Cooler Master HAF 912

Cooler Master HAF 912

Već dve godine unazad, koliko postoji HAF serija (High Air Flow), korisnici širom sveta ih, uz nekoliko drugih modela, svrstavaju u sam vrh ponude kada su kućišta namenjena zahtevnijim korisnicima u pitanju. Kada smo pre nekoliko nedelja testirali kućište HAF X kompanije Cooler Master, zaključili smo da je u pitanju sjajan proizvod, koji ipak nije za svakoga – velike mogućnosti praćene su znatnim Big Tower dimenzijama i odgovarajućom, ali visokom cenom, koju nije svako spreman da plati. Naravno, i u ovoj kompaniji su svesni te činjenice, pa širem krugu korisnika sada nude daleko pristupačniju alternativu – CM HAF 912

    Sadržaj

      Dušan KovačevićVeć dve godine unazad, koliko postoji HAF serija (High Air Flow), korisnici širom sveta ih, uz nekoliko drugih modela, svrstavaju u sam vrh ponude kada su kućišta namenjena zahtevnijim korisnicima u pitanju. Razlog su naravno velike mogućnosti, ali i vrhunski kvalitet proizvodnje, koji je u ovoj klasi proizvoda i jedini način da se stekne poverenje korisnika. Kao i za sve ostale proizvode iz HAF serije, i za model 912 Plus vredi jedna zajednička crta – i ovo kućište krasi pomalo militaristički izgled, ali to je izgleda trend, budući da u poslednje vreme viđamo sve više kućišta sličnog dizajna, ali i ploče i grafičke karte proizvedene korišćenjem komponenti predviđenih za ugrađivanje u vojnu opremu, što bi trebalo da ukaže na viši kvalitet i otpornost. Nećemo ulaziti u problem zašto je to tako, ali je očigledno da se „Military“ danas prodaje. Kako god, i na ovom kućištu sve ivice su dodatno pojačane i naglašene, dajući mu pomalo „grubijanski“ izgled, pa o tome vodite računa pre kupovine – o ukusima naravno ne vredi raspravljati, ali HAF 912 svakako ne krasi klasičan dizajn. Još jedna zajednička karakteristika ove serije je mrežasta prednja maska, koja je prisutna kako zbog estetike, tako i zbog druge veoma važne karakteristike koju očekuju kupci ovakvih kućišta – poboljšanog hlađenja.

      Prva stvar koja se da primetiti nakon raspakivanja kutije sa kućištem su njegove dimenzije – ko je i ranije viđao modele iz HAF serije lako će zaključiti da je CM HAF 912 praktično najmanje u celoj porodici… ali je i pored toga šire u odnosu na većinu standardnih Mid Tower kućišta. Naime, zahvaljujući širini od ukupno 230mm imaćete nešto više od 2cm dodatnog prostora za smeštanje hladnjaka za procesore veoma velikih gabarita, a uz to je i dubina nešto veća, što će svakako dobro doći za organizaciju kablova u unutrašnjosti. Kada smo već kod toga, moramo reći da su se dizajneri dobro potrudili da osmisle ove detalje, budući da je cela unutrašnjost tako organizovana da postoji dosta otvora kroz koje je moguće voditi kablove oko i iza matične ploče i procesora, kako ne bi ometali protok vazduha kroz kućište. Naravno, pogledom u unutrašnjost primetićete još jednu prepoznatljivu karakteristiku – rupu na zadnjem panelu na koji se montira matična ploča, koja je namenjena lakšem skidanju kulera velikih dimenzija koje je potrebno učvrstiti sa zadnje strane matične ploče, bez potrebe za skidanjem iste. Naravno, cela unutrašnjost je izrađena od čelika, što doprinosi čvrstoći, i na to nemamo nikakve zamerke, iako donekle podiže težinu. Ne smatramo da je to mana, jer ovo kućište ipak nije osmišljeno kao nešto što ćete jednom nedeljno vući van kuće da bi se zabavili sa prijateljima.
      Prednja maska je, kao što smo već rekli, standardnog izgleda za HAF kućišta. Ukupno postoje četiri 5.25-inčna mesta za optičke uređaje, što je naravno više nego dovoljno – retko je danas videti korisnika koji ima više od dva uređaja ovog tipa.Donji deo prednje maske je takođe prekriven mrežicom identičnog dizajna, mada je ovde smešten i prepoznatljivi logo proizvođača, koji je diskretnog izgleda zbog relativno malih dimenzija. Ovo malih shvatite uslovno – po našem mišljenju je veličina odlično odmerena da odredi pripadnost, a ne ometa protok vazduha. Iza ove maske smešten je ventilator prečnika 200mm, koji se isporučuje kao deo standardnog paketa – zbog velikih dimenzija nije mu potrebna velika brzina, i stoga je deklarisan na 1700rpm i samo 19dBa. Naravno, kako je ovde u pitanju ventilator koji ubacuje svež vazduh u kućište, ugrađen je i zaštitni filter za prašinu. Na prednjem panelu smeštene su samo osnovni konektori – dva audio (mikrofon i zvučnici), dva USB 2.0 i jedan eSATA, uz prekidače za uključivanje i resetovanje računara. Desnu bočnu stranicu karakterišu dva detalja – otvor za ventilator, uz napomenu da možete koristiti one prečnika 120 ili 140mm, i stilizovani naziv serije „HAF“. Ovaj detalj je po nama i najlošije dizajnersko rešenje, iako svakako postoji i značajan broj korisnika kojima ovo neće smetati, već će, štaviše, voleti što će upućeni korisnici jednim pogledom sa stane moći da shvate o čemu se radi.

