Nebojša Todorović
Workstation modeli su osmišljeni tako da mogu da se svrstaju u svojevrsni profesionalni segment gde su bitne mogućnosti, fleksibilnost sistema, kao i stabilnost u svim uslovima rada. U današnje vreme je pomalo interesantno to što ovakve ploče nisu rezervisane za LGA2011-3 platformu za koju sam Intel navodi da je pre svega namenjena profesionalcima. Prosto, LGA1151 je sada postao namenjen mejnstrim kategoriji i kao takav nema procesore koje bi zadovoljili ove korisnike. Primera radi, najskuplji Core i7 7700K, iako vrlo brz procesor ima “svega” četiri fizička jezgra i ograničen broj PCIe linija. Jedina kompenzacija je donekle da sam proizvođač to nadoknadi dodatnim hardverom na ploči. Nažalost, to implicira povećanu cenu i nešto što biste sa LGA2011 platformom dobili nativno, jer čak i najslabiji procesor za ove sisteme i gotovo dva puta više PCIe linija i više jezgara. To su ipak neka druga pitanja, a verujemo da dok ima potražnje Asus će da proizvodi, tako da kada interesovanje za LGA1151 i Workstation ploče nestane, verovatno više ih nećemo viđati. Do tada, ostaje da uživamo u ovim zaista posebnim modelima.
Dovoljno je baciti pogled na kratko i zaključiti da nije reč o svakidašnjoj matičnoj ploči bez obzira na to o kojoj platformi govorimo. Posebno kada znamo da je reč o LGA1151 ploči vrlo brzo dolazimo do zaključka da svega ima više nego inače. Gde god da pogledate Z270-WS je bogatije opremljen od prosečnog modela u klasi i sve vrvi od ugrađenih komponenti, pa je teško naći slobodan i kvadratni centimetar na štampanoj ploči.
Naponska jedinica je veoma kompleksna, a filtracija napona se obavlja u osam faza prema procesoru, dok je četiri zaduženo za iGPU što znači da je reč o 8+4 konfiguraciji. Upotrebljene su kvalitetne komponente u vidu Microfine Alloy zavojnica i japanskih 10K kondenzatora. Ove komponente imaju dug životni vek i u regularnim uslovima će trajati duže nego sama platforma.
Desno od ležišta za procesor su smeštena četiri DIMM slota za memorijske module. Maksimalni podržani kapacitet je 64 GB, a moduli mogu biti do 3866 MHz prema zvaničnoj specifikaciji dok je za kontrolu napona zadužen usamljeni Digi+ kontroler sa oznakom ASP 1103.
Kao što smo već rekli LGA1151 platforma je ograničen sa PCIe linijama, pa je Asus morao sam da se pobrine za to. Imajući u vidu da ima četiri potpuno funkcionalna PCIe slota pune veličine, Asus je ugradio PLX čip koji mu omogućava da sva četiri PCIe X16 slota rade u x8 režimu čime je omogućena podrška i za četvorostruki CrossFireX, ali i SLI što se ne viđa često. Pored njih, tu je i jedan PCIe 3.0 x4.
Bitno je napomenuti da se preporučuje povezivanje i 6pin PCIe naponskog konektora ukoliko želite da rad sa više od dve grafičke karte bude potpuno stabilan i kako bi se PCIe slotovi “dotirali” snagom.
Asus nije povećavao broj SATA konektora bez obzira na to što se radi o premium Workstation ploči, mada je i to sasvim dovoljno imajući u vidu da su pored njih prisutna po dva M.2 i U.2 konektora koji su vrlo lepo raspoređeni na ploči.
Pohvalićemo i prisutnost USB 3.1 konektora na samoj ploči koji omogućava da se fleš stik direktno poveže kada je ploča van kućišta ili za kućišta koja imaju ovu mogućnost za povezivanje sa prednjom stranom.
Prekidači su kod ove ploče pomalo razbacani svuda naokolo i nisu centralizovani. Dok su prekidači za paljenje i reset zajedno sa POST ekranom smešteni na dno, CLR_CMOS i MemOK! se nalaze udaljeni i svaki je smešten za sebe. Generalno nismo oduševljeni ovim rasporedom, ali verujemo da je Asus bio ograničen izborom imajući u vidu “gužvu” na štampanoj ploči.
Na kraju, tu je i poslovično kvalitetna audio sekcija koju Asus naziva Crystal Sound 3. Kao i kod drugih novih zvučnih sistema, bazu čini Realtek ALC S1220A koji je uparen sa dvostrukim pojačalima za slušalice i kvalitetnim Nichicon Gold audio kondenzatorima koje je potpisao Nichicon. Naravno, tu je i EMI zaštita, a podržana je reprodukcija 32-Bit/192kHz audio materijala.
