Nebojša Todorović
Matična ploča stiže u povećoj kutiji koja je u isto vreme vrlo teška, što zbog same ploče, ali i velike količine dodatne opreme koju Asus isporučuje kako bi opravdao sufiks “Deluxe”. Jednostavno, od svakog deluks paketa očekujemo mnogo više opreme od prostog uputstva i diska sa drajverima. Asus nije izneverio.
Poleđina kutije je prepuna detalja vezana za sam proizvod i propratnu opremu, pa i pre nego što otvorite kutiju, možete načelno da znate šta da očekujete. Ipak, jedan detalj je jako bitan i tiče se OC Socket tehnologije. OC Socket je set dodatnih pinova u LGA2011-3 ležištu koji omogućavaju veće overklok mogućnosti memorije i procesora, ali i bolje performanse na fabričkim taktovima u odnosu na konkurenciju. Naime, prema rečima Asusa, samo su oni osmislili ovaj sistem i patentirali ga, tako da ćete najviše iz Core i7 5960X, 5930K i 5820K procesora dobiti ukoliko ih uparite sa nekom od Asusovih X99 matičnih ploča.
Prvo što smo našli od opreme su standardni dodaci poput dokumentacije, diska sa drajverima i nalepnice za kućište.
Uz X99-Deluxe stiže osam sata kablova, tako da ste potpuno obezbeđeni u tom smislu. Ovo je odlična vest za sve one koji koriste veliki broj uređaja za smeštanje podataka.
Tu je i antena za isporučeni Dual-Band WiFi modul potpisan od strane Intela. Antena se lako preklapa, a poseduje i magnet u postolju, tako da možete lako da je fiksirate na metalnu površinu. U većini slučajeva ta površina će naravno biti kućište.
Zanimljiv dodatak je Fan Hub koji praktično predstavlja štampanu ploču na kojoj se nalaze tri 4-pinska konektora za napajanje ventilatora. Ovaj dodatak se napaja putem molex konektora, a svaki priključak za ventilator može da isporuči do 12 W. Imajući u vidu da X99-Deluxe već poseduje ukupno 7 fan konektora, ovo je zaista neophodno samo entuzijastima sa specifičnim potrebama. Dobra vest je da se kontrola može vršiti putem UEFI biosa ili AI Suite aplikacije zahvaljujući dodatnoj elektronici na PCB-u.
ASUS je isporučio i dodatnu karticu za PCI-Express slot koja dodaje M.2 x4 slot, ali verujemo da će samo mali broj korisnika naći primenu za isti, s obzirom da X99-Deluxe već poseduje jedan M.2 slot.
M.2 slot na ovoj ploči montiran vertikalno umesto horizontalno kako je to praktikovano za svaki drugi model matične ploče koji smo do sada imali prilike da testiramo. Kako kartica ne bi visila i bila osigurana samo putem slota, tu je metalni dodatak koji omogućava da sve bude ugrađeno kako treba i ne bude rizika od ispadanja uređaja iz slota.
Na polju SLI mostića Gigabyte X99 SOC Force je briljirao, a Asus je to pojednostavio. Isporučen je “samo” jedan 3-Way SLI most koji ujedno omogućava i da se klasičan SLI od dve karte konfiguriše bez problema. Obeleženi su USB Bios Flashback port, kao i taster za njegovo pokretanje.
Nakon dugačkog spiska propratne opreme dolazimo i do same ploče. Kombinacija crne i bele boje uz sive detalje, je pun pogodak i možemo reći da je X99-Deluxe izuzetno atraktivna. Sigurni smo da će se većina složiti sa nama. Očigledno je da se radi o ploči sa X99 ploči, jer je odaje veliki broj slotova, konektora i ogroman soket za procesor oko koga se nalazi osam DIMM slotova.
Hlađenje ploče je izvedeno preko četiri odvojena aluminijumska tela. Po dva su međusobno spojena putem niklovanog heatpipe-a koji je inicijalno načinjen od bakra. Pritom duž leve ivice ploče se nalazi plastični oklop koji podseća na onaj sa Sabertooth ploča. Naravno, u ovom slučaju pokriva samo veoma mali deo ploče, ali čini X99-Deluxe utoliko zanimljivijim.
Duž leve ivice ploče se nalazi plastični oklop koji podseća na onaj sa Sabertooth ploča. Naravno, u ovom slučaju pokriva samo veoma mali deo ploče, ali čini X99-Deluxe utoliko zanimljivijim
[modul]specifikacija=6787[/modul]Veliki soket je kompatibilan sa LGA2011-3 procesorima što implicira najnovija tri modela iz Intela. Asus je implementirao dodatne pinove i na taj način istrčao u prvi plan “hvatajući” ostale proizvođače nespremnim. U praksi, ovaj sistem omogućava da se dobije više overklokom memorije, a ujedno i bolje performanse na referentnim vrednostima od oko 10%. U idealnim uslovima koji podrazumevaju veoma brze DDR4 module i Core i7 5960X prednost konfiguracije sa Asus pločom bi mogla da ide i do 35%. Nažalost to nikako nismo mogli da proverimo u praksi, jer ne raspolažemo sa Core i7 5960X procesorom.
Asus je implementirao dodatne pinove i na taj način istrčao u prvi plan “hvatajući” ostale proizvođače nespremnim
Oko soketa se nalazi prilično kompleksna naponska jedinica koja filtrira napon prema procesoru u osam faza. Zavojnice su izuzetno kvalitetne, a uparene su sa 10K Black Metallic kondenzatorima. Veoma bitan detalj je International Rectifier IR3550M kontroler sa podrškom za osam faza u nativnom obliku, što znači da nema potrebe za dablerima kao kod Gigabyte X99-SOC Force modela. Takođe, tu je i Digi+ VRM sa oznakom ASP 1257 koji se nalazi često na drugim High-End matičnim pločama.
