Chaintech 7VJL Apogee

Chaintech 7VJL Apogee

Novo poglavlje u sopstvenom viđenju načina izrade matičnih ploča, Chaintech prikazuje u vidu svog prvog Socket A modela sa VIA KT333 čipsetom. Apogee linija matičnih ploča je nešto zaista novo kada je popularni proizvođač u pitanju i može se reći da je Chaintech uspeo da nadomesti sve što mu je prethodnih godina nedostajalo; tu u prvom redu mislimo na izuzetno atraktivan "bundle"...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković
      Pre izvesnog vremena, u mnogobrojnim vestima na raznim hardverskim sajtovima mogli ste da pročitate vest o novoj Chaintech-ovoj seriji matičnih ploča pod nazivom Apogee. Nedugo zatim, i mi smo na test dobili prvi izdanak nove generacije Chaintech matičnih ploča sa aktuelnim VIA KT333 čipsetom. Interesantno je pomenuti da nakon VIA-ine promocije KT333 čipseta, Chaintech nije ni imao u planu da na tržište pošalje ploču sa ovim čipsetom, jer je KT400 bio najavljivan već za nekih mesec i “kusur“ dana. Međutim, VIA ipak nije imala dovoljno veliki interes da tek tako brzo penzioniše KT333, a uz to su se pojavili neki (već uobičajeni) problemi u razvoju novog KT400 čipseta, za koje tek sada saznajemo (problemi sa DDR400 memorijom npr.), te je tako KT400 konstantno odlagan. Ovakav razvoj situacije nije baš pogodovao Chaintechu koji je želeo da svoj novi brand Apogee ploča započne sa poslednjim modelom čipset tehnologije za AMD i Intel procesore. Kako su iz VIA-e nakon toga dobijeni signali da KT400 neće baš tako brzo biti završen, Chaintech je bio prinuđen da napravi adekvatnu Apogee ploču sa KT333 čipsetom.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Kao što svi dobro znamo, Chaintech je već duži vremenski period sveprisutan na domaćem tržištu, ali se to prvenstveno odnosi na segment tržišta koji je orijentisan ka nekim jeftinijim rešenjima. Dobro izbalansiran odnos između cene i performansi doneo je Chaintechu ovakvu poziciju, ali su zbog takve politike zapostavljeni oni korisnici koji traže maksimum od svoje matične ploče. Takođe, i samo pakovanje Chaintech ploča je uvek govorilo da se proizvođač maksimalno trudi da što više sposti cenu svojih proizvoda. Tako su domaći novinari na svim poslednjim ”Chaintech dani” događajima (sada već tradicionalna manifestacija koju ovaj proizvođač uz pomoć domaćeg distributera dva puta godišnje održava u našoj zemlji), visokim predstavnicima Chaintecha upućivali kritiku koja se odnosila baš na te propratne detalje, tj. kvalitet pakovanja, uputstva i finalne obrade same matične ploče. U nekoliko navrata nije bilo nikakvih pozitivnih komentara, ali je na poslednjem eventu najavljeno da bi na ovo već standardno pitanje mogli u najskorije vreme dobiti odgovor, odnosno da se uveliko radi na tome. Eto, taj i takav odgovor je sada ispred nas – Chaintech Apogee 7VJL.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Već od samog starta, tj. ambalaže proizvoda odmah se primećuje izuzetan trud i studioznost rada na detaljima, što do sada nije bila odlika Chaintecha. Atraktivno dizajnirano ”koferče” u svojoj unutrašnjosti krije veoma bogat propratni bundle. Tu su luksuzno zapakovani propratni CD diskovi na kojima se nalazi dosta poklon softvera (tu je i Thiz verzija linuxa) kao i bogato uputstvo odštampano na “kvalitetnom masnom papiru“, odnosno poster za instalaciju.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Naravno da uz svaku ploče sleduje i par odgovarajućih kablova, ali se uz Apogee matične ploče dobijaju mnogo atraktivniji okrugli ”rounded” kablovi čija se reklama nalazi direktno na kutiji od ploče, budući je Chaintech prva kompanija koje je počela da uključuje ovakve kablove u svoj paket. Kao treća stavka sledi ono najlepše, a to je dodatni CBox.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Reč je dodatku koja svojim izgledom podseća na Live! Drive dodatak kod Creative zvučnih karti, a ima i sličnu funkciju. Na CBox-u, koji se u kućište smešta na jedno od 5.25” mesta, nalazi se izlaz za slušalice, ulaz za mikrofon kao i četiri USB 2.0 porta. Funkcionalnost CBox dodatka se ne mora posebno hvaliti, jer kad samo pomislite koliko ste se puta zavlačili iza kućišta da bi ste priključili neki USB uređaj – sve postaje odmah jasno. Kao finalni deo veoma bogatog paketa prisutne su Chaintech Body Theater slušalice, jer treba nešto uključiti na Headphones izlaz na CBox-u. 🙂 Iako je reč o krajnje prosečnim slušalicama sa nepraktičnim načinom stavljanja na uši, one mogu poslužiti, te se stoga može pohvaliti ovaj poklon gest.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Sve u svemu, na osnovu svega do sada prikazanog, slobodno možemo reći da se Chaintech zaista svojski potrudio da svojim proizvodima udahne neku novu dimenziju – nakon vrlo solidnih video-adaptera Chaintech-ove Special edition serije, Apogee linija matičnih ploča nam jasno pokazuje da je tajvanski proizvođač odlučio da u svome radu zauzme neki novi, mnogo bolji kurs…

