Zoran Petrović Iako sam AMD nije najavio nove čipsetove za novu generaciju FX procesora jer se suštinski radi o identičnoj arhitekturi kao kod Bulldozer modela, sa par bitnih unapređenja. Ovo je proizvođače matičnih ploča stavilo u nezgodan položaj, jer nisu imali pravog razloga da kupcima ponude nove modele, dok je kod Intel čipsetova situacija bila totalno drugačija. Kao što smo videli kod Crosshair V Formula – Z, ASUS je rešio da sva unapređenja koja su se desila u međuvremenu implementira u revizije već postojećih modela i kupcima ponudi neke od novina. Jedna od stvari koje bi mogle da budu jako interesantne je svakako i podrška za Intel-ov Thunderbolt.
Iako ASUS ima pomenuti interfejs na nekoliko ploča sa Intel čipsetom kod AMD modela ga još nismo videli. S obzirom da se radi samo o headeru, a ne o kontroleru najverovatnije je on tu kao priprema za najavljenu ASUS ThunderboltEX karticu koja bi se preko ovih kontakata napajala i komunicirala sa BIOS sekcijom matične ploče oko hot plug i sličnih signala, dok bi se za komunikaciju koristio PCI Express slot. Jedina nejasna stvar u celoj priči je vezana za komunikaciju ThunderboltEX kartice sa DP portom.
Naime, pomenuta ThunderboltEX kartica koja obezbeđuje jedan Thunderbolt izlaz je sa matičnom pločom povezana preko tri interfejsa: PCI Express x4, TP Header na PCB-u i Display portom na I/O panelu. Povezivanje ThunderboltEX sa Display portom matične ploče omogućava rutiranje signala ka kartici. Kako nijedna od AMD matičnih ploča na zadnjem panelu nema video izlaz (a samim tim i DP) onda je jedini način da ThunderboltEX dobije signal povezivanje sa DP na diskretnoj grafičkoj karti što dodatno komplikuje stvari. U međuvremenu, evo malo podsećanja na to šta donose AMD 990FX čipset i Thunderbolt interfejs. AMD 990FX Najjača verzija 9XX generacije čipsetova je logično namenjena zahtevnijim korisnicima i entuzijastima, dok je za sve ostale AMD pripremio jeftinije 980X i 970 varijante. Po tehničkoj specifikaciji, primarna razlika između 990FX, 980X i 970 čipsetova je u broju PCI Express linija, odnosno u podršci za multi GPU grafičke konfiguracije. Tako 980X podržava samo klasični x8/x8 režim za dve grafičke karte, dok 970 uopšte ne nudi mogućnost rada u Crossfire modu. Naravno, 990FX podržava rad sa dve grafičke karte u mnogo boljem x16/x16 modu, a tu su i mogućnosti “razbijanja” 32 PCI Express linije na više od dve karte, pa će i onima koji žele tri ili četiri grafike u sistemu biti omogućen jedan od Crossfire modova (x16/x8/x8 ili x8/x8/x8/x8).
Ono što po pitanju multi GPU opcija takođe donosi 990FX čipset je podrška za SLI, pa će tako posle dugog vremena ponovo moguće koristiti NVIDIA grafičke karte u SLI režimu na AMD platformi. Kao i do sada, direktan naziv čipseta u stvari predstavlja oznaku northbridge-a, dok je southbridge i dalje poseban čip. AMD je tako i dalje zadržao klasičnu čipset northbridge-southbridge konfiguraciju, te nije krenuo u „fuziju“ ova dva čipa po ugledu na konkurenciju iako se o „fuziji“ non stop priča. Ipak, očuvanje klasične čipset konfiguracije u ovom momentu olakšava situaciju AMD-u za proizvodnju i stvaranje različitih podvarijanti čipseta, pa tako nije čudno što po ovom pitanju nema nikakvih promena. Sam southbridge sad nosi oznaku SB950, ali kao i northbridge, predstavlja veoma malo unapređenju u odnosu na prethodni SB850 čip.
