Miloš Stamenković
Gigabyte 990FXA-UD7
Iako je činjenica da 9XX generacija čipsetova donosi malo toga novog u odnosu 8XX, svi proizvođači ploča sada na tržište nastupaju sa zvanično novim modelima. Kako sam čipset nema nekih specijalnih noviteta, proizvođači ploča se nalaze u situaciji gde od starih modela moraju nekako napraviti nove, koje će se bar u nekoj dovoljnoj meri razlikovati u odnosu na ploče sa 8XX čipsetovima. Nakon prvog susreta sa 990FX čipsetom na Sabertooth 990FX matičnoj ploči, videli smo kako je Asus rešio ovaj problem jednostavno nudeći tehnologije koje ranije nisu bile dostupne na AMD platformi.
Naravno, sada je na redu adekvatan Gigabyte model, jer dotična dva brenda tokom poslednjih godina nikako ne idu jedno bez drugog kada je uticaj na tržištu u pitanju. Gigabyte na samom startu 9XX generacije čipsetova kreće sa pločom koja će u narednom periodu predstavljati udarni model za AM3+ platformu, što znači najveću UD oznaku, ovoga puta 7.
AMD 990FX
Najjača verzija 9XX generacije čipsetova je logično namenjena zahtevnijim korisnicima i entuzijastima, dok je za sve ostale AMD pripremio jeftinije 980X i 970 varijante. Po tehničkoj specifikaciji, primarna razlika između 990FX, 980X i 970 čipsetova je u broju PCI Express linija, odnosno u podršci za multi GPU grafičke konfiguracije. Tako 980X podržava samo klasični 2×8 režim za dve grafičke karte, dok 970 uopšte ne nudi mogućnost rada u Crossfire modu. Naravno, 990FX podržava rad sa dve grafičke karte u mnogo boljem 2×16 modu, a tu je i 4×8 opcija za maksimalne entuzijaste koji žele da zaposle četiri GPU-a na zadatku obezbeđivanja što većeg FPS-a.
Ono što po pitanju multi GPU opcija takođe donosi 990FX čipset je podrška za SLI, pa će tako posle dugog vremena ponovo moguće koristiti nVidia grafičke karte u SLI režimu na AMD platformi. Kao i do sada, direktan naziv čipseta u stvari predstavlja oznaku northbridge-a, dok je southbridge i dalje poseban čip. AMD je tako i dalje zadržao klasičnu čipset northbridge-southbridge konfiguraciju, te nije krenuo u „fuziju“ ova dva čipa po ugledu na konkurenciju iako se o „fuziji“ non stop priča. Ipak, očuvanje klasične čipset konfiguracije u ovom momentu olakšava situaciju AMD-u za proizvodnju i stvaranje različitih podvarijanti čipseta, pa tako nije čudno što po ovom pitanju nema nikakvih promena.
Sam southbridge sad nosi oznaku SB950, ali kao i northbridge, predstavlja veoma malo unapređenju u odnosu na prethodni SB850 čip. Broj podržanih USB 2.0 portova je isti (14), takođe i broj SerialATA 6 Gb/s portova (6), kao i svi ostali vitalni detalji. Direktne USB 3.0 podrške još uvek nema, pa proizvođači ploča i dalje moraju koristiti već poznate Nec čipove za podršku ovom standardu. Veza između northbridge-a i southbridge je takođe ista, A-Link Express III, sa tim da 9XX serija northrbridge-a sa sobom donosi brži HT link, pa je sada radni takt povećan sa 2600 na 3200 MHz.
U praksi ovo povećane ne bi trebalo da donese neki značajniji skok performansi, već je brža HT magistrala tu kao deo podrške za Bulldozer generaciju procesora. Ujedno, ovo je i prava namena kompletne 9XX serije, jer razlike u specifikaciji u odnosu na prošlu generaciju čipseta gotovo da nema. 980FX, 980X i 970 su tu da obezbede podršku za nove procesore i to je to, pa zbog toga nema materijala za neku detaljniju i dužu priču o dotičnim čipsetovima.
