Miloš Stamenković Kompletna situacija oko MicroATX matičnih ploča u velikoj meri je promenjena od momenta kada je Intel prešao na „single chip“ rešenja, što se još jednom može veoma dobro videti i na novoj generaciji ploča, čiji je predstavnik Asus P8H77-M Pro. Jednostavno, „pakovanjem“ velike većine funkcija u samo jezgro procesora ostavljeno je jako malo toga što čipset treba da obavi. Ovo je opet veoma logično uticalo da se kompleksnost izrade značajno smanji, čime je napravljen prostor da MicroATX modeli nemaju više značajnijih zaostataka u odnosu na FullATX varijante. Tako je samo na proizvođačima ploča da odluče koje će funkcije ukinuti sa određenih MicroATX modela, kako bi ih po mogućnostima prilagodile finalnoj prodajnoj ceni.
Kako Intel sa svakom generacijom čipsetova nudi nekoliko varijanti, između ostalog i one namenjene jeftinim MicroATX modelima, izbor proizvođača ploča je nešto veći. Tako primarna razlika nastaje od odluke da li ići na „full“ varijantu čipseta i sve to smestiti na MicroATX PCB ili se ipak odlučiti za malo veću uštedu odabirom slabije varijante čipseta, koja se opet može pokazati kao savršeno dorasla zadatku. Intel Z77, H77 „Sedmu“ seriju Intel čipsetova predvodi Z77, kao direktni naslednik do sada aktuelnog LGA1155 rešenja u vidu Z68. Pored najjačeg Z77 čipseta, Intel u ponudi ima Z75 i H77 varijante koje se međusobno razlikuju tek ponekim, istina bitnim karakteristikama. Iako je sama razlika broja u oznaci dosta veća, nova generacija čipsetova u realnosti donosi tek minimum noviteta.
Intel je konačno rešio da kroz čipset u potpunosti podrži USB 3.0 standard, pa tako Z77, Z75 i H77 po prvi put imaju „native“ USB 3.0 podršku za maksimalno četiri porta. Naravno, kao i ranije, proizvođači matičnih ploča imaju izbor da broj USB 3.0 portova prošire dodavanjem dodatnih kontrolera, ali sada bar za osnovnu USB 3.0 podršku nije potrebno implementirati neki od standardnih NEC ili ASMedia USB 3.0 rešenja. Druga bitna stvar se može nazvati kao „već donekle viđena“, a radi se zvaničnoj PCI Express 3.0 podršci. Već prethodna generacija matičnih ploča je imala PCI Express 3.0 podršku, istina nezvaničnu, ali to nije bilo od neke koristi jer jednostavno nije bilo ni procesora ni grafičkih karti sa podrškom za novi standard.
Istina, i sada procesor još uvek nije dostupan, ali kada bude, imaćemo sva tri dela PCI Express 3.0 slagalice, jer je AMD početkom godine predstavio adekvatnu grafičku kartu. Ipak, u realnosti se teško može očekivati neki značajniji napredak po pitanju performansi. Stvar može biti eventualno drugačija samo kod multi GPU primena, kada se u sistemu nalazi dve ili više grafičkih karti.
Od ostalih stvari treba napomenuti da je SRT tehnologija (SSD keširanje) ponovo tu, odnosno zvanično je podržana na Z77 i H77, dok Z75 nema aktiviranu ovu opciju. Broj podržanih SerialATA 6 Gb/s portova je ostao isti, dakle dva, i to u kompletnoj ponudi svih varijanti čipsetova. I to je generalno to kada su u pitanju noviteti koja donosi Z77, nema ih mnogo, što je i logično jer je sve manje posla koje ostaju čip(set)u da obavlja, sve je već odavno preseljeno u samo jezgro procesora. U redu, kod čipsetova je takva situacija, a da vidimo kako stoje stvari po pitanju matičnih ploča.
Već iz same oznake ploče, jasno se zaključuje da se radi o modelu koju koji je baziran na H77 varijanti Intelove sedme generacije čipsetova. Primarne razlike između Z77 i H77 se odnose na dva bitna detalja. Kod H77 čipseta je onemogućen overkloking preko promene množioca procesora, a ovo važi i kada imate „K“ otključan procesor. Takođe, H77 nema opciju podele PCI Express magistrale sa x16 na 2×8 kod grafičkih multi GPU primena. Shodno tome, kupac H77 bazirane matične ploče ostaje uskraćen za ove dve bitne mogućnosti, ali je to jednostavno tako kada se gleda u pravcu najekonomičnijeg mogućeg rešenja.
Asus P8H77-M Pro
soket
LGA1155
čipset
H77
mem. slotova
4
PCI Express slotova
1×16, 1×4, 2×1
PCI Express 3.0
da
SATA 6 Gb/s
2+2
USB 3.0
4
Ipak, Asus je sa P8H77-M Pro na delu pokazao kako sastaviti H77 matičnu ploču, a da pri tome korisnik ne bude totalno uskraćen za neka napredna rešenja i funkcije na koje smo navikli kod malo skupljih modela. Tako P8H77-M Pro poseduje digitalnu naponsku jedinicu, istina u malo skraćenoj varijanti. Konfiguracija je „4+2+1“, s tim da se navodi posebna kontrola napona za CPU i GPU deo procesora. Pošto je dosta realna varijanta da će se P8H77-M Pro ploča uglavnom koristiti upravo sa integrisanom grafikom, možemo reći da je ovo i koristan detalj, ali zajedno sa GPU Boost opcijom. U pitanju je mali prekidač koji se nalazi na samoj severnoj ivici ploče, odmah do naponske jedinice, a aktiviranjem ovog prekidača se dobija automatski overkloking GPU dela procesora. Nije u pitanju neka dramatična razlika, ali opet je korisno izvući još malo dodatnih performansi, naročito u ovom slučaju kada koristite integrisanu grafiku.
