Miloš Stamenković
Na samom početku ponovnog oživljavanja SLI ideje, nVidia nForce4 čipsetovi sa ovom mogućnošću bili su veoma skupi, a samim tim i matične ploče bazirane na njima mogle su se okarakterisati kao skupoceno parče hardvera. Tendencija laganog pada cena je uvek prisutna, ali je ulazak ATI-ja sa Crossfire čipsetovima na tržište matičnih ploča učinio da se sama cena nForce4 SLI čipseta rapidnije obori.
Ovo naročito važi za Crossfire Xpress 3200 čipset koji je ponudio znatno naprednije rešenje za rad u multi-GPU režimu. Sa dotičnim padom cena, svim proizvođačima se otvara mogućnost da tržištu ponude mnogo pristupačnije SLI modele, koje će više biti usmerene ka onim kupcima kojima SLI nije u prvom planu, ali su raspoloženi da eventualno kasnije isprobaju rad sa dve grafičke karte. Generalno gledano, totalno je iracionalno kupovati SLI matičnu ploču ukoliko ne planirate da iskoristite ove mogućnosti. Ipak, ukoliko je cena povoljna, SLI ploča može predstavljati dobar izbor, jer su ipak u pitanju modeli kojima svi proizvođači posvećuju nešto više pažnje. Ako nekada još i dobijete želju da isprobate rad i sva dve grafičke, još bolje.
Model koji danas prezentujemo je u stvari budžet verzija 9NPA+SLI ploče, koju smo već ranije predstavili na Benchmark-u. Novi model nosi oznaku 9NPAJ SLI i predstavlja još jedan pokušaj EPoX-a da se na burnom tržištu AMD matičnih ploča ostavi značajniji trag. Tako 9NPAJ SLI u osnovi nudi veoma slične mogućnosti kao i stariji „full“ model, ali po značajnije povoljnijoj ceni. Logično, upotrebljeni je standardni nForce4 SLI čipset što podrazumeva i standardan set mogućnosti koji uključuje: nVidia MediaShield Storage sa RAID 0, RAID 1 i RAID 0+1 mogućnostima, nVidia ActiveArmor i hardverski firewall, podršku za Serial ATA 2 standard i nVidia Native Gigabit Ethernet. Naravno, SLI mod rada podrazumvea 2x 8x PCI Express mod, što je još jedan detalj koji ukazuje na činjenicu da SLI mogućnosti kod ovog modela ipak nisu u prvom planu. Oni kojima je primarna želja da koriste SLI, na raspolaganju imaju totalno drugu generaciju čipseta, nForce 4 SLi x16 ili nForce 590 SLi za AM2 i matičnih ploča koje podržavaju mnogo napredniji 2×16 PCI Express režim rada. Ukoliko ste kojim slučajem propustili da se informišete svim važnim detaljima vezanim za nForce4 SLI čipset, možete to učiti kroz prethodne testove matičnih ploča koje su bazirane na ovom čipsetu.
Ploča na testu
Kako 9NPAJ SLI predstavlja ekonomičniju verziju već ranije testiranog 9NPA+ SLI modela, poređenje sa ovom matičnom pločom se podrazumeva. Prva razlika između dva modela je logično ambalaža, gde 9NPAJ SLI dolazi u u mnogo skromnijem paketu. Nema više plastificirane kutije sa rukohvatom (mada je ovaj detalj odavano prestano da bude atraktivan), a u klasičnoj amabalaži se nalaze gotovo samo bazični elementi. Nema poklona u vidu posebnog „šrafcigera“ i sličnih stvari, već su u paketu prisutni samo kablova, uputstvo i CD sa drajverima. Jedini ekstra detalj koji je zadržan i u 9NPAJ SLI paketu je dodatni ventilator koji po želji možete montirati na predviđeno mesto kod naponske jedinice radi poboljšanja hlađenja MOSFET-ova. Naravno, prisutan je i SLI bridge konektor, ukoliko slučajno zatreba.
