Petar Gredelj Po nekom nepisanom pravilu, kada se novi set čipova konačno nađe na nekoj od matičnih ploča, logično je da prve redove članka posvetimo prezentaciji njegovih mogućnosti. No, ovoga puta ćemo napraviti mali presedan…iako se to u prošlosti do sada nije dešavalo, ovoga puta je Chaintech prvi na tržištu predstavio ploču sa nVidia nForce 2 čipsetom. To je do sada obično bila privilegija proizvođača poput ASUS-a, MSI-ja i drugih, stoga nas je Chaintech ovog puta zaista prijatno iznenadio. Proizvođač koji je već niz godina stalni član nezvanične “Top 10” liste najvećih svetskih proizvođača bez nekih preteranih nagoveštaja da bi u skorije vreme ozbiljnije mogao uzburkati strasti na večno uzburkanom tržištu, rešio je da okrene list. Iako ni najveći proizvođači nisu alergični na novac stečen prodajom jeftinijih modela matičnih ploča a one čine veliki deo njihovih ukupnih prihoda, ono što u prvom redu utiče na reputaciju, svakako jesu vrhunski modeli. Chaintech ih jednostavno nije imao…iako je na pojedinim tržištima imao znatnog uticaja prvenstveno zahvaljujući izvanredno izgrađenoj distributivnoj mreži (tu svakako ubrajamo i naše tržište), teško je pronalazio put do srca zahtevnih korisnika. Možda je to samo uspelo legendarnom 6BTM modelu sa BX čipsetom, jednom od svakako najboljih ploča tog vremena. I nakon toga, sve je nekako delovalo mršavo…advanced overclocking funkcije ili ne daj Bože RAID kontroler na ploči, bile su samo misaona imenica za Chaintech modele. Ni performansama se ploče ovog proizvođača nisu mogle približiti najboljim modelima… Tako je bilo sve do juna tekuće godine kada je ovaj proizvođač predstavio Apogee seriju ploča, namenjenih mainstream tržištu. Napredak je svakako bio primetan: definitivno neobičan proizvod, znatno poboljšanih karakteristika i kvaliteta implementiranih komponenti, sjajno pakovanje, dodatne mogućnosti…sve to je nagoveštavalo da je Chaintech konačno rešio da okrene list…
I zaista, prvog novembra na velikoj svetskoj premijeri koja je održana u Amsterdamu, u prisustvu velikoj broja novinara iz najpoznatijih računarskih časopisa i ostalih medija, svetskoj javnosti je prezentovan Zenith – serija ploča koja čini vrhunac mogućnosti ovog proizvođača. I potpisnik ovih redova je bio prisutan na pomenutom događanju, u glamuroznoj atmosferi (u šta se možete uveriti na priloženim slikama) mnoštvo novinara je bilo izvanredno zadovoljno onim što je Chaintech pripremio.
Čast da se kao prvi nađe na Zenith pločama pripala je nVidia-inom najnovijem nForce 2 čipsetu! Model 7NJS je matična ploča koja je na ovom skupu predstavljena novinarima na ne malo iznenađenje prisutnih – kako to da se nVidia odlučila da baš Chaintechu pruži puno poverenje? Razloge u prvom redu treba potražiti u sve boljoj saradnji između pomenute dve kompanije, Chaintech je u prethodnih godinu dana uspeo da se vine u vrh proizvođača grafičkih kartica, isključivo baziranih na nekom od nVidia grafičkih čipova.
Na ovoj konferenciji je bio prisutan i vrlo visoki predstavnik kompanije nVidia – gospodin Alan Tiquet je takođe na ovom skupu imao vrlo zapaženo predavanje. Manirom veštog govornika ovaj francuz je uspeo da kaže sve i ne kaže ništa; vrlo visprenim rečima uspeo je da se pohvalno izrazi o saradnji nVidie i Chaintecha, ali isto tako da nam kaže ono što o kompaniji u kojoj radi svi već vrlo dobro znamo. Naravno, na bilo kakav pomen o NV30 akceleratoru, ostao je “zakopčan do grla”…
Ono što takođe prethodnih godina nismo mogli videti na matičnim pločama Chaintecha jesu IDE RAID kontroleri. Pretpostavljate već da je i to jedna od novih mogućnosti Zenith matičnih ploča…Iako je u jednom periodu Chaintech eksperimentisao sa konkurentskim proizvodima HighPoint-a, ipak je konačno opredeljenje na kraju mnogo logičnije – izbor je pao na Promise. Naravno, prisutni su bili i gosti iz ove kompanije koja se za svega nekoliko godina nametnula kao lider u ovoj oblasti. Najviše pitanja novinara je bilo postavljeno na temu Serial ATA diskova, budući da sve ploče koje su na tržište izašle u poslednjih mesec-dva dana u sebi nose upravo kontroler za ovu vrstu hard diskova. Pišući tekst sa ove vremenske distance, može se reći da smo još jednom ostali uskraćeni za tačan odgovor. Iako je predstavnik Promise-a najavio da će diskovi biti na tržištu krajem prethodnog odnosno početkom ovog meseca, ispostavilo se da to nije tačno. Diskova još uvek nigde ni za lek, a tek stižu najave proizvođača o svojim novim modelima…
No da se vratimo mi Zenithu…šta je želeo Chaintech svojom novom serijom matičnih ploča? Čini se da je želja da u svoju ponudu uvrsti matične ploče maksimalnih karakteristika, dobrog kvaliteta komponenti, bogatog pakovanja, sve u cilju ponude kojom bi se najoštrije suprotstavili najpopularnijim proizvođačima poput ASUS-a, MSI-ja, ABIT-a… Stoga je Chaintech u potpunosti izmenio svoju ponudu podelivši je na tri serije namenjene različitim segmentima tržišta: Zenith je namenjen high-end tržištu, Apogee za mainstream, dok će Sumitth biti predodređen za kupce koje ne zanimaju dodatne mogućnosti već se zadovoljavaju osnovnim varijantama ploča. U suštini, vrlo logična podela, ostaje samo da vidimo kako će kupci na sve to odgovoriti. U prvi mah, opravdane su bile slutnje da se Chaintechu ne desi ono što je zadesilo ABIT koji je pomalo i zastranio u dokazivanju da osim što pravi izvanredno brze matične ploče, može da ponudi i proizvod vrhunskog kvaliteta. To ima i drugu stranu medalje, cena vrlo često može biti onaj odlučujući faktor prilikom odluke o kupovini. ABIT-a su ti eksperimenti koštali popriličnog dela profita, da li će se tako nešto desiti i Chaintechu? Diskutabilno pitanje…s druge strane, imati ovakve ploče u ponudi mnogo znači po reputaciju samog proizvođača…