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Nakon svega, dolazimo do same ploče koja je urađena u maksimalno luksuznom maniru, što je, da još jednom pomenemo, dosada bilo atipično za Chaintech. Već na prvi pogled ploča očarava svojim izgledom, jer kombinacija zlatno braon boje PBC-a i žutih PCI slotova stvarno izgleda izuzetno lepo i atraktivno. Sveukupnom zlatnom izgledu dodatno doprinose pozlaćeni konektori na ploči, i to ne samo oni zaduženi za audio ugođaj, već baš svi. Ta pozlata ima funkciju poboljšanja efekta provodljivosti signala, naravno, svi znamo da npr. USB lepo radi i bez toga, ali dotično pozlaćivanje definitivno lepo izgleda.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Samom layout-u ploče se nema šta zameriti. Svi konektori su dobro raspoređeni i razdvojeni, čime se olakšava montaža kablova i umanjuje njihovo preplitanje. ATX konektor za napajanje je pomeren daleko od podnožija za procesor, te se nalazi skroz na ivici ploče što smanjuje gužvu oko samog procesora. Kad smo već kod procesorskog podnožija, moramo da napomenemo da oko njega ima sasvim dovoljno mesta za montiranje svih kulera. Sam socket je standardno nezgodno okrenut, ali to je mana koje se može prepisati ogromnoj većini ploča.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Apogee 7VJL je opremljena sa čak šest PCI 2.2 slotova, što je dosada praktikovao samo Abit na svojim matičnim pločama, čime se korisniku pruža maksimalni nivo proširivosti sistema. Integrisano zvučno rešenje predstavlja Chaintech standard CMI 8738 čip sa podrškom za šestokanalne komplete zvučnika – setimo se da je u ne tako dalekoj prošlosti Chaintech bio jedan od prvih proizvođača matičnih ploča koji se odlučio da ovaj čip solidnih mogućnosti ponudi kupcima kao standardni paket opreme. Mogućnosti i kvalitet ovog čipa su već poznate, tako da se o njemu nema šta posebno reći, trenutno se bez ikakve dileme radi o zvučnom čipu koga najčešće srećemo na današnjim pločama.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Ono o čemu se ima šta posebno kazati je prisustvo USB 2.0 koje se do sada rešavalo korišćenjem eksternih čipova nekog trećeg proizvođača pored osnovnog čipseta, dok je kod Apogee 7VJL prvi put primenjen najnoviji VIA VT8235 southbridge koji u sebi ima integrisano USB 2.0 rešenje. Na ploči se nalazi i VIA VT6102 čip koji je zadužen za integrisani 10/100 Mbps mrežni adapter. Pored VT8235 southbridge-a, u sklopu KT333 čipseta koji se nalazi na ploči, prisutna je nova revizija northbridge-a koji nosi oznaku KT333CE. Ova revizija donosi dokumentovanu podršku za 1/5 delilac magistrale, pa je time i zvanično podržana brzina FSB-a od 166MHz. AMD nema procesor koji zvanično podržava 166MHz FSB, a pojavljivanje takvih procesora je nedavno demantovano od strane AMD zvaničnika. No, ako uzmemo u obzir trenutne prilike na celokupnom IT tržištu izjave zvaničnika raznih kompanija imaju tendenciju menjanja iz dana u dan. Tako i glasine koje kruže u poslednje vreme o pojavljivanju AMD procesora sa 166MHz FSB-om imaju sve više smisla. Na kraju priče o eksterijeru ploče možemo samo dodati da je kvalitet upotrebljenih elektrolita naponske jedinice i finalna obrada ploče su na visokom nivou. Preko šest MOSFET-a upotrebljen je 3-phase način napajanje koje je prvi prezentovao Abit, tako da se može konstatovati da se Chaintech maksimalno potrudio da do kraja ispoštuje sve visoke standarde današnjice.

