Asus Z170-Pro

Asus Z170-Pro

Asus je zaista poradio na vizuelnom pečatu svih svojih ploča nove generacije. Svi modeli koji pripadaju iole višem cenovnom segmentu izgledaju fantastično. Sve je krenulo od X99-Deluxe modela koji je dobio beli oklop i predstavlja verovatno prvi standardni model iz Asus ponude koji je dobio opremu na kojoj mogu da joj pozavide mnogi RoG i TuF predstavnici. Sada je to preneseno u mejnstrim i to ne samo na Deluxe, već i na Pro model.

    Sadržaj

      Asus Z170-Pro je oduvek bio zamena za Deluxe verziju i delio je mnogo toga sa njom, ali se odricao svih tih “ekstra” dodataka kako bi mogao da bude pristupačniji i zanimljiviji korisnicima koji nisu želeli da izdvajaju baš toliko novca koliko je trebalo za Deluxe varijantu, ali su želeli prvu sledeću najbolju ploču. Kao i obično reč je o pripadniku standardne serije, tako da je fokus na što udobnijem svakodnevnom korišćenju bez posebnih prilagođavanja overkloku, gejmingu i sl. Jednostavno, u pitanju je kvalitetna svestrana matična ploča.
      asus_z170_pro_007_s.jpg
      asus_z170_pro_006_s.jpg
      Asus Z170-Pro u velikoj meri liči na Z170-A, a obe ploče su nešto jednostavnije varijante Deluxe modela iako su nastale na istoj osnovi. Tu je bela plastična zaštita na levoj ivici štampane ploče, koja je doduše nešto manja i prekriva samo konektore na panelu. Naponska jedinica je manje složena od Deluxa, ali i dalje jako dobra, posebno kada se uzme u obzir da je reč o standardnoj liniji matičnih ploča. Ipak, Asus je i kod ovog modela ugradio eksterni BCLK generator, tako da će biti moguć overklok preko BLCK-a u primetno većoj meri nego kod prethodne generacije.
      asus_z170_pro_008_s.jpg
      Konfiguracija i izbor slotova je identičan kao i kod Deluxe. Pored tri PEG 3.0 slota od kojih prva dva mogu da rade u x16 i x8 režimu, dok je treći ograničen na x4. Takođe, tu su još četiri PCIe x1 slota za proširenje funkcionalnosti PC-a.
      asus_z170_pro_016_s.jpg
      Asus Z170-Pro poseduje dva SATA 6 Gbps slota manje nego Deluxe verzija, ali su tu i dalje četiri odvojena i dva koja su deo SATA Express konektora. Naravno, nije izostavljen ni M.2 X4 32 Gbps, ali se u pakovanju ne dobija Hyper Kit, tako da ćete morati da ga potražite odvojeno ukoliko želite U.2 konektor na vašoj ploči.
      asus_z170_pro_014_s.jpg
      Izostao je WiFi modul koji je prisutan kod Deluxe verzije, kao i dodatni LAN kontroler, kao i prekidači za paljenje/reset i POST ekran. U ostalim aspektima ploče su praktično iste. Crystal Sound 3 je tu u neizmenjenoj varijanti, pa će zvuk na izlazu biti odličan. Ništa se mnogo nije menjalo u odnosu na prošlu generaciju, ali je redukovana količina šuma i SNR je povećan na 112 dB, ali se i dalje koristi Realtekov ALC1150.
      asus_z170_pro_017_s.jpg
      Na kraju, dolazimo i do zadnjeg panela koji je vrlo bogat. Tu su dva USB 2.0 i dva USB 3.0. Povrh svega, računajte i na dva USB 3.1 porta od kojih jedan odgovara Type-C standardu (mali). Implementiran je HDMI 2.0, DisplayPort, DVI i LAN priključak. Pet audio konektora od 3.5mm i jedan S/PDIF čine priču zaokruženom. Ovo je sasvim dobar set konektora, iako nije impresivan kao na Deluxe modelu.
      asus_z170_pro_020_s.jpgAsus Z170-Pro je postavljen ispod Deluxe varijante što se vidi po pakovanju, a posebno propratnoj opremi koja je znatno umerenija. Ipak, ne možemo reći da je ovaj model spartanski opremljen kako to Asus ume da učini.
      asus_z170_pro_001_s.jpg
      asus_z170_pro_002_s.jpg
      asus_z170_pro_003_s.jpg
      U pakovanju se dobijaju dokumentacija u vidu svih potrebnih knjižica i garantnih listića, disk sa drajverima, plastični “alat” za ugradnju procesora. Asus isporučuje disk sa drajverima, SATA kablove, lim za zadnji panel, ali ništa od ekstravagnatnih dodataka rezervisanih za pripadnike najviše klase.
      asus_z170_pro_004_s.jpg
      asus_z170_pro_005_s.jpgSvi modeli iz standardne Asus serije imaju praktično isti UEFI bios, uz razlike u opcijama vezanim za specifični hardver po kome se ove ploče razlikuju. Poslovično dobar UEFI Bios je intuitivan, praktičan i nudi veliki broj mogućnosti svih vrsta. Asus ne menja nešto što je već dobro, tako da su za celu seriju Bios i sve njegove opcije identični. Naravno, podrazumeva se da to ne važi za podešavanja nekih hardverskih specifičnosti.
      bios_asus_z170_pro_001.jpg




