Asus P5AD2 Premium

Asus P5AD2 Premium

Vec duže vreme na našem sajtu nismo imali priliku da prikažemo neku Asus ploču. Ovaj proizvođač je stekao ogromnu popularnost na našem tržištu i postao vodeći brend. Imajuci ovo u vidu, ali i činjenicu da su Intel i915 i i925X cipsetovi veoma aktuelni, testirali smo za vas Asusov udarni model - P5AD2 Premium. Da li je ova matična ploča dostojni naslednik P4C800 modela?

    Sadržaj

      Uroš Radulović Ukoliko konsultujete neki sajt koji se bavi analizom IT tržišta, shvatićete da je Asus po broju prodatih matičnih ploča među vodećima u svetu (prvi je Foxconn). Ovaj proizvođač je stekao ogromnu popularnost među korisnicima, zahvaljujući izuzetno kvalitetnim proizvodima koji su zadovoljavali najviše standarde. U poslednje vreme su, međutim, na račun ovog giagnta bile upućivane mnogobrojne zamerke i kritike zbog sve lošijih serija matičnih ploča i drastičnog pada kvaliteta. Prst je bio uperen na (tada) tek otvorene pogone u Kini, koji su bili u stanju da isporuče ogroman broj ploča, dok su se kritike odnosile na ploče namenjene AMD platformi. Asus je, s druge strane, uvek imao u svojoj ponudi vrhunske proizvode za Intel procesore i oduvek je u tom segmentu tržišta prednjačio i postavljao visoke standarde, što je i logično, jer upravo ti leži i najveći profit, pa kiksevi nisu dozvoljeni. Ni ovoga puta Asus nije omanuo, jer je P4C800 model dobio dostojnog naslednika, a to nije bio nimalo lak zadatak, što zbog ogromne popularnosti i kvaliteta ove prethodne, što zbog (inače problematične) implementacije novih tehnologija, poput PCIe, DDR-II i LGA775 socketa. U prethodnim tekstovima smo već dosta pažnje posvetili Intelovim 9xx čipova i budućim planovima ovog proizvođača vezanim za ovu platformu – o podršci za DDR-II 667 Mhz memoriju, dual core rešenjima, većem FSB-u, ali i (ne tako popularnoj) anti-overclock zaštiti. Na svu sreću, Intel se tu mnogo ne pita: on “samo” proizvodi čipove, a zatim ih isporučuje raznim OEM proizvođačima (samo mali procenat Intel zadržava za “svoje” matične ploče). Pravila igre, tj. tržišta, su prilično surova, pa se zbog toga svaki proizvođač maksimalno trudi da, u zavisnosti od svojih proizvodnih kapaciteta, ali i iskustva, ponudi nešto više od konkurencije, ali i samog Intela, prevazilazeći često i oficijalne specifikacije nekog proizvoda.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Asus je oduvek pokušavao da na ovaj ili onaj način reši razne Intelove “smicalice”, a dovljno je setiti se i865 ploča, na kojima je Asus uspeo da implementira PAT tehnologiju i tako korisnicima omogući performanse znatno skupljih modela. Pojavom i915 i 925 čipsetova, Asus je korisnicima ponudio podršku za DDR-II 600 Mhz memoriju i odlične overclock mogućnosti, koje je Intel zakinuo, tj. ograničio na samo 10%. Sada se praktično sve zna – iz izvora bliskih Intelu, potvrđeno je da su i915 i i925X čipsetovi «zaključani», te da je po sredi komplikovan sistem «zaštite» koji se oslanja pre svega na osetljivu PCI-E magistralu, link između severnog i južnog mosta i SATA interfejs. Od ova tri, najproblematičnija se pokazala PCI-E magistrala koju nijedan od proizvođača nije uspeo da «obuzda», odnosno fixira na vrednost od 100 Mhz. Pri svakom pokušaju overclock-ovanja ova vrednost se penje na vrednosti koje nikako ne prijaju grafičkim adapterima (pogotovo nVidia). Takođe se vrši monitoring frekvencije linka između northbridge-a i southbridge-a, pa ukoliko je frekvencija procesora veća od 10%, sistem se automatski gasi. Do sada smo testirali dosta i915 i i925X ploča i izgleda da su (za sada) samo Abitovi i Asusovi R&D timovi koliko-toliko bili uspešni.

