EPoX 9NDA3+ PowerPack

EPoX 9NDA3+ PowerPack

Kako se u narednom periodu očekuje značajnije afirmisanje socket 939 platforme odlučili smo da više pažnje posvetimo novim modelima ploča za AMD procesore. Kako AMD već izvesno vreme u svom posedu drži brzinsku krunu koju je uspešno preoteo od svog glavnog rivala, dobra ploča za najbrži desktop procesor na planeti je itekako važna. Ovog puta model kompanije EPoX...

    Sadržaj

      Delimir Tasić Na našim prostorima EPoX uživa veliko poverenje među korisnicima koji sebe smatraju entuzijastima. Takva reputacija na domaćem tržištu stečena je u doba dominacije K7 platforme kada je EPoX imao u ponudi odlične modele matičnih ploča. Najveći uspeh sasvim sigurno je ostvario model 8RDA+ koji je kasnije pojačan modelom 8RDA3+ i najnovijom 8RDA6+ pločom. Većinu ploča iz EPoX-a krasio je BIOS bogat opcijama za ubrzavanje sistema iznad specifikacija što je pojava koja se u računarskim krugovima naziva overklok. Kako overklok u današnjim uslovima sve više uzima maha, većina proizvođača koja je u ranijem periodu tvrdila da nije preporučljivo na taj način koristiti komponente danas na svojim matičnim pločama implementira razne sisteme koji i neupućenim korisnicima treba da omoguće takva podešavanja. Ipak, EPoX je ostao privržen svojim korenima i dalje nudi overklok na koji smo svi navikli – dakle iz BIOS-a. Velike probleme koje Intel ima sa svojim 90nm procesom, a koji se manifestuje kroz povećanu potrošnju i zagrevanje, AMD je uspešno kapitalizovao i ponudio tržištu trenutno najbrže procesore na tržištu uspešno povećavajući takt svojih procesora. Sa druge strane veliki Intel je odlučio da se povuče iz gigahercne trke koju je sam započeo i koncentriše se na razvoj dvojezgarnih procesora nove generacije i arhitekture. Da podsetimo, Athlon 64 4000+ i Athlon 64 FX-55 će biti procesori koji će svaki u svojoj klasi više nego uspešno parirati P4 i P4 Extreme Edition modelima sa uvećanim količinama keš memorije. U value klasi, naravno, Sempron 3100+ žestoko tuče najbrži Celeron D 340 (2.93 GHz). Kako će u trenutku kada ovo budete čitali AMD već imati spremne još brže Athlon 64 i Athlon 64 FX procesore za socket 939 podnožja EPoX 9NDA3+ ploča može sasvim lepo da odgovori potrebama i najzahtevnijih korisnika.