      Nakon prvog “paljenja“ ploče, dočekao nas je Award BIOS sa većinom svojih standardnih mogućnosti poznatih sa drugih KT333 ploča, ali i sa ponekim interesantnim momentima koje ćemo nešto kasnije pomenuti. Osnovni izbor brzine FSB-a se vrši preko jumpera na ploči (100, 133 i 166MHz), dok se kasnije fino podešavanje može vršiti iz BIOS-a uz raspon frekvencije do 250MHz. Nakon podešavanja BIOS-a na maksimalna setovanja koje zahteva testiranje, otpočeli smo dotični proces. Tokom kompletnog toka testiranja i izvršavanja svih benchmark programa nismo naišli na bilo kakve probleme sa stabilnošću ili kompatibilnošću, tako da u ovom segmentu Apogee 7VJL zaslužuje maksimalne ocene. Što se tiče drugog izuzetno bitnog segmenta u ocenjivanju matične ploče, a u pitanju su naravno performanse, možemo reći da se ova ploča i ovde pokazala u dobrom svetlu.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Na poznatom testu istine u WCPUID programu Apogee 7VJL je brzinu magistrale malo spuštala ispod nominalnih vrednosti, tako da je brzina magistrale umesto 133,3 MHz bila 132,95 MHz što u krajnjem rezultatu sa Athlon XP 1600+ procesorom daje takt od 1396,2 MHz. Kako smo ovu ploču poredili sa MSI KT3 Ultra modelom koji veoma precizno određuje brzinu magistrale (133,4 MHz, krajnjih 1400,04 MHz), četiri megaherca manje kod Apogee 7VJL treba uzeti u obzir prilikom tumačenja rezultata. Moramo priznati da nas je ovo underklokovanje malčice iznenadilo, jer smo uglavnom sretali slučajeve kada ploče malo varaju i overklokuju procesor, međutim Chaintech je u ovom slučaju i previše pošteno postupio. Što se ukupnih performansi tiče, stvari stoje ovako. Za nijansu slabiji memorijski protok i četiri MHz manjeg takta procesora se ipak da izmeriti u testovima, pa je tako i KT3 Ultra bila brža od Apogee 7VJL. Jedni segment gde je Chaintech malo kiksirao su AGP performanse gde je Apogee 7VJL nešto značajnije zaostao, jer skoro 20 FPS-a u Quake-u 3 nije baš malo. Polako dolazimo do overkloking priče za koju se vezani oni interesantni momenti za koje smo rekli da postoje u BIOS-u. Pored mogućnosti modifikacije nominalnog napona na svim frontovima (procesor, AGP, memorija, čipset), maksimalne voltaže koje je moguće direktno iz BIOS-a izabrati za sve pomenute stavke su prvi put na raspolaganju na jednoj ploči koju testiramo. Naime, napon procesora je moguće podići na čak 2.0V što otkriva nove overkloking horizonte. Tako smo naš test Athlon XP 1600+ procesor koji je stabilno radi na 1.66 GHz uz napon od 1.8V, a nestabilno na 1.73GHz i 1.85V uspeli da podignemo na 1,76GHz sa naponom od 1,95V uz očuvanje stabilnog rada. Normalno da se procesor malo više i grejao, ali dobar kuler te probleme može ublažiti i osigurati bezbedan rad. Za svaki slučaj, tu je i opcija u BIOS-u kojom možete odrediti kritičnu temperaturu procesora pri kojoj će se ploča momentalno ugasiti. Ranije su ovakvi overkloking poduhvati zahtevali hardverske modifikacije na ploči uz neizbežni gubitak garancije, a kod Apogee 7VJL je ekstremno overklokovanje na raspolaganju i onima koji nisu bili raspoloženi da modifikuju svoje ploče. Ali podizanje napona iznad standardnih vrednosti nije ograničeno samo za procesor već je moguće i za ostale vitalne komponente. Tako se napon AGP-a može dići na 1.95V, a memorija i čipset na 2.95V.

