Miloš Stamenković
ASUS P7H57D-V EVO
Sam početak ove godine Intel je obeležio predstavljenjem Clarkdale serije procesora čiji je osnovni zadatak pojačavanje pritiska na konkurenciju u mainstream i entry-level segmetu tržišta. Core i7 i LGA1366 platforma su već preko godinu dana apsotluno nedodirljivi kada su performanse u pitanju, a slično važi i za prave Core i5 procesore. Sa LGA1156 platformom, Intel je spustio Nehalem tehnologiju u malo niži segment tržišta i omogućio mnogo većoj korisničkoj populaciji da ima procesor baziran na najmodernijoj arhitekturi. U situaciji kada ekonomska kriza udara sa jedne strane, a činjnica da većini prosečnih korisnika jednostavno ne treba tako brz računar, entry-level segment je postala teritorija u kojoj Intel nema tako nadmoćno rešenje. Stari Core 2 Duo i Core 2 Quad procesori kada su čiste performanse u pitanju se sasvim dobro drže u odnosnu na ono što se nudi sa druge strana barikade, međutim AMD je morao da prihvati veoma agresivanu strategiju kada su cene u pitanju. Tako AMD u ponudi ima razne varijante Phenom II procesora, koji ili imaju povoljniju cenu ili nude bolje performanse u odnosu na direktne Core 2 Duo i Core 2 Quad protivnike. Ako ovde dodamo i detalj vezan za integrisanu grafiku, bilo koje od 780G, 785G ili 790G rešenja predstavlja bolju opciju od svih do sadašnjih rešenja koje Intel trenutno nudi.
Naravno, uvođenje Clarkdale jezgra ima osnovni zadatak da ovakvu situaciju promeni, pa se stoga od procesora baziranih na ovom jezgru očekuje da dosta brzo zamene Core 2 Duo na tržištu. Pošto novi procesori sa sobom donose i integrisano grafičko jezgro, jasno je da je za Clarkdale potreban i novi čipset koji će ispratiti ovde dodatne mogućnosti. Intel u ponudi ima tri varijante čipseta koji su namenjeni za Clarkdale procesori, a oni imaju oznake H55, Q57 i H57. Očekivano, razlike između dotične tri verzije su minimalne i uglavnom se odnose na prisustvo ili odsustvo nekih Intel tehnologija poput “Intel Active Management 6.0”. Po svojim osnovnim karakteristikama, a i ceni, H55 varijanta bi trebala da bude najmasovnija, jer ona najviše odgovara entry-level profilu, pa se tako i dobro uklapa sa onim što nude Clarkdale procesori. Neki od vodećih proizvođača su odabrali da njihov prvi udar na Clarkdale tržište bude baziran na H57 čipsetu, a takvu strategiju je odabrao i ASUS čiji smo P7H57D-V EVO model imali na testu, tik nakon što smo se igrali sa Intel Core i5 661 paketom u kome je i Genuine Intel H55 matična ploča. Pošto sa dotičnom Intel H55 pločom nije baš moglo mnogo toga da se proba ili vidi, ASUS P7H57D-V EVO je veoma lepo poslužio da se proceni koliko su daleko granice nove platforme i samih Clarkdale procesora.
