Cooler Master MasterLiquid Pro 120

Cooler Master MasterLiquid Pro 120

Leto polako prolazi, ali procesore uvek valja kvalitetno ohladiti. Jedan od najboljih i najlakših načina da to učinite je ugradnjom All-in-One vodenog rashladnog sistema. Osim što je obično jeftinije, AiO vodeno hlađenje vam štedi mnogo vremena, ne zahteva naknadno održavanje i olakšava život svakom ko ne želi previše da se investira u odabir zasebnih komponenti. Najnovniji model iz Cooler Mastera sa razlogom privlači pažnju.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Cooler Master je sa novom generacijom AiO vodenih hlađenja doneo tehnologiju po imenu FlowOp. Reč je o kompletnom redizajnu od početka do kraja. Od nove pumpe i vodenog bloka, preko unapređenih creva i redizajna samog radijatora da bi se sve završilo sa potpuno novim ventilatorima. Ne samo da FlowOp treba da unapredi performanse vodenog hlađenja u odnosu na konkurentske AiO modele, već i treba da donese znatno duži radni vek. Štaviše, Cooler Master očekuje da MasterLiquid Pro 120 traje oko 2.5 puta duže od standardnih rešenja. Takođe, zbog efikasnijih komponenti smanjena je i količina buke koju nova MasterLiquid Pro hlađenja proizvode.
      cm_masterliquid_pro_120_001_s.jpg
      MasterLiquid Pro 120 je jedan od dva nova modela i kao što mu ime kaže koristi radijator i ventilator od 120 mm. Očekivano, ovo je manja i pristupačnija verzija, dok za korisnike sa željom za snažnijim hlađenjem Cooler Master nudi i 240 mm model, a očekujemo da će Cooler Master ponuditi u nekom momentu i verziju od 280 mm.
       cm_masterliquid_pro_120_018_s.jpg
      Osnovu MasterLiquid sistema čini nova redizajnirana pumpa koja je integrisana u sam rashladni blok. Ono što se odmah primeti jeste vrlo interesantan dizajn. Naime, pumpa/blok su izrađeni u dva nivoa koji su međusobno spojeni. Kako ovo pomaže? Naime, voda se zagreva u donjem nivou gde izvor toplote, odnosno procesor, naleže na bakarni blok. Kod standardnog pristupa gde se sve nalazi u jednom nivou, sve komponente pumpe se “kupaju” u često vreloj vodi kada je procesor pod opterećenjem i to smanjuje radni vek pumpe i njenih komponenti.
      [modul]specifikacija=9047[/modul]
       cm_masterliquid_pro_120_011_s.jpg
      Sa druge strane, kod dizajna sa dva nivoa, hladna voda prolazi kroz gornji nivo gde se nalaze vitalne komponente vodene pumpe, a tek u nižem nivou se nalazi zagrejana voda. Međutim, to ne utiče na životni vek pumpe, jer se u donjem nivou nalaze samo rebra vodenog bloka. Sjajno, zar ne?
      cm_masterliquid_pro_120_013_s.jpg 
      Vodeni blok zbog ovog pristupa i činjenice da pumpa ima povećani protok ima veći broj gušće raspoređenih rebara čime se uvećava efikasnost u odnosu na Nepton i Seidon AiO modele. Baza bloka je bakarna i prilično dobro obrađena. Nije ispolirana poput ogledala, ali je i dalje među boljim koje smo imali prilike da vidimo.
       cm_masterliquid_pro_120_014_s.jpg
      Od bloka se nastavljaju FEP creva do radijatora. FEP creva imaju manji stepen disipacije tečnosti, zahvaljujući svom dizajnu i debelim zidovima. Upotreba dužih creva olakšava i montažu unutar kućišta zahvaljujući većoj fleksibilnosti, a veći promer bolji protok. Pritom, duže traju, a jedini kompromis je to što ne izgledaju previše atraktivno.
       cm_masterliquid_pro_120_017_s.jpg
      Radijator je izrađen od aluminijuma sa veoma mekanim rebrima uz poboljšanu završnu obradu u odnosu na prethodnike. Glavni novitet je to što su rebra “zalomljena” pod pravim uglom, što omogućava bolji protok vazduha uz veću rashladnu površinu. Dakle, ovo je jedan od glavnih razloga za smanjenu buku i poboljšane performanse.
      cm_masterliquid_pro_120_010_s.jpg
      cm_masterliquid_pro_120_012_s.jpg
      Isporučena su dva ventilatora koja omogućavaju da napravite “push-pull” konfiguraciju. Reč je novim MasterFan Pro 120 AB iliti Air Balance ventilatorima. Reč je o fantastično izrađenim i kvalitenim ventilatorima sa dugim deklarisanim radnim vekom, gumiranim ivicama, a pritom proizvođač isporučuje i dodatne gumene absorbere za radijator. Ventilatori rade na rasponu od 500 do 2000 o/min uz vrlo nizak nivo buke od 6 do 30 dB i veoma visok protk vazduha.