      Zadnja strana standardno izgleda. Pri vrhu je smešten 120mm ventilator koji se isporučuje u paketu, brzine 1300rpm i deklarisan na 17dBa. Neposredno ispod njega smeštena su tri otvora za cevi vodenog hlađenja, što je svakako čudna brojka, koja je kod HAF modela bila opravdana postojanjem USB 3.0 konektora na prednjem panelu, ali njih na 912 nema. Zašto su se dizajneri odlučili da ostave i treću rupu, nismo uspeli da dokučimo. Prisutno je i ukupno 7+1 mesta za dodatne kartice, što je u svakom slučaju i više nego dovoljno, jer većina korisnika neće upotrebiti ni približno toliki broj. Poslednji važan detalj je ležište za napajanje, koje je danas standardno smešteno na samo dno kućišta. Neposredno ispod njega je i otvor kojim ventilator u njemu usisava vazduh radi hlađenja, naravno prekriven filterom za prašinu. Na gornjoj strani smešten je otvor za montiranje dodatnih ventilatora koji izbacuju topao vazduh napolje. U standardnom paketu se ne isporučuju odgovarajući ventilatori, već je izbor ostavljen korisniku – moguće je ugraditi jedan prečnika 200mm, ili dva prečnika 120mm.Kada skinete bočnu stranicu, primetićete da je cela unutrašnjost crne boje, što naravno izgleda izuzetno atraktivno. Mehanizam za 5.25 inčni otvore je donekle redizajniran, i čini nam se da montaža optičkih uređaja nikada nije bila lakša – umesto sklopke, sada je prisutna jedna vrsta klizača, koji je samo potrebno pomeriti unazad u Lock položaj da bi ih fiksirali. Naravno, kao što je i uobičajeno u današnje vreme, jedan od ovih otvora je deljen, i može se iskoristiti za dodatni hard disk, ukoliko postoji potreba za time, a sav potreban materijal, uključujući nosače i šrafove isporučuje se u paketu. Ovaj nosač je izrađen od crne plastike, koja jeste visokog kvaliteta, ali bi on bio još veći da je i ovde upotrebljena metalna konstrukcija.
      Kada su ležišta za 3.5 inčne hard diskove u pitanju, ležišta su podeljena u dve grupe – gornju u koju je moguće smestiti ukupno četiri, i donju za dva hard diska. Ovu gornju je moguće okrenuti, čime hard diskove iz danas standardnog bočnog položaja možete okrenuti u neki koji vam više odgovara… mada iskreno ne znamo zašto bi to radili. Prema specifikacijama, u unutrašnjost je moguće smestiti karte dužine do 27cm, što znači da neki od najjačih modela neće stati unutra – srećom, kupaca Radeona HD5970 nema previše. Naravno, i ove karte je moguće smestiti, ali ćete napolju morati da ostavite gornji kavez za hard diskove, što opet nije problem ukoliko koristite manje od četiri komada, jer u donji kavez i jedan 5.25 inčni otvor možete smestiti ukupno tri hard diska.
      Već smo pomenuli da je organizacija kablova odlična, a i prostor na vrhu, na koji je moguće smestiti radijator za vodeno hlađenje sa 2x12cm ventilatorima dovoljno govori o ciljnoj publici jednog ovakvog modela.U pratećem paketu ćete, osim potrebnih 3.5 i 2.5 inčnih nosača dobiti i sve kablove, šine za montiranje hard diskova, koje zahvaljujući gumenim nastavcima smanjuju neprijatne vibracije, ali i vezice za dodatno organizovanje kablova. Naravno, ništa manje nismo ni očekivali od kućišta ove klase.