Matična ploča na testu – ASUS P7H57D-V EVO
Već sa prvim pogledom na P7H57D-V EVO paket, ASUS želi da potencijalnom kupcu stavi do znanja da se radi o veoma ozbiljnoj matičnoj ploči, bez obzira što je ista bar nominalno i prema strategiji namenjena mainstream segmentu tržišta. Iako se sama ambalaža uklapa u ovaj profil, nivo ponuđenih funkcija odskače od njega, pa se na kutiji može videti da P7H57D-V EVO podržava USB 3.0 i SerialATA 6 Gb/s standarde, poseduje TurboV tehnologiju i naravno, ima HybridPhase naponsku jedinicu. Već ovi detalji jasno govore da ASUS sa ovom pločom gađa onaj deo korisnika koji se ne zadovoljava samo prostim funkcijama i činjenicom da kada se računar sklopi, sve to radi. Tako P7H57D-V EVO izgleda veoma slično kao i jači modeli iz ASUS P55 ponude, što se odmah može povezati i sa sličnim layout-om. Iako je generalno H serija čipsetova više namenjena MicroATX formatu, ASUS se kod P7H57D-V EVO opredelio za “Full ATX” format koji omogućava da se mnogo lakše primene sva rešenja koje je ASUS želeo da ponudi sa ovim modelom. Intel H57 PCH (Platform Controler Hub) se nalazi ispod hladnjaka koji je u poslednje vreme karakterističan za većinu ASUS top modela.
Jedna od osnovnih razlika između H57 i H55 je u broju PCI Express 2.0 portova, kao i po broju podržanih USB 2.0 priključaka, gde H57 ima dva više u odnosu na 12 kod H55. Logično, za H seriju čipsetova nije previđena mogućnost rada sa sve grafičke karte u SLI i Crossfire režimu. Međutim, ASUS je kod P7H57D-V EVO modela ipak uvrstio i ovu mogućnost, uz ograničenje da se 2×8 režim rada može koristiti samo sa Lynfield procesorima. Uglavnom, na P7H57D-V EVO se nalazi dva grafička PCI Express slota, dva standarda PCI slota, i čak tri PCI Express x1. Iako H57 po specifikaciji nema mogućnosti za ovako veliki broj slotova, ASUS je na P7H57D-V EVO upotrebio dodatni PLX PCI Express 2.0 switch čip koje daje tu dodatnu mogućnost još jednom PCI Express x1 slota. PLX PEX 8608 PCIe 2.0 čip se brine i za SerialATA 6 Gb/s standard, odnosno brine se da Marvell 88SE9123 kontroler ima dovoljnu propusnu moć ka PCI Express magistrali kako bi se zadovoljila specifikacija SerialATA 6 Gb/s standarda. O ovim implementacijama smo već ranije govorili, pa se sada možemo samo podsetiti da dotično ASUS rešenje omogućava ispunjenje SerialATA 6 Gb/s zahteve, uz nešto malo dodat “latency” zbog prisustva PLX bridge čipa. Standardno, P7H57D-V EVO poseduje šest SerialATA II, kao i jedan PATA port.
Sama lokacija dva SerialATA 6 Gb/s porta je malo čudna jer se nalazi u liniji sa konektorima za dodatne USB portove, ali nije ništa strašno. Mogućnosti P7H57D-V EVO ploče se vide i na I/O panelu, gde su dva USB slota obeležena plavom bojom, što znači da su u pitanju USB 3.0 slotovi povezani preko NEC čipa, koji je opet povezan preko PLX-a, kako bi se i ovde osigurala maksimalna propusna moć. Pored ova dva, na I/O panelu se nalazi i ukupno pet USB 2.0 portova, uz mogućnosti proširenja dodatnim bracket-ima, od kojih se jedan dobija u paketu. U skladu sa specifikacijom čipseta, tu su DSUB i DVI video konektori, kao i DVI izlaz koji je sve bitnija stavka. Kao i uvek, priča se završava sa jednim PS/2 i LAN (Realtek 8112L Gigabit LAN čip) i svim standardnim audio izlazima, uključujući i S/PDIF, a kao dodatak tu je i firewire podrška preko VIA 6308P ćipa. Što se audio komponente tiče, upotrebljen je Realtek ALC889 čip koji se u poslednje vreme masovno koristi na matičnim pločama malo “jačeg” profila, a razlog za to je veoma dobar kvalitet zvuka uz kompletnu DTS i EAX podršku.
