Cooler Master Masterbox 5

Cooler Master Masterbox 5

Ukoliko vam se generalno dopao MasterCase koncept koji je doneo sa sobom potpuno modularni dizajn, ali biste ipak želeli da investirate manje novca i vremena u kućište, tu je sada alternativa. Na osnovu manjeg stepena modularnosti, Cooler Master je redukovao i cenu novog mid-tower kućišta, pogađajući upravo ciljnu grupu koja nije želela preveliki angažman oko dizajna i prilagođavanja kućišta, već želi jednostavno i gotovo rešenje.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Cooler Master nudi Masterbox 5 u dve, odnosno tri, varijante. Crnu varijantu sa MeshFlow metalnom mrežicom ili belu varijantu koju smo mi imali na testu sa DarkMirror prednjom stranicom. DarkMirror, kao što mu samo ime kaže, izgleda kao vrlo tamno ogledalo koje umesto da ponudi protok vazduha, ima daleko ekskluzivniji izgled. Na koju ćete se varijantu odlučiti zavisi od toga da li preferirate praktično ili vizuelno privlačno rešenje. Treća opcija se svodi na to da li ćete odabrati crni model sa ili bez providne stranice.
      cooler_master_masterbox_intro_1.jpg
      Masterbox 5 je mid-tower kućište, a nama je stiglo u perla-beloj verziji sa transparentnom bočnom stranicom.  Dizajn je jednostavan i minimalistički, dok je jedini detalj zakošeni okvir prednje stranice kućišta. Boja je duboka i kvalitetna, a lak nije isuviše reflektivan što nam se dopada.