      Layout Tačna oznaka ploče je P5AD2 Premium AI Proactive. Učesnici nagradne igre koja se nedavno održala na našem sajtu su manje-više upoznati sa ovim mogućnostima, koje je ASUS implementirao na svoje P5 modele. P5??? Da, sada sve LGA775 ploče iz ASUS-ove ponude nose ovu oznaku, kako bi se navodno napravila jasna distinkcija između ovih i starijih modela ploča – po običaju se neiskusniji kupci zatrpavaju zbunjujućim brojevima i oznakama. AI (Artificial Intelligence) Proactive pokriva čitav dijapazon poboljšanja (tehnologija?) koje je ovaj proizvođač pripremio za korisnike: Stack Cool tehnologija, opcioni WiFi m*odul (IEEE 802.11g standard), AI Nos i AI NET2. Svaka od navedenih pruža dodatne pogodnosti i mogućnosti, ali o njima ćemo se pozabaviti nešto kasnije. Oznaka Premium predstavlja još jednu novinu – poznato je da su u ASUS-ovoj nomenklaturi najopremljeniji modeli bili Deluxe. Sada se pored Deluxe u prodaji mogu pronaći i Premium, koji pored svih modućnosti Deluxe ploča, imaju upravo WiFi modul, dodatni gigabitni mrežni adapter i integrisani IEEE 1394b kontroler (@800 Mb/s).

