Nebojša Todorović
Asus Prime X370-Pro nije jeftina ploča, posebno u odnosu na alternativne opcije sa slabijim čipsetima. Sa druge strane, ona spada u red pristupačnijih X370 modela koji nude zaista sjajan odnos cene i mogućnosti. Kao takva nam se dopada, jer je reč o prilično razumnoj propoziciji koja u kombinaciji sa recimo Ryzenom 7 1700X ili 1800X predstavlja osnovu za veoma moćan PC koji ne izbija iz džepa preveliku količinu novca imajući u vidu ono šta nudi.
Pripadnost “vanila” kategoriji ploča je jasno vidljiva. Nema pretencioznih detalja, velikih hladnjaka ili nekih ekstravagantnosti koje bismo pronašli na skupljim modelima. Ploča je uredna i neće privući previže pažnje, ali je i dalje prilično dobro osmišljena, pa čak i atraktivna. Pod atraktivnim delom mislimo na odlično osmišljen sistem osvetljenja, odnsono Aura Sync koji je izveden kao RGB osvetljenje duž “granice” audio sekcije koja konstantno menja boje i čini da unutrašnjost kućišta sija veoma prijatno i interesantno.
Naponska jedinica filtrira napon u 10 faza, ali nema specijalnih 10K kondenzatora, a zavojnice su standardnog tipa za ovu kategoriju ploča. Tu doduše je i Digi+ ASP1405I PWM kontroler za kontrolu naponske jedinice.
Desno od ležišta za procesor, pronalazimo četiri DIMM slota za DDR4 memorijske module. Oni se napajaju preko Digi+ ASP1103 kontrolera uz filtraciju napona u dve faze. Maksimalni podržani kapacitet iznosi 64 GB, dok je Asus naveo maksimalnu frekvenciju od 3200 MHz. Nažalost, ploča nema POST ekran koji se često nađe odmah do slotova za RAM, ali ćemo zažmuriti na jedno oko kada je ovaj detalj u pitanju.
Layout sa PCIe slotovima je isti kao i kod većine drugih X370 modela. To znači da ploča raspolaže sa dva PCIe 3.0 x16 koji mogu da rade u x16/x1 ili x8/x8 režimu, a tu je i treći veliki PCIe 3.0 slot koji radi u x4 modu. Pored njih tu su i tri PCIe 3.0 x1 slota za ostale komponente. Treba pohvaliti ojačane PCIe x16 slotove koji se najčešće habaju više nego ostali, tako da je poboljšana konstrukcija od posebno koristi za entuzijaste sklone čestoj izmeni hardvera.
Broj 4-pinskih konektora za priključivanje je solidan, ali ne i impresivan. Šest četvoropinskih konektora je daleko od nekih modela koje smo imali prilike da testiramo, ali je dalje dovoljan za većinu korisnika. Asus treba pohvaliti na dobro osmišljenom softveru za kontrolu, jer smatramo da je Fan Xpert 4 jedan od boljih softvera za kontrolu i monitoring hardvera.
Asus Prime X370-Pro raspolaže sa osam SATA 6 Gbps konektora za koje nije potreban dodatni kontroler, već se sve obavlja nativno i za njih je zadužen upravo AMD X370 čipset. To je odlična vest, posebno kada uzmemo u obzir da je prisutan “samo” jedan M.2 slot. Treba pomenuti da je on obezbeđen sa velikim protokom od 32 Gbps.
Kao i kod mnogih drugih modela Asusa, jedan USB 3.1 je smešten u okvriu same ploče, tako da možete direktno da povežete neki uređaj što je svakako korisno, bez obzira da li želite da imate pristup USB portu dok vam je ploča van kućišta ili želite da povežete prednji panel na kućištu.
Audio sekcija je solidna, čak i odlična ukoliko imate realistična očekivanja. Asus je unapredio svoju integrisanu zvučnu platformu koja i dalje nosi naziv Crystal Sound 3. Ništa se mnogo nije menjalo u odnosu na prošlu generaciju što znači da je tu i dalje Nichicon kondenzatori, de-pop strujno kolo, ali je redukovana količina šuma i SNR je povećan na 120 dB (113 dB na line-in-u), ali se sada koristi novi osmokanalni Realtek ALC S1220A čip umesto ranije popularnog ALC1150.
Zadnji panel je odlično opremljen u svakom smislu. Ploča raspolaže sa šest USB 3.0 konektora od kojih jedan odgovara Type-C specifikaciji. Pored njih tu su još dva USB 3.1 porta što ukupan broj podiže na osam i čini ploču veoma funkcionalnom. Naravno, nisu izostavljeni HDMI i DisplayPort za neke naredne APU modele. Asus se odlučio kombinaciju 5 x 3.5mm i jedan S/PDIF za audio sekciju, a implementiran je i jedan kombinovani PS/2 sa podrškom i za tastaturu i miš.