      Tu je niz automatskih overklok opcija, ali i ručnih podešavanja u sitne detalje. Sistem je sposoban da sam overklokuje procesor, podesi brzine ventilatora, napone i sve ostalo, a korisnik samo da “naruči”. Pritom, Asus nije na račun toga oduzeo korisnicima koji vole da svaku stavku ponaosob prilagode sami, već je i to opcija za one koji sebe smatraju naprednim korisnicima. Iznenađujuće je koliko je Asus unapredio “klasičnu” seriju matičnih ploča na polju overklok opcija koje su iz generacije u generaciju sve bolje i mogu komotno da se nose sa RoG predstavnicima.





      Test konfiguracija:Intel Core i5 6600K4 x 4 GB Kingston DDR4 2133 MHz BeastAsus Z170-Deluxe, Z170-P, Z170-AOCZ Arc 100 256 GBOCZ Fatal1ty 750W
       
      asus_z170_p_011_s.jpg
       
       
      [modul]test=423[/modul]Test konfiguracija:Intel Core i5 6600K4 x 4 GB Kingston DDR4 2133 MHz BeastAsus Z170-Deluxe, Z170-P, Z170-AOCZ Arc 100 256 GBOCZ Fatal1ty 750W
       
      asus_z170_p_011_s.jpg
       
       
      [modul]test=424[/modul]Obzirom na to da smo isprobali Asus Z170 Deluxe i Z170-A, Pro model ne donosi nikakva iznenađenja i jedino što budi je osećaj već viđenog. Ne u negativnom smislu, jer sve tri ploče rade besprekorno, s tim što nakon što ste imali Z170-Deluxe svi ostali modeli standardne serije ne mogu da ostave preterano jak utisak.
      asus_z170_pro_008_s.jpg
      U smislu funkcionalnosti, ova ploča je sjajna za sve one koji žele model visoke klase, a opet nemaju neke posebne potrebe kao što su WiFi modul, veliki broj konektora na zadnjem panelu, veći broj SATA portova, masivna naponska jedinica. Prosto, želite nešto što je napredno i kvalitetno, ali nemate neki specifičan zahtev. U tom smislu, Asus Z170-Pro je možda bolji izbor od Z170-A zbog toga što je u globalu modernija ploča koja ima isključivo PCI-Express slotove i nešto bolji izbor konektora na zadnjem panelu. Ukoliko vam to nije prioritet, Asus Z170-Pro zaslužuje toplu preporuku.
      asus_z170_pro_award_s.JPG
       
      Prednosti:
      – Kvalitetne komponente- Crystal Sound 3- 4 PCIe x1 slota- Dizajn
      Nedostaci:
      – Još neki USB port bi dobro došao- DVI je mogao da bude zamenjen još jednim HDMI
      Matičnu ploču na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.