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Kutija u kojoj je stigla ploča je standardna, po dizajnu se ne izdvaja od konkurencije, ali je znatno drugačija od onoga na šta nas je Asus navikao. Kao i uvek, proizvođač se maksimalno potrudio oko bombastičnih natpisa i slogana, kako bi potencijalnim kupcima privukao pažnju. Natpis AI Proactive sa svojim “naprednim” mogućnostima je u centru pažnje, ali je pravo iznenađenje usledilo nakon otvaranja samog pakovanja – kutija je opremom, tj. kablovima, bracketima i ostalim dodatcima bila napunjena “do vrha”.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Sa ovom pločom ćete dobiti čak 10 (deset) SATA kabla, mini-antenu za WiFi modul, jedan IDE i flopi kabl, sva potrebna uputstva sa odgovarajućim drajverima (koji ne ukljucuju diskete sa drajverima za RAID kontrolere) i bracket-e sa dodatnih dva USB i IEEE 1394b porta. Na prenatrpanom I/O panel nije bilo mesta za dodatni RJ-45 konektor (drugog) gigabitnog mrežnog adaptera, pa se isti našao na bracket-u. Od nestandardne opreme, mesta je bilo i za dodatni adapter za «eksterno» povezivanje SATA diskova, koji podrazumeva dva posebna SATA konektora, ali i konektor za napajanje.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Ploča već na prvi pogled deluje impresivno. Asusov razvojni tim je mnogo pažnje posvetio detaljaljima, a upravo će ti detalji život značiti overklokerima i zahtevnijim korisnicima. Northbridge je pasivno hlađen velikim aluminijumskim hladnjakom, dok je ICH6R soutbridge opremljen znatno manjim, visine od samo jedan centimetar. Posebno pozdravljamo upotrebu masivnog bakarnog heat sink-a na MOSFET-ima. Sa druge strane ploče se lako da uočiti dodatni metalni sloj na štampi koji pokriva površinu rezervisanu za naponsku jedinicu i procesor, odnosno socket. Asus je ovaj sistem nazvao Stack cool, a ako je verovati proizvođaču, dotični smanjuje temperaturu procesora i do 10˚C. Realnost je međutim opovrgla ovu tvrdnju, pošto je temperatura procesora bila u okvirima «normale», ali se u svakom slucaju mora odati priznanje Asusu na zanimljivom rešenju.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Što se tiče naponskog dela ploče, dotično podrazumeva četvorofaznu filtraciju napona i kondenzatore koje je potpisao Ostor (Taiwan) i United Chemi-Con (Japan, USA), kapaciteta 1000 i 1500 µ F. Ploča zadovoljava najviše Intelove VRD/VRM 10 standarde i to zahvaljujući kombinaciji ADP3168 i ADP3418 multifaznih svič regulatora koji su optimizovani za konvertovanje ulaznih 12v. ADP3168 očitava VID (voltage identification) vrednosti direktno iz procesora, a zatim i fiksira izlazni napon u intervalu od 0.8375v do 1.6v, u zavisnosti od procesora, odnosno njegovog stepping-a. Oko socket-a se, kao i kod drugih proizvođača, nalaze low-profile kondezatori kapaciteta 560 µ F. Njihova veličina omogućava montažu LGA775 kulera, ali i komplikovanijih sistema poput HSF i water blokova. I ovoga puta su odstupanja od referentnog dizajna minimalna. Sam mehanizam i socket je potpisao Foxconn. U «okolini» socket-a se nalazi i četvoropinski konektor za kuler, a tu su i četiri slota za DDR-II memoriju, koji su naravno raspoređeni u dual channel konfiguraciju. Slotovi su dovoljno udaljeni od PCI Express x16 porta, pa će montaža grafičkih adaptera i memorijskih modula proteći u najboljem redu.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Odmah pored slotova se nalazi 24 pinski ATX konektor i IDE, flopi konektor. Četvoropinski 12v konektor se nalazi u idealnoj poziciji – u gornjem levom uglu. Okolina I/O panela je obično natrpana konektorima i čipovima, što je i ovde slučaj – tu su se našla dva gigabitna mrežna adaptera, koje je potpisao Marvell (Yukon 88E8053, oba koriste PCI-E magistralu), ali i WiFi modul. Asus je zaista ozbiljno shvatio ovu tehnologiju, pa je tako sada «isporučuje» i sa jeftinijim modelima ploča. Saznali smo da je reč o Marvell Libertas 88W8310/88W800G 802.11g čipsetu koji obezbeđuje WEP (Wired Equivalent Privacy) enkripciju, odnosno bolji i «stabilniji» link, barem u domenu G standarda. Kada već govorimo o mrežama: ploča podržava i AI NET2 funckiju koja vrši dijagnostiku UTP kabla i otkriva eventualni prekid i na razdaljini od oko 100m. Dijagnostika se vrši iz BIOS-a, dakle pre podizanja samog OS.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Kao i GA 925X model, ploča podržava čak osam SATA konektora, a mesto su našli i dodatna dva IDE porta koja su povezana na ITE IT8212F RAID kontroler. Već smo napomenuli da je ploča opremljena ICH6R verzijom južnog mosta, a to podrazumeva četiri SATA konektora i RAID 0, 1, Intel Matrix (nadamo se da ćemo se ovim modom pozabaviti u jednom od narednih tekstova) modove. Konektori su smešteni pored samog čipa i njihovo pozicioniranje je idealno. Odmah ispod njih se nalazi baterija koja napaja 8Mb BIOS čip. Mesto su ovde našli upravo opisani ITE čip, ali i Silicon Image 3114R sa svoja četiri dodatna SATA kontrolera. Ovo je treći (!!!) i poslednji RAID kontroler na ploči, a dotični obezbeđuje RAID 0, 1, 0+1, 10 i 5 konfiguracije – RAID 5 mod doduše uz pomoć softverskog patch-a. Ukupnno je moguće povezati čak 8 SATA i 6 IDE uređaja, što je zaista imponzantan broj.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Pored dva PCI-E x1 slota se nalaze dva FireWire čipa, koje je potpisao Texas Instruments. Jedan je odgovoran za IEEE 1394a port, koji se nalazi na I/O panelu, dok je drugi odgovoran za preostala dva IEEE 1394b konektora. Priključci za ove druge se nalaze ispod, u blizini C-Media audio čipa (9880), koji podržava 7.1 sisteme i dva SPDIF izlaza (koasijalni i optički). Svi modeli 925X ploča su opremljeni sa Azalia kodekom, pa je to i ovde slučaj, ali je Asus otišao korak dalje i opremio ovu ploču sa čipom koji poseduje Dolby Digital Live 5.1 enkoder. Standardna Asusova statusna LE dioda je takođe ovde.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Za kraj smo ostavili I/O panel, koji prilično odudara od onih već viđenih. PS/2 konekori se nalaze jedan ispod drugog, a primetićete i odsustvo serijskih portova. Mesta jednostavno nije bilo, što zbog SPDIF izlaza, što zvog četiri USB porta, odnosno mrežnog i audio priključaka. Serijski port je izveden preko odgovarajućeg bracket-a, kao što je slučaj i sa game portom. Na I/O panelu je izveden i priključak za WiFi antenu, zajedno sa svojom statusnom LE diodom.