Nakon već navedene 7NJS matične ploče, Chaintech će tržištu ponuditi i prvi model Zenith ploče namenjene Intel platformi. To će biti ploča bazirana na Intel i845 PE čipsetu i njen bundle se neće puno razlikovati od modela koji ovog puta predstavljamo. Kako ih na mah razlikovati? Ploče namenjene AMD platformi imaće žutu ”plastiku” na sebi (PCI i memorijski slotovi, IDE konektori), dok će kod Intel ploča oni biti zelene boje. Ukoliko bolje pogledate priložene slike sa planovima Chaintecha, videćete da je proizvođač odlučio da preskoči Granite Bay čipset i da sačeka tek Springdale…
nVidia nForce 2
Da najveći svetski proizvođač 3D akceleratora itekako dobro ume da napravi pravi čipset, mogli smo se uveriti već na samom njenom debiju. Setimo se, krajem prošle godine nVidia je tržištu ponudila nForce čipset sjajnih specifikacija i odličnih performansi koji međutim nije napravio adekvatne rezultate – zašto? Razloga za to ima nekoliko, od kojih bi po prioritetima ovom prilikom trebalo izdvojiti tri:
1. Izuzetno loš “timing” pri izlasku na tržište. Nforce je uleteo “u makaze” dva VIA čipseta; i dok se sa tada još uvek aktuelnim KT266 nForce 2 nosio i više nego uspešno, KT 333 sa pravom podrškom za memorijski DDR PC2700 standard je bio isuviše veliki zalogaj. 2. Neuspeo pokušaj nVidia-e da kupcima silom nametne kupovinu matične ploče sa integrisanim grafičkim jezgrom. Svaki iole zahtevniji kupac sam želi da donese odluku o kupovini 3D akceleratora. Iako je tadašnji integrisani GF2 MX u 80% slučajeva sasvim pristojno odgovarao potrebama većine korisnika, većeg uspeha nije bilo. Dok se nVidia dosetila da na tržište pošalje 415 verziju čipseta (bez integrisanog grafičkog jezgra), već je bilo prekasno – VIA je ponovo uhvatila korak a želju nVidie da postane uspešan proizvođač sistemskih čipsetova makar na trenutak udaljila od realnosti 3. Izuzetno loš odziv proizvođača matičnih ploča. Razloge ovome treba potražiti u nekim dubljim analizama kojima ovde nije mesto, ali činjenično stanje govori da osim MSI-ja i ASUS-a niko ozbiljnije nije uleteo u avanturu zvanu nForce
Poučena svim ovim iskustvima, naoružana novim saznanjima, nVidia godinu dana kasnije kreće u tržišne poduhvate, čini se, spremnija no ikad. Iako je nForce 2 čipset zvanično i vrlo pompezno najavljen još krajem drugog kvartala tekuće godine, moralo je proći nešto više od 3 meseca da bi se došlo do prvih test primeraka matičnih ploča. Mora se priznati, taj period se dobrano odužio, skoro da smo pomislili da od velikog poduhvata opet neće biti ništa. Međutim…
nForce 2 čipset je danas pred nama, aktuelniji i snažniji nego ikad, pogledajmo šta nam to novo donosi…
Koncepcija prethodnog čipseta je vrlo slična onoj koju je nVidia primenila u svom debitantskom pokušaju. Podsetimo se, sa nForce čipsetom nVidia je prva tržištu ponudila dual channel memorijsku podršku što je rezultovalo performansama koje su ovaj čipset izbacile na sam vrh, ispred svih konkurenata. Opet je nVidia pripremila dve različite varijante svog čipseta (može se reći i četiri ako bi se malo poigrali kombinatorikom); prva sa integrisanim grafičkim jezgrom – IGP (Integrated Graphics Processor) a druga bez – SPP (System Platform Processor). Naravno, kod ovog prvog, unapređeno je i pomenuto grafičko jezgro; nekadašnji GF 2 MX zamenio je noviji i jači GF 4 MX. Logično, memorija se u ovom slučaju pozajmljuje iz sistemskih resursa. Za razliku od prethodnog, novi nForce čipset umesto 32 može da adresira čak do 128 MB memorije. Podsetimo se i specifikacija: •
256 Bit 3D accelerator •
Shading Rasterizer with DirectX8 support •
No Pixel or Vertex shaders (only with GeForce 3 and GeForce 4 Ti) •
32 Bit Stencil Buffer •
Accuview Anti-Aliasing •
Multiple-display support through nView •
Digital Vibrance Control •
Hardware DVI-Out for TFT displays •
Resolutions up to 1920×1440 •
Integrated PAL/NTSC TV encoder for TV-out up to 1024×768 •
MPEG-2 hardware decoding Ono što je dobro i što se mora još jednom napomenuti, nVidia nije dozvolila da joj se ponovi ista greška kao prvi put. Sada je prioritet dat SPP verziji čipseta i svi proizvođači su na tržište izašli upravo sa tom verzijom čipseta na matičnim pločama. Modeli sa IGP-om za sada se pominju samo u najavama… Pre nego nastavimo sa daljim predstavljanjem nForce 2 čipseta, pogledajmo na čas uporedne karakteristike danas aktuelnih čipsetova za AMD K7 platformu. Poređenja radi, date su i karakteristike prethodnog nVidia čipseta…
nVidia nForce2 IGP
nVidia nForce2 SPP
nVidia nForce 420-D
VIA KT400
FSB
200 MHz 266 MHz 333 MHz
200 MHz 266 MHz 333 MHz
200 MHz 266 MHz
200 MHz 266 MHz 333 MHz
Memory Architecture
64-bit Dual Channel DDR
64-bit Dual Channel DDR
64-bit Dual Channel DDR
64-bit Single Channel DDR
Memory Speeds
200 MHz 266 MHz 333 MHz 400 MHz
200 MHz 266 MHz 333 MHz 400 MHz
200 MHz 266 MHz
