Miloš Stamenković Sama oznaka P5B nas je u jednom momentu vratila kroz vreme u doba Pentium II procesora i prve vrhunske BX matične ploča. Kako se ljubitelji Intel platforme već dugo godina nalaze u poziciji „čekajući novi BX“, moguće je da će P965 Express čipset i ova ploča ostvariti, bar u nekim elementima, BX renesansu, a to sve naravno u slavu Conroe serije procesora.
Kao što je već standardna Asus-ova praksa, trenutno su na raspolaganju tri verzije P5B modela: Deluxe, Deluxe/WiFi-AP i „čista“ verzija. Prve dve se međusobno razlikuju samo po podršci za wireless WiFi adapter, te ukoliko vam ova mogućnost nije potrebna, možete uštedeti novac odabirom “klasične” Deluxe verzije. “Čista” P5B matična ploča se razlikuje od Deluxe verzije po klasičnom PCB-u i nedostatku fanless sistema za hlađenje koji se nalazi preko čipseta i naponske jedinice. Pored toga, P5B poseduje jedan LAN kontroler i jedan PCI Express grafički port, čime je otvorena mogućnost za još povoljniju cenu za one kupce kojima ove mogućnosti nisu neophodne. Prirodno, mi smo na testu imali elitnu P5B verziju matične ploče, odnosno P5B Deluxe/WiFi-AP.
Ambalaža i prateća oprema Ambalaža je uvek dobro mesto za isticanje svih detalja vezanih za matičnu ploču, koje smo mišljenju proizvođača najbitnije za kupce koji će posećivati „retail“ prodavnice u potrazi za svojom novom pločom. Ipak, Asus se ovom prilikom odlučio za elegantan dizajn, ističući u prvi plan samo esencijalne detalje, gde je na prvom mestu podrška za Intel Core 2 Duo procesore, a na drugom kompletna implementacija Asus-ovog AI seta mogućnosti.
Propratni paket je veoma bogat, što se i očekuje od Asus matične ploče sa Deluxe sufiksom u nazivu. Na raspolaganju su čak šest Serial ATA II kablova plus tri Molex-to-SATA naponska konvertora, čime se korisniku omogućava da u paketu ima dovoljno hard disk kablova da može do maksimuma iskoristiti sve Serial ATA II konektore koji su na raspolaganju. Pored standardnih elementa u vidu uputstva, CD-a sa drajverima, jednog USB 2.0 i Firewire bracket-a u P5B Deluxe/WiFi-AP paketu se nalazi dodatni ventilator koji se može montirati na ugrađeni heatpipe i time poboljšati performanse ovog rashladnog sistema. Pored toga, Asus je u paket uključio i interesantan „dual“ mikrofon čija je ideja da sa dva mikrofona koji paralelno vrše snimanje glasa ukloni „environmental“ efekte i time pruži čistiji snimak glasa. Naravno, shodno samo nazivu matične ploče u paketu se dobija i jedna WiFi-AP omni-directional antena.
Raspored komponenti
Nakon što iz bogatog paketa “iskopamo” matičnu ploču, prvo možemo proanalizirati raspored komponenti. Asus je uvek kod svojih top modela držao “čistog i urednog” layout-a, a ta pozitivna tradicija se nastavlja i sa P5B Deluxe/WiFi-AP modelom. “Black Pearl” farba PCB-a je uvek sigurno i elegantno rešenje ukoliko se ploči želi utisnuti pečat top modela, pa je i ovoga puta proizvođač išao na ovu varijantu. Ipak, ono što najviše privlači pažnju je činjenica da ploča ne izgleda prenatrpano kao što je to slučaj se nekim drugim modelima ploča baziranim na P965 Express čipsetu. Sve je veoma čisto i uredno složeno, oba naponska konektora su smeštena pri samim ivicama PCB-a, flopi i PATA konektor su takođe na pravim pozicijama, Serial ATA II portovi takođe. Tako možemo reći da se gotovo sve komponente nalaze na idealnim pozicijama, tako da zamalo da nemamo šta da prigovorimo na račun dizajna layouta na P5B Deluxe/WiFi-AP ploči. Jedini detalj na koji se može staviti zamerka je položaj prvog PCI slota koji se nalazi odmah do primarnog PCI Express x16 porta, što u praksi znači da je će isti najverovatnije biti blokiran od strane velikih kulera na modernim grafičkim kartama. Sama činjenica da se na ploči nalaze tri PCI slota je veoma pozitivna, ali se ovim položajem ova dobra karkteristika u najvećem broju slučajeva neutrališe upotrebnom high-end modela grafičkih karti.