      EPoX 9NDA3+ na testu

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Matična ploča koju ovom prilikom prikazujemo predstavlja, slično K8N Neo2 modelu kompanije MSI, ultimativni model za AMD platformu. Ploču karakteriše upotreba najnovijeg nVidia nForce3 Ultra čipseta koji se odlikuje mogućnošću rada sa 1000 MHz HT magistralom. Sam nForce3 čipset je single-chip rešenje, što znači da se, za razliku od VIA K8T800 Pro čipseta, odlikuje potpunom integracijom svih funkcija u jedan čip. Samim tim izostala je potreba za vezom između severnog i južnog mosta, a komunikacija između uređaja koju su pre bili izdvojeni u dva posebna čipa se može obaviti neuporedivo brže. Naravno, ovakav dizajn je bio moguć tek sa izmeštanjem memorijskog kontrolera u samo jezgro procesora.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      U četiri podnožja, koliko poseduje EPoX 9NDA3+ ploča, moguće je smestiti maksimalno 4 GB DDR400 memorije, a Dual DDR režim se, nalik MSI K8N Neo2 ploči, aktivira popunjavanjem 1. i 2. ili 3. i 4. banke, odnosno sve četiri banke istovremeno. Ovog puta odvojeni memorijski kanali su obojeni na pravi način, pa zabuna kojih je bilo kod MSI ploče ne bi trebalo da bude. Iako nForce 3 čipset u svim svojim varijantama (250, 250 GB i Ultra) obezbeđuje RAID podršku za SATA i ATA133 diskove, EPoX se ipak odlučio da implementira dodatni SATA-RAID kontroler kompanije Marvell. Čip se nalazi nedaleko od samog nF3 čipseta i zaklonjen je u potpunosti masivnim hladnjakom. Marvell 88SR3020 podržava sve popularne režime povezivanja diskova u RAID niz, pa tako pored Strippe (0) i Mirror (1) modova, obezbeđuje i Strippe+Mirror (0+1) mod kada se postižu istovremeno i brzina i sigurnost, ali po cenu upotrebe četiri diska.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Audio reprodukcija poverena je Realtek ALC850 čipu koji nudi osmokanalnu podršku. EPoX je ovaj čip prvi put, kada su AMD ploče u pitanju, implementirao na EPoX 8RDA6+ modelu koji je namenjen socket A platformi i baziran je na nForce 2 250 čipsetu. Čip obezbeđuje i Audio Jack Sensing tehnologiju koja treba da olakša povezivanje 5.1, 6.1 i 7.1 audio sistema automatski prepoznajući koji je zvučnik povezan na audio izlaz. Dual LAN podrška je već postala standard za najopremljenije matične ploče, a ovog puta radi se o gigabitnom i 100 MBps adapteru kompanija Cicada i Realtek. Za monitoring vitalnih parametara sistema zadužen je Winbond W83627THF čip koji pored te funkcije obavlja i funkciju kontrole FDD uređaja, PS/2, serijskih i paralelnih portova.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Od dodatnih priključaka je, posredstvom čipseta, obezbeđeno ukupno osam USB 2.0 portova od kojih je omogućena upotreba šest, jer se četiri nalaze na samoj ploči, a dva na dodatnom bracketu koji se isporučuje uz ploču. Konektor za front USB portove nalazi se na ploči, pa ukoliko je vaše kućište opremljeno sa još dva USB porta, možete iskoristiti maksimum po tom pitanju. VIA VT6307 je postao de facto standard za Firewire/IEEE1394 portove, pa su dva Firewire porta izvedena zahvaljujući prisustvu ovog čipa na PCB-u EPoX 9NDA3+ matične ploče. Ukratko reč je o izuzetno dobro opremljenoj matičnoj ploči, pametno odmerene kombinacije dodatne opreme, kako i priliči modelima namenjenim najzahtevnijim korisnicima.