200 MHz 266 MHz 333 MHz
Memory Support
3.0 GB
3.0 GB
1.5 GB
4.0 GB
Memory Bandwidth
6.4 GB/s
6.4 GB/s
4.2 GB/s
2.7 GB/s
Chipset Interconnect
Hypertransport (800 MB/s)
Hypertransport (800 MB/s)
Hypertransport (800 MB/s)
VIA V-Link (533 MB/s)
AGP
AGP 8x/4x
AGP 8x/4x
AGP 4x
AGP 8x/4x
PCI
Do 5 (32-bit)
Do 5 (32-bit)
Do 5 (32-bit)
Do 5 (32-bit)
USB
6 x USB 2.0
6 x USB 2.0
4 x USB 1.1
6 x USB 2.0
Firewire
Da
Da
Ne
Ne
Ethernet
nVidia 10/100 Ethernet
nVidia 10/100 Ethernet
nVidia 10/100 Ethernet
Ne
Audio
nVidia APU1 “SoundStorm” 6-Channel
Audio
nVidia APU1 “SoundStorm” 6-Channel
Audio
nVidia APU1 “SoundStorm” 6-Channel
Audio
AC’97
Graphics
GeForce4 MX GPU with up to 128MB Memory
Ne
GeForce2 MX GPU with up to 32MB Memory
Ne
IDE interface
Ultra ATA/133
Ultra ATA/133
Ultra ATA/100
Ultra ATA/133
nForce čipsetovi i dalje poseduju unikatnu mogućnost memorijskog rada u dvokanalnom režimu. Zbog te namene, nForce čipsetovi imaju memorijske kontrolere sa dva posebna data BUS-a, čime memorijski kontroleri dupliraju maksimalni protok podataka, jer interfejs u ovom slučaju praktično radi u 128-bitnom umesto u 64-bitnom režimu. Teoretski, to bi značilo (na žalost, u praksi smo ipak daleko od ovakvih rezultata) da pri DDR400 setovanjima imamo neverovatnih 6.4 GB/s memorijskog protoka, pri DDR333 – 5.4 GB/s a pri korištenju DDR266 standarda “samo” 4.2 GB/s. Uporedimo li to sa maksimalnim protokom od 2.7 GB/s. koji nam omogućava KT400 čipset, jasno ćemo videti čija je tehnologija naprednija. No ipak, ta razlika u praktičnom radu nije ni približna onome što govore brojevi… Da bi “uključili“ dvokanalni režim rada, neophodna je upotreba dva ili maksimalno tri memorijska modula koliko nForce 2 čipset može maksimalno da adresira. Četiri već ne, stoga niti na jednoj ploči sa ovim čipsetom nećete pronaći četiri memorijska slota. Takođe, nije svejedno u koje slotove ćete postaviti memorijske module. Postavite li ih po nekoj logici u prva dva mem. slota, ništa od dual rada…ali, ako ih postavimo u prvi i treći, dual memorz kontroler se uključuje i dobijeni rezultati su uočljivo bolji. Uostalom, u to ćete se i sami uveriti nešto kasnije kada na red dođu rezultati… U razmaku između dva čipseta nVidia je jako mnogo radila na unapređenju tehnologije pod imenom DASP (Dynamic Adaptive Speculative Preprocessor). Ova tehnologija daje mogućnost memorijskom kontroleru da na osnovu upotrebe višestrukih algoritama mnogo bolje radi predikciju podataka, kao i poboljšanje memorijskog pristupa. Po rečima odgovornih ljudi ove kompanije, na tom polju je u periodu između izlaska dva čipseta napravljen vrlo veliki napredak. Nema više neželjenog zagušenja procesora i data prefetching sada funkcioniše daleko uspešnije nego pre. Kako na pravi način podesiti setovanja? Odmah da napomenem, a ovo naročito važi za dosadašnje korisnike VIA čipsetova – zaboravite na asinhroni mod rada! nVidia strogo preporučuje sinhroni rad, što bi u praksi značilo da brzinu memorije obavezno treba postaviti na istovetnu vrednost kao i takt magistrale procesora. Naravno, što je ona viša to su i dobijeni rezultati bolji; ako uzmemo kao pretpostavku da je u našim uslovima još uvek nemoguće doći do Athlon XP procesora koji rade na 166 MHz-noj magistrali a i do procesora koji to mogu da izdrže takođe, otključavanje procesora se možda kao nikada do sada postavlja kao neminovnost. Šta sve navedeno konkretno znači? Ukoliko vaš procesor nije otključan ili ne može da dosegne 166 MHz pri kojoj vrednosti bi uključili sinhroni rad (govorim u ovoj situaciji samo o zvaničnim vrednostima), najbolje je da vrednosti magistrale odnosno memorijskog takta ostavite na 133 MHz. Pokušate li sa (kao do sada što smo činili na VIA pločama) podizanjem vrednosti memorijskog takta, kao rezultat ćete dobiti lošije rezultate nego da ste je ostavili da radi na default 133 MHz taktu. Neobično ali tako je…ako nVidia kaže da tako treba, moramo poslušati. Intel ima svoju HUB arhitekturu, VIA svoj V-Link, SiS koristi MuLTIOL, dok nVidia poseduje sopstveni odgovor za interkonekciju između North & South bridge-a, pod imenom HyperTransport. Sa svojim (opet teoretskim) protokom od 800 MB/sec. HyperTransport značajno nadmašuje sve ostale konkurente. Već smo naučili da kod nVidie ne postoji klasična podela na northbridge odnosno southbridge, proizvođač je rešio da ih “krsti“ drugim imenima i mi ih zato moramo klasifikovati na odgovarajući način. Novi čipset – novi južni most ili pravilno rečeno MCP (Media & Communications Processor), sada u dve varijante: MCP odnosno MCP-T pri čemu ovaj prvi označava takozvanu “light edition“ varijantu. Za razliku od prvog nForce čipseta, APU (Audio Processing Unit) je sada privilegija samo jače varijante dok je ranije dolazio “po defaultu“. Takođe, verzija koja u svom nazivu ne nosi sufiks “T“ je uskraćena za integrisani IEE1394 kontroler, odnosno podršku za drugi, 3COM-ov LAN kontroler što su takođe novine koje donosi novi MCP. Podržan je naravno i Ultra ATA 133 IDE interfejs što se već može smatrati uobičajenim, isto kao i USB 2.0… Kad već pomenuh drugi mrežni adapter, red je da za njega ponudimo i obrazloženje. Neki će se zapitati čemu, s pravom? Evo kako stoje stvari… Budući da su u mnogim, jelte tehnološki naprednijim zemljama od nas (mislim pri tome konkretno na zemlje sa