Fractal Design Define R5 White

Fractal Design Define R5 White

Slobodni smo da kažemo da nam je kompanija Fractal Design veoma draga, jer možemo da računamo da će njihova kućišta biti standardno kvalitetna i pedantno odrađena. Istina, u svom dizajnu kompanija je pronašla pravac koga se čvrsto drži bez prevelike želje za eksperimentisanjem. Taj pravac je minimalistički i čist, tako da ima relativno usku ciljnu grupu, ali grupu za koju verujemo da je neverovatno lojalna i to sa dobrim razlogom.

    Sadržaj

      Define serija se ističe kao najbolja u ponudi kompanije, a u okviru nje postoji nekoliko verzija u zavisnosti od dimenzija. Define R5 je naslednik R4 kućišta koje je i na našem tržištu veoma popularno. Reč je o midi-tower modelu, kućištu koje je opravdavalo svaki dinar koji uložite u njega. Debeli čelik u kombinaciji sa dobrom zvučnom izolacijom i kvalitetnim materijalima uopšteno su bili zaštitni znak ove serije.
       fractal_design_define_r5_white_intro_1_s.jpg
      Dizajn je, kao što smo već rekli, minimalistički bez nekih eksperimenata. Ipak, za ljubitelje ovog dizajna, Fractal Design Define R4 je bio pun pogodak. Reč je o kućištu koje je lako moglo da posluži da ulepša dom, jer je zaista pored svoje jednostavnosti imalo neki specifičan šarm.
       fractal_design_define_r5_white_intro_2_s.jpg
      Sada je tu naslednik koji koristi oprobanu i uspešnu formulu i unapređuje postojeći pristup na svakom ćošku. Sada je sve malo bolje, kvalitetnije i utegnutije nego što je bilo ranije što će obradovati postojeće fanove i one koji traže jednostavnost i kvalitet. Sa druge strane, ljubitelji šarenila, avangardnog dizajna i linija će i dalje morati sreću da potraže kod drugih brendova.
       fractal_design_define_r5_white_001_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_002_s.jpg
      Krenućemo od pakovanja koje nije specijalno dizajnirano, već se radi o klasičnom braon kartonu na kome je ispisano ime modela i neke od njegovih karakteristika. Unutra pronalazimo samo kućišta zaštićeno finim mekanim materijalom i naravno neizostavnim sunđerima.
      fractal_design_define_r5_white_003_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_004_s.jpgModel koji nam je stigao na test je bele boje i kao takav je pomalo nezahvalan za slikanje, ali čini da kućište izgleda nešto zanimljivije i drugačije od uobičajenog. Odmah ćemo reći jednu stvar. Ukoliko se opredelite za belo kućište i želite da ostane čisto i belo, savetujemo da odustanete ukoliko nemate razrađene navike za čišćenje. Obzirom na bistru belu boju kojom je ofarban, Define R5 neće trpeti duge periode bez brisanja prašine i vrlo lako će postati “musav”.
       fractal_design_define_r5_white_005_s.jpg
      Sa druge strane, to će vam biti uzvraćeno na veoma lep način ukoliko ne želite da vam PC bude neupadljiva crna kutija koja stoji u nekom ćošku. Što se dizajna tiče, malo toga se na prvi pogled promenilo u odnosu na Define R4. Malo ko bi mogao na prvi pogled da zaključi koji je model u pitanju.
      fractal_design_define_r5_white_006_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_011_s.jpg
      Krenućemo od prednje strane. Prvo što možete da primetite je površina sa konektorima na gornjoj prednjoj strani. Tu pronalazimo pod dva USB 3.0, USB 2.0 i audio konektora. Ovo je odlična kombinacija, a kako Fractal Design pokušava da nađe pravi balans i izvede ovo kućište pod parolom “sve što vam treba i ništa više”, nema čitača kartica, dock-a za SSD ili hard disk i sl. Sa druge strane četiri USB porta su svakako odlična i korisna stvar.
       fractal_design_define_r5_white_007_s.jpg
      Ispod konektora dolazimo do prednje strane koja otkriva vrata sa ravnom perla-belom plastičnom površinom. Istina, bilo bi lepše da je upotrebljen metal, ali bi vrata bila teža i povećala bi cenu izrade bez ikakve prednosti osim u vizuelnom aspektu.
       fractal_design_define_r5_white_008_s.jpg
      Vrata se otvaraju pod uglom od nekih 60 stepeni, a mehanizam koji ih drži je kvalitetno odrađen i ima jednu sjajnu mogućnost. Naime, omogućava laku promenu strane na koju se vrata otvaraju kako bi Define R5 mogao da se prilagodi vašoj sobi, a ne soba njemu.
      fractal_design_define_r5_white_009_s.jpg
