DFI DK P45-T2RS LanParty

DFI DK P45-T2RS LanParty

Čuveni proizvođač, poznat po matičnim pločama namenjenim gotovo isključivo naprednim korisnicima (overklokerima, igračima i drugim hardverskim entuzijastima), kompanija DFI, predstavila je svoje viđenje P45 čipseta. P45-T2RS pripada LanParty seriji, ali nije namenjen najvišoj klasi, već kupcima sa malo manjim budžetom...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      DFI DK P45-T2RS LanParty

      Kompletna vrteška oko Intel P45 čipseta koja je nastala usled par odlaganja, smirila se nakon što je čipset konačno i zvanično predstavljen na Computex-u. Sve osnovne stvari koje se tiču specifikacije ostale su iste, pa je i dalje aktuelna A3 verzija čipseta sa već poznatim kodnim imenom „Eaglelake“. P45 je izrađen u 65nm proizvodnom procesu, što pored nižeg nivoa zagrevanja u odnosu na prethodnike, omogućava Intel-u da „G“ verzije mnogo lakše integriše u sam northbridge. Kao što nam je već od ranije poznato, P45 Express čipset sa sobom donosi zvaničnu podršku za brzinu magistrale od 1600 MHz, a iako je to već mogućnost koju smo dobili sa X48 verzijom, sada se ova brzina i zvanično uvodi u ovu, nešto nižu klasu. Ukoliko se podsetimo bitnih karakteristika svih aktuelnih verzija čipsetova, veoma jasno možemo videti da P45 u odnosu na svoje prethodnike i ne donosi nešto revolucionarno novo. Iako se po Intel-ovim specifikacijama može videti da je samo DDR3 standard predviđen za visoke brzine memorije, to u praksi jednostavno nije slučaj, jer je podrška za oba aktuelna memorijska standarda i dalje zadržana. Proizvođačima ploča ostavljena je mogućnost izbora koji će memorijski standard koristiti na svojim modelima, pa je tako sasvim logično očekivati da će DDR2 memorija i dalje biti „mainstream“ rešenje. Sa druge strane, DDR3 će i dalje biti samo za one koji žele da imaju najnoviju tehnologiju bez obzira kako to u realnosti radi i da li stvarno pruža nešto više. No, iako P45 u ovom momentu predstavlja najnovije rešenje, jasno je da X48 i dalje ostaje nabolja varijanta za entuzijaste. Lagani razvoj X48 platforme pokazao je da tu nisu u pitanju samo ručno birani primerci X38 northbridge-a, već da tu ima i nečeg stvarno novog. Na odgovarajućim matičnim pločama, poput Asus Rampage-a, kod X48 northbridge-a je moguće menjati „MCH Read Dealay“ parametar, za koji se pokazalo da znatno utiče na finalne performanse matične ploče. Ono što i dalje ostaje kod nekih modela X48 ploča, je nedostatak odgovarajućeg memorijskog množioca koji bi bez overklokinga omogućio da sa 1333 MHz FSB procesorima koristi brzina rada memorije od 1600 MHz. P45 northbridge sa sobom donosi nešto veći broj fleksibilnijih množioca, što bi u praksi trebalo da omogući slične memorijske kombinacije.

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce

      Sa duge strane, Intel Express P45 čipset (bar za sada) nema mogućnosti promene „MCH Read Dealay“ parametra. PCI Express 2.0 podrška se podrazumeva, baš kao i mogućnost korišćenja dual GPU režima, kada se dva grafička PCI Express slota automatski postavljaju u 2 x 8 režim rada. Za sada, najavljena P43 verzija čipseta, (koja bi trebala da bude identična kao i P45, sa tim da će brzina memorije biti ograničena na 1066 MHz za oba memorijska standarda i neće biti dual GPU opcije) još nema, jer se verovatno čeka odgovarajući tržišni momenat. Što se tiče southbridge-a, većina proizvođača se opredeljuje za ICH10R verziju, iako neke mogućnosti koji su ranije bile rezervisane za „R“ verziju ponudi i na klasičnoj verziji. Naravno, ekskluzivne RAID opcije ostaju na raspolaganju samo na ICH10R, pa je to ipak jedan od argumenata sa kojim se naglašavaju mogućnosti ploča. Tako ICH10 poseduje AHCI podršku koja omogućuje „hot swap“ Serial ATA diskova, kao i neke sitnije optimizacije vezane za Serial ATA podršku, WakeOn funkcije i slične (u realnoj upotrebi, manje bitne) stvari. Slično kao i kod P43, najavljene su još dve verzije southbridge-a sa oznakama ICH10D i ICH10DO, koje bi trebalo da sadrže i dodatne Intel tehnologije koji se tiče sigurnosti i enkripcije podataka, ali za sada one još nisu našle svoje mesto na matičnim pločama.