Pogled na layout 9NPAJ SLI modela i njegovog starijeg brata, jasno pokazuje da su razlike po ovom pitanju minimalne i da se iste svode na prosto smanjivanje troškova proizvodnje kako bi i sama ploča imala nižu finalnu cenu u prodavnicama. Tako kada je u pitanju layout možemo rezimirati utiske koje smo navili prilikom ranijeg testa 9NPA+SLI modela.
Raspored komponenti je uobičajen za EPoX, dakle ne preterano dobar, ali to je već odavno postala tradicija ovog proizvođača da veoma malo brine o povoljnom rasporedu komponenti, te su neki drugi i realno mnogo bitniji detalji na prvom mestu. Kako SLi modeli imaju dva PCI Express x16, odnosno x8 slota u zavisnoti od moda rad koji koristite, ne ostaje mnogo mesta za razbacivanjem prostora na PCB-u, te se sve mora što pametnije sklopiti. Između dva grafička slota, smešten je SLI preklopnik kojim se bira režim rada, te iako su neki proizvođači implementirali softversku selekciju SLI režima rada EPoX se odlučio da zadrži stari metod selekcije SLI modova, jer se izbor ovog tipa ne vrši previše često, tako da realno ovo i nije neki nedostatak 9NPAJ SLI modela. EPoX se mudro odlučio da poveća broj još uvek najzanimljivijih PCI 2.2 slotova na štetu PCI Express x1 slotova, tako da 9NPAJ SLI poseduje tri klasična PCI slota. Ovo je veoma bitno ako se ima u vidu da PCI Express x1 karti još uvek nema na tržištu, pa korist od novog tipa slotova nije velika, kao što su to proizvođači pretenciozno najavljivali. Sada već tradicionalno najlošija strana layouta jeste pozicija naponskog ATX 24-pinskog konektora, koji se pored centralnog položaja na PCB-u nalazi i previše blizu jedinom PCI Express x1 slotu. Ova pozicija ATX 24-pinskog slota znači i da će raspored kablova u kućištu biti nešto lošiji nego što bi to bilo da je naponski konektor bio smešten na neku bolju poziciju. U ravni sa PCI Express grafičkim slotovima nalazi se i čipset sa kulerom koji smo već imali prilike da vidimo kod EPoX Socket 939 generacije ploča. Iako je ovaj hladnjak veoma efikasan, ne možemo reći i da je nečujan. Naime, zvuk koji ovaj kuler ispušta u uslovima kada u kućištu imate veći broj „silent“ komponenti može biti iritirajući.
U momentu predstavljanja 9NPA+ SLI modela, 4-phase naponske jedinica je bilo prijatno iznenađenje i veliki plus za ovu ploču. Danas ona ipak predstavlja standard za matične ploče ovog tipa, tako da se po ovom pitanju nema šta posebno reći. Ipak, u pitanju je i dalje veoma kvalitetna 4-phase izvedba, uz detalj koji se odnosi na promenu tipa kondenzatora na klasične Rubycon kondenzatore. Ovo je prvenstveno urađeno radi smanjena troškova, jer su ovi kondenzatori ipak nešto jeftiniji od oklopljenih koji su bili korišćeni na 9NPA+ SLI ploči. Dodatni element koji radi u prilog niže cene je odsustvo dodatnog Silicon Image SerialATA 2 kontorlera, tako da 9NPAJ SLI model poseduje četiri osnovna SerialATA 2 priključka koji su podržani direktno od strane nForce4 SLI čipseta.
Drugi nedostatak predstavlja odsustvo firewire kontrolera, za čim mogu da žale samo oni koji poseduju DV kamkordere. Ostatak mogućnosti je isti i na 9NPAJ SLI modelu, čak su i primenjeni isti modeli čipova koji se brinu za LAN i audio podršku. Za gigabitnu mrežnu podršku zadužen je Mosell Vitesse čip, a audio podrška poverena je standardnom 7.1 Realtek AC97 ALC850 kodeku. Sistem dijagnostike problema koji je implementiran i na 9NPA+SLI modelu nalazi se i na 9NPAJ SLI ploči, a o ovom sistemu smo i ranije imali veoma pozitivno mišljenje. Mogućnost prikazivanje temperature procesora na dijagnostičkim LE panelima EPoX ploča je uvek bila veoma pozitivna karakteristika, jer je ovo najbolji način na koji možete pratiti temperaturu overklokovanog procesora u nekoj igri.
