Miloš Stamenković
Asus Sabertooth 990FX
AMD je tokom godina, koliko je god bilo moguće, vodio računa o kompatibilnosti procesora sa novim varijantama čipsetova i obrnuto, pa je slična situacija i kada je u pitanju 9XX generacija. Novi čipset sa sobom donosi i AM3+ soket koji obezbeđuje podršku za Bulldozer procesore, ali pri tome očuvava kompatibilnost sa prethodnim AM3 procesorima koji su na tržištu aktuelni već duže vreme. Ovo u praksi znači da već u ovom momentu možete kupiti neku od AM3+ ploča i na njoj koristiti neku od Phenom II ili Athlon II procesora, a nešto kasnije možete lako izvršiti upgrade na Bulldozer.
Što se tiče AM3 generacije ploča, za sada nema nekih čvrstih zvaničnih informacija, ali bi neke AM3 ploče mogle da rade i sa novim procesorima nakon usvežavanja BIOS-a. Shodno tome vlasnici AM3 ploče bi trebalo da malo sačekaju na rasplet ove situacije, dok ukoliko sada planirate kupovinu računara baziranog na AMD platformi, sada je pravi momenat za kupovinu AM3+ matične ploče.
Kao i kod svakog lansiranja novog čipseta, proizvođači ploča obično kreću sa jačim modelima, pa nam tako kao prva 9XX ploča na test stiže Asus, i to sa premijernim Sabertooth modelom namenjenom za AMD platformu.
AMD 990FX
Najjača verzija 9XX generacije čipsetova je logično namenjena zahtevnijim korisnicima i entuzijastima, dok je za sve ostale AMD pripremio jeftinije 980X i 970 varijante. Po tehničkoj specifikaciji, primarna razlika između 990FX, 980X i 970 čipsetova je u broju PCI Express linija, odnosno u podršci za multi GPU grafičke konfiguracije. Tako 980X podržava samo klasični 2×8 režim za dve grafičke karte, dok 970 uopšte ne nudi mogućnost rada u Crossfire modu. Naravno, 990FX podržava rad sa dve grafičke karte u mnogo boljem 2×16 modu, a tu je i 4×8 opcija za maksimalne entuzijaste koji žele da zaposle četiri GPU-a na zadatku obezbeđivanja što većeg FPS-a.
Ono što po pitanju multi GPU opcija takođe donosi 990FX čipset je podrška za SLI, pa će tako posle dugog vremena ponovo moguće koristiti nVidia grafičke karte u SLI režimu na AMD platformi. Kao i do sada, direktan naziv čipseta u stvari predstavlja oznaku northbridge-a, dok je southbridge i dalje poseban čip. AMD je tako i dalje zadržao klasičnu čipset northbridge-southbridge konfiguraciju, te nije krenuo u „fuziju“ ova dva čipa po ugledu na konkurenciju iako se o „fuziji“ non stop priča. Ipak, očuvanje klasične čipset konfiguracije u ovom momentu olakšava situaciju AMD-u za proizvodnju i stvaranje različitih podvarijanti čipseta, pa tako nije čudno što po ovom pitanju nema nikakvih promena.
Sam southbridge sad nosi oznaku SB950, ali kao i northbridge, predstavlja veoma malo unapređenju u odnosu na prethodni SB850 čip. Broj podržanih USB 2.0 portova je isti (14), takođe i broj SerialATA 6 Gb/s portova (6), kao i svi ostali vitalni detalji. Direktne USB 3.0 podrške još uvek nema, pa proizvođači ploča i dalje moraju koristiti već poznate Nec čipove za podršku ovom standardu. Veza između northbridge-a i southbridge je takođe ista, A-Link Express III, sa tim da 9XX serija northrbridge-a sa sobom donosi brži HT link, pa je sada radni takt povećan sa 2600 na 3200 MHz.
U praksi ovo povećanje ne bi trebalo da donese neki značajniji skok performansi, već je brža HT magistrala tu kao deo podrške za Bulldozer generaciju procesora. Ujedno, ovo je i prava namena kompletne 9XX serije, jer razlike u specifikaciji u odnosu na prošlu generaciju čipseta gotovo da nema. 980FX, 980X i 970 su tu da obezbede podršku za nove procesore i to je to, pa zbog toga nema materijala za neku detaljniju i dužu priču o dotičnim čipsetovima. Stoga, možemo odmah preći na glavno jelo, odnosno Sabertooth 990FX ploču.
