Bulldozer na vodi

Bulldozer na vodi

Dostizanje što većih radnih taktova je bila jedna od ideja iza Bulldozer arhitekture, ali se tokom testiranja pokazalo da dotične taktove i nije tako lako dostići sa klasičnim vazdušnim hlađenjem. Tako su maksimalni realni dometi FX-8150 sa boljim kulerima oko 4.4 do 4.5 GHz, u zavisnosti od samog primerka procesora i kvaliteta hlađenja koji pruža dotični kuler. Međutim, koji su dometi procesora sa vodenim hlađenjem? AMD nudi vrlo interesantnu opciju "fabričkog vodenog hlađenja" koja je dostupna na najbržem Bulldozer procesoru. Stoga nam se učinilo zanimljivim da isprobamo dotični i uporedimo kakve performanse i kvalitet eksploatacije možete očekivati sa vazdušnim, a kakve sa fabričkim vodenim hlađenjem...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković AMD je svestan situacije u kojoj se Bulldozer serija procesora nalazi vrlo brzo nakon zvaničnog predstavljanja, a redukcija cene procesora starog manje od mesec dana je definitivan pokazatelj ove činjenice. Međutim, pored ovog poteza AMD potencijalnim kupcima Bulldozer-a nudi i opciju „fabričkog“ vodenog hlađenja koji dotičnim FX procesorima treba da omogući veću overkloking marginu, pa samim tim i bolje performanse. Tako je uz trenutno najjači FX-8150 model moguće dokupiti i fabričko AMD vodeno hlađenje, i za sada je ovaj sistem dostupan samo uz najbrži Bulldozer procesor. Kako se dalje situacija bude razvijala, verovatno će ovaj sistem biti dodatna opcija i za neke slabije modele FX procesora. Pored toga, ovo je „proba“ sa kojom AMD želi da ispita stanje na tržištu i da prosto proveri da li ima interesovanja za ovaj vid „bundle“ hlađenja.

      Ukoliko imamo u vidu da su maksimalni realni dometi FX-8150 sa boljim kulerima oko 4.4 do 4.5 GHz, u zavisnosti od samog primerka procesora i kvaliteta hlađenja koji pruža dotični kuler, te da kod Sandy Bridge procesora taktovi idu (u sličnim uslovima) od 4.7 do 4.8 GHz, vidi se da Bulldozer po ovom pitanju zaostaje u odnosu na procesor kojem bi trebao biti glavna konkurencija. Makar u teoriji. Stoga, može li fabričko vodeno hlađenje da popravi prvi utisak koji su Bulldozer procesori ostavili na entuzijaste širom sveta?
       

      Sam sistem je razvijen u saradnji sa kompanijom Asetek, koja je još odavno poznata overklokerima po jednom od prvih „zatvorenih“ sistema za vodeno hlađenje. Zbog toga ovaj AMD komplet i podseća na jedno od Antec rešenja, koje je blago izmenjeno radi boljeg AMD „brandinga“, i kome je dodat kontrolni softver.

      Osnova sistema je dupli radijator dimenzija 120×120 mm, na koji se montiraju dva 120-mm ventilatora. Iz radijatora idu dva creva koja odvode/dovode vodu na centralnu „ploču“ koja se montira na procesor, a ova ploča ujedno predstavlja i kućište male vodene pumpe. Dakle, u neku ruku, „klasično“ vodeno hlađenje je u pitanju. Pored dva konektora za napajanje ventilatora, tu je i USB priključak koji se povezuje sa pločom, a koji služi za kontrolu brzine rada sistema i praćenje temperature rashladne tečnosti. Specifikacija: Fan Speed: 700 – 2400 RPM (PWM controlled) Radiator Dimensions (HxWxD): 5.6” x 4.7” x 1.9” / 151mm x 120mm x 49mm Fan Dimensions: 4.7” x 1.0” / 120mm x 25mm Air Flow: 110 CFM Noise Level: 46 dB Max Cold Plate + Pump Height: 1.1” / 29mm Tubing Length: 13.0” / 330mm Cooling Liquid: Safe, environmentally-friendly, anti-corrosive Net Weight: 1.6lbs / 0.7kg Montiranje kulera Nakon raspakivanja kutije, tu je tek nekoliko delova koje treba sklopiti pre nego što sistem postane funkcionalan. Veoma je korisno što sistem dolazi „napunjen“, što znači da se unutra već nalazi rashladna tečnost i sva creva su već povezana. Jedino oko čega korisnik treba da se pomuči je postavljanje na procesor. Za ovo je potrebno malo strpljenja, ali kada se provali „u čemu je štos“, onda je posle sve lako.

