ASUS P9X79 Pro

ASUS P9X79 Pro

Od ASUS matičnih ploča se uvek očekuje maksimum i još malo preko toga. To je posebno slučaj kada se radi o jačim modelima, koji su namenjeni za najmoćniju desktop platformu. Intel je predstavljanjem Sandy Bridge E procesora i LGA2011 platforme značajno podigao standarde performansi u high-end segmentu, pa se takav iskorak očekuje i od matičnih ploča. Iako ovo očekivanje nije baš realno, jer X79 kao čipset ne donosi neke novitete i sve je ostavljeno na samom procesoru, proizvođači matičnih ploča definitivno žele da iskoriste ovu priliku i da baš na ovoj platformi predstave neke nove tehnologije i sisteme. Ako neko može da ispuni očekivanja zahtevnih korisnika na LGA2011 frontu, onda je to sigurno ASUS

    Sadržaj

      Miloš Stamenković U akciju ASUS kreće veoma žestoko, sa gomilom različitih modela. Iako su to realno samo varijante, Asus trenutno ima u ponudi čak devet X79 modela koje se dele u tri kategorije. Naravno, broj jedan je “Republic Of Gamers” serija sa Formula i Extreme varijantama, uz dodatak “BattleField 3” opcije. Posle “Republic Of Gamers” serije, tu je i jedna Sabertooth ploča, dok osnovnu seriju predstavljaju P9X79 modeli sa četiri varijante. ASUS je većinu modela već u startu imao spremne za testiranje, a mi smo odabrali model koji predstavlja srednje P9X79 rešenje. Ipak, P9X79 Pro već ima dosta implementiranih noviteta koje je ASUS spremio za X79 generaciju ploča. No, najpre pogledajmo šta možemo očekivati od novog čipseta…
       

      Novi čipset – X79 Svaku novu generaciju Intel procesora prati i novi čipset, što opet sa sobom povlači i novu seriju matičnih ploča. Ni ovoga puta situacija nije drugačija, što znači da Sandy Bridge E procesori koriste novi LGA2011 soket zajedno sa X79 čipsetom. Novi soket izgleda dosta drugačije u odnosu na prethodne, pa pored osetno većih dimenzija, poseduje i mehanizam sa duplim polugama za fiksiranje procesora. Jednostavno, radi se o masivnom jezgru pa je očigledno bilo potrebno primeniti ovaj sistem kako bi procesor sigurno ležao na svom mestu. Što se tiče kulera, upotreba starih modela uglavnom neće biti moguća, pa će kupci novog sistema morati da potraže i novi kuler. Kažemo uglavnom, jer su određeni proizvođači matičnih ploča na nekim modelima primenili korigovani sistem koji omogućava upotrebu LGA1366 kompatibilnih kulera.  

      Pored drugačijeg soketa, ubedljivo najveća razlika koju donosi LGA2011 je u “quad channel” memorijskom kontroleru. Tako se na novim matičnim pločama nalazi minimum četiri memorijska slota, dok jači modeli poseduju osam slotova. Pored memorijskog kontrolera, novi procesor poseduje i veoma moćan PCI Express kontroler. Sada je na raspolaganju ukupno 40 PCI Express linija, što je mnogo više u odnosu na LGA1155 platformu. Ovaj broj PCI Express linija omogućava da X79 ploče rade u većem rasponu multi GPU konfiguracija, i to u modovima 2×16 & 1×8, 1×16 & 3×8 i 1×16 & 2×8 & 2×4. Tako će sada korisnicima na raspolaganju biti mnogo više opcija kada su u pitanju multi GPU konfiguracije, a sa druge strane, proizvođači matičnih ploča neće biti prinuđeni da koriste dodatne PLX čipove kako bi povećali broj PCI Express linija. Iako Intel zvanično ne navodi PCI Express 3.0 podršku, Sandy Bridge E ipak podržava novu generaciju ovog standarda, što će moći da se isproba u praksi kada se pojave prve PCI Express 3.0 grafičke karte.
       