      BIOS i prateći softver Navikli smo se da na Asusovim modelima ploča stiže AMI bios. I ovoga puta je tako, a sam BIOS je maksimalno optimizovan za entuzijaste, jer je izuzetno bogat opcijama i mogućnostima. Pored standardnih opcija, mesto su našli i AI NET2, ali i AI NOS. Ploča je stigla sa 1002 verzijom BIOS-a.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Sam BIOS je podeljen u nekoliko pod-sekcija. U glavnom meniju su standardne opcije koje se tiču konfigurisanja SATA portova ICH6 soutbridge-a. «Configure SATA as» opcija omogućava podešavanje režima rada SATA portova. Postoje tri različita režima: Standard IDE, RAID i AHCI. Ovaj poslednji omogućava poboljšani rad sa kompatibilnim ACHI uređajima.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Advance meni podrazumeva nekoliko različitih pod-menija, naročito interesantnim i važnim overklokerima. Ovde ćete moći da konfigurišete sve opcije koje su vezane za čipset, odnosno integrisane uređaje na ploči i naravno radne napone za memoriju, CPU i čipset. Nama najinteresantnija stavka je naravno JupmerFree meni. Prva stavka je AI overkclocking koji obuhvata različite operacionalne modove i to: Manual, Auto, Standard, Overclock profile, AI N.O.S. Ukoliko izaberete manual, moći ćete sam da podesite sve radne parametre koji se tiču FSB, u koracima od 1 Mhz (od 100 do 400), odnosno memorijske magistrale. Ovde je usledilo pravo iznenađenje: pored standardnih brzina za memoriju (400, 533), Asus je obezbedio i 3:2 delilac, koji na default vrednostima (FSB=200) omogućava asinhroni rad memorije na brzini od čak 600 Mhz. Imajući u vidu da je većina DDR-II modula u stanju da radi na ovoj brzini, ovakav potez predstavlja pun pogodak. Iako memorija radi u asinhronom modu, dobitak u realnim aplikacijama je očigledan. Tu je i Performance mode koji omogućava upotrebu agresivnijih tajminga za čipset (standard ili Turbo). Od osalih opcija, treba napomenuti i mogućnost fiksiranja PCI i PCI-E magistrale na 33.3, odnosno 100 Mhz.
      Na kraju, tu su i opcije koje se tiču korekcije radnih napona memorije (do 2.1v, u koracimo od 0.5v), čipseta (1.5v ili 1.6v), CPU (do 1.7v) i Vtt (do 1,4v). Ova poslednja (FSB Termination voltage) opcija predstavlja još jednu novinu. Obično ovu vrednost automatski određuje ploča, odnosno DRAM voltaža (ukoliko je radni napon memorije podešen na 2v, Vtt iznosi 1v). Manualnim fiksiranjem ove vrednosti na 1.2 ili 1.4v, obezbeđuje se dodatna stabilnost sistema i omogućava rad na većim magistralama.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Drugu novinu predstavlja AI N.O.S sistem. Kao što skraćenica kaže (Non delay Overclocking System), radi se o unikatnom Asusovom režimu, koji dinamički povećava procesorski takt, odnosno magistralu u zavisnosti od CPU opterećenja. Naravno, na vama je da odaberete maksimalnu vrednost OC sistema i to uz pomoć Turbo N.O.S. i Twin Turbo N.O.S. opcije. Kombinacijom ova dva, maksimalnu vrednost koju možete da postignete se kreće u granicama od 50%. Treba imati u vidu da sistem sam kontroliše radne napone procesora, memorije i čipseta, i da ih sam po potrebi povećava. Zvuči lepo, ali na opšte zaprepašćenje ne radi. Pokušavali smo da ubrzamo sistem za samo 5%, ali N.O.S nije hteo ni da čuje. Problem se najverovatnije može prepisati beta verziji BIOS-a.Ukoliko u sekciji posvećenu čipsetu, opciju Configure DRAM timing promenite na Disabled, moći ćete «ručno» da menjate latencije DDR-II memorije. Tu je i Hyper Path 2 tehnologija, koja će korisnicima ovih ploča dodatno optimizovati latencije na relaciji CPU-memorija i ubrzati sistem. U slučaju da vam zatreba, ovde možete podešavati i korigovati opcije koje se tiču PCI-E magistrale. Od pratećeg softvera na CD stižu ažurirani drajveri za ploču i ostale uređaje, ali i Asusov softver zadužen za monitoring sistema, u narodu poznat kao Probe. Ukoliko ga još uvek koristite, savetujem vam da slobodno pređete na neki drugi, 3rd party, pošto je Probe prilično konfuzan i netačan. Kao poklon u paketu stiže i WinDVD Suite Platinum paket, odnosno WinDVD 5, WinDVD Creator 2 i WinRip 2.