razvijenom telekomunikacionom infrastrukturom), stari (da li i dobri?) modemi zamenjeni naprednijim uređajima za pristup internetu, jedna mrežna karta zna biti nedovoljna. To naročito važi za slučaj kada je upravo računaru nakačenom na primera radi DSL vezu, taj mrežni adapter zauzet konekcijom na kablovski ili DSL modem – logično, nedostaje mu još jedna mrežna “karta” za konekciju sa ethernet mrežom. E za upravo takve slučajeve, nVidia je smislila ou pogodnost. Složićete se da ćete se teško naći u takvoj situaciji ali red je da se pomene. MCP-T čip nosi podršku za standardni nVidia i dodatni 3COM LAN, stvar je proizvođača matičnih ploča da li će uz minimum ulaganja (bukvalno rečeno, jedan dodatni konektor) korisnicima omogućiti ovu pogodnost. Eto, primera radi, Chaintech to nije učinio iako 7NJS model u sebi nosi tu (skuplju) verziju MCP čipa.
Nakon predstavljanja impresivnih mogućnosti novog nVidia nForce 2 čipseta, konačno dolazimo i do glavne teme našeg testa – Chaintech matične ploče 7NJS, serije Zenith. Kao što je već u uvodu napomenuto, ovaj proizvožač se odlučio da na delu pokaže šta zna i koliko može upravo na primeru matične ploče sa ovim čipsetom. Sve ono što smo godinama zamerali ovom (kod nas) vrlo popularnom proizvođaču, nestalo je kao rukom odneseno. I moderno i kvalitetno opremljena matična ploča, i izuzetno dizajnirano pakovanje. Da napomenem, i izuzetno bogato…pokušavam da se setim, ali ne bih smeo sa sigurnošću da tvrdim da je ijedan proizvođač do sada izašao na tržište sa ovako izdašnim bundle-om.
Osim same matične ploče, u pakovanju zatičemo još mnogo simpatičnih detalja koje će ljubitelji “kozmetičkih detalja” umeti da cene. Sam dizajn pakovanja u mnogome podseća na ono što smo videli kod prethodnika – Apogee serije.
Nova, detaljnija uputstva koja smo oduvek priželjkivali kod Chaintech modela konačno su postala realnost, isto kao i veliki poster sa najvažnijim uputstvima. Ali, svakako najbitniji dodatak ovoj ploči jeste Cbox 2 – unapređena varijanta front panel uređaja koji smo imali prilike da vidimo kod Apogee serije matičnih ploča.
Cbox2 je u biti uređaj vrlo sličan ASUS-ovom iPanelu, dodatku koji ASUS nudi uz svoje matične ploče već nekoliko godina – ali nikad kao sastavni deo pakovanja već isključivo kao zasebni uređaj. Kao i kod iPanela konkurentske kuće, i Cbox 2 kao najbitniju funksiju sobom nosi indikaciju hardverske dijagnostike. Naime, velika većina današnjih matičnih ploča kao obavezan detalj na sebi nose neki od čipova za hardversku dijagnostiku – stvar je proizvođača kako će istu izvesti da bude dostupna oku korisnika. MSI je izvodio LE diode sa zadnje strane kućišta, ABIT nudio zasebnu karticu koja je takođe stajala pozadi, EpoX postavljao dva sedmosegmentna LE displeja na samu matičnu ploču; nijedan od takvih načina nije bio lako dostupan oku korisnika koji svoje kućište drži regularno zatvoreno…
Evo kako Cbox 2 izgleda na delu, oznaka FF označava da je sve u redu a ukoliko Vam se na displeju prikaže neka druga oznaka, poređenjem sa tabelom grešaka koju dobijamo u uputstvu, lako vršimo dijagnostiku problema. Za razliku od iPanela, Cbox 2 nema dodatne tastere kojima možemo očitavati neke druge parametre sistema (napone, temperaturu, broj obrtaja fanova i sl). No s druge strane, moram napomenuti da Chaintech još uvek nije preležao neke svoje stare dečije bolesti; primera radi, temperatura procesora koju očitava sama matična ploča je daleko od realnosti… Pogodnost Cbox 2 uređaja jeste priključenje čak do 4 USB (2.0 & 1.1) uređaja na prednjoj strani računara. Uz uobičajena dva koja idu sa zadnje strane to je ukupno šest. Međutim, kod korisnika koji imaju vrlo veliki broj uređaja ovog tipa, nedostatak priključaka sa zadnje strane za uređaje koji se stalno koriste (štampač, skener, tastatura, miš) predstavlja mali problem. Kablove moramo vući do prednje strane kućišta što ipak deluje ružnjikavo. Smatram da je bilo sasvim dovoljno postaviti dva USB priključka na prednji panel a sa zadnje strane izvesti standardna četiri. Praktična primena prednjih USB priključaka jeste u prvom redu pri upotrebi uređaja poput USB flash-diskova, čitača multimedia kartica i sl. Osim pomenutih USB priključaka, na prednjoj strani se nalazi i jedan fire-wire konektor što je vrlo pohvalno, naročito za one koji često manipulišu s eksternim uređajima, poput DV kamera na primer… Naravno, ne smem zaboraviti ni da pomenem prisustvo audio-out i mic priključaka…
Kada smo već kod fire-wire priključaka, logično je da uz ploču stiže i odgovarajući IEEE 1394 kontroler :-). On se postavlja u poslednji u nizu, jedini ACR slot na ovoj ploči. Eto upotrebe za ovaj “okrenuti PCI” slot, čisto da predupredimo skoro neizostavno pitanje “čemu služi a uz to se ne koristi?”… Međutim, ukoliko u svom vlasništvu posedujete neko big tower kućište u koju postavljate ovu Zenith 7NJS matičnu ploču, slobodno zaboravite na mogućnost povezivanja priključka na Cbox 2 panelu – priloženi kabl je na žalost prekratak. O svemu se ipak mora voditi računa…
U pakovanju su priložene i dodatne “kartice” za povezivanje zvučnika: svakako je vredan pažnje podatak da u pakovanju dobijate i fiber optički kabl što je zaista prava retkost. Eto prilike da iskoristite SPDIF izlaze…umalo da zaboravim na obavezne adekvatne zvučnike :-).