Na polju konekcija, situacija je odlična. Zadnji panel je opremljen USB 3.1 Gen 2 koektorima kojih ima ukupno dva od kojih jedan odgovara Type-C formatu. Tu je i po četiri USB 3.1 Gen 1 i USB 2.0 konektora. Verujemo da će se mnogi zapitati zašto USB 2.0, a odgovor leži u kompatibilnosti koju ova ploča mora da ima kako bi opravdala svoje ime.
Pored brojnih USB konektora, tu su i dva LAN priključka iza kojih stoje Intel I210-AT i Intel I219-LM kontroleri. Pet 3.5 mm audio konekotra i S/PDIF, kao i po jedan HDMI i DisplayPort. Na kraju, tu je i neizbežni BIOS Flashback prekidač ukoliko nešto pođe naopako.Asus Z270-WS se oslanja na praktično isti UEFI bios kao i ostali modeli koje kompanija proizvodi. Naravno, bios za standardne modele ima skin drugačije boje i on kombinuje plavo-crnu kako bi se znalo da nije reč o RoG modelu. Prema našem mišljenju reč je o najboljem biosu na tržištu i iako se konkrencija uveliko usavršila, Asus i dalje prednjači u pogledu dizajna interfejsa i funkcionalnosti biosa.
Sve što je potrebno za overklok je tu i ukoliko ne tražite da podešavate detaljno sublatencije memorije i neke dodatne napone koji će vam služiti samo u ekstremnim situacijama, možete da računate da vam ništa neće nedostajati. Uostalom, većina čak i najnaprednijih korisnika prilikom overkloka za “svaki dan” ostavi ova podešavanja na “auto”.
Odeljak za praćenje napona i temperature je praktično isti u odnosu na ostale modele, ali je ipak manji broj senzora i konektora za ventilatore smanjio količinu informacija koju možete da dobijete. Ne mnogo, tako da se ne treba previše opterećivati. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate. Tu je i niz dodatnih opcija, među kojima se nalazi odličan sistem za fleš biosa, proveru SPD informacija za memoriju, kao i info o slotovima na ploči gde možete da vidite šta se gde nalazi.
Kutija u kojoj stiže ploča je prilično standardna u smislu da je ne karakteriše neki specifični dizajn, što je pomalo i logično, jer se ove ploče ne reklamiraju na polici. Većina korisnika koji želi LGA1151 platformu sa pločom koja ima sve što i veći LGA2011 sistem verovatno već zna šta traži. Jedini detalj je prednja stranica koja se preklapa poput knjige i daje uvid u izgled same ploče uz sliku sa nekoliko istaknutih detalja.
Asus naravno u kutije ovakvih modela smešta dugačak spisak dodatne opreme što ne čudi s obzirom na to da je Z270-WS prepun funkcionalnosti kakvim ne može da se pohvali ni mnogo X99 matičnih ploča .U pakovanju se dobijaju dokumentacija u vidu svih potrebnih knjižica i garantnih listića, disk sa drajverima, plastični “alat” za ugradnju procesora. Asus isporučuje disk sa drajverima, SATA kablove, lim za zadnji panel, itd. Izdvojili bismo sve moguće mostiće za SLI, dodatne “brackete” sa USB i COM portovima koji su neuobičajeni dodataci u odnosu na standardne modele.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Asus Z270-WS RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
[modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Iako ovo nije prvenstveno overklokerska ploča, možemo slobodno reći da nema Asus ploče sa Z270 čipsetom koja nije dobar overkloker. Ipak, Asus Z270-WS spada u kategoriju boljih, pa smo uspeli da naš testni Core i7 7600K doteramo do maksimalnih 5 GHz pri pristojnom naponu od 1.348 V što je više nego dobro i bolje čak i od pojedinih Maximusa. Razlog za to je odlična naponska jedinica i odličan bios koji kod Asusa zaista briljira.
Asus Z170-WS je jedinstvena matična ploča koja će se pre svega dopasti naprednim korisnicima kojima PC donosi na ovaj ili onaj način novac. Nije reč o ploči koja je namenjena za overklokere, gejmere, već za ciljnu grupu koja traži platformu za mini server ili PC koji će se baviti zahtevnim zadacima i ujedno biti povezan na veliki broj uređaja. Kao takva nema pravu alternativu niti konkurenciju. U skladu sa tim, ciljna grupa kojoj je namenjena i nema mnogo izbora, ali je lepo znati da je i ta jedna opcija ovako dobra.
Prednosti:– Konektivnost- Kvalitet- Četiri PCIe x16 slotova
Nedostaci:– Cena
Matičnu ploču na test ustupio ASUS.
Asus Z270-WS
Asusova WorkStation serija matičnih ploča je uvek lepo osveženje u odnosu na druge modele koje kompanija nudi, jer su zaista drugačije od klasičnih ploča. Uvek su opremljene velikim brojem konektora, slotova i svim ostalim dodacima koje bi napredni korisnici mogli da požele. Jednostavno, ovo su ploče bez kompromisa koja impresioniraju svojim mogućnostima daleko više nego izgledom i "gejming" reputacijom. Ovo su ploče za prave ljubitelje hardvera.