      Matična ploča na testu – DFI DK P45-T2RS LanParty

       

      Na osnovu dosta agresivnog nastupa na samom startu P45 kampanje, pojavu novog čipseta DFI želi maksimalno da iskoristi za ponovni ulazak u oštru borbu za kupce, i to one koji se prvenstveno nalaze u entuzijast kategoriji. Tako se ovom prilikom planira veoma brzi izlazak na tržište sa kompletnom serijom LAN Party modela baziranih na P45 čipsetu, a sve sa idejom ojačavanja pozicija koje su poslednje vreme ipak nešto oslabile. Još u vreme vladavine Athlon64 procesora, DFI je doživeo svoju renesansu. Tada matične ploče ovog proizvođača bila stvar broj jedan o kojoj se razgovaralo u krugovima hardverskih entuzijasta. No, kako je imperija uzvratila udarac, DFI sa svojim modelima nije uspeo da proizvede modele o kojima bi se govorilo u onoj meri koliko je to ranije bio slučaj. Sada, sa P45 čipsetom se otvara nova mogućnost da DFI ponovo ponudi entuzijastima veoma interesantne modele, i to svim kategorijama. Model koji ovog puta testiramo nosi oznaku DK P45-T2RS i trenutno predstavlja prvu verziju P45 matične ploče koji DFI nudi. „DK“ nazivu označava „Dark“ seriju koju DFI veoma interesantno i raskošno opisuje, ali u suštini, radi se o modelima koji su namenjeni entuzijastima relativno ograničenog budžeta. Za one sa „skupljim ulaznicama“, nešto kasnije će biti na raspolaganju UT i LT verzije. Ipak, ono što DK P45-T2RS treba da pruži, bez obzira na fantastično slatkorečiv marketing opis „Dark“ linije ploča, su veoma dobre performanse i solidne mogućnosti, po veoma povoljnoj ceni. Da se radi o modelu koji ipak pripada srednjem segmentu, jasno se vidi po samoj ambalaži. U samom startu LAN PARTY modela, DFI je bio veoma agresivan kada je ambalaža u pitanju, uz dosta veliki paket opreme koji uz sve to išao. Sada je ovo rezervisano za druge serije, dok je za „DK“ modele predviđen klasičan paket koji podrazumeva standardnu kombinaciju dva Serial ATA, po jednog PATA i flopi kabla, CD-a sa drajverima i uputstva. Jedini bonus bi ovde trebalo da prestavlja tuba termalne paste koja se reklamira kao deo paketa. U našem slučaju ona nije bila prisutna, verovatno usled činjenice da je ovo ipak „sample“ primerak. Pošto se po ovom pitanju nema šta više reći, možemo se koncentrisati na samu ploču. Sam izgled DK P45-T2RS kroz neke bitne detalje ukazuje da se ipak radi o nešto luksuznijem modelu, a ne čisto konfekcijskoj varijanti.

      Crni PCB sa slotovima jarkih boja umnogome podseća na stare i slavne DFI modele, a tradiciju uvek treba čuvati. Ipak, kada se pogleda iza šminke, veoma brzo se može videti da DK P45-T2RS predstavlja precizno dizajniranu matičnu ploču. Tako je layout postavljen bez greške, iako su neki raniji modeli po ovom pitanju imali sitne nedostatke usled kompromisa koji je bio pravljen zarad nekih drugih mogućnosti. Ovoga puta toga nema, tako da je svaka komponenti tačno na mestu za koje se već godinama pokazalo kao najbolje rešenje. Čak i kada bi malo sitničarali, a to naravno moramo, opet se na račun layout-a ne može ništa loše reći. Deo koji dominira DK P45-T2RS pločom je heatpipe sistem za hlađenje, koji se proteže od northbridge-a do naponske jedinice. Dotični sistem lepo izgleda, ali je ipak u pitanju malo doterano klasično rešenje. Samo prisustvo hladnjaka preko vitalnih delova naponske jedinice ima mnogo više značaja od dva heatpipe koji to spajaju sa relativno malim hladnjakom preko northbridge-a. Kada bi se tu još nalazio ventilator, možda bi ovako konstruisan heatpipe sistem nešto više i značio. Ovako, teško da je to slučaj, pa se može reći da je ovako dizajniran sistem za hlađenje kompromis između efikasnoti, cene i samog izgleda koji treba da posluži u marketing svrhe. Kako se sam P45 čipset i ne greje nešto mnogo, u praksi se pokazalo da je primenjeno rešenje sasvim dovoljno. Efikasnosti doprinosi i veoma dobar način fiksiranja sistema za hlađenje preko čipseta koji koristi prave šrafove, čime je izbegnuta standardna boljka koja se odnosi na dosta loše povezivanje hladnjaka sa onim što se hladi. Ono na šta DFI dosta polaže, je 4-phase Digital PWM naponska jedinica.