      U poređenju sa Cooler Master HAF X kućištem, HAF 912 Plus gubi u svakoj kategoriji… ali zar je to neko i sumnjao. HAF X je dizajniran da bude najbolji na tržištu i stvar prestiža, a 912 je napravljen da se prodaje u velikim količinama, i zato je cenom daleko pristupačniji širokom krugu korisnika.Ipak, daleko od toga da je u pitanju loše kućište, bez problema ga možemo svrstati među najbolje Midi Tower modele u aktuelnoj ponudi.Pre svega, kvalitet izrade 912 Plus je na izuzetno visokom nivou, i u potpunosti opravdava pripadnost HAF seriji proizvoda. Već dva fabrički ugrađena ventilatora su sasvim dovoljna da ohlade standardne računare današnjice, pre svega zbog velikog broja otvora kroz koje vazduh može izlaziti… ali ukoliko ugradite i dodatne ventilatore na bočnu i gornju stranicu, 912 će u svakom slučaju zadovoljiti i najosetljivije kupce po pitanju temperatura. Opcija na gornjoj stranici, da možete ugraditi jedan 200m ili dva 120mm ventilatora je veoma dobra, i ostavlja velike mogućnosti, posebno ukoliko koristite vodeno hlađenje.
      Moramo pomenuti i da Cooler Master proizvodi dve vrste HAF 912 kućišta – standardnu i Plus. Očekivano, Plus je bolje opremljena i nju smo ovom prilikom i dobili od lokalne kancelarije kompanije Cooler Master, dok standardna poseduje nešto drugačiji izgled i manje mogućnosti – ne postoji eksterni eSATA konektor na prednjem panelu, prednji ventilator prečnika 200mm nema led diodu, i unutrašnjost nije crna, već standardne boje metala. Ostatak je identičan, pa ukoliko vam ove stavke nisu previše važne, možete uštedeti nekoliko evra na njima. Kada je cena u pitanju, HAF 912 Plus u ovom trenutku u domaćim maloprodajama košta oko 75 eura, što je po našem mišljenju dobro odmerena cena, što će ovaj model učiniti prilično popularnim među entuzijastima koji nemaju potrebu za većim kućištima. Da li imamo i neke zamerke? Svakako, ni jedan proizvod nije savršen, pa ni HAF 912. Naime, voleli bi da je moguće kontrolisati brzinu fabrički ugrađenih ventilatora, što je možda i najozbiljniji propust. Takođe, kada je model predstavljen u drugoj polovini 2010. godine u pitanju, voleli bi da vidimo i prednje USB 3.0 priključke, koje njegov stariji brat ima.
      Ukoliko se pitate da li su ove mane dovoljne da značajnije pokvare kompletan utisak o Cooler Master HAF 912 Plus, moramo reći da nisu – zbog sjajnog kvaliteta izrade, odličnih mogućnosti za hlađenje ugrađenih komponenti i lake ugradnje istih, kućište spada među najboljie proizvode u svojoj klasi. Ipak, budući da je konkurencija žestoka, ne može se lako zaključiti da je u pitanju i proizvod koji zaslužuje nagradu za najbolju kupovinu. Ono što nedvosmisleno zavređuje je preporuka, a na kraju će odlučiti nijanse. Na kraju još jedna napomena – pogledajte HAF 912 Plus uživo – o ukusima ne vredi raspravljati, ali kada ga smestite ispod stola njegova agresivnost daleko manje upada u oči nego što je to na slikama.
      Prednosti:

      Veoma visok kvalitet izrade
      Jednostavno sklapanje računara
      Unutrašnjost u crnoj boji
      Dobro osmišljene opcije za vodeno hlađenje
      Odlično hlađenje ugrađenih komponenti
      Dobar odnos cene i dobijenog

       
      Nedostaci:

      Fabrički ugrađene ventilatore nije moguće kontrolisati putem softvera
      Nema USB 3.0 konektore na prednjem panelu

      Kućište na test ustupio Cooler Master.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test