Očekivano, prisutan je i jedan LAN priključak za koji je zadužen Intel AT211-I kontroler koji je odličan izbor za matičnu ploču posebno jer se ističe po tome što u velikoj meri redukuje opterećenje procesora za rad sa podacima, a Asus poseduje i Turbo LAN softver za dodatne optimizacije mrežnog kontrolera kako biste smanjili lag.Asus Prime X370-Pro koristi suštinski identičan UEFI bios kao i ostali modeli iz Republic of Gamers porodice, odnosno kao i sve ostale ploče koje kompanija proizvodi. Naravno, bios za standardne modele ima skin drugačije boje i on kombinuje plavo-crnu kako bi se znalo da nije reč o RoG modelu. Takođe, smanjen je broj overklok opcija i još ponešto.
Ipak, sve što je potrebno za overklok je tu i ukoliko ne tražite da podešavate detaljno sublatencije memorije i neke dodatne napone koji će vam služiti samo u ekstremnim situacijama, možete da računate da vam ništa neće nedostajati. Uostalom, većina čak i najnaprednijih korisnika prilikom overkloka za “svaki dan” ostavi ova podešavanja na “auto”.
Odeljak za praćenje napona i temperature je praktično isti u odnosu na ostale modele, ali je ipak manji broj senzora i konektora za ventilatore smanjio količinu informacija koju možete da dobijete. Ne mnogo, tako da se ne treba previše opterećivati. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate. Tu je i niz dodatnih opcija, među kojima se nalazi odličan sistem za fleš biosa, proveru SPD informacija za memoriju, kao i info o slotovima na ploči gde možete da vidite šta se gde nalazi.
Asus X370-Pro je tipičan predstavnik Asusove standardne serije, tako da se na ploči nije štedelo, ali jeste na pakovanu i propratnoj opremi koja je znatno umerenija. Ipak, ne možemo reći da je ovaj model spartanski opremljen kako to Asus ume da učini.
U pakovanju se dobijaju dokumentacija u vidu svih potrebnih knjižica i garantnih listića, disk sa drajverima, plastični “alat” za ugradnju procesora. Asus isporučuje disk sa drajverima, SATA kablove, lim za zadnji panel, ali ništa od ekstravagnatnih dodataka rezervisanih za pripadnike najviše klase.
Test konfiguracija:
CPU: AMD Ryzen 7 1800XMatična ploča: Asus Prime X370-ProRAM: 2 x 8 GB DDR4 Corsair Vengance 3000 MHzHDD: Seagate 1TB 7200 RPMVGA: Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 8 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Windows 10 64 bit
[modul]test=492[/modul] [modul]test=493[/modul]Tokom overklok sesije, možemo reći da smo postigli adekvatan rezultat. Sa početnih 3.6 GHz koliko iznosi fabrički takt Ryzen 7 1800X model dostigli smo stabilnih 4 GHz bez velikog povećanja napona koji smo podesili na 1.34 V. Ukoliko vam zatreba najnovija verzija biosa, možete je pronaći na sledećem linku, jer je Asus još uvek nije plasirao na svoju zvaničnu stranicu, a pritom se dobija na stabilnosti prilikom overkloka.
Asus Prime X370-Pro je zaista sjajna matična ploča koja ne nudi ništa van standardnog, ali je kvalitetno izrađena i dizajnirana, a mogućnosti su baš kakve bi većina prosečnih, pa čak i naprednih korisnika mogla da poželi. Rad je stabilan, posebno od poslednjeg update-a biosa koji je doneo preko potrebnu stabilnost i olakšan overklok memorije. Kada smo već kod toga, overklok mogućnosti su odlične i malo koja ploča će biti znatno bolja.
Modeli kao što su CrossHair VI Extreme i Hero će verovatno u ekstremnim uslovima ostvariti malo bolje rezultate, ali u praksi to može da bude svega par desetina megaherca, tako da dodatno ulaganje ima smisla samo za velike entuzijaste. Za ostale će Asus Prime X370-Pro biti verovatno najbolji izbor koji nudi 90% funkcionalnih mogućnosti po primetno nižoj ceni.
Prednosti:– Jednostavan i čist dizajn- Vrlo kvalitetna izrada- Odličan bios- Cena
Nedostaci:– Bez posebnih nedostataka
Cena: oko 20.000 RSD / ~ 175 EUR
Matičnu ploču na test ustupio ASUS.
Asus Prime X370-Pro
Velika prednost koju Ryzen nosi sa sobom je cena. Iako su performanse u određenim scenarijima značajno bolje od konkurencije, odnos cene i performansi je ipak jedan od vodećih faktora zbog koje je nova platforma stekla popularnost. S tim u vidu, ovom prilikom ćemo se pozabaviti jednom matičnom pločom sa AMD X370 čipsetom koja spada u red pristupačnijih i kao takva će imati daleko širu ciljnu grupu od pripadnika RoG, Aorus i drugih skupljih serija.