      Što se tiče ostalih detalja vezanih za X79 čipset, po dijagramu možemo videti da u realnosti ovaj čipset ne donosi nikakav specijalni novitet. Sve pomenute stvari su direktno vezane za karakteristike procesora, dok sam čip(set) ne nudi neke nove mogućnosti. USB 3.0 podrške je i dalje na istom nivou kao i kod prethodnih verzija čipseta, broj SeriaATA 6 Gb/s portova je ostao isti, kao i gotovo sve ostale karakteristike. Zbog toga se može reći da X79 predstavlja potpuno isto rešenje koje smo videli na LGA1155 platformi, sa tek neophodnim modifikacijama za rad sa Sandy Bridge E procesorima.
       

      Tokom godine u raznim najavama za X79, mogli smo videti da je ovaj čipset trebao da ponudi ipak nešto više, ali se očigledno od toga odustalo. Verovatno Intel nije hteo tokom ove godine da komplikuje stvari, pa se odlučio za sigurnu i proverenu varijantu. Iskustvo početkom godine sa greškom na SerialATA III kontroleru je i dalje u sećanju, pa je ovo sigurno jedan od razloga zbog kojeg X79 ne nudi ništa naročito novo. Shodno tome, veoma je moguće da će se u sledećem kvartalu opet pojaviti novi čipset, koji će eventualno imati i neke značajnije novitete.
       

      Sada, X79 čak ima i jednu funkciju manje u odnosu na LGA1155 rešenja. Radi se o Intel RST sistemu, o kojem smo već pisali, i koji omogućava da se manji SSD disk koristi kao jedna vrsta keš memorije za hard disk većeg kapaciteta. Ova tehnologija definitivno funkcioniše, pa je zbog toga iznenađenje zašto je nema i na X79 čipsetu. Kako bi otklonili ovaj nedostatak, neki proizvođači ploča su odlučili da ponude svoju varijantu ove tehnologije. Ovaj model se nalazi na sredini ASUS ponude osnovnih X79 ploča, gde P9X79 predstavlja “ulazno” rešenje, a P9X79 Deluxe naj-varijantu. Ipak, po informacijama koje smo dobili od ASUS-a, Deluxe varijanta kod nas neće biti aktuelna, pa će P9X79 Pro biti glavno rešenje u ovoj kategoriji. Međutim, iako P9X79 Pro slovi kao bazično mid-range rešenje, prvi pogled na matičnu ploču daje utisak da se radi o jačem modelu. PCB je dosta “gusto naseljen”, sa hladnjacima oko procesorskog soketa i još nekim detaljima. Da je ploča u crveno-crnoj kombinaciji boja, ne bi bilo teško zameniti je za neki od “Republic Of Gamers” modela. U paketu se ne dobija ništa više od standardnih stvari i par SLI i Crossfire mostova, ali je kutija nešto lepša u odnosu na prethodne ASUS modele iz ove klase, ako je nekome to slučajno bitno.

      Centralna karakteristika svih matičnih ploča je naponska jedinica, pa je to i sada slučaj. Sa X79 generacijom, ASUS uvodi unapređenu digitalnu naponsku jedinicu koja je prisutna i na P9X79 Pro. “Digi+ Power Controler” sada više nije ograničen samo na procesor, već se sada posebnim digitalnim PWM kontrolerom pokriva i napajanje memorije. Zbog ove veoma bitne promene, sama konfiguracije naponske jedinice izgleda drugačije u odnosu na standardnu. Dakle, osnovni je “8-phase” deo koji se brine za napajanje procesora, a pored njega je tu još “2-phase” deo koji napaja VCCSA (integrisani memorijski kontroler u procesoru), da bi na kraju još jedan “2+2 Phase” deo naponske jedinice pružao napon za memoriju (VDIMM). Kada se sve ovo sabere, možemo reći da P9X79 Pro poseduje kompletno 14-phase naponsko rešenje. Najveća prednost novog Digi+ rešenja je veća energetska efikasnost, što kada se prevede, znači manje zagrevanje uz mogućnost prezicnije i brže korekcija radnih napona, što rezultuje većim overkloking mogućnostima i krajnom stabilnošću sistema. Sa dodatnim PWM kontrolerom i “load line calibration” opcijom koja se sada može koristiti i za memoriju, korisniku se omogućava da iz memorije izvuče maksimum, naročito ukoliko su u pitanju novi moduli deklarisani na radni takt od preko 2000 MHz. Pored nove naponske jedinice, P9X79 Pro poseduj i “Dual Intelligent Processors 3” rešenje koje opet donosi neka unapređenja u odnosu na ono što nam je već poznato odranije. Dakle, tu su tri mala procesora koji kontrolišu sve što se dešava na ploči: TPU procesor sa oznakom TPU035-CA1, Digi+ ASP1101-C kontroler i EPU čip sa oznakom ASP1000C.
       