Broj podržanih USB 2.0 portova je isti (14), takođe i broj SerialATA 6 Gb/s portova (6), kao i svi ostali vitalni detalji. Direktne USB 3.0 podrške još uvek nema, pa proizvođači ploča i dalje moraju koristiti neke od poznatih čipova (ASMedia, Nec…) za podršku ovom standardu. Veza između northbridge-a i southbridge je takođe ista – A-Link Express III, sa tim da 9XX serija northrbridge-a sa sobom donosi brži HT link, pa je sada radni takt povećan sa 2600 na 3200 MHz. U praksi ovo povećane ne bi trebalo da donese neki značajniji skok performansi, već je brža HT magistrala tu kao deo podrške za Bulldozer generaciju procesora. Ujedno, ovo je i prava namena kompletne 9XX serije, jer razlike u specifikaciji u odnosu na prošlu generaciju čipseta gotovo da nema. 980FX, 980X i 970 su tu da obezbede podršku za nove procesore i to je to, pa zbog toga nema materijala za neku detaljniju i dužu priču o dotičnim čipsetovima. Thunderbolt Osnovna ideja je kombinacija PCI Express magistrale i DisplayPort-a radi kreiranja prostog serijskog interfejsa koji je u stanju da prenosi podatke veoma velikom brzinom (10 Gbps). Dakle, kroz kabl simultano idu dva signala, jedan sa display port-a i drugi sa PCI Express magistrale, a sam Thunderbolt kontroler ima ulogu da ta dva signala „sklopi“ u jedan i transferuje ih preko specijalnog kabla. Glavna prednost Thunderbolt tehnologije u odnosu na, na primer USB 3.0, pored brzine je i povećana funkcionalnost. Thunderbolt kontroler omogućava da se preko jednog kabla poveže više uređaja, što umnogome olakšava stvar kada imate više eksternih uređaja koji želite da koristite.
Ovaj princip se može videti kod Apple-a, gde se na primer notebook može povezati sa monitorom koji u sebi ima ugrađene LAN, Firewire i USB kontrolere, a samim povezivanjem sa monitorom i sve ostale stvari će biti povezane i dostupne na notebook-u. Kod klasične PC konfiguracije se ipak očekuje da će glavna primena biti velika brzina transfera koja je pogodna za eksterne uređaje za skladištenje podataka. Sam proces implementacije novog kontrolera nije specijalno komplikovan, pa proizvođači ploča veoma lako sve svoje postojeće modele mogu unaprediti sa Thunderbolt kontrolerom.
Usled toga, razlike između aktuelnih modela sa i bez Thunderbolt podrške su apsolutno minimalne, što smo prvo mogli da vidimo na nekoliko različitih modela matičnih ploča. Ono što ipak definitivno nije isto je cena, jer Intel dosta skupno naplaćuje svoj Thunderbolt kontroler, pa ploče sa njim u prodaji imaju značajno veću cenu u odnosu na potpuno identične modele kojima samo nedostaje dotični kontroler.
Prvo i najveće unapređenje se definitivno odnosi na desetofaznu naponsku jedinicu koja je podeljena u 8+2 faze (CPU+RAM). U pitanju je najnovija generacija ASUS Digi+ sekcije kontrolisana trećom generacijom EPU i TPU čipova koji se brinu za potrošnju i performanse sistema, posebno za automatski overklok, koji direktno zavisi od moći TPU kontrolera.
Kao dodatno napajanje CPU koristi 8-pinski konektor, a o kvalitetu komponenata kod ASUS modela odavno ne treba trošiti reči, jer se radi o vrhunskim elementima koji garantuju dobre performanse i dugovečnost. Čipset, naponska sekcija i južni most poseduju rashladne profile, a prva dva imaju nešto masivnije hladnjake povezane heatpipe-om čime se garantuje ravnomernije raspoređivanje temperature prilikom opterećenja.
ASUS M5A99FX PRO R2.0
Soket
AMD AM3+
Čipset
AMD 990FX/SB950
Memorijski slotovi
4x DIMM DDR3 1066-2133MHz (O.C.)
Slotovi za proširenje
2x PCIE 2.0 x16, 2x PCIE 2.0 x16(x4), 1x PCIE 2.0 x1, 1x PCI
SATA
AMD SB950: 5x SATA 6 Gb/s, 1x eSATA 6 Gb/s + ASMedia: 2x SATA 6Gb/s
USB
AMD SB950: 14x USB 2.0 (8+6) + ASMedia USB 3.0: 4x USB 3.0 (2+2)
Naravno sistemska magistrala odgovara Hyper Transport 3.0 standardu što znači da podržava brzine od 5,2 GT/s. Takođe ASUS je implementirao nekoliko hardverskih prekidača na PCB ovog modela, pa ćete jednim klikom (MemOK) moći da omogućite boot sistema ukoliko memorija pravi probleme, flešujete BIOS (BIOS Flashback) bez uključivanja sistema, bez CPU-a i memorije ili zaobiđete sve provere i odete pravo u BIOS, bez obzira gde se trenutno nalazite (Direct Key).
Sa Remote GO! opcijom moguće je da povežete tablet, TV, pametni telefon i druge uređaje s računarom, čime se pojednostavljuje streaming sadržaja, te kontrola PC-ja preko nekog od mobilnih uređaja. Od poslednje 990FX ploče do danas ASUS je radio i na kontroli rada mrežnog kontrolera, pa je i ovo stavka koja je, pored USB 3.0 Boost tehnologije dodata na ovu matičnu ploču.
Sa čak četiri puna PCI Express 2.0 x16 slota ova ploča podržava kako SLI, tako i Crossfire sa maksimalno četiri GPU-a. Od pomenuta četiri, dva rade sa punih 16 PCIE linija, dok dva (crna) slota imaju po četiri PCIE voda kojima su povezana sa sistemom. Između su smešteni po jedan PCI Express x1 i PCI slotovi, čisto ako zatreba za neku stariju karticu.