       cm_masterliquid_pro_120_026_s.jpg
      cm_masterliquid_pro_120_023_s.jpg
      Montaža je veoma laka i neće izazvati ni najmanji stres kod korisnika. Nakon ogromnih vazdušnih kulera, montaža vodenog bloka je pesma. Pristup svim elementima je izuzetno lak, što jako puno znači posebno ukoliko matična ploča poseduje kompleksnu naponsku jedinicu sa visokim hladnjacima. Ukoliko imate i velike memorijske module sigurno znate u kakvu agoniju može da se pretvori montaža kulera sa velikim dimenzijama. Kod vodenih hlađenja ovo nije problem. Takođe, Cooler Master je izradio sistem montaže tako da blok stoji čvrsto povezan u četiri tačke što eliminiše bilo kakvo pomeranje. Na kraju, samo da napomenemo da i dalje morate da vadite matičnu ploču ukoliko nemate otvor na kućištu.Kutija je prilično velika imajući u vidu da je reč o praktično jednom od najmanjih vodenih hlađenja iz Cooler Mastera u poslednje vreme. Dizajn pakovanja je znatno unapređen kao što smo i očekivali. Naime, sa prelaskom na “Make it Yours” filozofiju, Cooler Master je znatno izmenio svoje proizvode, pa je ta promena prenesena i na pakovanja.
       cm_masterliquid_pro_120_001_s.jpg
      cm_masterliquid_pro_120_002_s.jpg
      Ono što će većina primetiti su čistiji i moderniji dizajn, kao i nova kolorna šema. Međutim, mnogo bitnija stvar je poveća informativnost. Tu je opis propraćen detaljnim specifikacijama, kao i dimenzijama koje su izuzetno bitne prilikom kupovine. Posebno u slučaju vodenog hlađenja koje treba udobno spakovati u unutrašnjost kućišta. Naravno, ukoliko imate Cooler Master kućište novije generacije, nema potrebe za proverom, ali to neće uvek biti slučaj.
       cm_masterliquid_pro_120_003_s.jpg
      cm_masterliquid_pro_120_004_s.jpg
      cm_masterliquid_pro_120_005_s.jpg
      Unutar kutije prvo zatičemo nekoliko kesica i providnu kutijicu sa velikim brojem šrafova i raznih drugih dodataka zajedno sa kratkim uputstvom koje zaista ne treba da bude duže. Naime, sistem montaže kod vodenih hlađenja je kod Cooler Mastera doveden do savršenstva.
      cm_masterliquid_pro_120_006_s.jpg
      Posebno nam se dopada to što se šrafovi, termalna pasta i praktično svi sitni delovi isporučuju u plastičnoj kutijici koja ima ležište za svaki sitniji deo. Ovo sprečava gubitak elemenata koji vam mogu kasnije zatrebati, a koje niste iskoristili tokom prve ugradnje. cm_masterliquid_pro_120_007_s.jpg
      cm_masterliquid_pro_120_008_s.jpg
      Nakon toga, dolazimo i do ventilatora. U pakovanju su isporučena dva komada od 120 mm, a reč je o potpuno novim modelima. Njihovo ime je MasterFan Pro 120 AB, a detalje o njima možete pronaći na prethodnoj strani.
      cm_masterliquid_pro_120_020_s.jpg
      cm_masterliquid_pro_120_021_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  NVIDIA ForceWare 344.65
      Testovi obavljeni pri ambijentalnoj temperaturi od 25 C.
      [modul]test=404[/modul]MasterLiquid Pro 120 je veliko unapređenje u odnosu na prethone AiO modele iz Cooler Masterove kuhinje. Možemo reći da predstavlja najveći korak unapred od kada je Cooler Master prvi put predstavio vodeni rashladni sistem. Najveće unapređenje se ogleda u količini proizvedene buke koja je znatno smanjena u odnosu na prethodne modele, posebno Nepton koji je koristio prilično bučne ventilatore. Pumpa je tiša nego ikada i noviteti očigledno povoljno utiču na njene performanse.
      cm_masterliquid_pro_120_009_s.jpg
      Pritom, performanse su nešto bolje nego ranije, iako možda ne u meri koja bi mogla da vas motiviše da napravite nadogradnju ukoliko posedujete Seidon ili Nepton. Sa druge strane, tiši rad, duži radni vek i kvalitet izrade su definitivno jak argument, jer je MasterLiquid Pro 120 na ovim poljima istinski impresivan.
      cm_masterliquid_pro_120_011_s.jpg
       
      Prednosti:– Kvalitet izrade- Povećana pouzdanost i radni vek- Tiši rad
      Nedostaci:– Nešto veća cena u odnosu na prethodnu generaciju
      Cena: oko 100 EUR
      Hlađenje na test ustupio Cooler Master.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test