      Platforma

      Athlon 64/Athlon 64-FX

      Podnožje

      Socket 939

      Čipset

      nVidia nForce3 Ultra

      Broj DIMM podnožja i maksimalno memorije

      4 DDR-DIMM, 4GB

      Slotovi

      1x AGP 8x, 5x PCI

      Broj podržanih uređaja

      4x ATA133, 4x SATA

      RAID kontroleri

      nVidia NV RAID + Marvell 88SR3020

      Audio

      Realtek ALC850 8.1

      LAN

      Cicada CIS8201 1000 Mbps / Realtek RTL8201 100 Mbps

      Dodatni priključci

      2x IEEE1394, 4+2 USB 2.0, 1x COM, 1x LPT, S/PDIF

      Ostalo

      LED dijagnostika

      Cena

      uzorak

      Kontakt

      www.sinteh.com

      Raspored komponenti

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Matična ploča čiju smo vam specifikaciju preneli u prethodnim redovima stiže u velikoj ambalaži sa dodatnim rukohvatom za nošenje. Ambalaža je specijalno dizajnirana za ovaj model, a u samom ćošku ispisano je da je reč o „Microcosm“ seriji ploča. Ipak, na grafičkom post ekranu koji se pojavljuje prilikom uključivanja računara u ćošku je istim fontom ispisana reč „Mercury“ tako da nam nije do kraja bilo jasno šta ta dva termina predstavljaju. Očigledno je reč o previdu koji će biti otklonjen kroz neku noviju reviziju BIOS-a. Naravno boot screen je moguće i isključiti odabirom odgovarajuće opcije.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Kako je reč o PowerPack paketu dodatne opreme, pored uobičajene opreme, uz ploču stiže i EPoX MiniMe odvijač, kao i set samolepljivih hladnjaka za MOSFET-e. Od uobičajene opreme tu je naravno CD sa drajverima, uputstvo, bracket sa Game i COM portovima, kao i set Rounded IDE kablova (2 kom.) i SATA kablova. Ukoliko vaše napajanje nema priključke za SATA diskove iskoristićete adapter pomoću kojeg ćete moći da koristite klasične Molex konektore. Po pitanju rasporeda nismo previše bili oduševljeni, ali je to stvar na koju smo se već navikli kada je EPoX u pitanju. Naponska jedinica uključuje MOSFET-e novije generacije uz set TEAPO i Sanyo 3300 mF elektrolita. Odmah uz naponsku jedinicu smeštena su oba ATX konektora, pa će kada je ploča postavljena u kućištu ATX kabl ometati adekvatno hlađenje sistema. Dodatna otežavajuća okolnost je što su elektroliti smešteni tik uz socket, što znači da je moguća interferencija sa hladnjacima većih gabarita kao što je npr. CoolerMaster Hyper 6.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Za pohvalu je što je između AGP slota i PCI slotova napravljen dovoljan razmak, ali je to verovatno jedina pozitivna stvar layouta EPoX 9NDA3+ ploče. Kako ploča podržava četiri SATA uređaja na njoj je smešteno toliko SATA konektora, ali je njihov raspored ekstremno loš. Dva SATA konektora koja kontroliše Marvell smeštena su između čipseta i AGP slota, pa smo ih postavljanjem Gigabyte FX5900XT kartice u potpunosti blokirali i onemogućili njihovu upotrebu. Ništa nije bolja situacija ni sa preostala dva SATA priključka, koji su jako blizu hladnjaka na čipsetu.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Na pola puta od loše do idealne pozicije nalazi se par ATA133 priključaka, dok je FDD konektor ostao na donjoj strani ploče, pa su mogući problemi prilikom montaže ploče u kućište većih dimenzija.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Čipset je više nego adekvatno hlađen masivnim kulerom koji smo pre očekivali na nekoj grafičkoj kartici nego na matičnoj ploči. Sam FAN je tih i neće generisati previše buke. Dodatne kulere možete povezati na jedan od tri FAN priključka koliko ih ima na EPoX 9NDA3+ ploči.

      BIOS opcije i utisci tokom rada BIOS EPoX 9NDA3+ ploče je veoma sličan MSI K8N Neo2 Platinum matičnoj ploči tj. ne razlikuje se previše od uobičajenih nForce 3 rešenja. BIOS je potpisan od strane kompanije Award (Phoenix). Uobičajeno za EPoX, tu su sva bitnija podešavanja koja se tiču overkloka i finijeg podešavanja sistema. U sekciji DRAM Configuration moguće je podesiti parametre kao što su CAS Latency, Ras to CAS, Min. RAS# Active i Row Precharge. Tu je naravno i mogućnost podešavanja 1T/2T tajminga koji značajno utiče na performanse sistema prilikom rada sa memorijom. Mi smo prilikom testiranja koristili kombinaciju 2T-2.5-3-8-3. Ako se pitate zbog čega se nismo opredelili, kao kod MSI K8N Neo2 ploče, za 1T parametar razlog je jednostavan. BIOS EPoX 9NDA3+ ploče koja nam je stigla na test nije mogao da na pravi način izađe na kraj sa 1T parametrom i sistem je bio izuzetno nestabilan – jedva da smo mogli da butujemo operativni sistem bez grešaka. Naravno bilo koji memorijski test bi rušio ceo sistem dok je bio podešen 1T parametar.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Takt memorije moguće je podesiti sinhrono ili asinhrono kako prilikom overkloka ne biste bili ograničeni. Međutim, kod nForce 3 ploča je moguće podesiti da memorija radi na nižem taktu nego što iznosi magistrala između procesora i čipseta. Da biste aktivirali asinhroni rad potrebno je setovanje za brzinu memorije promeniti i umesto na Auto podesiti na neku od četiri vrednosti: 100, 133, 166 ili 200 MHz. Tako ćete, ukoliko koristite procesor sa množiocem 11, dobiti podešavanjem memorije na 200 MHz delilac za memoriju koji iznosi 11. To konkretno znači da ukoliko vaš overklokovani procesor radi npr. na 2600 MHz, memorija će raditi na 236 MHz (2600/11). Za opciju 166 delilac iznosi 14, pa ćete daljim povećanjem sistemske magistrale održati takt memorije u granicama podnošljivog za vaše module i tako eliminisati ograničenje koje potiče od memorije prilikom overkloka. Konkretno pri taktu magistrale od npr. 250 MHz moguće je podesiti memoriju na približnu vrednost od 200 MHz čime ćete i sa, uslovno rečeno, lošijom memorijom biti u stanju da overklokujete vaš procesor. Kako obarate takt memorije u BIOS-u (133 i 100 opcija) dodatno će se povećavati delilac za memoriju, ali i mogućnosti povećana magistrale na kojoj ploča radi. Tako je moguće postići magistralu od skoro 300 MHz sa dobrim primerkom procesora. Delilac za memoriju je direktno povezan sa modelom procesora, jer se memorijski kontroler nalazi u procesoru, a važno je u celoj priči znati i da je Athlon 64 procesor zbog prisustva Cool’n’Quiet tehnologije otključan za smanjivanje množioca. Implementacija Cool’n’Quiet tehnologije je na EPoX 9NDA3+ ploči zadovoljavajuće rešena (…o Cool’n’Quiet tehnologiji se možete informisati u tekstu o MSI K8N Neo2 ploči), ali smo primetili izvesnu nekonzistentnost u SiSoft Sandra 2004 SP2 Memory Benchmarku. Naime, ukoliko je Cool’n’Quiet uključen i pokrene se spomenuti test program, sistem bi odgovorio plavim ekranom i resetom. Mogućnost promene takta HyperTransport magistrale posredstvom množioca je omogućena kako bi se obezbedila podrška za HT na 1000 MHz, ali za razliku od MSI ploče, EPoX je odbijao saradnju pri tako visokoj magistrali, pa smo definitivno ostali pri ubeđenju da proizvođač mora više da se potrudi i ponudi što je pre moguće update BIOS-a i tako svoj proizvod po mogućnostima izjednači sa konkurencijom.

