj popularnosti platforme.
ASUS M4A89GTD Pro/USB3 – Benchmark Innovative Technology Award
Sa druge strane, čak i ako nećete da se igrate sa otključavanjem i kupite regularni Phenom II X4, ASUS M4A89GTD Pro/USB3 će vam omogućiti da imate najbolje moguće performanse i najveće overkloking domete. Brzina za FSB kod M4A89GTD Pro/USB3 bez problema dostiže takt od 250 MHz, tako da jednostavno nema nikakvih problema kada su overkloking akcije u pitanju. Na kraju, sama mogućnost 890GX čipseta u vidu podrške za čak šest SerialATA 6 Gb/s portova i to na punoj brzini, a sve uz USB 3.0 može dodatno doprineti da veći broj korisnika opet uvede u razmišljanje o AMD platformi. Mogućnosti su tu, cena je povoljna, a performanse nisu nešto mnogo slabije u odnosu na ono što nudi Intel. Interesantno je da sam AMD poredi Phenom II X4 965 sa Core i5 661, a Core i3 530 sa Athlon II X4 procesorima, što jeste malo nelogično ako posmatrate neke od sintetičkih testova, ali je sa druge strane i prilično realno, jer se dotični procesori nalaze u istom cenovnom rangu. Bez obzira na procesore, ASUS je kao proizvođač ploča uradio fantastičan posao sa testiranim modelom koji predstavlja trenutno najbolje moguće rešenje za AMD platformu, bez obzira na koju kombinaciju procesora i grafičkih karti išli, a zbog inovacija u vidu podrške za novi USB i SATA standard, zaslužuje i odgovarajuću nagradu. Cena ASUS M4A89GTD Pro/USB3 modela bi trebala da bude manja od 130 eura, što i nije toliko mnogo ako se uzme u obzir šta sve dobijate za taj novac. Sa nekim jeftinijim procesorom kome ćete otključati neko jezgro i sasvim solidnim performansama integrisane grafike, možete dobiti sistem koji ima ubedljivo najbolji odnos cene i performansi, a upravo ovaj odnos je ono na šta se AMD fokusira i na šta pokušava da ukaže prilikom izbora kombinacije ploča, procesora i grafičke kartice. Podsetićemo vas i da je sve ovo veoma dobra podloga za Thuban jezgro koje se očekuje tokom drugog kvartala 2010. godine, a koje bi trebalo da bude prvi “šestojezgarni” procesor namenjen desktop tržištu. Posle uspešne premijere na serverskom tržištu, AMD se nada da će i na desktopu uspeti da ostvari pristojno interesovanje krajnjih korisnika.
ASUS matičnu ploču na test ustupio ASUS