      Test konfiguracija

      CPU

      – Intel P4 3.2 Ghz LGA775

      Mainboards

      – ASUS P5AD2 Premium – Foxconn 915A01 – Gigabyte GA-8ANXP-D – Abit AA8 DuraMax

      Memory

      – Corsair ValueSelect DDR-II 533 Mhz 4-4-4-12, 2×512

      VGA card

      – Leadtek PCX GF FX5900 128 MB

      Hard drive

      – Western Digital WD800 SATA

      Cooling

      – Intel BOX kuler

      OS, drivers

      – Windows XP Professional Service pack 2 – nVidia ForceWare 61.77

      Sada već imamo imponzantan broj LGA775 ploča iza sebe, pa će ovaj test biti izuzetno interesantan i indikativan. Ovoj listi proizvođača fali još samo MSI, koji ćemo testirati u nekom narednom periodu. Namerno smo na listi ostavili i jedan 915 model, kako bi performanse high-end proizvoda uporedili sa jeftinijim modelima. Kako bi Asusov model bio ravnopravan učesnik u ovoj trci, u BIOS-u smo memoriju podesili na 533 Mhz, ali smo Hyper Path 2 opciju ostavili uključenu. Posle usklađivanja ostalih radnih parametara, usledio je i test.

      Rezultati testova I

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Prvi na listi su, kao i uvek, sintetički testovi. CPU test u SiSoft Sandri beleži zaista ogromnu i ne baš zanemarljivu prednost Asusovog modela. Nijedan model se ne može pohvaliti ovakvim rezultatom, a ovakav ishod treba prepisati Hyper Path 2 tehnologiji.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      U Multimedia testu su razlike gotovo neprimetne. Na prvom mestu je Gigabyte-ov model, a odmah iza njega je Asus.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Memory test nas je ostavio zatečene. Hyper Path 2 u kombinaciji sa PAT tehnologijom je ostavio daleko iza sebe Gigabyte-ov i Abitov model. Ovo je ubedljivo najvolji rezultat na bilo kojoj LGA775 platformi, ali pre bilo kakvog zaključka sačekajmo i ostale testove. Sandra je «u narodu» poznata kao jedna velika lažljivica 🙂

