Bojan Dančuo Cooler Master je ime koje će svaki korisnik računara koji je ikada kupovao neku računarsku komponentu momentalno prepoznati. Ova kompanija sada poseduje i mnogo drugih klasa proizvoda u svojoj ponudi, ali je još uvek najpoznatija kao proizvođač kvalitetnih kućišta, napajanja i rashladnih sistema za personalne računare i to sa dobrim razlogom.
Cooler Master trenutno ima više serija napajanja, od čega veliki deo njih spada u “high end”, što podrazumeva visok kvalitet, ali i visoku cenu. GX serija napajanja je namenjena prvenstveno igračkim konfiguracijama srednje i visoke klase, kojima će moći da pruži stabilno napajanje jakih procesora i grafičkih karti, a pri tome nećete morati da platite za neke luksuze koji vam realno i nisu neophodni.
GX 450W napajanje tako nema modularne kablove, ali zato ima 80 Plus sertifikat koji garantuje barem 80% efikasnosti napajanja na radnim temperaturama od 0 do 40 stepeni celzijusa. Ovo napajanje je single-rail, što znači da ima jednu +12V granu, koja je u ovom slučaju deklarisana na 35A potrošnje. Sva napajanja iz ove serije, pa i GX 450W, imaju aktivni PFC (Power Factor Correction) sistem, koji se prilagođava ulaznom naponu koji može biti od 90 do 264V i automatski daje odgovarajući izlazni napon koji je potreban komponentama u računaru. Pored PFC-a, GX napajanja imaju i veliki broj sistema za zaštitu od naponskih udara i padova napona (OVP/UVP/OPP/OTP/SCP). Po ovim karakteristikama, GX napajanja ni malo ne zaostaju za mnogo skupljim modelima iz UCP serije. GX 450W pruža konstantnih 450W izlazne snage, a očekivan radni vek je čak 100.000 radnih sati, pa ovo napajanje dolazi sa garancijom od 5 godina!
Dimenzije napajanja su 150 x 140 x 86 mm, što je dobra stvar, jer će lako ući i u nešto manja kućišta. Kao i kod ostalih napajanja iz GX serije, hlađenje je realizovano jednim 120mm ventilatorom sa donje strane, koji ima automatsku kontrolu broja obrtaja u zavisnosti od opterećenja i temperature napajanja, ali je čak i na većim brzinama izuzetno tih.
GX 450W dolazi sa 4+4 pin konektorom za CPU, 20+4 konektorom za matičnu ploču, 5 SATA konektora, 3 četvoropinska konektora za periferije (MOLEX-a), jednim PCI-E konektorom i jednim floppy konektorom. Svi kablovi su uvučeni u mrežice, tako da ih lako možete na uredan način rasporediti unutar kućišta. Očigledno je da je ovo napajanje namenjeno konfiguracijama koje nemaju u sebi grafičke karte koje traže više od jednog konektora za napajanje, što praktično znači da pokriva sve karte do jače srednje klase. SLI/Crossfire kombinacije su takođe nešto za šta ovo napajanje nije namenjeno, ali najveći broj igrača ni ne poseduje više od jedne grafičke karte.
Komponente koje su korišćene su kvalitetne, što garantuje stabilne napone i čistu struju, a hladnjaci su povijeni iznad komponenti, tako da izlažu maksimalnu površinu struji vazduha koja dolazi od ventilatora.