Da bi se ovakva jedna matična ploča smestila u lepo kućište a da pri tome sve lepo izgleda, potrebni su i rounded kablovi. Chaintech se i tome dosetio pa je Zenith opremio i ovom vrstom kablova što je za svaku pohvalu; svima nam su već odavno dosadili standardni IDE kablovi, njihova krutost i po pravilu nedovoljna dužina. Chaintechovi kablovi su dugački 60 cm. i nema nikakvih problema sa povezivanjem IDE jedinica, čak i kada je big tower kućište u pitanju. Naravno, identičan kabl ćete dobiti i za povezivanje flopija, a tu su i sjajni kablovi za SATA diskove. No o njima drugi put, sačekajmo prvo da vidimo na delu odgovarajuće diskove…
Za kraj priče o izuzetno bogatom pakovanju Zenith matične ploče, čisto da dodam da je i priloženi CD doživeo promene estetske prirode a kupci će svoje ključeve moći okačiti o originalni Chaintech Zenith privezak!?
Napokon na red dolazi i sama matična ploča; zli jezici će na samom startu reći da je “žuta kao papagaj” ali oku iskusnog posmatrača će već na prvi pogled biti jasno da je pri izboru elektronskih komponenti i konektora, te same kocepcije izrade napravljen radikalni pomak unapred. Kada je Zenith serija matičnih ploča u pitanju, Chaintech je odlučio da sve buduće ploče namenjene AMD platformi imaju žute PCI i memorijske slotove, dok će deafult boja za Intel biti zelena – samo nek’ je veselo :-).
Ono što takođe karakteriše Zenith jesu “pozlaćeni” konektori. Naravno, radi se samo o boji a Vi sami presudite da li Vam se ovo dopada…Još jedan custom raspored konektora je nešto što je već postalo uobičajeno kod skoro svake nove matične ploče; naravno, u pakovanju je priložen i odgovarajući lim za kućište sa prorezima za konektore.
Naravno, prvi mi je potez bio da skinem hladnjak i izbliza se upoznam sa izgledom SPP nForce 2 čipa. To i sami možete videti iz priloženih slika uz napomenu da niko neće ostati previše impresioniran podsistemom za fino peglanje napona čiju osnovu čine samo dva para MOSFET tranzistora. No svakako treba napomenuti da se ni drugi proizvođači nisu previše dokazivali po ovom pitanju, tako da su svi pribegli uobičajenom dual-phase napajanju.
7NJS matična ploča poseduje tri memorijska slota a o pravilnom postavljanju memorijskih modula (preporučujemo da koristite dva istovetna modula kako bi na pravi način iskoristili sve mogućnosti) pročitaćete nešto kasnije, u nastavku izlaganja.
5 PCI slotova koliko je prisutno na ovoj matičnoj ploči trebalo bi da zadovolji svačije potrebe, naročito ako uzmemo u obzir da su USB 2.0 ili IEEE 1394 već prisutni na njoj. Na slici gore desno možete videti i kako izgleda nVidia MCP-T čip. Kada smo već kod njega, moram napomenuti da se on u toku rada greje poprilično, znatno više od bilo kog southbridge-a koji sam do sada imao prilike da vidim. Bez želje da prejudiciram moguće posledice ovog zagrevanja, apsolutno ne bi bilo čudno da smo po prvi put na nekom southbridge čipu zatekl hladnjak…
Naravno, ploča poseduje i podršku za novi Serial ATA interfejs a ona je izvedena uz pomoć Promise-ovog PDC 20376 SATA kontrolera. Ono što nam se posebno dopalo jeste to što stari korisnici standardnih IDE diskova koje svi mi (još uvek) koristimo ovoga puta nisu zaboravljeni. Za razliku od primera radi ASUS-ovog A7N8X nForce 2 modela, Chaintech 7NJS ima i jedan standardni ATA 133 port, ne računajući standardna dva koje donosi nForce 2 MCP-T kontroler. Daću sopstveni primer: iako po pravilu ne koristim prednosti RAID povezivanja diskova zbog česte manipulacije diskovima prilikom testiranja, zbog brojnih IDE jedinica već duži period sam prinuđen da koristim ploče sa integrisanim RAID kontrolerima kako bih imao mogućnost da navedene uređaje uopšte i priključim u sistem. Iako novi standard zaista kuca na vrata i samo je pitanje dana kada će Serial ATA diskovi krenuti put tržišta, pozdravljam ovaj potez Chaintecha da i korisnicima koji se u prvi mah ne odluče za prelaz na nove (i skuplje) diskove, omogući kontinuitet u upotrebi dosadašnjeg hardvera…
Mnogi se pitaju kako će kreirati RAID sa novim interfejsom…da razjasnimo ovom prilikom i tu nedoumicu. Koristeći primera radi pomenuti Promise-ov kontroler koji podržava RAID 0 i 1 nivoe, u mogućnosti ste da kreirate RAID ili sa dva SATA diska, ili sa jednim Serial ATA i jednim paralel ATA diskom. Naravno, preporučljivo je da diskovi budu identičnog kapaciteta, približne brzine, itd. Koristeći ovaj novi kontroler, NI NA KOJI NAČIN NIJE MOGUĆE KREIRATI RAID uz upotrebu dva paralel ATA diska!