Kada već pominjemo grafiku, P5B Deluxe/WiFi-AP poseduje dva PCI Express grafička slota, ali na žalost od podrške za ATI Crossfire multi-GPU tehnologiju nema ništa. Ubacivanjem druge grafičke karte uglavnom dolazi do jednostavnog odbijanja ploče da se upali, sem ako se ne koristi neka karta koja pristaje da radi na ograničenom PCI Express x4 režimu rada. Očigledno da je Intel sa ovim drugim slotom imao druge ideje, kao na primer, mogućnost da se u ovom slotu upotrebe najnovije ultra skupe RAID karte koje podržavaju PCI Express x4 režime rada. Naravno, kako su ove RAID karte takođe i ultra skupe, ultra mali broj korisnika će imati želju da iskoristi ovu mogućnost. No, važno je da mogućnost postoji.
Kada je naponska jedinica u pitanju, Asus se nije odlučio za neka ekstravagantna rešenja. Kvalitetna naponska jedinica u 8-phase konfiguraciji bi trebalo da bude sasvim dovoljna za savršen rad Intel Core 2 Duo procesora, a verovatno i za buduće Intel quad-core procesore. Kako su sada u modi CAP (Conductive Polymer Aluminum) kondenzatori, i Asus je na P5B Deluxe/WiFi-AP ploči upotrebio baš ovaj tip kondenzatora čime su obezbeđene sve beneficije koji oni donosi, a to su veća stabilnost i dugostrajnost, životni vek od preko 2000 radnih sati i to pod temperaturom od 105 stepeni i mnogo manji ESR („equivalent series resistance“). Naravno, sve ovo je zarad obezbeđivanja kvalitetnijeg i konstantnijeg napajanja procesoru, naročito u uslovima ekstremnog overklokinga.
Kao što smo i ranije utvrdili, P965 Express čipset se u radu dosta zagreva, te mu je neophodan dobar sistem za hlađenje. Asus se i ovoga puta odlučio da upotrebi svoj, sada već standardni, heatpipe koji se prostire preko northbridge-a i dela naponske jedinice. Činjenica da heatpipe pokriva samo pola naponske jedinice ostavlja mesta za razmišljanje o efikasnosti hlađenja, jer nema baš nekog preteranog smisla hladiti pola naponske jedinice a drugu polovinu ne. Interesantno je da se na PCB-u može primetiti mesto za eventualni drugi hladnjak za naponsku jedinicu, ali su u Asusu očigledno procenili da će instalirani heatpipe i u ovoj konfiguraciji pružiti adekvatne performanse. Naravno, ovde još jednom napominjemo da su P965 Epxress čipset dosta greje, tako da je poželjno da se pri iole većem overklokinmgu instalira dodatno aktivno hlađenje.
Na sreću, Asus je u P5B Deluxe/WiFi-AP paket uvrstio i dodatni kuler koji se montira preko dela heatpipe-a koji se nalazi preko naponske jedinice, čime se performanse dotičnog sistema za hlađenje malo povećavaju. Nažalost, ukoliko koristite neko masivniji kuler (npr. ASUS Silent Tower…) nećete biti u prilici da montirate dodatni ventilator na hladnjake koji su smešteni preko dela naponske jedinice. Iako je ideja „silent“ hlađenja sa jedne strane veoma lepa i pohvalna stvar, stiče nam se utisak da vodeći proizvođači previše „grizu“ po pitanju ovog tipa hlađenja i u nekim momentima i preteruju. Kada već kuler na procesoru jednostavno mora postojati, primena sistema za hlađenje na čipsetu i naponskoj jedinici koja će imati bar jedan tihi ventilator je sasvim logičan potez. Ali, eto, moda je moda, a trendovi nisu uvek u skladu sa onim što je i najfunkcionalnije rešenje.
Veoma pozitivna činjenica se odnosi na prostor oko procesorskog soketa koji je čist, tako da na P5B Deluxe/WiFi-AP matičnu ploču mogu montirati gotovo svi moderni „ultra manje ili više silent“ kuleri. Problem možete imati samo ukoliko je kuler koji želite da monirate nizak i širok u svim pravcima, jer će tada doći do sudaranja sa delom heatpipe-a koji se nalazi preko naponske jedinice. Ukoliko se korisnik odluči za neki moderan gabaritni fanless hladnjak za procesor, Asus intenzivno preporučuje korišćenje ventilatora preko naponske jedinice koji se dobija u paketu. Ovaj detalj je samo još jedna potvrda činjenica da se na modernim high-end matičnim pločama i procesorima teško može proći bez bar jednog ventilatora preko nekog dela sistema.