Ukoliko pažnju prebacimo sa I/O panela na severni deo ploče, najbitniji detalj se odnosi na naponsku jedinicu. ASUS HybridPhase rešenje je i ovde prisutno, što znači 12-Hybridphase naponsku jedinicu. Kao i kod nekih ranije testiranih ploča, naponska jedinica je u osnovi 8-phase, plus 3-phase za dodatno napajanje procesora i plus T.Probe. Naravno, T.Probe funckije su ovde prisutne i veoma aktivne. Ukoliko T.Probe detektuje da sistemu nije potrebno da trenutno bude aktivna kompletna naponska jedinica, T.Probe će automatski isključiti određene delove radi uštede energije. Sa druge strane, u uslovima kada naglo porastu zahtevi procesora po pitanju napajanja, T.Probe će aktivirati sve snage naponske jedinice kako bi bio obezbeđen maksimalno stabilan napon, čime na kraju treba da se dobije efikasnost ekvivalentna 12-phase naponskoj jedinici. Kada je hlađenje u pitanju, opet je upotrebljeno već provereno StackCool3+ rešenje, koje smo već više puta viđali na raznim P55 modelima. Dakle, preko MOSFET-a se nalazi se pasivnih hladnjaka, a ispod procesorskog soketa se nalazi ojačanje koje takođe ima zadatak da odvodi generisanu toplotu.
Sa upotrebom već proverenih i dobrih rešenja ASUS se nastavio i kada su u pitanju neki drugi detalji. Tako ukupno četiri memorijska slota poseduju patentirani sistem za instalaciju memorijskih modula, gde samo jedna strana slota poseduje standardni klik mehanizam, dok je druga strana fiksna. Iako ovaj detalj u startu ne deluje nešto bitno, kasnije kada se stavljaju ili uklanjaju memorijski moduli, a grafička karta je na svom mestu, onda postaje jasno zašto je ovaj detalj veoma korisna stvar. Pored ove stvari vezane za memoriju, ASUS je na i P7H57D-V EVO implementirao “MemoryOK” tehnologiju u vidu malog tastera koji se nalazi pored ATX naponskog konektora. Sama pozicija je malo nezgodna, ali je funkcija veoma korisna, posebno kada se radi se nekim neposlušnim memorijskim modulima. Tako u slučaju da sistem ima problema sa memorijom i neće da se “postuje”, uz “MemoryOK” taster će tajminzi biti oboreni na “safemod” vrednosti i omogućiti da se stigne do BIOS gde se sve može lepo podesiti. Pogledajmo i kompletnu specifikaciju ove ploče:
ASUS P7H57D-V EVO
CPU Socket
LGA 1156
PCIe x16 Slots
2
Multi-GPU
CrossFireX/SLI
Gbit LAN
1
Audio
8-ch HD, DTS
Storage
6x SATA 3Gb/s
1x eSATA
1x Ultra DMA
2x SATA 6Gb/s
USB
12
2x USB 3.0
1394a
2
VGA
HDMI, DVI-D, RGB support
Feature
TurboV EVO Processor
v
Auto Tuning
v
CPU Level Up
v
TurboV
v
Turbo Key
v
Xtreme Phase
v
T.Probe Microchip
v
Windows 7 support
v
Express Gate
v
MemOK!
v
EPU
v
Stack Cool 3
v
Q-LED
v
Q-Slot (VGA)
v
Q-DIMM
v
BIOS – ASUS P7H57D-V EVO
Ulaskom u BIOS na P7H57D-V EVO možemo videti da je i dalje aktuelan AMI (American Megatrends Incorporated) koji je veće duže vreme izbora ASUS-a. Uglavnom, ono što je bitno je da kod P7H57D-V EVO ploče ne nudi ništa manje po pitanju overklokinga od iste kategorije modela baziranih na P55 čipsetu. Tako je raspon za podešavanja i više nego dovoljno veliki za sve komponente sistema, pa treba biti obazriv pri podešavanju, naročito kod procesora gde napon može ići čak do 1.7 V i napona memorije gde se može ići čak do 2.5 V. Iako P7H57D-V EVO podržava rad memorija na taktu od preko 2000 GHz, sa naponom memorije treba biti posebno obazriv, jer preterani napon može ugroziti integritet procesora.