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Regulacija napona procesora, memorije i čipseta su nešto konzervativnije nego kod MSI nForce3 Ultra ploče koju smo vam skoro prikazali. Napon procesora moguće je podesiti na maksimalnih 1.7V, memoriju do 2.8V, a čipset na solidnih 1.75V. Nije zaboravljena ni mogućnost povišenja kloka AGP magistrale i podizanja napona iste do 1.8V. Možemo reći da nedostaje malo više napona za memoriju, dok je voltaža za procesor u okvirima bezbednih vrednosti. Maksimalni overklok koji smo uspeli da ostvarimo sa EPoX 9NDA3+ pločom je nešto niži nego sa MSI modelom i iznosi 238 MHz. Treba imati u vidu da većina nF3 ploča može više, a verujemo i ovi modeli, ali smo dosegli limite test-primerka procesora, a bez bolje memorije nije bilo svrhe uopšte obarati množilac na procesoru i eksperimentisati sa magistralom ploče, ako bismo sve vreme memoriju držali na nižim vrednostima…

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Rezultati testova Sasvim logično, pošto smo i K8N Neo2 i 9NDA3+ ploče testirali u isto vreme, suprotstavili smo jednu drugoj. Sva podešavanja su naravno bila identična, izuzev spornog 1T/2T parametra koji je kod MSI ploče automatski bio podešen na vrednost 1T, dok je EPoX ostao pri konzervativnijoj vrednosti 2T. Samim tim rezultati mogu da vam posluže i kao ilustracija koliko promena ovog parametra utiče zaista na performanse. Ovog puta, iz gore objašnjenih razloga, nismo mogli da istestiramo ploču pri 1000 MHz HT magistrali, pa i to za sada ostaje prednost MSI modela. Naš test sistem sastoji se od sledećih komponenti…

      Procesor

      AMD Athlon™ 64 3500+ (2.2 GHz, 512k L2, 800 MHz HT)

      Memorija

      2x 512 MB DDR400 Bluestar @ 2T

      Hard diskovi

      Maxtor DiamondMax8 40 GB

      Grafička karta

      Gigabyte GeForce FX5900XT

      Izvor napajanja

      Chieftec HPC-360-202

      Operativni sistem

      Windows XP Professional (SP1, DirectX 9.0b)