Na slici gore levo primećujete ICS-ov 1893Z-10 koji je u biti 10/100 MBIT-ni ethernet kontroler. Još jedan put ću napomenuti da se Chaintech nije odlučio za upotrebu 3COM-ovog dodatnog LAN kontrolera iako MCP-T čip po defaultu nosi podršku za njega… CMI 8738 je nešto što već odavno viđamo na Chaintechovim pločama a ovo je prvi put da kritikujemo njegovo postavljanje na ploču. ASUS je ovoga puta to daleko elegantnije rešio…
BIOS I na ovoj ploči se srećemo sa AWARD-ovim Phoenix BIOS-om, sa memorijskim podešavanjima nešto malo drugačijim u odnosu na ono što smo u poslednje vreme sretali na VIA based matičnim pločama. To nikako ne znači da su ona osiromašena, samo su malo drugačija; odmah na prvi pogled je primetno odsustvo opcije za podešavanje command rate-a…
Da bi uopšte bili u mogućnosti da pristupite nekim opcijama poput promene frekvencije FSB-a ili na primer promene multiplikatora množioca, prvo u BIOS-u morate selektovati Expert setovanja (iako to možda i niste :-), tek tada će Vam sve opcije za fino štelovanje biti na raspolaganju. Memorijska setovanja su uglavnom standardna, ako izuzmemo to što je možete setovati potpuno nezavisno od takta FSB-a što možete videti na drugoj slici. Vrednosti su ispisane u procentima, a savetujemo da zaboravite na eksperimentisanje već po defaultu vrednost postavite na sync. kako bi dobili optimalne performanse.
Promenu frekvencije FSB-a možete vršiti u koracima od po 1 MHz, sve do maksimalnih 200 MHz što će se nekima možda učiniti i premalo. No ipak, mnogo je bitnije da je ploča makar i na toj maksimalnoj frekvenciji radila apsolutno besprekorno… Vrlo interesantna opcija jeste i podešavanje frekvencije AGP-a što u slučajevima ekstremnog overclockinga može itekako biti od pomoći.
Chaintech se međutim niti malo nije štedeo kada su u pitanju maksimalne vrednosti za podizanje napona, kako na procesoru tako za memoriju odnosno AGP. Procesorski napon možete podizati čak do 2.15 V, dok ćete DDR memoriji moći “ušpricati” napon sve do 3.2 V što je daleko iznad inicijalnih vrednosti. Upotreba odgovarajućih rashladnih tela u tim slučajevima je obavezna! Instalacija
Ono što na samom startu treba napomenuti: pre nego svoju prethodnu matičnu ploču konačno odstranite da bi na nju postavili neku sa nForce 2 čipsetom, obavezno uradite backup svih potrebnih dokumenata i odmah započnite deinstalaciju prethodno instaliranih drajvera sada već starog čipseta. To predstavlja jedini način da eventualno “pregazite” postojeću instalaciju operativnog sistema što nama niti u jednom slučaju nije pošlo za rukom: niti prelaz sa VIA-based sistema na nForce, niti obrnuto. I do safe moda je pod Windowsom XP bilo nemoguće doći… Ukoliko želite u potpunosti da iskoristite mogućnosti vaše nove ploče, neophodno je instalirati unified nVidia drajvere. Igrom slučajeva, upravo u trenucima ovih testiranja, nVidia je na svojoj WEB destinaciji postavila prvu verziju drajvera ove vrste, vredi napomenuti da odgovaraju i prvoj generaciji nForce čipseta. Ništa neobično, nVidia nas je na to već navikla sa svojim Detonator drajverima za grafičke karte – “jedan za sve”… Nove drajvere ćete morati download-ovati sa oficijalnog nVidia sajta budući da se nikako nisu mogli pronaći na CD-u isporučenom uz ploču. To nikako ne znači da je već na samom startu nećete moći koristiti jer uz ploču dolaze prethodno napisani drajveri. Na žalost, ovoga puta nismo izmerili koliki je napredak dobijen upotrebom novih upravljačkih programa… Instalacija je jednostavna i u mnogome liči na instalaciju dobro poznatih VIA “4 in 1” drajvera. Razlikuju se samo u veličini: drajveri za nForce su veliki zaista glomaznih petnaestak megabajta…
Utisci…
Prava je milina testirati ploču koja tokom testiranja ne pravi nikakve probleme. Kada se to dešava, testiranje se pretvara u moru a na kraju rezultatima niko nije zadovoljan. I ovog puta, Zenith se pokazao u sjajnom izdanju: testovi su protekli zaista besprekorno, ploča se rado odazivala na sve overclocking zahteve pokazujući pri tome stabilnost kakvu od svake ploče očekujemo.
Na sledećim stranama moći ćete se upoznati sa procedurom i načinima testiranja ove ploče, stoga nemojte da Vas zbuni slika koju ćete sada videti i niska frekvencija procesora. Daljim čitanjem će vam biti jasnije zašto se moralo posegnuti baš za ovakvim vrednostima. Interesantno je da inicijalna slika pri bootovanju ploče daje niže vrednosti nego što u stvari jesu. Primera radi, slika gore pokazuje da pri brzini magistrale od 166 MHz ukupna frekvencija na kojoj procesor radi iznosi 1328 MHz. Stvarnost je ipak malo drugačija što nam pokazuje WCPUID.
A kada smo već kod testa istine, pogledajmo šta nam govori WCPUID kada je postavljena regularna brzina magistrale od 133 MHz.
Kao što vidimo, uglavnom vrednosti u granicama korektnog…već smo navikli da proizvođači pomalo dodaju na standardne vrednosti tako da ovih 0.33 MHz u principu i nije mnogo. Overclocking
Šta drugo reći osim…konačno jedna Chaintech ploča koja voli OC i za koju se može reći da je rasni overclocker. I zaista, na kakve god muke da smo je postavili u granicama omogućenih vrednosti, ploča se bez problema “dizala” i odrađivala sve postavljene zadatke. Naravno, u ekstremnim slučajevima podizanja magistrale (maksimum je na žalost samo 200 MHz) bili smo ipak ograničeni mogućnostima Samsungove DDR400 memorije kada su memorijski parametri morali biti spušteni na vrednosti 3-3-6.