BIOS
Svi oni koju su koristili neke od EPoX modela veoma su se navikli na korišćenje ove mogućnosti, kao i veoma korisnu BIOS funkciju pod nazivom MagicHealth koja tokom boot procedure prikazuje temperature svih vitalnih delova sistema. Kada već govorimo o BIOS-u i njegovim mogućnostima, možemo reći da je veoma pozitivna činjenica da je EPoX i kod 9NPAJ SLI modela zadržao identične mogućnosti koje su bile ponuđene na 9NPA+ SLI. Ovo se prvenstveno odnosi na overkloking sekciju, gde su svi ponuđeni rasponi za podešavanje napona ostali isti. Tako je napon procesora moguće povećati za + 0.35 V, napone memorije može ići do 3.2 V, a čipset se može „prižiti“ do 1.8 V. Ovi rasponi za podešavanja parametara otvaraju mogućnost za sasvim dobar overkloking, što se i u praksi pokazalo na našem testu. 9NPAJ SLI bez problema ostvaruje takt magistrale preko 300 MHz, sa granicom za stabilan rad od oko 330 MHz, što je sasvim solidan rezultat.
Test sistem
Test sistem
Procesori
AMD Athlon 64 3000+
Kuler
CoolerMaster Hyper48
Matične ploče
EPOX 9NPA+ SLI EPOX 9NPAJ SLI
Memorija
2x 512 MB DDR400
Grafička kartica
Gigabyte Radeon X800XL Silent Pipe (ATI Catalyst 6.4)
Hard disk
Western Digital WD800JD (SATA150, 7200 RPM, 8 MB)
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master iGreen Power 500W
Monitor
Rezultati testova 1
Rezultati testova 2
Rezultati testova 3
Nakon testa…
Posle svih detalja koje smo uporedili sa 9NPA+ SLI modelom, na red dolaze i performanse. Međutim, u ovom slučaju nema se ništa posebno istaći, jer je sasvim jasno da 9NPA+SLI i 9NPAJ SLI nude gotovo identične performanse po svim pitanjima, a preko tabela sa rezultatima se i sami možete uveriti u ove tvrdnje.
Nakon što se ponovo na stolu imali 9NPA+SLI i poredili ga sa 9NPAJ SLI modelom, možemo reći da je EPoX sa 9NPAJ SLI napravio dobar potez. Tokom procesa testiranja ova matična ploča se je bila na visini zadatka, tako da nismo naišli na bilo kakve neprijatnosti. EPoX kod svih svoji modela, a posebno onih namenjenim AMD platformu uvek imaju svoj prepoznatljiv pečat, što možete osetiti tek kada sami probate neku matičnu ploču ovog proizvođača. Istina da je DFI preuzeo primat kada su u pitanju ploče u „entuzijast“ kategoriji, ali se EPoX trudi da sa svojim aktuelnim modelima privuče umereniju struju korisnika koja je zainteresovane za sve „entuzijast“ detalje, ali u manjem obimu. Imajući ovo u vidu, možemo reći da je EPoX sa 9NPAJ modelom napravio dobar posao, tako da pored veoma dobrih performansi i overkloking mogućnosti, ploča poseduje i povoljnu cenu za SLI klasu modela, pa tako možemo komotno preporučiti ovaj model svima koji u ovo vreme žele dobru, brzu i overklokabilnu Socket 939 matičnu ploču. Matične ploče za potrebe testa ustupio Sea&Sky (011/303-36-96). Benq FP93GX TFT-LCD monitor za potrebe test konfiguracije ustupio Kimtec .