Kao što smo već rekli, Hyper 212X i Hyper TX3 su modeli koji su se proslavili zbog svog fantastičnog odnosa između uloženog i dobijenog. Posebno kada se Hyper 212 Plus pojavio, kuler je postao instant hit među naprednijim korisnicima koji su želeli “ozbiljan” kuler za ne tako ozbiljnu sumu novca. Hyper 212 je među prvima, ako ne i prvi, doneo tehnologiju direktnog kontakta heatpipe-ova sa procesorom u okviru Cooler Masterovih proizvoda.
Hyper TX3 je postao popularan prvenstveno zbog svoje cene, jer kada se pojavio, ukoliko nas ne vara sećanje jer je to ipak bilo pre oko sedam godina. Tada je koštao svega oko 15-ak EUR-a. Po toj ceni nije bilo ništa približno kvalitetno, posebno ne odličan “tower” kuler.
Pritom, Hyper TX3 je imao odličnu karakteristiku -pored jako dobrih performansi za svoju cenu, ovaj kuler se montirao poput box kulera bez obzira na to da li ste imali AMD ili Intel platformu i nije zahtevao backplate zahvaljujući tome što je bio lagan. Imajte u vidu da 2009. većina kućišta nije imala otvor za backplate, tako da je to značilo da ne morate da vadite matičnu ploču iz kućišta.
Vreme menja mnogo toga i danas su okolnosti dosta drugačije, počevši od cena, preko napretka tehnologije i konkurencije. Stoga, Cooler Master s vremena na vreme osveži svoju ponudu. Originalne modele su nasledile EVO verzije u oba slučaja (Hyper 212 EVO i Hyper TX3 EVO), a sada je opet došlo vreme da se bore zategnu i rezultat su Hyper 212X i Hyper TX3i.Cooler Master Hyper 212 Plus je kao što smo već pominjali bio izuzetno popularan kuler, koji je doduše imao prilično bučan ventilator na nešto višim obrtajima. Unapređenje je došlo u vidu Hyper 212 EVO modela koji je zadržao slične performanse, ali uz daleko tiši rad u praksi što ga je učinilo atraktivnijom kupovinom. Proizvođač nastavlja u istom smeru, jer je ideja da Hyper 212X bude još malo tiši i još malo efikasniji, doterujući dizajn do maksimuma uz zadržavanje iste cene.
Hyper 212X je za razliku od TX3i modela namenjen za sve platforme, jer je ipak napravljen tako da odgovara naprednijim korisnicima. Sistem montaže je praktično identičan u odnosu na sve prethodnike i ukoliko ste montirali bilo koji Hyper 212 model onda znate kako se to radi. Definitivno nije reč o najboljem sistemu za montažu, ali uz malo truda i pažnje ćete ga montirati za 10 do 15 minuta.
[modul]specifikacija=8972[/modul]
Idealno je imati nekoga za ispomoć, ko bi mogao da pridrži matičnu ploču tokom procesa montaže, ali možete sve i sami da obavite. Dopada nam se to što su elementi za montažu sada uredno smešteni u plastičnu kutijicu za razliku od prethodnih modela gde se sve dobijalo u razdvojenim kesicama i samo najuredniji su mogli da sačuvaju sve elemente od gubljenja.
Kada ga pogledate, jasno je odakle dolazi Hyper 212X i iako je sedam godina noviji, njegov prethodnik se jasno prepoznaje i u ovom novitetu. Kao i pre, reč je o tipičnom “tower” hladnjaku sastavljenom od aluminijumskih rebara kroz koje prolazi četiri heatpipe-a izrađena od bakra debljine 6 milimetara. Heatpipe-ovi su presovani u bazi i imaju neposredan kontakt sa površinom procesora. Proizvođač tvrdi da su heatpipe-ovi još bolje presovani i da su smanjeni mikroprostori između njih što naravno povećava efikasnost prenosa toplote. Zapravo, Cooler Master kaže da je reč o “Zero Gap” tehnologiji i da je razmak nepostojeći.
Novitet su otvori u aluminijumskim “lističima” na mestu gde prolaze heatpipe-ovi. Ideja je da se stvori takozvani efekat vazdušnog tunela (New Tunnel Effect kako ga naziva CM) kojim se stvaraju vazdušne struje oko heatpipe-ova što pomaže u otklonu toplote sa njih. Takođe, tu su i otvori na sredini svakog aluminijumskog listića koje formiraju oblik slova “V” kako bi se usmerilo kretanje toplog vazduha što dalje od rashladnog tela.
Kuler je i dalje dovoljno “mali” da neće smetati okolnim memorijskim modulima, čak i ukoliko imaju visok profil što je pohvalno. Ventilator je nov, a u pitanju je Blada Master 120 koji je dobio unapređeni oblik peraja tako da je povećan protok vazduha na istom broju obrtaja. Prema rečima proizovđača, ovo povećanje protoka nije dobijeno po ceni veće buke, što je svakako odlična vest. Ventilator radi na rasponu broja obrtaja između 600 i 1800 o/min što je za 100 o/min više od ventilatora kod EVO modela. Konektor ventilatora je 4-pin PWM.
Blade Master 120 ima nove ležajeve koji su unapređeni tako da utiču na smanjenje buke uz produženi vek trajanja. Kada smo kod ventilatora, uz jednostavan sistem montaže tu je i dodatni set koji omogućava da dodate još jedan i da dobijete “push-pull” efekat koji će svakako oboriti temperaturu za koji stepen. Dopada nam se to što CM isporučuje i set gumenih odbojnika koji će smanjiti vibracije koje se mogu stvoriti između ventilatora i aluminijumskih rebara kulera.