BIOS je opet negde sakrio jedan MHz…
Test setup
U prethodnom toku izlaganja, već sam skrenuo pažnju da je testiranje moralo biti par puta ponavljano: tek što je pokrenut poslednji set benchmark programa, na sajtu proizvođača pojavili su se pomenuti unified drajveri za nForce čipsetove. Nije bilo druge nego ponoviti testiranja a skoro istovetni scenario dogodio se već sutradan: konačno je za download postao dostupan dugoiščekivani BIOS za 7NJS matičnu ploču koji je omogućio promenu multiplikatora na (otključanim) procesorima…upravo je novi BIOS u potpuno drugacijem svetlu predstavio ovu matičnu ploču. Smatram da će svaki power user na jednostavan način rešiti problem zvani otključavanje procesora ili pak već poseduje dobar primerak procesora koji na defaultu može da «istera» do 166 MHz FSB. Upravo u tom momentu, nForce 2 čipset pokazuje svoje prave vrednosti. Kao suparnik nForce 2 čipsetu suprotstavljena je ABIT-ova AT7 MAX matična ploča sa VIA KT333 čipsetom. Doduše, radi se o ploči sa VIA čipsetom prethodne generacije, no ne treba zaboraviti da KT400 skoro ničim nije dokazao da je brži od svog prethodnika. ABIT AT7 MAX je sve samo ne spora ploča, s posebnim naglaskom na izuzetno britke AGP performanse koje po pravilu karakterišu sve matične ploče mnogima omiljenog proizvođača. Stoga smatram da smo 7NJS ploči suprotstavili dostojnog rivala na testu…
CPU
– AMD AthlonXP 1700+ (1.47 GHz)
Matična ploča
– Chaintech 7 NJS Zenith – ABIT AT7 MAX
Memorija
– 2 x 256MB DDR400 Samsung original
Video-karta
– ASUS GeForce 4 Ti4200 SF
Hard-disk
– Maxtor Diamond Max 8 40 Gb
Hladjenje
– Thermaltake Volcano 7Cu+
Drajveri
– nVidia Detonator 40.72
Kako smo testirali?
U želji da Vam u punom svetlu prikažemo kako nForce 2 zaista radi i kako ga pravilno treba konfigurisati, Chaintech 7NJS je testiran u 4 različita režima rada; iz priloženih rezultata lako ćete ustanoviti u kojoj situaciji nForce 2 najbolje radi. Naravno, korištena su dva Samsung PC400 memorijska modula od po 256 MB; da bi 7NJS dostigao svoj maksimum performansi neophodno je da tako kažemo “uključiti” dual-channel memory controller. Da bi to uradili, neophodno je memorijske module postaviti u prvi odnosno treći memorijski slot. Ukoliko ih postavimo u prvi i drugi, rezultati su primetno slabiji. No da ne prejudiciram ništa pre no što vidite rezultate, evo malopre navedena četiri režima u kojima smo testirali:
1. FSB 133 MHz – MEM. 133 MHz (moduli u prvom i drugom mem. slotu) 2. FSB 133 MHz – MEM. 133 MHz (moduli u prvom i trecem mem. slotu) 3. FSB 133 MHz – MEM 166 MHz 4. FSB 166 MHz – MEM 166 MHz
Naravno, da bi postigli približno identične frekvencije koristeći navedene vrednosti magistrale, morao je biti menjan množilac na procesoru. Moguće vrednosti su u tom slučaju bile 1333 ili 1666 MHz. Na žalost, nijedan od procesora koji nam je bio na raspolaganju za vreme testiranja (Athlon XP1700+) nije bio u stanju da izdrži frekvenciju magistrale od 166 MHz sa default množiocem (problem o kome se prethodnih dana dosta raspravljalo na Benchmark forumu, serija vrlo loša za OC), tako da je bilo neminovno koristiti frekvenciju XP1500+ procesora (1333 MHz – 8 x 166 odnosno 10 x 133 MHz). Iako bi bilo lepše sagledavati “jače” rezultate, osnovni cilj je ipak postignut; videti koliko nForce 2 čipset zaista pruža. Evo i ostatka konfiguracije, s napomenom da su postignuti 3D rezultati nešto bolji usled upotrebe ASUS GF4 Ti4200 SuperFast video kartice, već fabrički overklokovane.
SiSoft Sandra 2003 Professional
Kao i uvek, prvo krećemo sa rezultatima memorijskog transfera…stvari su kristalno jasne. Dvokanalni režim rada nForce 2 čipseta omogućava na deafult taktu od 133 MHz rezultate potpuno ravnopravne onima koje postiže VIA čipset koji radi u asinhronom modu sa 33 MHz višom radnom frekvencijom memorije. O rezultatima kada FSB podignemo na 166 MHz ne treba posebno govoriti, oni su zaista fantastični.
AA kada smo već kod memorijskog transfera, pogledajmo kakav rezultat postiže nForce 2 kada se podigne u sinhronom modu na magistrali od 200 MHz i pri konzervativnim memorijskim setovanjima. Fascinantno za AMD platformu…
Evo i rezultata CPU testa u istom bench programu; razlike su zaista zanemarljive…
A evo i šta nam govori popularni PCMark 2002: nForce 2 u ma kom režimu rada da radi, daleko za sobom ostavlja VIA KT333 čipset. Naročito treba obratiti pažnju na rezultate rada sa diskom gde nForce 2 prosto briljira. Dovoljno je pomenuti da je na testu disk bolje saradjivao sa MCP čipom nego li sa Promise-ovim kontrolerom.
Ziff Davis Business & Content Creation Winstone testovi možda i najbolje od svih oslikavaju brzinske mogućnosti nForce 2 čipseta. Chaintech 7NJS je bukvalno u svim modovima rada “slistio” suparnika iz VIA Techa. Oni koji prate testove ili se pak njima bave, znaju da ovih nekoliko bodova razlike nikako nisu bezazleni, budući da se radi o realnim aplikacijama i simulaciji njihovog intenzivnog korištenja. Ovi testovi aktivno angažuju sve delove sistema, bilo da se radi o brzini memorijskog transfera, radu sa grafikom ili komunikaciji sa diskom. Sjajno, “desetka” za nForce 2!