      Tako su umesto standardnih MOSFET-a upotrebljeni Digitalni PWM (Power Width Modulation), koje već izvesno vreme koriste top proizvođači kod svojih vrhunskih modela, dok se kod mid ili low-end ploča i dalje u većini slučajeva koriste standardna rešenja sa Delta ili SigmaDelta modulacijama. Pored toga, umesto standardnih, DFI koristi SMT prigušnice i ESR MLCC kondenzatore. Sve ovo trebalo bi da obezbedi „ravan“ i stabilan napon procesor u svim uslovima ozbiljnijeg overklokinga, iako se radi od 4-phase konfiguraciji naponske jedinice, koja je još po staroj Intel specifikaciji predstavlja obavezni minimum. Upravo zbog toga su 4-phase rešenja uglavnom primenjivana na low-end kategoriji matičnih ploča. Naravno, DFI sada tvrdi da je sa njihovom novom generacijom naponskih jedinica, 4-phase u velikoj većini slučajeva sasvim dovoljno rešenje. Ipak, za highend modele DFI u ponudi ima 8-phase rešenje kao i ostali vodeći proizvođači, dok 4-phase kod DK P45-T2RS predstavlja dobar kompromis između cene proizvodnje i performansi. Ostatak mogućnosti koje DK P45-T2RS poseduje spada u red već standardnih stvari. Na raspolaganju su dva grafička PCI Express slota u slučaju da imate Crossfire ambicije, a tu su i po dva PCI Express x1 i standardna PCI 2.3 slota. Iako je Crossfire već postala obavezna opcija na ogromnoj većini ploča, bez obzira na procenat korisnika koji će ovu mogućnost upotrebiti, u ovoj kategoriji ploča mislimo da je bolje taj prostor iskoristiti za još jedan klasičan PCI slot.

      Ukoliko PCI slotova možda nedostaje, SerialATA priključaka sigurno neće. Na raspolaganju je ukupno šest SerialATA II priključka, što je sasvim dovoljno i za korisnika sa većim zahtevima kada su u pitanju uređaji za skladištenje podataka. Integrisana audio podrška izvedena je preko ALC885 čipa koji podržava 7.1 sisteme zvučnika i ima veoma dobar odnos između signala i šuma od 101dB. Sa Marvell gigabitnim LAN čipom završava se spisak dodatnih mogućnosti koje poseduje DK P45-T2RS matična ploča. Na I/O panelu se nalaze ukupno šest USB 2.0 konektora, set audio priključaka uključujući obe vrste S/PDIF-a i naravno jedan LAN konektor. Veoma je pohvalno što se DFI opredelio da DK P45-T2RS opremi sa dva standardna PS/2 porta, iako se Intel u poslednje vreme maksimalno trudi da ovu vrstu priključaka obriše sa lica PCB-a. Tako je korisnicima ostavljena mogućnost da ukoliko to žele, koriste svoju staru tastaturu ili miša, gde pored toga i dva USB-a ostaju slobodna za neke druge pametnije stvari. Ukoliko šest USB 2.0 priključaka koji se nalaze na I/O panelu ne bude dovoljno, mogu se dodati još šest preko dodatnih bracket-a. Na žalost, ni jedan od njih se ne dobija u paketu, pa se u tom slučaju moraju nezavisno dokupiti.