      Sa unutrašnje strane vrata pronalazimo zvučnu izolaciju, dok se na kućištu nalazi lako uklonjivi nosač filtera za prašinu iza koga se nalazi 140-milimetarski ventilator. Pored ovog, tu je još jedan isti ventilator pozadi i oba se isporučuju u fabričkom pakovanju. Upotrebljeni su Fractal Design Dynamic GP14 ventilatori koji su povezani na kontroler koji podržava tri brzine ventilatora.
       fractal_design_define_r5_white_010_s.jpg
      Na gornjoj strani se nalaze tri posebna panela koji služe kao otvori za ventilatore. Proizvođač ih zove ModuVent paneli. Dopada nam se ovo rešenje, jer kućište može da ostane zatvoreno ukoliko ne planirate da poboljšavate ventilaciju. Detalj koji nam je izmamio osmeh na lice je to što svaki ModuVent panel koji može da se ukloni ima sopstvenu zvučnu izolaciju, tako da nema “slabih” tačaka, što je zaista pokazatelj koliko Fractal Design vodi računa o svakom detalju. Gornja strana je ujedno rezervisana i kao glavno mesto za radijatore vodenih hlađenja. Gornja površina podržava radijatore do 420 mm, odnosno napred do 360 mm.
       fractal_design_define_r5_white_032_s.jpg
      Kako smo dobili model bez providne stranice, bokovi kućišta zaista ne nude neke detalje o kojima bismo mogli da pričamo. Jedna stvar vredna pomena je četvrti ModuVent panel na desnoj bočnoj stranci. Nažalost, ovde je napravljen propust i otvor nema nikakav filter za prašinu iako bi bilo logično da na ovoj tački ventilator usisava vazduh, tako da vam savetujemo da ga ne upotrebljavate osim ukoliko nije nužno ili ne planirate da ga upotrebite na neki drugi način.
       fractal_design_define_r5_white_012_s.jpg
      Sa zadnje strane možemo da vidimo još jedan pomenuti GP14 ventliator koji izbacuje topa vazduh nazad i njegova pozicija može lepo da se šteluje po visini zbog “slajdera” umesto rupa za šrafove. Tu je još i otvor za napajanje i sl. što je sve uobičajeno.
       fractal_design_define_r5_white_013_s.jpg
      Na kraju, okrenućemo Define R5 naglavačke da vidimo šta se nalazi ispod. Pored dobro izvedenih stopica sa gumenim površinama tu je i ogroman filter za prašinu koji se prostire duž celog “trapa” kućišta. Ovo je veoma dobro rešenje koje može da se pokaže samo malo problematično kada je potrebno da se filter zapravo izvadi, a nema mnogo prostora. Ipak, nama se jako dopao ovaj pristup, jer je prilično detaljan i temeljan.
       fractal_design_define_r5_white_030_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_031_s.jpgNakon skidanja bočnih stranice otkrivamo zvučnu izolaciju gotovo celom površinom. Debljina lima je prilično velika, pa u kombinaciji sa zvučnom izolacijom deluje još deblje i još teže što kao krajnji rezultat čini da Define R5 deluje neprobojno i veoma kvalitetno.
       fractal_design_define_r5_white_015_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_033_s.jpg
      Kao što smo već rekli bočna stranica ima svoj ModuVent panel koji se skida putem četiri šrafa i ima sopstvenu zvučnu izolaciju.
       fractal_design_define_r5_white_016_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_017_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_018_s.jpg
      Ostaćemo još na bočnoj stranici, jer moramo da pomenemo sistem otvaranja. Kod leve stranice se otvaranje obavlja putem mehanizma.
      fractal_design_define_r5_white_014_s.jpg
      Unutra se nalazi i kutija sa dodacima, koji obuhvataju šrafove, plastične vezice, odbojnike i gumene absorbere vibracija. Ukratko sve što je potrebno za montažu hardvera i njegov tih rad bez vibracija.
       fractal_design_define_r5_white_019_s.jpg
      Enterijer je izuzetno prostran, Fractal Design je učinio sve što može da izvuče što više prostora iz jednog Midi-Tower kućišta. Pre svega, “kavezi” za optičke uređaje, hard diskove i SSD-ove su podeljeni na tri sekcije. Najčešće je moguće da se u takvoj situaciji izvadi jedan ili dva elementa. U slučaju Define R5 možete da izvadite sva tri. U tom slučaju vam doduše ostaje prostora da montirate dva SSD-a sa zadnje strane nosača matične ploče, ali hej, nekom će i to odgovarati. Štaviše pozdravljamo odluku, jer na ovaj način postoji opcija. Možda je neće veliki broj korisnika iskoristiti, ali ko želi to mu nije onemogućeno.
       fractal_design_define_r5_white_022_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_028_s.jpg
      Pored toga, enterijer je detaljno izveden sa zakošenjem desno od matične ploče gde se nalazi gumena zaštita za kablove. Na ovaj način se ostavlja više mesta pozadi za sve one koji vole uredno kabliranje.
       fractal_design_define_r5_white_026_s.jpg
       