Specifikacija
Što se tiče ostalih mogućnosti upakovanih na P5B Deluxe/WiFi-AP matičnu ploču, sasvim je logično očekivati kompletan set funkcija koji se danas zahtevaju od modela high-end profila. Tako se na ploči nalaze dva gigabitna LAN kontrolera preko dva Marvell čipa. Ipak, nisu oba vezana preko PCI Express magistrale, već je to slučaj samo sa primarnim LAN kontrolerom, dok je drugi povezan preko stanardne PCI magistrale. Važnost povezivanja gigabitnih LAN kontrolera sa PCI Express magistralom je u prostoj činjenici da samo na ovaj način ostvariti maskimalna brzina rada, bez posledica zagušenja sistemske magistrale.
Za solidan audio ugođaj se brine ADI 1988B audio čip čije su mogućnosti u skladu sa Intel-ovim HD audio standardima. Vitalni deo P5B Deluxe/WiFi-AP matične ploče je i wireless LAN adapter koji podržava maksimalnu brzinu rada od 54 Mbps po IEEE 802.11g standardu. Pored toga, na ploči se nalazi Texas Instrumenst Firewire kontroler koji obezbeđuje dva 1394a priključka, mada se može reći da je šteta što na ovakvoj ploči nije implementiran novi i brži IEEE1394b standard. Na kraju, ali daleko od toga da ja i najmanje bitan, dolazi JMicron JMB363 kontroler koji P5B Deluxe/WiFi-AP ploči omogućava rada sa PATA hard diskovima i optičkim uređajima, ali i sa SATA uređajima. Naravno i svim ostalim matičnim pločama baziranim na P965 Express čipsetu i ICH8R southbridge-u neophodan je sličan kontroler, ali se većina proizvođača do sada uglavnom opredeljuje za JMicron rešenje, jer bez problema i dodatnih drajvera radi pod Windows XP operativnim sistemima.
Pogled na I/O panel ukazuje na par dodatnih mogućnosti koje poseduje P5B Deluxe/WiFi-AP matična ploča. Prva se odnosi da prisustvo eksternog Serial ATA II porta preko kojeg je moguće brzo i lako povezivati hard diskove bez potrebe za intervencijama unutar kućišta. Za vlasnike naprednih audio sistema kojima je potreban neki od digitalnih audio izlaza, P5B Deluxe/WiFi-AP poseduje i digitalni i analogni S/PDIF izlaz, pored šest standardnih izlaza preko kojih se mogu povezati 8.1 sistemi zvučnika.
BIOS
Bez kvalitetnog i opcijama bogatog BIOS-a sav prethodni trud oko matične ploče može da padne u vodu (ili na patos i sl.) ili pak može da donese značajnu prednost u odnosu na konkurenstke modele bazirane na istom čipsetu. Asus je i ovom prilikom upotrebio svoju posebno modifikovani veziju AMI BIOS-a, tako da je raspored opcija već dobro poznat svima koji su imali priliku da koriste neku od novijih modela ASUS matičnih ploča. Pored bazičnih opcija, manje ili više standardnih za svaku matičnu ploču i AI NOS overkloking sistema namenjenog rekreativnim overklokerima početnicima, P5B Deluxe/WiFi-AP poseduje veliki dijapazon overkloking opcija preko kojih se iz matične ploče i procesora može izvući maksimum. Naponi svih vitalnih delova sistema se mogu povećavati i to dosta velikim rasponima, tako da se ni ekstremni overklokeri ovde ne bi trebalo da ostanu kratkih rukava.
Napon procesora može do 1.7 V u koracima od 0.0125V, što je i više nego dovoljno da se iz Conroe jezgra izvuče maksimum. Napon memorije može ići čak do 2.45 V što je opet sasvim dovoljno da se iz najskupljih DDR2 modula iscedi maksimum. Pored napona, na raspolaganju su asinhrone memorijske vrednosti sve do brzine od 1067 MHz, tako da se i na ovaj način iz memorije može izvući puno. Jedino relativno bazični set opcija koje se tiču memorijskih tajminga može malo umanjiti odličan utisak overkloking opcija, ali se pokazalo da su i ostali skriveni tajmnizi podešeni na optimalne vrednosti, što se može videti kroz memorijske testove benchmark aplikacija.
Po potrebi, moguće je povećavati i radne napona northbridge-a (do 1.55 V), southbridge-a (do 1.8 V) i sistemske magistrale (1.45 V), ali se pokazalo da neka veća intervencija na ovima naponima nije potrebna da bi se ostvario maksimalni takt od 370 MHz (1480 MHz quad-pumped). Pri ovom radnom taktu ploča je uspela da održi maksimalni nivo stabilnosti, što je sasvim dobar rezultat. Istina je da smo i ovom prilikom očekivali da će eventualno biti moguće ostvariti i nešto veće brzine magistrale, ali se ipak pokazalo da je za prvu generaciju P965 Express ploča, sa takođe prvim verzijama BIOS-a, ostvareni takt i neki realni maksimum u ovom momentu. Koristan detalj pri overklokingu je da će prilikom selektovanja vrednosti koje se polako približavaju granici topljenja silicijuma, BIOS će vas upozoriti tako što će dotična vrednost biti prikaza crvenom bojom.