      Kao i ranije, EPU čip ima funkciju da optimizuje potrošnju energije i da istu potrošnju značajno smanji, a ova ušteda energije se prvenstveno ostvaruje kroz „phase switching“ funkciju koja u trenucima manjeg opterećenja u deliću sekunde gasi određene delove naponske jedinice, i na taj način se automatski ostvaruje i manja potrošnja energije. Čak i pod većim opterećenjem sistema, EPU čip je u stanju da konstantno prilagođava potrošnju energije, pa se ušteda može ostvariti i tokom upotrebe zahtevnijih aplikacija. TPU je bila jedna od udarnih mogućnosti kada se tehnologija pojavila, a tako je i sada sa novom generacijom X79 ploča. Naravno, glavna funkcija je kontrolisanje automatskog overklokinga, a po potrebi se sve ovo može podešavati i preko AI Suite II softvera i TurboV sekcije. Sam AI Suite II nudi još razne mogućnosti, od podešavanja brzine rada svih ventilatora, pa do finog regulisanja radnih napona. Na kraj, neizbežno je pomenuti da ASUS na P9X79 Pro koristi japanske SMD SSC kondenzatore za koji proizvođač garantuje ekstremno dugačak životni vek.  

      Svi MOSFET-i naponske jedinice poseduju pasivni hladnjak, kojih ukupno ima tri plus jedan preko čipseta, a oni su međusobno povezani heatpipe-om. Zbog dosta elemenata naponske jedinice i prisutnih hladnjaka, prostor oko procesorskog soketa deluje “gusto”. Sa većinom CPU kulera ne biti trebalo da bude problema, ali za svaki slučaj ipak treba obratiti pažnju pri izboru. P9X79 Pro poseduje osam memorijskih slotova, dakle dva po kanalu, što kupcima ove ploče daje maksimalne mogućnosti kada je u pitanju količina memorije. Iako se radi o mid-range modelu, lepo je videti da se ASUS odlučio da ovde ne pravi kompromis i na ploči ponudi svih osam slotova. Što se tiče multi-GPU konfiguracija, P9X79 Pro ima na raspolaganju čak četiri grafička PCI Express slota. Dva su namenjena za x16 režim rada, dok su druga dva ograničena na x8 mod, što je u skladu sa Sandy Bridge E i X79 specifikacijom. Pored toga, tu su i dva PCI Express x1 slota za eventualne kartice, a jedna od retkih mana P9X79 Pro ploče je nedostatak jednog klasičnog PCI slota.
       

      Od ostalih standardnih stvari, P9X79 Pro poseduje dodatni Marvell 9128 kontroler koji obezbeđuje podršku za još dva SerialATA 6 Gb/s porta, pored dva koju su podržana od strane samog X79 čipseta. Kada su hard diskovi u pitanju, tu je još jedan dodatni kontroler, ASMedia ASM1061 koji obezbeđuje eSATA 6 Gb/s podršku preko dva porta na I/O panelu. Pored ova dva porta, na I/O panelu se nalazi šest USB 2.0 i čak četiri USB 3.0 portova. Ovo je omogućeno preko ASMedia USB 3.0 kontrolera, koji pored ova četiri porta nudi mogućnost za još dva USB 3.0 porta preko dodatnog bracket-a.
       

      Pored nabrojanog, tu je i klasičan set audio konektora (Realtek ALC898) i jedan gigibitni LAN priključak. Ono što je već specifično za P9X79 Pro je integrisani bluetooth adapter, ali i jedan “beli” USB port pored kojeg sa nalazi mali taster. Preko ovog tastera, moguće je aktivirati operaciju automatskog update-a BIOS, i to bez ikakvih dodatnih softvera, pa čak i da se na ploči nalazi procesor ili memorija. Neophodno je samo da ploča bude povezana sa napajanjem, i da na prazan USB flash snimite željeni BIOS fajl kao i mali program preko kojeg se vrši update procedura. Kada ubacite USB flash, treba samo malo duže pritisnuti taster koji će početi da “treperi”, što je znak da je startovan proces update-a.
       