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Čak je i Drive Index detektovao ne baš zanemarljive razlike. Asus je i u ovom testu prvi.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      PC Mark 04 je sticajem okolnosti postao jedan od najmerodovnijih sintetičkih testova. I ovoga puta smo se uverili u to, pošto su svi modeli dali veoma slične rezultate, iako je npr. Sandra u memory testu dala ogromnu prednost Asusovom modelu. Sada je situacija malo drugačija. U ukupnom skoru i CPU skoru i dalje vodi Asus, ali sada u memory testu prednjači Gigabyte, iza njega je Abit, a Asus je tek treći. U graphic testu Asus je ubedljivo prvi, ali je s druge strane podbacio u HDD testu.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      U SuperPI testu se sve ove razlike tope i u prvi plan izbija realna procesorska snaga i memorijski transfer.

      Rezultati testova II

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Aquamark test je zabeležio ogromnu prednost Asusovog modela. Ovakav rezultat u default testu se definitivno ne može prepisati memorijskoj magistrali i procesoru, jer je razlika jednostavno prevelika.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Ista situacija se ponavlja u 3D mark-u 2001. Ovako visok skor se može prepisati znatno bržim odzivom memorijske magistrale kod P5AD2 modela, jer je poznato koliko je dotični test osetljiv na CPU i memoriju.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      U 3D marku 2003, prednost je opet vidljiva i jasna. CPU score je zabeležio nešto bolji rezultat Asusovog modela, ali je u ukupnom skoru ta razlika osetna. Ovakav rasplet se ne može više prepisati samo memorijskoj magistrali, već i PCI-E inerfejsu, koji je izgleda odlično implementiran.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      UT je samo potvrdio ovu tezu. Razlike su gotovo neprimetne u najmanjoj rezoluciji i botmatch testu, ali je sa porastom rezolucije Asusov model opet izbio u prvi plan. Za kraj, po običaju, ostavljamo «ozbiljne» testove, odnosno SpecviewPerf, Winstone i divX kompresiju. Nažalost, zbog bug-a Content Creation testa, dotični nismo uspeli da privedemo kraju.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Sada je situacija kristalno jasna: Asus P5AD2 definitivno prednjači po pitanju PCI-E magistrale, odnosno grafičkog pod-sistema. Dokaz da to nije slučajnost, pokazuju i rezultati HDD, koji su znatno iznad proseka. Winstone test je odlično oslikao ovu prednost i registrovao odličan skor.

