Nebojša Todorović
Kutija je istih dimenzija i tek nešto lakša od one u kojoj nam je stigla Deluxe verzija. Informacije o proizvodu koji se nalazi unutra su prilično detaljne, sa sve zadnjom stranom koja je načičkana raznoraznim specifikacijama, spiskom implementiranih tehnologija i mnogim drugim stavkama.
Jedan detalj je jako bitan i tiče se OC Socket tehnologije. OC Socket je set dodatnih pinova u LGA2011-3 ležištu koji omogućavaju veće overklok mogućnosti memorije i procesora, ali i bolje performanse na fabričkim taktovima u odnosu na konkurenciju. Naime, prema rečima Asusa, samo su oni osmislili ovaj sistem i patentirali ga, tako da ćete najviše iz Core i7 5960X, 5930K i 5820K procesora dobiti ukoliko ih uparite sa nekom od Asusovih X99 matičnih ploča.
Prvo što smo našli od opreme su standardni dodaci poput dokumentacije, diska sa drajverima i nalepnice za kućište.
Uz X99-Deluxe stiže osam sata kablova, tako da ste potpuno obezbeđeni u tom smislu. Ovo je odlična vest za sve one koji koriste veliki broj uređaja za smeštanje podataka. Tu je SLI kabl, kao i adapteri za povezivanje kablova kućišta kao što su “power”, “reset”, audio i sl.
Tu je i antena za isporučeni Dual-Band WiFi modul potpisan od strane Intela. Antena se lako preklapa, a poseduje i magnet u postolju, tako da možete lako da je fiksirate na metalnu površinu. U većini slučajeva ta površina će biti kućište.
ASUS je isporučio i dodatnu karticu za PCI-Express slot koja dodaje M.2 x4 slot, ali verujemo da će samo mali broj korisnika naći primenu za isti, s obzirom da X99-Deluxe već poseduje jedan M.2 slot.
Na kraju, tu je i zaštitni lim za zadnji panel koji je crne boje i ima odbojnike sa zadnje strane kako biste lakše montirali ploču i kako bi se smanjile vibracije. Obeleženi su USB Bios Flashback USB port i taster što je svakako koristan detalj.
Nakon dugačkog spiska propratne opreme dolazimo i do same ploče. Kombinacija crne i bele boje uz sive detalje je pun pogodak i možemo reći da je X99-Pro ploča vrlo atraktivna. Na prvi pogled mnogi bi rekli da nema nikakve razlike u odnosu na Deluxe verziju i može se reći da bi “90% bili u pravu”. Onih 10% razlika će ionako da igra malu ulogu za najveći deo korisnika.
Hlađenje ploče je izvedeno preko četiri odvojena aluminijumska tela. Dva od njih su međusobno spojena putem niklovanog heatpipe-a koji je inicijalno načinjen od bakra. Pritom se duž leve ivice ploče nalazi plastični oklop koji podseća na onaj sa Sabertooth ploča. Naravno, u ovom slučaju pokriva veoma mali deo ploče, ali čini X99-Deluxe utoliko zanimljivijim. Treba primetiti da je jedan hladnjak, onaj koji prekriva čipset, nešto manji od Deluxe modela, ali je to u praksi potpuno nebitno.
Na prvi pogled mnogi bi rekli da nema nikakve razlike u odnosu na Deluxe verziju i može se reći da bi 90% bili u pravu
[modul]specifikacija=7675[/modul]Veliki soket je kompatibilan sa LGA2011-3 procesorima što implicira najnovija tri modela iz Intela. Asus je implementirao dodatne pinove i na taj način istrčao u prvi plan “hvatajući” ostale proizvođače u raskoraku. U praksi, ovaj sistem omogućava da se dobije više overklokom memorije, a ujedno i bolje performanse na referentnim vrednostima od oko 10%. U idealnim uslovima koji podrazumevaju veoma brze DDR4 module i Core i7 5960X prednost konfiguracije sa Asus pločom bi mogla da ide i do 35%. Nažalost, to nikako nismo mogli da proverimo u praksi, jer ne raspolažemo sa Core i7 5960X procesorom.
Asus je implementirao modifikovani LGA2011-3 soket i na taj način istrčao u prvi plan “hvatajući” ostale proizvođače nespremnim
Oko soketa se nalazi prilično kompleksna naponska jedinica koja filtrira napon prema procesora u osam faza. Zavojnice su izuzetno kvalitetne, a uparene su sa 10K Black Metallic kondenzatorima. Veoma bitan detalj je International Rectifier IR3550M kontroler sa podrškom za osam faza u nativnom obliku, što znači da nema potrebe za dablerima kao kod Gigabyte X99-SOC Force modela. Takođe, tu je i Digi+ VRM sa oznakom ASP 1257 koji se nalazi često na drugim High-End matičnim pločama.
Osam DIMM slotova se nalaze raspoređeni u dve grupe oko četiri sa leve i desne strane procesorskog ležišta. Za kontrolu napona prema njima se brine takođe Digi+ sa oznakom ASP 1250, kao i IR3553M.