Hyper TX3i je definitivno manji “upgrade” od dva nova modela. Zapravo, Cooler Master je želeo samo da izdvoji TX3i kao kuler dizajniran isključivo za LGA115x i LGA775 platformu i time olakša početnicima kompletan proces nadogradnje, odnosno zamene kulera.
[modul]specifikacija=8973[/modul]
Hyper TX3i stiže u maloj kutiji i praktično je spreman “out of the box” da se montira, jer sve što treba da uradite jeste da nanesete pastu koja se isporučuje u pakovanju na procesor. To je sve. Zahvaljujući tome što je dizajniran za praktično dva tipa Intelovih ležišta, nije bilo razloga da se patent mehanizmi poput onih sa Intelovih box kulera ne montiraju odmah.
Ovaj potez je i logičan, jer AMD ima sada unapređene box kulere, a ukoliko vam ipak zatreba novi kuler tu je TX3 EVO. Za vlasnike “malih” Intel procesora koji žele samo da zamene gotovo neupotrebljivi box kuler, TX3i je sjajna opcija.
Što se tiče postojećih vlasnika TX3 i TX3 EVO modela, nema razloga da razmišljate o nadogradnji osim ukoliko vaš stari kuler nije pred izdisajem. Jednostavno, Cooler Master nije uveo neka posebna unapređenja. Cooler Master tvrdi da je obrada povoljšana u odnosu na EVO model što donosi malo bolje performanse.
Suštinski, reč je o malom “tower” kuleru koji je sačinjen od aluminijumskih rebara i poseduje tri bakarna heatpipe-a od 6mm koji u bazi imaju direktan kontakt sa procesorom kako bi se što efikasnije toplota prenela od izvora do njegovih udaljenih delova. Kao i pre, tu je ventilator prečnika 92 milimetara sa sedam peraja koji poseduje PWM podršku zahvaljujući 4-pin konektoru.
Zbog male širine, kuler neće narušiti “vazdušni prostor” iznad memorijskih slotova koliko god oni bili blizu. Ventilator koji se isporučuje radi u rasponu od 800 do 2200 o/min. U paketu se dobijaju nosači i za drugi ventilator tako da je moguće napraviti “push-pull” konfiguraciju.
Ovde možete videti rezultate koje smo postigli sa kulerima na ovom testu. Veoma smo zadovoljni kako se oba kulera pokazuju u praksi. Nešto više o tome na narednoj strani…
[modul]test=455[/modul]Nakon testiranja, vreme je i da sumiramo utiske. Pre svega, test je ukazao na ono što smo i očekivali, posebno na polju Hyper 212X modela. Iako na papiru deluje kao da je reč o modelu sa brojnim unapređenjima, to ne menja činjenicu da su ta unapređenja sitna. Kao takva utiču, barem što se LGA115x procesora tiče, na relativno mali boljitak u termalnim performansama ovog kulera. Razlika u odnosu na nekoliko godina star EVO je svega dva stepena. Jednostavno, bez radikalne izmene je teško dobiti drastično niže temperature. Hyper TX3i nismo mogli da poredimo sa originalnim modelom, mada su ovde razlike još manje, odnosno može se reći i da ih nema.
Međutim, u oba slučaja kuleri imaju izrazito dobru kulturu rada i izuzetno su tihi čak i tokom opterećenja. Ventilatori su tihi i ukoliko tražite nadogradnju za box kuler, oba modela su odličan izbor, a samo je bitno koliko novca morate da izdvojite. Tu moramo da pomenemo i jednu stvar koja nam smeta. Znamo da je tu sada veći porez, da inflacija čini svoje i da ima mnogo razloga zašto je to tako, ali cene hardvera skaču i to se najviše vidi na blago dorađenim modelima kao što su ova dva kulera. Originalni Hyper TX3 je koštao oko 20 EUR-a, a Hyper 212 Plus oko 30 kada se pojavio. Suprotno tome, Hyper TX3i ima cenu od 31 evro, Hyper 212X može biti vaš za oko 45 evra.
Imajući u vidu da to važi za sve ostale proizvođače, ne možemo uperiti prst samo u Cooler Master, tako da možete biti srećni ukoliko ste neki od starijih modela kupili pre nekoliko godina. Šta želimo da kažemo? Ukoliko stariji modeli i dalje rade, nema razloga za “upgrade”. Sa druge strane, ukoliko tražite dobru zamenu za vaš box kuler, Hyper TX3i i Hyper 212X su odličan izbor, a finalnu odluku donesite na osnovu toga šta želite da postignete.
Ukoliko samo želite tiši rad i niže temperature za vaš Intel LGA115x ili LGA 775 CPU onda je TX3i za vas. Sa druge strane, ukoliko želite “multi-platform” rešenje koje će vam ostaviti i prostor za overklok procesora, Hyper 212X je pravi put. Voleli bismo da vidimo još drastičnija osveženja u ponudi Cooler Mastera u narednom periodu, budući da konkurencija ne spava i mnoge kompanije su znatno unapredile dizajn i performanse svojih kulera.
Cooler Master Hyper 212X
Prednosti:– Tih rad- Novi Blade Master 120 ventilator- Kompatibilnost sa velikim brojem modela
Nedostaci:– Mali napredak u odnosu na EVO model– Cena viša nego što bismo to voleli
Cooler Master Hyper TX3i
Prednosti:- Relativno pristupačan- Vrlo jednostavna montaža (poput box kulera) – Tih rad
Nedostaci:– Kompatibilan samo sa Intel LGA775/LGA115x platformama- Bez unapređenja na polju performansi
Kulere na test ustupio Cooler Master Balkan.