U “AI Tweaker” sekciji se nalaze i sve ostale, sada već uglavnom standarde, opcije koje se tiču overklokinga, tako da se po ovom pitanju nema ništa novo reći. Ono što je novo i vezano za H57 čipset i Clarkdale procesore nalazi se u “unicore” sekciji BIOS-a. Ovde se može podešavati količina memorija koju će koristiti u procesor integrisani GPU, ali se takođe može i podešavati radni takt GPU-a. Tako na P7H57D-V EVO možete overklokovati i GPU komponentu zarad za nijansu malo boljih performansi. No, pošto P7H57D-V EVO poseduje “TurboV” čip, većini korisnika će možda biti lakše da overkloking vrše kroz operativni sistem preko odgovarajućeg TurboV softvera. Ovde se mogu podešavati svi bitni naponi (procesor, IMC, memorija), kao i BCLK takt, a poseban dodatak je mogućnosti povećanja radnog takta GPU-a, ali i napona GPU-a. Iako P7H57D-V EVO ne poseduje “TurboV Remote” ili sličan uređaj, TurboV softver omogućava snimanje profila sa svim podešavanjima i njihovo aktiviranje preko Turbo tastera.
Jednostavno, odredite kombinaciju tastera preko kojeg aktivirate vaš OC profil i tako u trenucima kada želite maksimalnu brzinu, imate svoj OC profil na raspolaganju. Za one koji ne žele sami da podešavaju opcije, tu je i “AutoOC” opcija, koja radi veoma dobro. Aktiviranjem ove opcije sa Core i5 661 procesorom, brzina sistema će biti postavljena na 4.2 GHz, što je sasvim korektan rezultat, koji je za 300 MHz manji od onoga što se može postići ručnim podešavanjem iz BIOS-a. Iako se ovo možda čini kao velika razlika, za početnike u overklokingu će tih 4.2 GHz biti sasvim dovoljno, naročito uz činjenicu da je sa ovim podešavnjima sistem radio apsolutno stabilno i nije zahtevao nikakve druge korekcije. Kada već spominjemo maksimalne overkloking domete, takt od 4.5 GHz za Core i5 661 predstavlja veoma dobar rezultat, te da je P7H57D-V EVO ploča nudi odlične overkloking mogućnosti. Maksimalni BCLK takt koji smo ostvarili bez problema prelazi 200 MHz (sa Core i5 750), tako da i ovaj parametar svrstava P7H57D-V EVO ploču u red veoma jakih P55 modela koje smo skoro imali na uporednom testu.
Test sistem
Matične ploče
Intel H55 mainboard
ASUS P7H57D-V EVO
Procesor i
kuler
Intel Core i5 750 @ 2.66 GHz
Cooler Master TX3
Memorija
2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX
Grafička karta
AMD Radeon HD4890 Windows Vista 64-bit
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje i test bench
CoolerMaster UCP 1100W
Professional Test Bench by CoolerMaster
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06 i Vantage
SpecORG SpecVIEW Perf 10
Igrački testovi
Zaključak
Prilikom inicijalnog predstavljanja Clarkdale procesora sa Core i5 661 modelom, videli smo da dotični procesor ostvaruje nešto bolje performanse na P55 čipsetu u odnosu na H55 i H57. Ova činjenica malo kvari mogućnost za poređenje adekvatnih H57 i P55 modela, iako se u osnovi radi o gotovo identičnim platformama. Tako smo P7H57D-V EVO poredili sa Intel H55 matičnom pločom kako bi videli kakav je tu odnos snaga. Kada su u pitanju prve generacije ploča sa novim čipsetom, obično baš Intel ploča nudi najbolje performanse, dok se svi proizvođači još bave “peglanjem” BIOS-a. Iako osnovni Intel model ne nudi nikakve opcije za podešavanje i overkloking, one već imaju već veoma zategnute interne tajminge na račun kojih ostvaruju dobre performanse. Međutim, ovoga puta to nije slučaj, jer se P7H57D-V EVO pokazao kao nešto brža ploča i to gotovo u svim testovima. Istina je da se možda može reći da je u pitanju razlika između H55 i H57 čipseta, ali po specifikaciji, razlike se odnose samo na neke detalje koji ne bi trebalo da i u teoriji mogu da imaju ikakve veze sa performansama. Shodno tome, može se reći da se ASUS ovoga puta dodatno potrudio kako bi već u prvoj verziji bios-a i reviziji same ploče, njihovo H57 izdanje ostvarilo odlične performanse.