Ploča na testu
Nakon par Sabertooth modela namenjenim za Inel procesore, na red je došla i varijanta dizajnirana za AMD platformu. Nekada davno smo prilikom svakog novog testa ploča imali utisak da sam Asus nema isti nivo angažovanja kada su u pitanju modeli za AMD platformu, međutim, ova činjenica je sada veoma davna prošlost. Još sa prošlom generacijom ploča baziranim na 8XX čipsetovima Asus je pokazao da posvećuje mnogo veći nivo pažnje AMD platformi, pa su tako i korisnici dobili neke ubedljivo najbolje ploče za Phenom II generaciju procesora. Sada, Asus u igru uvodi i Sabertooth model, čime se izbor ponuđenih ploča za AMD dodatno povećava.
Sam princip koji donosi Sabertooth koncept nam je već poznat od ranijih testova modela za Intel procesora, a dotični princip se ni ovoga puta nije promenio. Dakle, “TUF” ili “The Ultimate Force” modeli treba da predstavljaju maksimalno žestoke i otporne ploče na sva moguća maltretiranja, a da pri tome nisu opterećenim raznim dodatnim mogućnostima i gadžetima. Osnova za tu žestinu i čvrstinu su “TUF” sertifikovane elektrolitske komponente koje su prošle testiranja izdržljivosti po strogim vojnim standardima. Tako, na primer, “TUF” ploče poseduju prigušnice izrađene od posebne legure koja im omogućava rad do čak 40 A, što je za četvrtinu više od standardnih prigušnica.
Ove kvalitetnije komponente na kraju treba da obezbede duži radni vek matične ploče, čak i to u nekim ekstremnijim slučajevima eksploatacije. Pored toga, ovo je i prva Asus ploča koja poseduje naprednu Digi+ naponsku jedinicu (TUF Engine) koja ja na Sabertooth 990FX modelu u “8+2 Phase” konfiguraciji. Od ostalih “TUF” detalja, Sabertooth 990FX poseduje i “Termal Radar” funkciju, koja u stvari predstavlja set termalnih dioda koje su raspoređene po celom PCB-u i koje konstantno prate temperaturu na ovim vitalnim tačkama.
Pored toga, Sabertooth 990FX poseduje i “CeraM!X” heatpipe hladnjak koji se prostire preko naponske jedinice i northbridge-a, dok se preko southbridge-a nalazi manji pasivni hladnjak. “CeraM!X” predstavlja klasičnu osnovu koja je obložena slojem keramike, i koja kao takva ima zadatak da nešto bolje odvodi toplotu. Kako smo “CeraM!X” već imali priliku da vidimo i isprobamo, i ovde možemo samo potvrditi zaključak da je veoma teško precizno izmeriti neki eventualni benefit koji obezbeđuje ovaj sistem za hlađenje. Sigurno radi bar onoliko dobro kao i klasična rešenja, a sa druge strane, uklapa se u Asus-ov “The Ultimate Force” koncept.
Naravno, i sam dizajn Sabertooth 990FX je uklopljen u ovu priču, što znači da i ova ploča izgleda veoma slično kao i prethodni Sabertooth modeli. Dakle, “vojna” kombinacija boja svih komponenti, sve zajedno sa crnim PCB-om. Ipak, kada je u pitanju sam dizajn, možemo primetiti jedan detalj koji je Asus izostavio kod prve “TUF” ploče za AMD procesore. Kod Sabertooth P67 modela Asus je predstavio “TUF Tactical Vest”, što u stvari predstavlja veliki plastični “oklop” za kompletnu ploču. Cilj ovog “oklopa” treba da bude poboljšanje hlađenja, ali smo mi tada izmerili da u standardnim uslovima eksploatacije “TUF Tactical Vest” ne nudi baš neko poboljšanje hlađenja, već je čak i temperatura malo veća. “TUF Tactical Vest” definitivno daje specifičan izgled ploči, ali Sabertooth 990FX nemamo ovaj “oklop”. Naravno, samo možemo pretpostavljati zašto ga ovde nema. Ili je Asus ipak na neki način hteo da odvojio AMD “TUF” ploču od modela za Intel platformu, ili je primećeno da dotični oklop ipak nije toliko efikasan.