Specifikacija:
Cooler Master GX 450W
Model
RS-450-ACAA
Tip
Intel Form Factor ATX 12V V2.31
PFC
Active PFC (>0.9)
Ulazna Voltaža
90-264Vac (Auto Range)
Ulazna Struja
7A@115Vac, 3.5A@230Vac
Ulazna Frekvencija
47-63Hz
Izlazni Kapacitet
450W
Maks. Izlazni Kapacitet
540W
Tip Ventilatora
120mm
Power Good Signal
100-500ms
Hold up time
>17ms
Efikasnost
85% tipično
MTBF (srednje vreme do otkaza)
>100.000 sati
Zaštita
OVP/UVP/OPP/OTP/SCP
Dimenzije
150x140x86 mm
Radna temperatura
0-40°C (Nominal Input Voltage)
Obavezni sertifikati
TUV/CE/UL/FCC/BSMI/GOST/C-tick/CCC/KCC
Sertifikat
80 PLUS
Konektori
20+4 Pin MB x1 4+4 Pin CPU 12V x1 6 Pin PCI-e x1 SATA x5 4 Pin Peripheral x3 4 Pin Floppy x1
Pošto na žalost ne posedujemo napredniju opremu za testiranje napajanja, nismo mogli da napravimo detaljniju analizu njegovog ponašanja, već smo se oslonili na podatke koje nam je davala matična ploča. Za testiranje ovog napajanja smo imali na raspolaganju računar sa Intel E3300 procesorom, jednim hard diskom i optikom, što je čak i slabo za ovo napajanje, ali smo zatim ubacili AMD HD4890 grafičku kartu koja je prilično veliki potrošač i za koju zapravo ovo napajanje i nije predviđeno. Pošto HD4890 zahteva povezivanje dva šestopinska konektora za napajanje, a ovo napajanje poseduje samo jedan, drugi smo dobili preko adaptera koji je vukao struju sa dva molex-a.
Iskreno, nismo bili sigurni kako će se napajanje izboriti sa ovom grafičkom kartom koja je bacila na kolena čak i neka napajanja nominalne snage od 500W, ali smo bili vrlo prijatno iznenađeni rezultatima. Tokom 24h test mašina je neprekidno vrtela Prime95 i Furmark zajedno, što je držalo CPU i GPU zauzeće na konstantnih 100%. Za sve to vreme naponi su bili vrlo stabilni, napajanje je bilo jedva mlako na dodir, a ventilator je ostao praktično nečujan. Zaključak Cooler Master GX 450W je prinova GX serije napajanja (naš tekst o ostalim napajanjima iz GX serije možete pročitati ovde) koja je u potpunosti opravdala svoje mesto u toj porodici. Po snazi, a i cenovno, GX 450W se odlično uklapa u Cooler Master portfolio i nudi kvalitetno rešenje za napajanja računara zasnovanih na grafičkim kartama srednje i više srednje klase uz dovoljno rezerve da može da izdrži i priličan broj pratećih uređaja, kao i jači procesor sa više jezgara. (Ako kojim slučajem niste sigurni koja snaga napajanja je potrebna za vašu konfiguraciju i da li vam je 450W dovoljno, možete iskoristiti zgodan Power Calculator na Cooler Master sajtu, koji će vam izračunati očekivanu potrošnju vašeg sistema i preporučiti odgovarajuće napajanje.)
Visoka efikasnost uz aktivni PFC i zaštitu od svih vrsta naponskih oscilacija i udara čini ga sigurnim izborom koji će bezbedno i kvalitetno podržati ostale komponente u vašem računaru. Dodajte na to još i 5 godina garancije i deklarisan radni vek od čak 100.000 radnih časova i itekako imate razloga da ga uzmete ozbiljno u razmatranje kao osnovu za vaš sistem. Mi smo tokom nekoliko dana druženja sa njim imali isključivo pozitivna iskustva, tako da ima i našu preporuku. Cooler Master GX 450W će se pojaviti u domaćim maloprodajama krajem aprila ili početkom maja, sa očekivanom cenom od oko 55€ u dinarskoj protivvrednosti (sa uključenim PDV-om). Prednosti: – Visoka efikasnost – Aktivni PFC i zaštita od naponskih oscilacija i udara – Veoma tih ventilator Nedostaci: – Bez značajnijih nedostataka Uređaj na test ustupio Cooler Master.