      Drajveri

      nVidia nForce 5.10, nVidia ForceWare 61.77

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Dakle, najveću prednost MSI ploča ostvarila je u testovima koji se dosta oslanjaju na memorijski podsistem. Sintetika je naravno izmerila značajnu razliku kada se obraćala memoriji, dok u testovima performansi procesora to nije bio slučaj. To je samim tim pokazatelj da je SiSoft Sandra i pored osporavanja, odlično napisan sintetički benchmark koji radi baš ono što mu je primarni cilj – maksimalno izoluje posmatrani aspekt merenja performansi i na taj način odlično oslikava parcijalne elemente performansi ukupnog sistema. Veliku prednost, zahvaljujući 1T parametru, MSI je ostvario i u DivX kompresiji, dok je u testovima office aplikacija ta prednost nešto manja. Trend sporijeg rada EPoX 9NDA3+ ploče sledile su i 3D aplikacije. Dakle, karakteristično za EPoX, ploča je probirljiva po pitanju memorije, pa je tako odbila da radi sa 1T parametrom sa par vrsta modula sa kojima je MSI bez problema radio.

      Nakon testa… Teško je biti ravnodušan prema novim modelima matičnih ploča baziranih na naprednom nForce3 čipsetu. Reč je o izvanrednom proizvodu kompanije nVidia koji se u Ultra varijanti odlikuje neverovatnim overklok potencijalom zahvaljujući kojem ćete biti u stanju da iz vašeg Athlon 64 (FX) iscedite i poslednji atom performansi. EPoX ploča koju smo ovom prilikom testirali nije uspela da se po pitanju performansi izjednači sa modelom kompanije MSI, ali će taj nedostatak sasvim izvesno biti ispravljen kroz neku noviju reviziju BIOS-a koji će omogućiti upotrebu oštrijih memorijskih parametara. Dobra stvar koja je posledica integracije memorijskog kontrolera u sam A64 procesor je to da vam podešavanje što nižih latencija više nije uopšte neophodno da biste ostvarili visoke performanse. To posebno ima na značaju, ako se ima u vidu da su CAS2 memorije sve ređe na tržištu i jako se teško nalaze. Sa druge strane DDR500, pa i bržih modula, ima u dovoljnim količinama što će u kombinaciji sa nekom nF3 Ultra pločom i visoko overklokvanim vrednostima magistrale dati jako visoke memorijske transfere i samim tim učiniti vaš sistem veoma brzim. Dakle, slobodno možemo reći da se pravilo da je za AMD sistem bolje odabrati memoriju koja je u stanju da radi na što oštrijim setovanjima latencije ne može aplicirati u sferu Socket 939 ploča. EPoX 9NDA3+ obezbeđuje u BIOS-u sve vitalne opcije koje jedna moderna ploče okrenuta ka populaciji naprednih korisnika treba da ima. Međutim, kako smo mi na testu imali ploču koja još nije namenjena prodaji (primerak je, posredstvom domaćeg distributera, specijalno za test stigao iz kompanije EPoX) očekujemo da će kada ploča stigne kod domaćih prodavaca problemi vezani za BIOS biti otklonjeni i da ćemo dobiti solidnu socket 939 ploču.

      Novi BIOS Kako je ploča za potrebe testa stigla direktno od proizvođača i nije
      se radilo o finalnom proizvodu namenjenog retail tržištu performanse nisu bile
      onakve kakve se očekuju od proizvoda namenjenog krajnjoj prodaji. Ako se ima u
      vidu da je 1T parametar krucijalan za dobre performanse Athlon 64 sistema,
      pojava novog BIOS-a, koji je u stanju da na pravi način radi sa memorijom na
      kojoj je podešena ova vrednost, morala je dovesti do poboljšanja performansi. Slično važi i za HT link frekvencije 1000 MHz. Najveći dobici, naravno,
      ostvareni su po pitanju memorijskog transfera koji se sada praktično izjednačio
      sa vrednostima koje postiže odlična MSI K8N Neo2 Platinum ploča sa kojom smo
      poredili EPoX 9NDA3+. Kako smo i test Winchester procesora obavili baš na toj
      ploči još više rezultata možete videti u okviru tog teksta. Pošto su dve najveće
      zamerke koje smo imali na rad EPoX 9NDA3+ ploče otklonjene, sasvim sigurno reč
      je o veoma konkurentnom proizvodu na kakav smo i navikli kada je kompanija EPoX
      u pitanju….

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      karakteristike, statistike, epox 9nda3+ power pack maticne ploce

      Matičnu ploču za potrebe testa ustupila kompanija “EPoX

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test