Storage podsistem poboljšan je ASMedia SATA kontrolerom, pa sada ukupno imamo čak osam SATA 6 Gb/s portova od kojih je jedan izveden na zadnji panel i konvertovan u eSATA što smatramo veoma dobrim izborom. Za mrežnu kontrolu se brine Realtek 8111F Gigabitni kontroler, a pomenuli smo i odličan Network iControl softver koji služi za prioritetizaciju saobraćaja prema trenutnim potrebama. USB podrška je pojačana sa dodatnim ASMedia kontrolerom, pa imamo ukupno 4 USB 3.0 i 14 USB 2.0 portova. Oprema i softver Iako se nalazi tik ispod Crosshair V Formula-Z modela oprema kod ove ploče jasno je odvojena od paketa koji dobijate u ROG paketu. Ovde su prisutna četiri kvalitetna SATA 6 Gb/s kabla, postavljeni I/O štit, SLI mostić, korisni Q-konektori, uputstvo i DVD sa softverom.
Na DVD-u se nalazi standardni ASUS paket aplikacija – AI Suite II, EZ Update, Boot Setting, PC Diagnostics, Ai Charger+, Disk Unlocker i Web Storage. Naravno, tu su svi potrebni drajveri, antivirus i nekoliko korisnih aplikacija. Ono što nas je posebno obradovalo je što je ASUS krenuo dobrim putevima konkurencije, pa je instaler automatizovan i dovoljno je da odaberete sve što želite da instalirate, kliknete next, i sačekate da se instalacija završi.
Standardni ASUS UEFI BIOS ne zaostaje mnogo po opcijama od onog na ROG ili Workstation modelima, što znači da mogućnosti i podešavanja ima više nego što bilo ko od nas ima vremena. Ovo znači da ćete bez problema moći da maltretirate vaš FX procesor, te da uz kvalitetno hlađenje nećete imati problema da pređete granicu od 5 GHz.
Tu je i pomenuta opcija za update kada je ploča povezana samo na napajanje, kao i neke korisne mogućnosti poput F12 BIOS print opcije koja screenshot vašeg BIOS-a snima direktno na USB fleš. Uz AI Suite moguće je pozabaviti se i sa overklokom manuelno iz BIOS-a, a i koristiti automatsku OC opciju.
Na našu veliku žalost, za razliku od Crosshair V Formula-Z ili nekih modela baziranih na Intel čipsetu overklok koji je ovde postignut je bio marginalan. Naime, čak i posle nekoliko pokušaja nismo uspeli da mrdnemo sa 4060 MHz, što je efektivnih 2% ubrzanja. Čak je i pri ovom overkloku ASUS ploča dodelila vrlo “labave” latencije za memoriju, iako ona može da radi na dosta višem taktu sa još “oštrijim” setovanjima, što smo kasnije manuelno proverili.
U prvom trenutku nam se činilo da je memorija problem, pa smo takt sa nominalnih 1600 MHz i cl9 podešavanja oborili na 1333 MHz i latencije na “auto”, ali ni to nije urodilo plodom, posebno jer smo ovu ploču koristili za testiranje upravo ovog FX-8350 procesora i bez problema manuelnim podešavanjima dogurali skoro do 5 GHz.
Da li je u pitanju novi CPU, pa se algoritam za auto OC zbunio, ili je posredi nešto drugo ostaje da vidimo u nekoj od drugih revizija, ali ne sumnjamo da će ASUS to srediti, jer smo videli da auto OC sa FX-8150 na Crosshair ploči radi odlično.
S obzirom na to da se ova matična ploča nalazi u samom vrhu ASUS AMD ponude ni na trenutak nismo pomislili da će nas u bilo kom pogledu razočarati. Zajedno sa novom revizijom Sabertooth 990FX stoji tik ispod Crosshair V Formula-Z modela, pa su i performanse i mogućnosti u skladu s tim. Dobra stvar u celoj priči je što je cena osetno niža od ROG modela, pa za manje novca možete da kupite jednu od najmoćnijih AMD ploča koje AMD ima u svojoj ponudi.
Tu je i Thunderbolt header koji će prilično podići upotrebljivost ovog modela kada se u ponudi pojavi ThunderboltEX kartica. Do tada M5A99FX PRO R2.0 predstavlja odlično unapređenje samog vrha ASUS-ove ponude, i kao takva zaslužuje pohvale sa naše strane. Radi se o veoma korektnoj ploči sa solidnim spektrom mogućnosti namenjenoj širokom krugu potencijalnih korisnika.
Prednosti: – bogata oprema – kvalitetna naponska jedinica – Thunderbolt header Mane: – nešto slabije auto OC performanse – nedostatak fizičkih Power i reset tastera