      BIOS, detaljno

      Trud koji je DFI uložio u naponsku jedinicu i ostale vitalne elemente matične ploče, mora se na pravi način preslikati i na BIOS. Na raspolaganju moraju biti adekvatne opcije koje omogućavaju da se potencijali ploče mogu u praksi na pravi način iskoristiti. Pored toga, BIOS mogućnosti su teren na kojem se bore svi proizvođači, pa se stoga uvek očekuje nešto novo po ovom pitanju. Naravno, kako realno ipak nema toliko mesta za novitete, u svim kompanijama se trude da izmisle bar neki novi detalj koji može poslužiti u borbi sa konkurencijom. Ovoga puta, DFI kod DK P45-T2RS u prvi plan ističe „ABS“ tehnologiju. Sasvim suprotno od značenja u automobilskoj industriji, ABS ovde znači Automatic Boost System. Reč je mogućnosti koja vam se nudi odmah pri startovanju matične ploče, kada je na raspolaganju ulazak u BIOS i odgovarajući meni koji otvara ovu opciju. U stvari, radi se o automatizovanom overkloking sistemu, ali ne generalno samog procesora već matične ploče i eventualno memorije.

      Naravno, da bi ovaj sistem adekvatno funkcionisao, potrebno je instalirati i softver koji se dobija u paketu. ABS će po svojoj proceni promeniti nominalnu brzinu sistemske magistrale, spustiti množilac procesora i korigovati radni takt memorije kako bi performanse sistema bile veće. Logično, ABS je veoma sličan raznim već postojećim rešenjima za automatski overkloking koji sada u nekom obliku već poseduju svi vodeći proizvođači. U praksi se generalno pokazalo da su svi ovi sistemi efikasni samo u slučajevima blagog overklokinga, gde je ipak osnovni cilj da se početnicima omogući da bar malo ubrzaju svoj sistem. Osnovna prednost ABS sistema vezana je za softver koji se instalira i koji omogućava da se kroz overkloking profile izaberu različiti nivoi ubrzanja, i da se ti profili direktno vežu za startovanje određenih aplikacija. ABS tako omogućava, da se na primer startovanjem igara aktivira jedan O/C profil, dok se za standardni rad koristi neki drugi. Ipak, kako je DK P45-T2RS namenjen iskusnijim korisnicima, može se produžiti pravo u BIOS gde su na raspolaganju sve potrebne opcije preko kojih overkloking parametre možete podesiti baš onako kako mislite da treba. Za izbor osnovne brzine sistemske magistrale, DFI na DK P45-T2RS nudi čak set jumpera, što je već iznenađenje. Jumperi odavno nisu korišćeni za ove svrhe na modernim matičnim pločama. Naravno, radni takt sistemske magistrale se može podešavati kroz BIOS, ali je ova mogućnost preko jumpera ostavljena za neke specifične situacija. U klasični AWARD okvir, DFI je smestio veliki deo opcija koje generalno i karakterišu matične ploče ovog proizvođača. Jedina stavka koja je nešto smanjena se odnosi na sekciju za podešavanje parametara memorije, gde su ponuđene opcije svedene na normalnu meru. Ovo smatramo pozitivnom korak, jer je DFI često umeo malo da pretera nudeći opcije čije mogućnosti nisu jasne ni veoma iskusnim overklokerima.

      Ovoga puta, ponuđeni set opcija je na „taman koliko treba“ nivou, što je opet sasvim dovoljno da se bilo koja memorija korektno podesi i iz nje izvuče maksimum. Kada pogledamo maksimalno dozvoljene korekcije radnih napona za sve vitalne delove sistema, jasno se vidi da DFI ovde nije štedeo. Napon procesora se može povećati za +0.787 V u odnosu na nominalnu vrednost, što na aktuelnim 45nm procesorima otvara mogućnost da se isti maksimalno „prže“. Slično važi i za memoriju, pa je maksimum koji nudi DK P45-T2RS čak 3.375 V, što je dobrano preko realnih mogućnosti bilo kojih modula. Tako se može reći da je ovde malo i preterano, ali dobro, bolje kada je mogućnost tu, bez obzira što se nikada neće u toj meri koristiti. Na raspolaganju su još ukupno tri opcije koje se tiču napona čipseta, a tu je čak i mogućnost korekcije napona klok generatora što je veoma retka opcija koje se sreće na matičnim pločama. Kada se svo stavi u pogon radi dostizanja što boljeg overkloking rezultata, maksimalno stabilan rad uspeli smo da ostvarimo na 430 MHz sistemske magistrale. Iako bi po informacijama koje smo dobili ova granica trebala da se kreće oko 500 MHz, ovoga puta mi nismo uspeli da ostvarimo stabilan rad. Blizu se moglo stići, ali stabilnost se nije mogla postići. Moguće da je sam E8200 primerak bio ograničavajući faktor, ali se nama ipak čini da je aktuelna verzija BIOS-a tu malo veći problem. Sitniji bagovi se mogu primetiti tokom rada, BIOS zna u nekim slučajevima da malo „odleprša“, automatski CMOS Reloaded ne radi baš uvek, LED dijagnostika tada takođe zna da se zaglupi, pa se na kraju može reći da se definitvno čeka nova verzija koja će ukloniti sve ove probleme. Ako nešto krene naopako, tu je klasičan ClearCMOS jumper, kao i tasteri za power i reset direktno na PCB-u.