      Uređaji za smeštanje podataka od 3.5 i 2.5 inča se montiraju na male “fioke”. Kod Define R4 gumeni absorberi vibracija su bili unapred montirani na njih, a sada se isporučuju odvojeno u pakovanju, tako da ne moraju da skupljaju prašinu dok se ne koriste. Pametan potez, iako je u suštini sitnica.
      fractal_design_define_r5_white_021_s.jpgfractal_design_define_r5_white_021_s.jpg
      Na zadnjoj strani pronalazimo pomenuta dva nosača za 2.5-inčne “storage” uređaje, kao i kablove sa tri čičak trake koji omogućavaju da sve kablove i žice postavite uredno i dostupno. Ostavljeno je više nego dovoljno prostora za naponske, SATA i sve ostale kablove tako da će kabliranje biti veoma jednostavno.
       fractal_design_define_r5_white_034_s.jpg
       fractal_design_define_r5_white_035_s.jpg
      fractal_design_define_r5_white_036_s.jpgFractal Design Define R4 se pokazao kao izuzetno kompetentno kućište, napravljeno od kvalitetnih materijala i uz fer cenu je postalo popularno među mnogim korisnicima. Define R5 prati istu formulu i nadgrađuje postojeći koncept bez pokušaja da donese neku ključnu inovaciju.
      fractal_design_define_r5_white_005_s.jpg
      To nije loše, već naprotiv, reč je o još boljem kućištu sa manje-više istom cenom, koje je bolje u praktično svakom aspektu. Dodata je podrška za radijator od 420 mm na vrhu, četiri ModuVent panela, pedantnija zvučna izolacija i niz detalja koji ne deluju kao preterano bitni, ali u realnom životu izmame osmeh kada zatrebaju.
      fractal_design_define_r5_white_intro_2_s.jpg
      Ono što generalno treba znati za Define R5 jeste da i pored toga što je opremljen zvučnom izolacijom ne treba očekivati čudo, jer vam PC neće postati instant nečujan. Define R5 neutrališe 3-5 decibela okvirno, tako da to znači da se i dalje čuje rad komponenti, samo je malo utišan. Potpuno smanjivanje buke se ipak postiže najefektivnije kvalitetnim kulerima kao što je Noctua i dodavanjem ventilatora iz tihe serije Nanoxia, Noctua, Cooler Mastera i drugih kvalitetnih brendova.
      fractal_design_define_r5_white_022_s.jpg
      Na osnovu svega rečenog, možemo da kažemo da je Fractal Design Define R5 fantastično napravljeno kućište, izrađeno pedantno i pažljivo i spada u sam vrh našeg izbora kada su kućišta u pitanju.
      fractal_design_define_r5_white_award_s.JPG
       
      Prednosti:– Kvalitet izrade- Zvučna izolacija- Podrška za 420 mm radijatore- Montaža SSD-a sa zadnje strane- Fenomenalno iskorišćen prostor- Niz sitnih detalja
      Nedostaci:– Malo skuplje u lokalnim šopovima- Beli model sa testa zahteva negu kao beba da bi ostao čist

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test