      Ono što je sasvim sigurno veoma reflektivno je prednja stranica, ali je ona takva sa namerom. Interesantno je samo to da nema crne varijante sa DarkMirror stranicom, odnosno bele sa MeshFlow mrežicom. Verovatno će se to promeniti u nadolazećem periodu. Naravno, kao što pretpostavljate, ova visoko-refleksivna površina će zahtevati brižno održavanje kako ne bi izgledala “musavo”, jer skuplja otiske prstiju i prašinu u rekordno kratkom roku.
      cooler_master_masterbox_004_s.jpg
      cooler_master_masterbox_010_s.jpg
      Nakon što smo razjasnili MeshFlow i DarkMirror razlike, obratićemo pažnju na to da se na gornjem delu nalazi panel sa konektorima. Za razliku od MasterCase modela, panel nije modularan, ali nudi ono što će većini biti neophodno, a to su po dva USB 3.0 i 3.5mm audio konektora za slušalice i mikrofon. Takođe, ovde su locirani LED indikator i prekidać za paljenje i reset PC-a.
      cooler_master_masterbox_005_s.jpg
      Bočne stranice su potpuno ravne i uredne, a levu karakteriše i velika providna površina, barem kod našeg modela, pošto je bitno naglasiti da možete pronaći i verziju bez providne bočne stranice. Staklo, odnosno pleksiglas je blago toniran tako da će pogled u unutrašnjost PC-a učiniti još privlačnijim, s tim da je idealno imati i uredno kabliranje, kao i atraktivan hardver, jer se kroz ovako veliki “prozor” zaista vidi apsolutno sve i ukoliko niste pedantni to neće moći tek tako da se sakrije.
      cooler_master_masterbox_006_s.jpg
      Okretanjem kućišta na zadnju stranu otkrivamo vrlo interesantan detalj. Naime, kako je prednja strana sa DarkMirror površinom gotovo crna, Cooler Master je u želji da postigne efektivan kontrast učinio i zadnju stranicu potpuno crnom. Ovog puta je reč o crnom čeliku mat crne boje, koji nam se izuzetno dopada. Tu ujedno primećujemo i ugrađeni ventilator od 120 milimetara koji služi da izbacuje topli vazduh iz kućišta. Takođe, moramo da primetimo da za razliku od MasterCase-a gde je moguće podešavati visinu ventilatora na “klizačima”, ovde je pozicija fiksna, ali je to sasvim razumno, jer je Masterbox ipak pojednostavljena verzija MasterCase modela.
      cooler_master_masterbox_007_s.jpg
      cooler_master_masterbox_009_s.jpg
      cooler_master_masterbox_015_s.jpg
      Nažalost, za razliku od MasterCase-a i mnogih drugih kućšta, MasterBox 5 ne poseduje opciju ugradnje napajanja sa zadnje strane. Svesni smo da je MasterBox ipak klasu ispod u segmentaciji proizvođača, ali smo se nadali da će ovaj sistem ostati prisutan i u ovom slučaju
      cooler_master_masterbox_008_s.jpg
      Kao i obično odmah ispod pozicije za napajanje se nalazi i filter koji štiti PSU od prašine i one se lako vadi radi čišćenja što ćemo naravno i pohvaliti. Ovaj filter nije preterano veliki, pa ćete ga lako izvaditi čak i kada kućište stoji blizu zida.Enterijer kućišta je fantastično koncipiran, ali ne zbog toga što je Cooler Master imao neku genijalnu ideju kako da rasporedi elemente, već baš zato što napravio sistem koji nudi korisniku da prilagodi unutrašnjost kućišta baš onako kako to njemu odgovara. Očigledno je da “Make it Yours” slogan sa kojim je kompanija nedavno okrenula novi list ne gubi snagu i prenosi se i na MasterBox.
      cooler_master_masterbox_012_s.jpg
      Kako ne bismo previše filozofirali, ideja je da po potrebi možete da pomerate kavez za hard diskove, odnosno SSD-ove, te da možete da ga pomerite na željeno mesto. Neka ograničenja naravno postoje, pa se zna gde možete da postavite nosač za SSD, a gde kavez za diskove, ali je ostavljeno dosta opcija da možete da prilagodite kućište svojim potrebama. Cooler Master je to odlično ilustrovao, pa se nismo libili da “pozajmimo” sliku sa njihove zvanične stranice. 
       MasterBox 5 poseduje razne proreze za provlačenje kablova i konektora, pa ukoliko vam kablovi ne budu izgledali uredno možete samo sebe da krivite
      cooler_master_masterbox_intro_2.jpg
      Što se “HDD Cage-a” tiče, on je napravljen tako da može da posluži i za montažu SSD-a, a izrađen je od kvalitetne plastike. Imajte u vidu da dodatne nosače za hard diskove, SSD-ove i optičke uređaje po želji možete da dokupite. Tim rečeno, jako je bitno da napomenemo da se fabrički ne isporučuju nosači za optičke uređaje, pa to obavezno imajte u vidu. U zavisnosti od toga da li koristite optički uređaj ovo može biti plus ili veliki minus, jer će odmah povećati računicu.
      cooler_master_masterbox_013_s.jpg
      Treba pohvaliti činjenicu da je Cooler Master obratio pažnju na detalje, pa je ostavljeno prostora za kulere visoke i do 167mm, kao i prostor za najduže grafičke karte koje prevazilaze dužinu od 410 mm. Takođe, ugrađen je i StormGuard sistem za osiguravanje periferija u slučaju da nosite kućište sa sobom. Tu su i razni prorezi za provlačenje kablova, pa ukoliko vam kablovi ne budu izgledali uredno možete samo sebe da krivite
      cooler_master_masterbox_016_s.jpg
      Na kraju, primetićemo i to da je prednja površina ta koja krije prostor za do tri prednja ventilatora od 120 mm, a koja se lako skida radi njihove zamene. Fabrički se isporučuje jedan MasterFan ventilator, a zahvaljujući promišljenom dizajnu prednja stranica može da udomi i radijator vodenog hlađenje od maksimalnih 280 mm.
      cooler_master_masterbox_014_s.jpgCooler Master Masterbox 5 stiže u običnoj kartonskoj ktuiji za razliku od specijalno dizajniranog pakovanja koje je rezervisano za ekskluzivniji MasterCase. Doduše, to je i bilo za očekivati, imajući u vidu da je kompanija želela da napravi uštedu, a kvalitetnija kutija u boji je pravo mesto za pravljenje uštede.
       cooler_master_masterbox_001_s.jpg
      Propratna oprema je takođe skromnija, ali obuhvata sve što je neophodno. Tu je kratka dokumentacija, “warranty” kartica, kao i set crnih plastičnih vezica, kablića i šrafova koji će biti potrebni korisniku prilikom montaže hardvera i eventualnih izmena u konfiguraciji kućišta.
      cooler_master_masterbox_002_s.jpgSa cenom od oko 75 EUR-a, MasterBox 5 je pristupačniji od MasterCase 5, ali i dalje nudi sve ono što bi većini korisnika bilo dovoljno ukoliko nemaju želju za maksimalnim stepenom modularnosti, bilo zbog vremena ili novca. Kao takav, MasterBox 5 nudi baš onoliko modularnosti koliko manje posvećenim ljubiteljima PC-ja treba, uz konzervativniji, ali i dalje oku ugodni dizajn. U slučaju da se ipak predomislite, i zatreba vam više mesta za montažu, tu je uvek moguća nabavka dodatnih nosača za “storage” uređaje.
      cooler_master_masterbox_003_s.jpg
      Prednosti:– Cena- Ugodan i jedostavan dizajn- Kvalitet izrade- Dosta opcija i prostora za jedno midi-tower kućište- Velika providna bočna površina
      Nedostaci:– Prednji panel je mogao biti malo bogatiji- Nosači za 5.25-inčne uređaje nije uključen u fabričko pakovanje
      Kućište na test ustupio Cooler Master.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test