      Test sistem

      Matične ploče

      DFI DK P45-T2RS LanParty
      MSI P35 Deluxe

      Procesor i
      kuler

      Intel Core 2 Duo E8200
      CoolerMaster Gemin II

      Memorija

      2×1 GB DDR2 1066

      Grafička karta

      ASUS EN9600GT TOP
      (Windows Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      CoolerMaster RealPower 1000W

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

      SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
       

      Cinebench 10 & DivX transcoding test

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
       

      Everest & SpecVIEW Perf

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
       

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce

      WinRAR, Nuclearus & other synthetic tests

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
       

      Futuremark 3DMark06 i Vantage

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
       

      Company of Heroes, Crysis & other game tests

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce
      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce

      Zaključak

      Peformanse DFI DK P45-T2RS postavili smo pored onih koje smo dobili sa našom dosadašnjom referencom u vidu MSI P35 Deluxe matične ploče. Određene razlike u peformansama smo ipak očekivali, jer je do P45 čipseta memorijski kontroler pretrpeo dosta optimizacija. Upravo ova razlika se može i videti kroz rezultate testova, pogotovo onih koji znatno zavise od performansi memorije, ili grafičkih testova kod kojih brzina northbridge-a i PCI Express magistrale pravi razliku. MSI P35 Deluxe tradicionalno ima nešto veći radni takt procesora preko za jedan ili dva MHz većeg FSB-a i na skroz default podešavanjima, dok je DFI DK P45-T2RS tu ipak precizniji. Tako se vrlo lako može razumeti određena razlika koju MSI P35 Deluxe pravi u čistim procesorskim testovima, dok kod većine drugih DFI DK P45-T2RS nudi bolje performanse. Ipak, pored samih performansi, jasno se oseća da P45 čipset polako sezreva, te je kompletan utisak osetno bolji nego kod prvog susreta sa ovim čipsetom. Shodno tome, P45 već sada predstavlja optimalno rešenje za sve kupce novih računara, ili pak one koji žele da svoje stare ploče zamene novom generacijom.

      Naravno, u eventualnu zamenu se ne treba zaletati ukoliko posedujete neku od vrhunskih modela matičnih ploča baziranih na P35, X38 i X48 čipsetovima. Stvar koja još treba da „legne“ kod P45 matičnih ploča su sami BIOS-i, koji su na svim do sada testiranim modelima pokazivali određene slabosti. Iako i DK P45-T2RS ima slične probleme, može se reći da DFI sa ovim modelom veoma dobro koristi situaciju oko P45 čipseta koja je već i par meseci aktuelna. Nakon početnih odlaganja čipseta usled nekih problema između kojih je i kompatibilnost, neki proizvođači su ostalo uzdržani kada je u pitanju P45. DFI tu situaciju veoma dobro koristi, nudeći veoma interesantan model u srednjem segmentu tržišta, sa jasnim akcentom na overkloking potencijale koji su sasvim dobri. Ukoliko zanemarimo razliku u performansama između do sada testiranih P45 modela, a koncentrišemo sa na ukupni utisak u radu, možemo reći da DK P45-T2RS ostavlja generalno najbolji utisak. Ploča je veoma dobro izbalansirana u svim bitnim segmentima, što uz cenu koja se kreće oko 100 evra u maloprodaji, pravi veoma dobru kombinaciju koju možemo bez problema preporučiti. Istina, određenih problema sa BIOS-om ima, ali kada se jednom sve podesi na željeni način, dalje neće biti problema. Napomenućemo i da se u veoma kratkom roku očekuje i nova verzija BIOS-a koja će eliminisati najveći broj bagova. Imajući sve relevantne činjenice u vidu, sasvim je jasno da bi DFI DK P45-T2RS morao da bude interesantan i širem krugu kupaca, a ne samo igračima i overklokerima za koje je ovaj model praktično i napravljen.

      karakteristike, statistike, dfi dk p45-t2rs lanparty maticne ploce

      Matične ploče na test ustupila kompanija Alti Computers

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test