      Šrafove kojima se „water block“ fiksira za fabričko postolje kulera na matičnoj ploči treba samo pričvrstiti sa po dva plastična „klipa“, a nakon toga sve ide kao podmazano. Jedino još treba pričvrstiti ventilator za hladnjak i potom sam hladnjak za kućište – i to je to, može se krenuti u overkloking akciju.Za poređenje smo koristili AMD FX-8150 procesor u varijanti sa vazdušnim i vodenim hlađenjem, kao i Intel Core i7-870 procesor. Koristili smo, kao što ste mogli da vidite na slikama sa prethodne strane, Gigabyte 990FXA-UD7 matičnu ploču, čiji smo test ranije objavili i koji možete pronaći na ovoj stranici. U neku ruku, ovim prikazom praktično apdejtujemo rezultate matične ploče, koje ona ostvaruje sa Bulldozer procesorom… 

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Softverska kontrola Kada se operativni sistem podigne, poželjno je instalirati i „Chill Control“ softver. Generalno, nema preveliki broj funkcija na raspolaganju, ali su tu upravo one kontrole koje su i potrebne. Glavna mogućnost podešavanja jeste u kom momentu će ventilatori početi da se ubrzavaju i kada će dostići maksimalnu brzinu od 2400 obrtaja u minuti. Ova regulacija je takođe bitna i zbog buke, jer dotična dva ventilatora na maksimalnoj brzini rada ozbiljno „fijuču“, pa će svi kojima buka nešto ne prija morati da pronađu optimalan odnos između hlađenja i generisane buke.

       

       

       

       

       

       

      Performanse i zaključak
      Kada su performanse u pitanju, podaci iz AMD-a ukazuju da bi ovaj sistem trebao da obezbedi stabilan rad FX-8150 procesora na oko 4.9 GHz. Sa našim test procesorom ovaj takt ipak nije bio moguć, odnosno nije bilo moguće ostvariti stabilan rad. Procesor se budio i na 5 GHz, ali se nije moglo stići nešto mnogo dalje od podizanja operativnog sistema. Nakon dužeg i preciznog ispitivanja, maksimalni takt koji je bio na granici stabilnosti je iznosio 4.8 GHz. Sa obzirom da je ovo samo 100 MHz manje od onoga što AMD navodi kao okvirnu mogućnost, možemo reći da smo dobili zadovoljavajući rezultat.
      Logično, performanse FX-8150 na ovom radnom taktu su značajno veće, što je stvar koje je i neophodna ovom procesoru. Što se tiče temperature, raspon je od nekih 20 stepeni u „idle-u“ pa sve do nešto preko 60 stepeni kada je ceo procesor pod maksimalnim opterećenjem. Naravno, za rad na 4.8 GHz neophodno je omogućiti da ventilatori rade na maksimalnoj brzini, a tada (kao što je već spomenuto) je ceo sistem dosta bučan. Upravo zbog buke, optimalna primena ovog sistema za hlađenje je na nešto nižim radnim taktovim, na primer oko 4.4 GHz, gde je moguće ostvariti stabilan rad, i to bez ikakve buke. I sa običnim kulerima je dotični takt ostvariv, ali je buka koju proizvode ventilatori tada osetno veća, pa ovde AMD sistem vodenog hlađenja predstavlja interesantno rešenje za korisnike koji žele da u uslovima bešumnog rada koriste što veći radni takt svog procesora. Naravno, interesantno rešenje za one koju su zainteresovani za vožnju Bulldozerom, pa iz te vožnje žele da izvuku maksimum.

      FX-8150 sa ovim sistemom za vodeno hlađenje bi trebao da bude oko 70-ak evra skuplji u odnosu na klasičan „vazdušni“ paket. Imajući u vidu cenu sličnog vodenog hlađenja, jasno je da AMD nudi nešto povoljniju „bundle“ varijantu, koju u datoj situaciji možda nije loše iskoristiti.
      Zahvaljujemo se kompaniji Gigabyte na ustupljivanju matične ploče za potrebe testa.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test