Svi naravno znamo da se razlike među aktuelnim modelima ploča u nekim slučajevima mogu meriti u promilima, tako da ovo pitanje za većinu i nije toliko bitno. Ono što je ipak bitnije su odlične overkloking mogućnosti koje nudi ASUS P7H57D-V EVO. Bez obzira da li ste iskusni overkloker ili početnik, ova ploča vam omogućava da iz procesora i celog sistema izvučete maksimum, a to je veoma pohvalna stvar za ploču koja je u teoriji namenjena srednjoj klasi. Kada već dolazimo do ovog dela priče, stvar oko ASUS P7H57D-V EVO ploče postaje malo komplikovanija. Naime, sve karakteristike koje P7H57D-V EVO poseduje jasno govore da je u pitanju model koji se može preporučiti bez ikakvog uzdržavanja. Jednostavno, dobićete ploču koju možete koristiti sa svim LGA1156 procesorima, a na vama je da izaberete koji će procesor to biti i da li ćete iskoristiti H57 do kraja ili ne. Ova univerzalnost i sve dobre karakteristike imaju svoju cenu, a cena za sve to je – cena. ASUS P7H57D-V EVO trenutno košta oko 170 eura, što je mora se priznati, dosta visoka cena za matičnu ploču koja treba da pripada mainstream tržištu. Cela ideja sa H55, H57 i Q57 čipsetovima je usmerena ka sistem integratorima koji traže što bolja, jednostavnija i ekonomičnija rešenja, a ASUS-ov P7H57D-V EVO se ne baš i ne uklapa u tu priču, jer je ovo ploča koje je definitivno više usmerena ka PC entuzijastima. Ako recimo pomenemo i podatak da je za ASUS P7H57D-V EVO, koji košta 170 evra, trenutno dostupan Core i3 procesor od 120 evra, dolazimo do cifre od skoro 300 evropskih monetarnih jedinica. Prvi problem je što od AMD-a možete za manji novac dobiti bržu integrisanu grafiku i procesor sa više jezgara, što u dobrom broju slučajeva daje i više performanse za manje novca. Ali, ako krenemo na drugu stranu, koja kaže da za oko 110 eura možete kupiti sasvim solidnu P55 ploču, na koji možete staviti Core i3, a razliku u cenu usmeriti ka bilo kojoj grafičkoj karti ispod 100 eura koja će uvek raditi bolje od bilo kog aktuelnog integrisanog rešenja, možemo doći do drugačijeg zaključka. I pored svog razmišljanja o tome u kom scenariju bi ASUS P7H57D-V EVO predstavljao optimalno rešenje, jednostavno nismo uspeli da dođemo do uverljive priče. Intel H55 i H57 čipsetovima je mesto na jeftinijim MicroATX pločama, dok je ASUS sa P7H57D-V EVO napravio veoma ozbiljnu ploču za entuzijaste, očigledno u želji da u svakoj mogućoj varijanti čipseta u ponudi ima jedan takav model. U realnosti ipak smatramo da će teško jedna ovakva ploča predstavljati najprodavanije H57 rešenje.
ASUS matičnu ploču na test ustupio ASUS