Osam DIMM slotova se nalaze raspoređeni u dve grupe oko četiri sa leve i desne strane procesorskog ležišta. Za kontrolu napona prema njima se brine takođe Digi+ sa oznakom ASP 1250, kao i IR3553M.
Donja ivica štampane ploče otkriva prekidače za paljenje i reset računara, POST ekran i CMOS taster. Ovo su najbitniji dodaci za svakog entuzijastu kome hardver provodi više vremena na stolu nego unutar kućišta.
X99-Deluxe je izuzetno dobro opremljen konekcijama za povezivanje sa uređajima za smeštanje podataka. Tu je M.2 X4, kao i ukupno 12 SATA 6 Gbps portova. Od toga, četiri su deo SATA 10 Gbps interfejsa, a ovih uređaja možete povezati ukupno dva. Ukoliko to učinite i dalje će vam biti dostupno osam SATA 6 Gbps. Već smo pomenuli da je M.2 x4 postavljen uspravno, ali imajte u vidu da Asus isporučuje metalnu konstrukciju, tako da kartice neće biti prepuštene same sebi.
Asus je kod X99-Deluxe ploče, kao i ostali proizvođači, potpuno eliminisao klasične PCI slotove. Prisutan je jedan PCIe x4 slot, a tu je još pet PEG-a. U slučaju Core i7 5960X ili 5930K koji imaju 40 PCIe 3.0 lane-ova ovi slotovi mogu da rade u x16, x16/x16, x16/x16/x8, x8/x8/x16/x8 ili x8/x8/x8/x8/x8 konfiguraciji. U slučaju našeg Core i7 5820K situacija je bila znatno ograničenija, jer on poseduje “svega” 28 lane-ova.
Audio sekcija kod ove serije nosi naziv Crystal Sound 2, a radi se o prilično sličnom rešenju kao i kod skupljih modela. Očekivano, upotrebljeni su ALC 1150, Texas Instruments pojačalo i kvalitetni Nichicon kondenzatori. Moramo da pohvalimo “de-pop” strujno kolo koje blokira pucketanje zvučnika kada pokušavate da ga povežete sa konekcijama na panelu. Osim što odlično radi, sačuvaće vam uši i zvučnike ukoliko ostanu pojačani u većoj meri. X99-Deluxe ima kanale smeštene u različite nivoe štampane ploče kako bi se izbegao neželjeni “crosstalk”.
Panel sa konektorima na zadnjoj strani je zaista prebogat i prvo što upada u oči je čitavih 10 USB 3.0 konektora. Pored njih, tu su i još dva USB 2.0 i isto toliko LAN konektora. Ne treba zaboraviti ni konektore sa navojem za antenu, kao i pet analognih 3.5 mm audio priključaka. Na kraju, tu je i S/PDIF kako bi kompletirao sve potrebe čak i najzahtevnijih korisnika.
BIOS
UEFI Bios je fantastičan i malo ko će imati bilo kakvu primedbu na Asusovo rešenje. Jednostavno, na ovom polju kompanija jako dugo prednjači i zaista sa svakim novim modelom njihov bios je sve bolji. Dizajnom, interfejs se uklapa sa ostatkom ploče, a osim vizuelne komponente, mogućnosti su jednako impresivne.
Tu je niz automatskih overklok opcija, ali i ručnih podešavanja u sitne detalje. Sistem je sposoban da sam overklokuje procesor, podesi brzine ventilatora, napone i sve ostalo, a korisnik samo da “naruči”. Pritom, Asus nije na račun toga oduzeo korisnicima koji vole da svaku stavku ponaosob prilagode sami, već je i to opcija za one koji sebe smatraju naprednim korisnicima.
Auto OC i performanse
[modul]test=316[/modul] [modul]test=317[/modul] Asus je napravio sjajan posao sa novim X99-Deluxe modelom. Ploča možda nije usko fokusirana kao neki drugi proizvodi, ali tu leži njena najveća snaga. To je univerzalnost koja će pružiti svima da imaju sve na raspolaganju, a pritom se praktično ništa ne gubi ni na jednom polju.
Asus X99-Deluxe ima jednu veliku prednost, a to je univerzalnost koja će omogućiti svima da imaju sve na raspolaganju, a pritom se praktično ništa ne gubi ni na kom polju
Bogata dodatna oprema će takođe dobro doći svima koji sklapaju ultimativnu X99 konfiguraciju, a uz OC Socket i generalno sjajne overklok mogućnosti, svako će moći da izvuče maksimum iz novih Core i7 procesora namenjenih LGA2011-3 platformi.
Prednosti:- Fenomenalan kvalitet komponenti- Overklok mogućnosti- Automatski overklok- Dodatna oprema
Nedostaci:– Cena će verovatno biti izuzetno visoka
Matičnu ploču na test ustupio ASUS.
Asus X99-Deluxe
Asus naravno nije propustio priliku da pokaže šta ume i zna na pločama namenjenim okorelim entuzijastima i najzahtevnijim korisnicima, pa je sa X99 serijom pristigao i Deluxe model - koji je odlično opremljen i napravljen od najkvalitetnijih komponenti. Ako bismo morali da opišemo X99-Deluxe u jednoj rečenici, rekli bismo - ploča koja ne može da izneveri ni po jednom aspektu