Takođe, veoma je značajno da se ova funkcija aktivira veoma lako, pa nikome neće biti problem da ovu mogućnost iskoristi. Pošto H77 čipset ne dozvoljava klasičan overkloking preko promene množioca, logičnije da P8H77-M Pro nema „TPU“ prekidač kao većina Asus ploča, već je tu smo „EPU“. Od ostalih poznatih Asus funkcija, tu je još samo „MemoryOK“ funkcija koja ima zadatak da pomogne korisniku pri startovanju sistema ukoliko se naiđe na neke memorijske module koji inicijalno odbijaju saradnju.
P8H77-M Pro poseduje četiri memorijska slota, što nije uvek uobičajena pojava na MicroATX pločama, a korisno je imati opciju za dodavanje memorijskih modula. Što se tiče PCI Express slotova, na raspolaganju je tačno ono što odgovara H77 specifikaciji. Dakle, jedan PCI Express x16, jedan PCI Express x4 i dva PCI Express x1 slota. Prvi PCI Express x1 slot će biti blokiran ukoliko se koristi grafička karta, pa se u ovoj varijanti može računati na tri PCI Express slota. PCI opcije nema, jer sam H77 čipset više ne podržava direktno stari PCI standarad, pa se za to mora implementirati dodatni kontroler, što Asus kod P8H77-M Pro modela nije smatrao za neophodnim. Ipak, kako postoji solidan broj korisnika koji bi određenu PCI kartu i dalje želeli da koriste, u slučaju izbora P8H77-M Pro ploče moraće da se odluče za neku moderniju varijantu neophodne PCI karte.
Pored standardnog seta SerialATA kontrolera, P8H77-M Pro poseduje dodatni Marvell SATA 6 Gb/s kontroler koji obezbeđuje dva dodatna porta. Jedan se nalazi na PCB-u, blizu osnovnog seta portova, dok se drugi nalazi na I/O panelu u vidu eSATA priključka.
Pored toga, I/O panel na P8H77-M Pro poseduje sva tri video izlaza za integrisanu grafičku kartu, dakle HDMI, DVI i DSUB. Tu su još i dva USB 3.0 porta (plus još dva preko dodatnih breketa) i četiri USB 2.0 priključka, zajedno sa jednim LAN portom i standardnim setom audio konektora. Sam audio kodek je standardni Realtek ALC892, pa se i po ovom detalju P8H77-M Pro ne razlikuje mnogo u odnosu na skuplje „full ATX“ ploče.
Razlika između ploča sa H77 i Z77 čipsetovima je nešto veća kada se pogledaju BIOS opcije, makar kada je ASUS u pitanju, jer definitivno P8H77-M Pro poseduje manje mogućnosti u odnosu na standardnu Asus ponudu, što je u neku ruku i očekivano. Naravno, izgled BIOS-a je isti, već ustaljeni grafički dizajn nije promenjen, ali su jednostavno nestale neke bitne opcije, što je i logično, obzirom na specifikaciju H77 čipseta.
Ipak, i uz ova ograničenja P8H77-M Pro poseduje solidne mogućnosti za podešavanje memorijskih parametara, a kada se oni podese malo više od nominalnih vrednosti ili iskoristi XMP profil, performanse su bukvalno na istom nivou kao i kod ploča sa Z77 čipsetom. Pored GPU Boost opcije, procesor se može još malo i ručno ubrzati preko korekcije BCLK takta, ali se mora imati u vidu da sam čipset dozvoljava samo minimalnu korekciju. Tako se maksimalno može očekivati 108 MHz, što i nije neki overkloking rezultat, ali opet kada već postoji mogućnost, zašto je ne iskoristiti.
Zaključak P8H77-M Pro predstavlja bazičnu varijantu matične ploče sa kojom Asus cilja na najniži segment tržišta, odnosno korisnike koji imaju tek osnovne zahteve po pitanju mogućnosti i performansi računara. Kako je integrisana grafika kod Ivy Bridge procesora mnogo bolja u odnosu na GPU koji se nalazi Sandy Bridge jezgru, korisnik ovog profila može biti zadovoljan performansama koje nudi Ivy Bridge i P8H77-M Pro kombinacija. Sa druge strane, ukoliko ste na tankom budžetu, a ipak želite nešto malo više, optimalno rešenje bi bio pogled ka prethodnoj generaciji ploča. Z68 modeli bi trebalo da budu malo pristupačniji, pa u toj varijanti postoji opcije da možete kupiti jaču Z68 ploču i to vam je uvek realna opcija.
Sa druge strane, ukoliko spadate u grupu korisnika koja želi da iskoristi mogućnosti koje donose novi čipsetovi, i prosto znate da vam overkloking nije preterano bitna stavka, ali vam itekako može dobro doći ploča korektne cene sa podrškom za četiri memorijska slota u MicroATX formatu, P8H77-M Pro je vrlo interesantan izbor i u takvim okvirima možete razmotriti razne H77 varijante, gde P8H77-M Pro predstavlja veoma interesantan model za kupovinu.
Prednosti: – Cena – GPU Boost – Četiri memorijska slota Nedostaci: – Nema overklokinga preko množioca – Skromnija naponska jedinica – Jedan PCI slot bi koristio Matičnu ploču na test ustupio ASUS.