Ostatak karakteristika Sabertooth 990FX je uglavnom klasičan set mogućnosti, odnosno ono što je u nekoj meri već obezbeđeno od strane samog čipseta. Na raspolaganju su ukupno četiri grafička PCI Express slota, a već smo rekli da 990FX čipset omogućava 2×16, odnosno 4×8 režime rada za multi GPU konfiguracije. Pored ovih slotova, tu su samo po jedan PCI Express x1, odnosno jedan klasičan PCI slot. Sabertooth 990FX poseduje ukupno osam SerialATA priključaka, od kojih su šest SerialATA 6 Gb/s podržani od strane čipseta, dok su dodatna dva obezbeđena preko dodatnog JMicron kontrolera. Na I/O panelu se nalazi i dva eSATA porta, čim se upotpunjuje ponuda konektora vezana za standardne hard diskove, odnosno optičke uređaje. Naravno, na I/O panelu dominiraju USB portovi, od kojih je čak deset portova USB 2.0, dok dodatna dva “plava” predstavljaju USB 3.0. Pored njih, tu je jedan LAN priključak, jedan PS/2 port, kao i standardni set audio konektora preko kojih ALC892 kodek nudi 7.1 HD zvuk.
BIOS
Od Asus specifičnosti, na raspolaganju je samo veoma korisna “Memory OK” funkcija, preko koje veoma lako možete naterati neku neposlušnu memoriju da se pokori ploči. Finalna novitet koji je već izvesno vreme aktuelan, ali ga sada prvi put vidimo na matičnoj ploči za AMD platformu je grafički UEFI BIOS. Očekivano, izgled je potpuno isti kao i kod Intel ploča koje se prve “donele” UEFI BIOS. Naravno, same opcije i raspored su malo drugačije, u skladu sa specifičnostima AMD platforme.
Već na prvom BIOS ekranu jasno se vidi veoma lepo grafički rešen interfejs, koji odmah nudi korisniku par najbitnijih opcija. U donjem delu je opcija koja prikazuje “boot” redosled povezanih uređaja, dok su gornjem delu ekrana prikazani osnovni parametri sistema kao što su temperatura procesora i ploče, uz četiri osnovne naponske vrednosti. Srednji deo ekrana zauzima deo sa oznakom “system performace”, gde su jasno prikazane karakteristike tri osnovna režima rada.
Prelaskom u “Advanced” mod pred nama se otvara “AI Tweaker” sekciji, koja je i ovde najzanimljivija. Naravno, ne treba zaboraviti “OC Profile” opciju kroz koju možete snimiti sva svoja podešavanja i po potrebi ih menjati, upoređivati itd. Za one koji više vole da sistem podešavaju i overklokuju direktno iz operativnog sistema, Asus sa novom generacijom AMD ploča pripremio i softver koji na raspolaganju kod Intel ploča.
Asus “AI Suite II” predstavlja set aplikacija koji pruža potpunu kontrolu nad matičnom pločom. Tako u Digi+ VRM sekciji se mogu vršiti ista podešavanja kao i kroz BIOS bez ikakvih ograničenja, a isto važi i za EPU podešavanja.
Kroz TurboV deo paketa se detaljno mogu podešavati svi naponi i radni taktovi, a sa “Probe II” softverom se prate svi vitalni parametri sistema. Tu je i “Thermal Radar”, preko kojeg grafički možete pratiti stanje temperature na svim vitalnim delovima ploče. Pored toga, ovaj softver može automatski da prati sve temperature i da u odnosu na njih proračunava optimalnu brzinu za sve ventilatore koji su povezani na Sabertooth 990FX ploču. Ovaj sistem tako omogućava da se ploča i komponente na njoj adekvatno hlade, a da pri tome korisnike trpi najminimalniju moguću buku koju stvaraju svi povezani ventilatori.
Rezultati testova
Napomena: prilikom pisanja teksta je došlo do greške, pa u tabelama umesto Crosshair IV Extreme piše Corsair IV Extreme.