      Overclocking Dakle, svi već znamo da je Intel na svojim 9xx čipovima onemogućio OC. Od svih modela ploča koje smo testirali, samo je Abitov AA8 model koliko-toliko bio raspoložen, dok su svi ostali modeli postizali izuzetno skromne rezultate, uključujući i Abitov 915 model koji nije uspeo da pređe granicu od 218 Mhz FSB, što nas je zaista zbunilo, pošto je zaštitu, teoretski, jednostavnije zaobići na modelima sa i915 čipsetom, zbog jednostavnije rešenog memorijskog kontrolera. Problem je izuzetno komplikovane prirode i svodi se na PCI-E magistralu. Nijedan od proizvođača, kako smo saznali, nije uspeo da fiksira frekvenciju PCIe magistrale na 100 Mhz. Problem se javlja ukoliko povećate frekvenciju sistemske magistrale, kada proporcionalno raste i frekvencija PCI-E – ukoliko npr. podesite FSB na 250 Mhz, to će rezultirati frekvencijom PCI-E magistrale od 125 Mhz, što je preveliki zalogaj za većinu (nVidia) grafičkih adaptera. Dakle, problem je u PLL (Phase Locked Loop), odnosno deliocu koji u normalnim okolnostima iznosi ½ frekvencije sistemske magistrale. Abitovi inžinjeri su uspeli da koriguju ovaj delioc i koliko-toliko omoguće veće magistrale, ali se tada javlja problem linka između severnog i južnog mosta. Ukoliko je frekvencija ovog linka veća od 10%, SATA diskovi jednostavno «nestaju», jer ih sistem ne detektuje. Povećanje napona čipsetu u određenoj meri pomaže, ali rezultati opet nisu spektakularni. Jedino rešenje je izgleda upotreba IDE disokva, barem dok se ne pojavi «drugi talas» LGA775 ploča.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Asusov R&D tim odgovorno tvrdi, da zbog izuzetno komplikovane arhitekture 9xx serije čipova, nije moguće fiksirati magistralu na 100 Mhz i da je u najboljem slučaju moguće rešiti ovaj problem modifikacijom specijalnih boot algoritama, koji inače vrše monitoring PCIe frekvencije, linka između severnog i južnog mosta i SATA uređaja. Bilo kako bilo, Asusov razvojni tim se pozabavio ovim pitanjem, pa je pored opcije za modifikaciju napona na čipsetu (doduše samo do 1.6v) u svoje BIOS-e uspeo da implementira i opciju za korigovanje Vtt napona. Kako su uspeli da reše problem sa frekvencijom PCIe nije nam poznato, ali je činjenica da smo na P5AD2 ploči uspeli da zabeležimo rekordne magistrale i to upravo na nVidia grafičkom adapteru. Dakle, korekcija je sigurno bilo, ali smo ostali uskraćeni za objašnjenje. Sa ovim modelom ploče smo uspeli da dostignemo magistralu od 255 Mhz. Međutim, naš primerak procesora na 3.2 Ghz na toj brzini nije pokazivao znakove stabilnosti, pa smo FSB morali da spustimo na 240 Mhz. Prevedeno u brojke, ubrzanje je itekako vidljivo.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Overclocking II I ostali testovi…

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Gotovo svi benchmark programi su detektovali znatno više rezultate, a naročito su nam zanimljivi rezultati memory testova, pošto su se tek pojavili Intelovi procesori sa 1066 QPB. No, to je već druga priča (sledi muzika iz fila Konan the Barbarian :)).

      Konačni sud… P5AD2 Preminum ploča je ostavila odličan utisak, što zbog opremljenosti, što zbog svojih naprednih mogućnosti. AI Proactive funckije nas nisu preterano oduševile (ako izuzmemo Stack Cool i pasivni bakarni hladnjak na MOSFET-ima, možemo slobodno da zaključimo da se radi o «mamcima» za radoznale i neiskusnije kupce), ali nas je itekako iznenadio OC potencijal. Zahvaljujući napornom radu svog razvojnog tima, Asus je veoma uspešno implementirao PCIe tehnologiju na svoje proizvode – rezultati u benchmark programima sve govore. S druge strane, ovaj model je prevazišao i Intelovu OC zaštitu i omogućio korisnicima da uživaju u blagodetima DDR-II tehnologije. Native podrška za DDR-II 600 Mhz memoriju predstavlja samo još jedan plus.

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      karakteristike, statistike, asus p5ad2 premium maticne ploce

      Što se tiče opremljenosti, ploča zaista zaslužuje sve pohvale. Prava je retkost videti ploču sa čak tri RAID kontrolera, WiFi-jem, veoma kvalitetnim (i upotrebljivim) audio čipom i IEEE 1394b interfejsom. Međutim retko ko će koristiti sva tri RAID kontrolera istovremeno – realno su i dva bila dovoljna…Cena ploče je izuzetno visoka i kreće se oko 250 eur, što predstavnja ogromnu svotu novca, pogotovo za naša podnevlja. Na ovu sumu zatim treba dodati i izdatke potrebne za DDR-II memoriju, PCIe karticu i procesor. Ukoliko se ipak odlučite za ovu platformu, Asus P5AD2 Premium je pravi izbor i zbog toga, zasluženo dobija Editor’s choise nagradu. Ovom prilikom se zahvaljujemo kompaniji “Asus“, koja nam je ustupila uređaj na test.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test