      Ovo deluje kao veoma interesantna funkcija, i jeste interesantna, ali će koristi od nje imati samo malo broj korisnika, ili možda bolje rečeno prodavaca ploča. Jednostavno, sada je moguće da se update BIOS-a uradi bez ikakvih dodatnih stvari, što prodavcima daje mogućnosti da ploče na legeru uvek mogu imati najnoviju verziju BIOS-a. Za sve ostale, ovo i nije tako korisno, jer nije baš udobno kada samo preko treperenja diode pratite stanje stvari i pitate se da li je sve prošlo kako treba. Jednostavno, nema potrebe u normalnim uslovima koristiti ovu funkciju kada je na raspolaganju odličan “flash utiliy” direktno iz BIOS-a. Pored ovog noviteta, P9X79 Pro poseduje i ostale Asus specifičnosti na PCB-u. TPU i EPU čipove smo već spomenuli, a na ploči se nalaze prekidači preko kojih se ove funkcije mogu direktno aktivirati, bez prisustva bilo kakvog dodatnog softvera.

      Tu je i odlična „Memory OK“ funkcija koja će postaviti svaku memoriju “na svoje mesto”. U slučaju problema sa podizanjem sistema uslovljenih problema sa memorijom, jednim klikom se aktivira MemoryOK funkcija koja automatski traži povoljne memorijske parametre sa kojima će uspešno doći do podizanja sistema. Ukoliko operacije ne uspe jednim potezom, sa dva ili više klika na MemoryOK taster će se ići na još sporije memorijske tajminge, kako bi na kraju došlo do uspešnog podizanja sistema. Ipak, ono što je na I/O panelu najzanimljivije su dva tastera koji služe za manipulaciju dual BIOS funkcije, kao i aktiviranje automatskog overklokinga. Dakle, preko prvog tastera se veoma jednostavno bira koji će od dva BIOS-a biti aktivan, što korisniku otvara razne mogućnosti. Tako se na primer lako mogu uporediti mogućnosti dve verzije BIOS-a, kada je jednim klikom na taster moguće promeniti koji je aktivan. Pored toga, ovo pruža odličnu zaštitu ukoliko procedura update-a jednog BIOS prođe loše, jer ćete uvek moći da upalite ploču. Sasvim očekivano, P9X79 Pro poseduje veomam sličan UEFI BIOS koji smo sretali i na prethodnim generacijama ASUS ploča. Već na prvom BIOS ekranu jasno se vidi veoma lepo grafički rešen interfejs, koji odmah nudi korisniku par najbitnijih opcija. U donjem delu je opcija koja prikazuje „boot“ redosled povezanih uređaja, dok su gornjem delu ekrana prikazani osnovni parametri sistema kao što su temperatura procesora i ploče, uz četiri osnovne naponske vrednosti. Srednji deo ekrana zauzima deo sa oznakom „system performace“, gde su jasno prikazane karakteristike tri osnovna režima rada.

      Prvi je „energy saver“ mod koji aktivira EPU i sistem prebacuje u mod slabijih performansi, ali uz uštedu energije. Srednja varijanta je „normal“ koja podrazumeva standardni rad, dok je treća „overkloking“ mod u kojem će ploča sama nakon reseta postaviti sve parametre na maksimalnu detektovanu stabilnu vrednosti. Prelaskom u „Advanced“ mod pred nama se nalaze opcije u rasporedu koji je veoma sličan prethodnim ASUS BIOS-ima, jedino što je sada novo su opcije koje su vezane za LGA2011 platformu i Sandy Bridge E procesor. I na P9X79 Pro, jedan od interesantnijih detalja je mogućnost podešavanja dodatnog BCLK množioca, koji omogućava da se osnovni BCLK takt podigne mnogo više nego ranije. Ovo je veoma bitno za sve zaključane procesore, a tokom testiranja smo sa P9X79 Pro bez problema “prebacivali” BCLK od 140 MHz.

      Sve ostalo što je bitno za overkloking je na raspolaganju, pa je overkloking sa P9X79 Pro pravo zadovoljstvo. Ostvaren je maksimalan stabilan takt Core i7 3930K procesora na 4.6 GHz, mada je i 4.8 GHz bilo blizu, ali je tada procesor zahtevao mnogo više napona, što je opet rezultovalo većim zagrevanjem i na kraju pojavom nestabilnosti. Definitivno bi sa još boljim kulerom P9X79 Pro ploča iz ovog procesora mogla da izvuče još više, ali smo se na kraju ipak zadovoljili potpuno stabilnim radom na 4.6 GHz.