Test sistem
Kao i prilikom prvog testa P965 Express bazirane ploče u vidu GA-965P-DQ6 modela, ponovo vam moramo skrenuti pažnju da prve verzije BIOS imaju određenih problema, koje smo u slučaju ove ploče objasnili u posebnom tekstu posvećenoj ovoj ploči. BIOS na P5B Deluxe/WiFi-AP nema nekih značajnih bagova, već u određenim momentima znaju da isplivaju sitne nedorađenosti koje ipak ne utiču na finalne performanse ploče. Ovi sitniji problemi će sigurno biti rešeni sa novim verzijama BIOS-a. Što se tiče test konfiguracije, ona je identična onoj korišćenoj pri testiranju GA-965P-DQ6 matične ploče, te možemo preći na rezultate testova.
Usled činjenice da smo u već pri testu prvog P965 Express modela koji nam je stigao na test poredili GA-965P-DQ6 i P5B Deluxe/WiFi-AP modele, po ovom pitanju se nema šta dodano reći. Ukoliko ste slučajno propustili navedeni test, a interesuju vas određeni komentari na rezultate, može konsultovati dotični test.
Procesor
Intel Core 2 Duo E6600 (Conroe, 2.4 GHz, 4 MB L2, LGA775)
Kuler
ASUS Silent Square
Matične ploče
Gigabyte 965P-DQ6 ASUS P5W DH Deluxe
Memorije
Corsair DDR2-800 XMS2-6400 (CAS4 5-5-15 @ 800 MHz)
Grafička kartica
ATI Radeon X1900XTX
Hard disk
Western Digital WD800JD (SATA, 7200 RPM, 8 MB)
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master iGreen Power 500W
Monitor
Benq FP93GX TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Rezultati testova
Rezultati testova 2
Rezultati testova 3
Suma sumarum
Imajući u vidu sve aspekte bitne za jednu modernu matičnu ploča koja je član elitnog high-end segmenta tržišta, možemo reći da ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP definitivno ostavlja veoma dobar utisak. Kompletan set mogućnosti je na ASUS-ovom Deluxe nivou, tako da sve što bi jedan nadprosečan kupac Core 2 Duo procesora mogao da poželi, može naći na P5B Deluxe/WiFi-AP modelu. Šest Serial ATA II portova sa svim kablovima, Firewire, Wireless LAN adapter, dva gigabitna LAN kontrolera i solidna HD Audio podrška – sve je tu. Prisustvo tri PCI slota, od koja se dva sigurno mogu upotrebiti je takođe pozitivno, jer PCI Express zamena još nema, a TV tjuner, satelitske i slične kartice su dalje obavezni deo svakog modernog multimedijalnog high-end računara u kojem bi trebalo da se nalazi ploča ovog tipa.
ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP – Benchmark Highly Recommended Award
Pored toga, overkloking mogućnosti su već sada na veoma dobrom nivou, sa mogućnošću da sa novim verzijama BIOS-a još eventualno i porastu, pa se slobodno može reći da P5B Deluxe/WiFi-AP predstavlja jaku overkloking platformu za Conroe generaciju procesora. Ploča se pri overklokingu odlično snalazi, tako da u slučaju da preterati se nekim vrednostima, ploča sama prepoznaje problem i resetuje sve vitalne vrednost na default, čime se izbegava upotreba Clear CMOS jumpera. Tokom testiranja, samo jednom smo morali da posegnemo za ovim juperom, dok je u svim ostalim situacijama P5B Deluxe/WiFi-AP rešavao problem preteranih overklokerskih aspiracija. Stabilnost, kao pri overklokingu, tako i pri standardnom radu se ni jednog momenta ne dovodi u pitanje, što je samo još jedan plus za P5B Deluxe/WiFi-AP matičnu ploču. Naravno, visoka cena ovog modela može biti osnovna prepreka za nabavku, ali ukoliko insistirate na modernoj Intel Core 2 Duo platformi, jednostavno nemate nekog velikog izbora sem da odrešite kesu. Ako vam Wireless LAN nisu potrebne, cenu možete umanjiti izborom P5B Deluxe verzije koju krase identične mogućnosti, uz jedino odsustvo WiFi-AP adaptera. Matičnu ploču za potrebe testa ustupio Kimtec. Benq FP93GX TFT-LCD monitor za potrebe test konfiguracije ustupio Kimtec.