Donja ivica štampane ploče otkriva prekidače za paljenje i reset računara, POST ekran i CMOS taster. Ovo su najbitniji dodaci za svakog entuzijastu kome hardver provodi više vremena na stolu nego unutar kućišta.
X99-Pro je dobro opremljen konekcijama, iako ih ima nešto manje od Deluxe varijante. To se pre svega ogleda u smanjenom broju SATA 6 Gbps portova kojih ima 10. Dva možete da iskoristite kao jedan SATA Express 10 Gbps. Prisutan je M.2 X4, tako da jedini “nedostatak” predstavlja jedan SATA Express 10 Gbps konektor manje. Realno gledano, koliko ljudi će imati potrebe za ovim, pomalo nezgrapnim interfejsom?
Situacija je i kod PCI-Express slotova drugačija, ali opet, ne drastično. Razlika je u jednom PCI-Express slotu punih dimenzija manje, a na njegovo mesto je došao PCIe 2.0 X1. Tu je još četiri PEG-a. U slučaju Core i7 5960X ili 5930K koji imaju 40 PCIe 3.0 lane-ova ovi slotovi mogu da rade u x16, x16/x16, x16/x16/x8, x8/x8/x16/x8 ili x8/x8/x8/x8/x8 konfiguraciji. U slučaju našeg Core i7 5820K situacija je bila znatno ograničenija, jer on poseduje “svega” 28 lane-ova.
Audio sekcija je identična Deluxe modelu i kod ove serije nosi naziv Crystal Sound 2. Upotrebljeni su ALC 1150, Texas Instruments pojačalo i kvalitetni Nichicon kondenzatori. Moramo da pohvalimo “de-pop” strujno kolo koje blokira pucketanje zvučnika kada pokušavate da ga povežete sa konekcijama na panelu. Osim što odlično radi, sačuvaće vam uši i zvučnike ukoliko ostanu pojačani u većoj meri. X99-Pro ima kanale smeštene u različite nivoe štampane ploče kako bi se izbegao neželjeni “crosstalk”.
Zadnji panel je definitivno jedina veća stavka koja razdvaja Deluxe i Pro verziju. Dok je Deluxe pretrpan gomilom priključaka, X99-Pro nudi nešto običniji set konektora. Tu 10 USB konektora od kojih šest odgovara 3.0, a četiri 2.0 specifikaciji.Pored njih, implementiran je LAN konektor iz kojeg stoji Intel I218V kontroler. Ne treba zaboraviti ni konektore sa navojem za antenu, pet analognih i jedan S/PDIF priključak. Ovo možda nije impresivan spisak, ali je više nego dovoljan za svakog prosečnog i naprednog korisnika i jedino neće ispuniti zahteve onih koji imaju najspecifičnije potrebe.
BIOS
UEFI Bios je fantastičan i malo ko će imati bilo kakvu primedbu na Asusovo rešenje. Jednostavno, na ovom polju kompanija jako dugo prednjači i zaista sa svakim novim modelom njihov bios je sve bolji. Dizajnom, interfejs se uklapa sa ostatkom ploče, a osim vizuelne komponente, mogućnosti su jednako impresivne.
Tu je niz automatskih overklok opcija, ali i ručnih podešavanja u sitne detalje. Sistem je sposoban da sam overklokuje procesor, podesi brzine ventilatora, napone i sve ostalo, a korisnik samo da “naruči”. Pritom, Asus nije na račun toga oduzeo korisnicima koji vole da svaku stavku ponaosob prilagode sami, već je i to opcija za one koji sebe smatraju naprednim korisnicima.
Auto OC i performanse
[modul]test=316[/modul][modul]test=317[/modul]Asus X99-Pro je praktično ista ploča kao i X99-Deluxe s tom razlikom da je tek tu i tamo uklonjen poneki konektor koji je omogućio da krajnja cena bude nešto niža. Sve tehnologije i mogućnosti su i dalje tu, a samo oni koji planiraju da koriste ploču do maksimuma na polju priključenih uređaja mogu da primete razliku.
Asus X99-Pro je praktično ista ploča kao i X99-Deluxe s tom razlikom da je tek tu i tamo uklonjen poneki konektor
U svakom drugom smislu je identična “starijem bratu” i nema nikakvih funkcionalnih razlika tako da u suštini dobijate sve što bi moglo da vam zatreba uz sjajan kvalitet i poslovično dobar Asus kvalitet. Stoga, ukoliko vam je potrebna kvalitetna LGA2011-3 platforma, a ne želite da izdvajate sumanute količine novca za modele iz RoG ili SaberTooth serije, onda je X99-Pro ili X99-A koji ćemo testirati u narednim danima pravi izbor za vas.
Prednosti:- Kvalitetne komponente- OC Socket- Dual-Band WiFi modul
Nedostaci:– ASUS je mogao da manje redukuje broj USB portova
Matičnu ploču na test ustupio ASUS.
Asus X99 Pro
U startu smo pažnju posvetili najskupljim Asus X99 modelima, a sada polako prebacujemo fokus na nešto pristupačnije verzije matičnih ploča sa najprestižnijim Intel čipsetom. Prvi u nizu je Asus X99-Pro koji predstavlja "90% Deluxe modela" uz nešto nižu cenu