       

       

      I iz Windows-a… Za one koji više vole da sistem podešavaju i overklokuju direktno iz operativnog sistema, ASUS sa ovom generacijom ploča koristi i osveženi „AI Suite II“ softver. Kao i ranije, na raspolaganju je set aplikacija koji pruža potpunu kontrolu nad matičnom pločom. Tako u Digi+ VRM sekciji se mogu vršiti ista podešavanja kao i kroz BIOS bez ikakvih ograničenja, a isto važi i za EPU podešavanja. Kroz TurboV deo paketa se detaljno mogu podešavati svi naponi i radni taktovi, a sa „Probe II“ softverom se prate svi vitalni parametri sistema.

       

       

       

       

       

      Ovde možete videti rezultate koje ploča postiže u standardnoj bateriji testova. Tu su i svi konkurenti koje smo imali priliku da isprobamo u nedelji za nama… 

      Nakon par testiranih X79 ploča, na red je došao ASUS P9X79 Pro. Kontrast između dotičnih modela je dosta veliki, jer je testiranje P9X79 Pro bilo pravo zadovoljstvo. Jednostavno, sve što se očekuje i treba da radi, radi iz prve bez ikakvih problema, bagova i slično. Sve opcije koje želite možete podesiti kako ste zamislili, “save&exit” i sve to radi bez ikakvih peripetija sa kojima smo se susretali na drugim modelima. Iako se to uvek očekuje, nije uvek baš tako. Ono što je takođe bitno napomenuti jeste da je BIOS veoma dobro funkcionisao u originalnoj verziji sa kojom je P9X79 Pro ploča stigla na test. Kasnije su se pojavile i dve nove verzije, koje su korigovale neke sitnije detalje, ali u suštini nije bilo potrebe mnogo popravljati originalni BIOS. Ovo je definitivno plus za ASUS koji se potrudio da ploča u momentu isporuke ima potpuno funkcionalan BIOS. Ono što je za manje iskusne korisnike veoma bitno, TPU funkcija automatskog overklokinga takođe radi bez greške.

       
      Prostim aktiviranjem ove opcije, P9X79 Pro će automatski podesiti sve parametre, a u slučaju Core i7 3930K procesora, to je rezultovalo taktom od 4.4 GHz. Dakle, samo 200 MHz manje od onoga što se postiže ručnim podešavanjem. Stvarno odličan rezultat i pokazatelj da TPU i cela “Dual Intelligent Processors 3” priča radi ono “što piše na kutiji”. Možda je ovde zanimljivo baciti pogled na tabelu sa rezultatima, jer je P9X79 Pro apsolutno na nivou performansi, čak je i negde i brži, a pri tome je Asus uspeo da ostvari maksimalno stabilanosti i funkcionalnost. Moguće da je Asus mogao da izvuče još malo veću brzinu na istom taktu, ali je se očigledno išao na malo konzervativnije podešavanje ploče, kako bi P9X79 Pro radio maksimalno stabilno. Ostali su možda malo preterali u želji da iz ploče iscede sve što se može iscediti na istom radnom taktu, a to ipak više i nije toliko bitno. Jednostavno je mnogo bitnija kompletna funkcionalnost i mogućnosti, a tu je P9X79 Pro stvarno jak igrač.
       

      Pored svih navedenih detalja, ASUS je za X79 generaciju ploča implementirao svoju verziju SRT tehnologije koja koristi SSD disk za potrebe keširanja. Intel je iz nekog čudnog razloga rešio da isključi SRT na X79 čipsetu, ali je ASUS odlučio da svojim rešenjem to nadomesti kupcima svojih ploča. Sa svim ovim funkcijama, P9X79 Pro čak i nema neku naročito visoku cenu, što ovu ploču čini stvarno veoma preporučljivom kupovinom za sve koji žele sada da sednu u LGA2011 voz. ASUS je definitivno sa P9X79 Pro podigao nivo svojih ploča, pa će biti veoma interesantno da se vidi šta je spremljeno za “Republic Of Gamers” seriju modela. Prednosti: – auto overkloking, BIOS, opcije – Asus SRT opcija, dodatne mogučnosti – ready “out of the box” Nedostaci: – nedostatak klasičnog PCI slota – nema FireWire-a  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test