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Što se overklokovanja magistrale tiče uspeli smo da ostvarimo stabilan rad na 185MHz što je pristojno dobar rezultat. Na 190MHz smo morali napon čipseta da podignemo do kraja, ali smo tada kao posledicu dobili nestabilnost sistema. Od opcija u BIOS-u koje se tiču podešavanja memorijskih tajminga, na raspolaganju su gotovo sve standardne opcije uključujući i 1T DRAM Command Rate. Jedino što nedostaje su Fast Command opcije kojima bi se memorijski transfer mogao još malo ubrzati. Izbegavanje ove opcije omogućava veće taktove magistrale sa lošijom memorijom, ali se može reći da je Apogee 7VJL dosta tolerantan prema memorijskim modulima jer KT3 Ultra na 185MHz nije uspela da radi stabilno kao 7VJL sa istim memorijskim parametrima.

      Test sistem – Windows XP Professional

      CPU

      – AMD AthlonXP 1600+
      (1.40 GHz)

      Matične ploče

      – Chaintech 7VJL Apogee – Microstar KT3 Ultra

      Memorija

      – 256MB DDR333 Samsung
      original

      Video-karta

      – ASUS GeForce 2 GTSn

      Hard-disk

      – Maxtor D740X

      Hlađenje

      – by Spire

      Drajveri

      – nVidia Detonator
      29.42 – VIA “4 in 1” 4.40

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      SiSoft Sandra 2002 i ZD CPU, disk i grafika – s obzirom na frekvenciju procesora
      i ono do sada viđeno – sasvim očekivani rezultati

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      ZD Bussiness Winstone – interesantno da je ovaj test obe ploče isto ocenio, što može dovesti do zaključka da office aplikacije nisu dovoljne da pokažu razliku između ploča koja je mala, ali ipak postoji

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      ZD Content Creation Winstone – ovde je situacija već nešto drugačija i Chaintech 7VJL malo zaostaje

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      PCMark 2002 – sasvim očekivani rezultati, Apogee 7VJL je uspeo da bude malo brži u radu sa diskom, što je verovatno zasluga VT8235 southbridge-a, mada ne treba zaboraviti da Chaintech matične ploče po pravilu izvanredno komuniciraju sa IDE
      uređajima

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      Adobe Photoshop – 7VJL je ovde malo sporiji od konkurenta. Koji MHz više, malo
      manje memorijskog protoka i to je to…

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      NBench2 – ovaj AMD-ov test je maksimalno naglasio slabije AGP performanse, pojačavajući utisak koji su dali 3DMark 2001 i Quake 3

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      karakteristike, statistike, chaintech 7vjl apogee maticne ploce

      3DMark i Quake 3 Arena – nešto slabije AGP performanse koje izgleda i dalje ostaju
      boljka No.1 Chaintecha, se na ovim testovima vrlo jasno mogu videti Završni komentar Na kraju, ostaje nam da procenimo da li je Apogee 7VJL vredan imena koji nosi, jer bi reč Apogee u slobodnom prevodu trebalo da znači maksimum ili vrh. Chaintech je sa ovim modelom započeo jedno novo poglavlje u svojoj istoriji i krenuo pravim putem ka kreiranju matičnih ploča vrhunskih mogućnosti i performansi. Iako nisu baš do kraja u tome uspeli, možemo reći da smo mi veoma zadovoljni onim što Chaintech Apogee 7VJL pruža za uloženi novac. Za nekih 110 evra koliko je potrebno izdvojiti za ovu ploču, dobija se izuzetno bogat paket zajedno sa pločom koja stvarno puno nudi. Istina da su performanse na istom radnom taktu slabije od najbržih modela, ali nudi dodatne mogućnosti za overkloking procesora što lako može nadomestiti dotičnu razliku ako ne i pružiti više od toga. Zbog svega navedenog ovu ploču možemo preporučiti svima koji traže dobre performanse, jake overkloking opcije, bogat paket i sve to po veoma pristupačnoj ceni… Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupio “Tehnicom

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test