I resize test slike u novoj verziji Adobe-ovog Photoshopa samo dokazuje ono što smo već videli iz rezultata dosadašnjeg testiranja – kako god setovali nForce 2, makar i pogrešno 🙂 (kakve li ironije), on će u svakoj varijanti biti brži od svih svojih suparnika.
A ko će napraviti čipset koji brže komunicira sa AGP magistralom ako to ne učini nVidia? Prostom matematičkom formulom koja glasi: maksimalni memorijski transfer + odlična komunikacija sa AGP-om = domaći zadatak za konkurente, nForce dokazuje da je i po pitanju 3D performansi nForce 2 čipset trenutno najbrža AMD K7 solucija. 17 frejmova razlike pri HQ settings-ima ni u kom slučaju nije rezultat za zanemarivanje.
MadOnionov ili tacnije receno, od juce Futuremark-ov 3DMark 2001 SE ne pokazuje ništa što već nismo do sada znali. VIA KT333 u ovoj “disciplini” uspeva da pokaže nešto bolje rezultate nego li nForce 2 u asinhronom modu rada.
Gole su lutke sa naslovnih strana, još jedna pobeda….nForce 2 čipseta! Konačno jedan dobar 3D benchmark upotrebljiv i pri testiranju matičnih ploča. Unreal Tournament 2003: nForce 2 + GF4 Ti4200, milina za gledanje i testiranje…
Oba testa, i Flybu i Bothmatch takođe dokazuju apsolutnu dominaciju nForce 2 čipseta…
A evo i custom CPU benchmarka iz iste igre, test naših kolega sa HardOCP sajta…CPU performanse u Unreal Tournamentu 2003! U ovom slučaju, VIA se mnogo ravnopravije ponela naspram ljutog konkurenta…
Konačni utisci
Najodgovorniji ali svakako i najlepši deo pisanja testa…nema lepše stvari no prezentovati čitaocima potpuno novi proizvod na tržištu. Još kad se desi da je testirani uređaj ispunio očekivanja, sreći nikad kraja… Da, nForce 2 je čipset koji je u potpunosti opravdao očekivanja, možda i ne bi bilo neispravno reći da je ovaj čipset doneo ono što smo očekivali da bude VIA KT400, a svi dobro znamo da nije. nVidia je odradila zaista vrhunski posao i platformi koja realno broji svoje poslednje dane (dobro de, poslednje mesece) udahnula malo dodatne snage. Da li će uspeti na tržištu ili će je zadesiti neslavna sudbina svog prethodnika? Pa recimo da je nezahvalno davati prognoze ali čini se da je situacija sada mnogo bolja. Svoje modele tržištu su ponudili osim predstavljenog Chaintecha, već i ASUS, MSI, EpoX, Gigabyte, ABIT i drugi…Znatiželja i zainteresovanost tržišta evidentno postoje, ostaje samo da se u dobre rezultate i uverimo. Svakako, dosta toga zavisi i od VIA Techa odnosno njenog KT400A čipseta koji već sada kuca na vrata. Navika tržišta na VIA matične ploče definitivno postoji i pored toga što nas je ovaj proizvođač u poslednje vreme nekoliko puta razočarao novim proizvodima. Ovoga puta neću ponoviti sada već legendarnu hipotezu da će vreme reći svoje, to i sami već vrlo dobro znate. Ostaje mi samo da ponovim, nVidia je dokazala da zna i ume… Za sve one koji planiraju kupovinu Socket A matične ploče, natoplije preporučujemo upravo neki od modela sa nForce 2 čipsetom na sebi. Jednostavno, trenutno najbrži i najbolji! Chaintech? Zenith? Jednom rečju…sjajno! Zaista čestitamo proizvođaču na izvanredno odrađenom proizvodu, kao i na hrabrosti da posegne za proizvodnjom matičnih ploča za zahtevne korisnike, u vreme kada većina proizvođača traži mnogo sigurnije prihode u low-end modelima. I pored svega toga, da bi Zenith serija osvojila srca advanced usera, potrebno je napraviti par generacija vrhunskih matičnih ploča kako bi se ime “odomaćilo” u srcima zaljubljenika u najbrže i najbolje. Prvi korak je modelom 7NJS učinjen: Chaintech je dokazao da njegovi inženjeri znaju znanje, da umeju da naprave ploču dostojnu da se suprotstavi najvećim konkurentima na tržištu. Ne samo brzinom, već i izuzetnom stabilnošću…šta tek reći za neverovatno bogati bundle? Tokom testiranja Zenith 7NJS došao nam je do ruku još jedan model nForce 2 matične ploče: verovali ili ne, Chaintechov Zenith se poneo u stilu svoga imena, pobedivši na skoro svim poljima svog mnogo poznatijeg takmaca – ASUS A7N8X! I za mene samog začuđujuće, ne sećam se da je Chaintech proteklih godina uspeo i da se približi najboljima, a kamoli da im se vrlo ozbiljno suprotstavi. Chaintech 7NJS je apsolutno ploča za svaku preporuku, za sve sladokusce koji vole dobar proizvod a pri tome ne robuju navici da im se u kućištu nalazi isključivo ploča najrenomiranijih proizvođača. Ovo je najbolji primer da su (skoro svi) u potpunosti savladali materiju, da loših praktično više da i nema. Model 7NJS je krupnim koracima gazio ka nagradi “Editor’s Choice” Benchmark sajta sve dok do nas na kraju nije stigla i cena. Ona bi u maloprodaji trebala da iznosi više od 170 eura što je zaista previsoka cena. Da je Chaintech sebi napravio izvanredan marketinški potez Zenith serijom – svakako jeste, ali isto tako ni najmanje ne treba sumnjati da će ukoliko ne spusti cenu, doživeti apsolutni fijasko. Svaka priča uvek ima dve strane medalje, evo još jednog dobrog primera za ovu konstataciju… Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupila kompanija “Chaintech”