Zaključak
U situaciji kada nam se na testu nalazi prva ploča nove generacije, logično je da u datom momentu nema direktnih konkurenata za poređenje performansi, mogućnosti i ostalih karakteristika. Zbog toga smo 990FX čipset i Sabertooth matičnu ploču poredili sa prethodnom generacijom čipseta, dakle 890FX, i to na “ROG” modelu Crosshair IV Extreme. Kako su razlike između 990FX i 890FX realno minimalne, logično je očekivati i performanse koje su adekvatne toj minimalnoj razlici. Iskreno, očekivali smo bukvalno identične performanse, ali se u nekim situacijama ipak pokazalo da je na Sabertooth 990FX ploči novi čipset ipak za nijansicu brži od starog.
Naravno, u većini slučajeva je ta razlika očekivano minimalna, ali je opet u drugim situacijama, kao na primer u gaming testovima, razlika od kojeg frejma postoji. Ipak, to u ovom momentu nikako nije dovoljno da bi 990FX mogao da podigne prašinu svojom pojavom. Jednostavno, 9XX serija čipsetova predstavlja samo nužno zlo preko kojeg je AMD osigurao kompatibilnosti sa novim procesorima, dok su sve ostale karakteristike gotovo identične. U redu, SLI podrška nekom možda nekome više znači, ali za ogromnu većinu prosečnih korisnika koji su zainteresovani za AMD platformu i kompletno multi GPU pitanje ima malo značaja. Tek kada se na tržištu bude pojavila Bulldozer generacija procesora, onda će tek 9XX serija čipsetova dobiti pravi značaj, dok je sada u pitanju čisto pripremanje terena.
U kompletnu tu akciju pripreme za Bulldozer, Asus je ušao punom snagu i već na startu života 990FX čipseta je ponudio potencijalnim korisnicima veoma interesantnu matičnu ploču. Sam Sabertooth koncept, na AMD platformi u ovom momentu deluje i interesantnije od Intel varijanti. Tako Sabertooth 990FX model donosi neke stvari koji su prvi put viđeni na pločama za AMD procesore, što je stvar kojima se Asus u ovom momentu može pohvaliti. Same karakteristike i mogućnosti ploče su veoma dobre, te jednostavno kod testiranja je bilo stvarno teško naći neku realnu manu. Iako je sa novim čipsetom realno očekivati da na prvim modelima ploča bude nekih sitnijih bug-ova i problema, mi prilikom testiranja Sabertooth 990FX ploče nismo naišli. U redu, novi čipset je isti kao i stari pa nije bilo ni mnogo prostora za tako nešto, ali je uvek veoma pohvalno kada prvi modeli nema dotične probleme.
Kada je overkloking u pitanju, situacija je očekivano slična kao i na Crosshair IV Extreme, što u prevodu znači “nebo je granica”. U stvari, nije nebo, nego mogućnosti procesora i aktuelne Phenom II arhitekture. Realni limit za sve Phenom II procesore je oko 4 GHz, što je upravo i rezultat koji smo ostvarili prilikom “ručnog” overklokinga. Interesantno je da će “auto overklok” funkcija u BIOS-u postaviti procesor na 3.8 GHz, što je veoma visok radni takt, pa možemo reći da ni oni koji ne žele da ulaze u overkloking detalje, sa Sabertooth 990FX pločom mogu biti veoma blizu overkloking limita bilog kog procesora. Sve ovo karakteristike koje ima Sabertooth 990FX veoma lako preporučuju ovaj model kao veoma jako rešenje za AMD procesore. Naravno, drugo je pitanje koliko ova investicija u datom momentu ima smisla, jer novih procesora još uvek nema, pa za kupovinu nove ploče preporučujemo i da sačekate nove procesore. Jednostavno, nema potrebe sada kupovati neki od Phenom II modela, da bi ga već za dva meseca menjali za neki od Bulldozer procesora. Jedino ako vam baš sada hitno treba AMD računar, a ne planirate upgrade na nove procesore baš tako brzo, onda Sabertooth 990FX predstavlja odlično rešenje.
Uređaj na test ustupio ASUS.