Ploča na testu
Što veći broj pored UD oznake kod Gigabyte uvek znači i jača matična ploča, pa je tako u ovom slučaju jasno da se radi o top modelu kada je u pitanju AMD platforma. Prethodna generacija „sedmice“ bazirane na 890FX čipsetu već predstavlja odličnu matičnu ploču, pa sem promene čipseta, nije bilo mnogo prostora za neke specijalno nove elemente. Gigabyte je tako odlučio da ponajviše napravi razliku u vizuelnom smislu, kako bi se 990FXA-UD7 jasno odvojio od prethodnih modela, ali i da se 990FXA-UD7 uklopi u novi estetski identitet koji Gigabyte od skoro primenjuje. 890FXA-UD7 je bio u nekada tradicionalnom Gigabyte plavom koloritu, dok je sada 990FXA-UD7 u kombinaciji crnog PCB-a i ostalih sivo-zlatnih detalja. No, ako pogledamo malo „kroz boje“, jasno možemo videti da je dizajn 990FXA-UD7 u značajnoj meri baziran na prethodnom modelu, gde su najveće razlike u rasporedu komponenti mogu primetiti na oko southbridge-a.
Ono što ipak prvo privlači pažnju je drastično promenjen heat-pipe sistem koji se, kao i uvek, prostire od naponske jedinice preko northbridge-a i southbridge-a. 890FXA-UD7 je imao heat-pipe hladnjak koji se mogao koristiti i u sprezi sa nekim vodenim sistem za hlađenje, gde je centralni deo iznad northbridge imao dva priključka za cirkulirajuću tečnost, dok je deo preko naponske jedinice i southbridge-a bio manjeg promera. Kod 990FXA-UD7 celo to rešenje nestaje i zamenjeno je klasičnim heatpipe sistemom, sa tim da je promer hladnjaka preko naponske jedinice, i naročito preko southbridge-a primetno veći. Interesantno da se Gigabyte odlučio za ovu varijantu, jer je „vodena“ opcija zanimljiv dodatak, čak iako ogromna većina korisnika nikada neće biti u situaciji da je upotrebi. Ipak, novi hladnjak bi generalno trebao da pruže nešto bolje performanse u klasičnom „vazdušnom“ režimu upotrebe, pa će tako veći broj korisnika osetiti neki benefit od primenjenog sistema.
Ukoliko pažnju skrenemo sa dizajna ploče i sistema za hlađenje, možemo videti da 990FXA-UD7 poseduje čak šest grafičkih PCI Express slotova, i samo jedan klasičan PCI slot, baš kao i na 890FXA-UD7. Kako je broj PCI Express linija ostao isti kod 990FX čipseta u odnosu na 890FX, i opcije koje se tiču multi GPU konfiguracija su takođe iste. 990FXA-UD7 tako daje mogućnost rada u 2×16, odnosno 4×8 režimima rada, dok su preostala dva PCI Express slota ograničena na x4 mod. Jedan od retkih noviteta 990FX čipseta je podrška i za SLI, na 990FXA-UD7 je korisniku omogućeno da bez ograničenja bira koji će multi GPU mod koristiti i sa kojim grafičkim kartama.
U 990FXA-UD7 paketu se dobijaju tri SLI „mosta“ (SLI, triple SLI i quad SLI) i još dva za Crossfire, tako da tu nema nikakvih ograničenja ili problema, pa možete brinuti samo o tome da li vaše napajanje može da „izgura“ sve što želite. Kada smo kod napajanja, naponska jedinica kod Gigabyte ploča je uvek bio specijalni detalj, naročito zbog činjenice da je Gigabyte najduže primenjivao tradicionalno rešenje trudeći sa da ponudi što masivniju naponsku jedinicu. Ovaj pristup se ipak skoro promenio, pa je tako i Gigabyte počeo sa implementacijom Driver MOSFET-a koji omogućavaju veću efikasnost, pa tako nema više potrebe za ogromnim rešenjima koje su ranije bila zaštitni znak Gigabyte-a. Tako sada 990FXA-UD7 „8+2 Phase“ naponsku jedinicu, sa plus 3-phase dela za napon memorije i 2-phase dela za regulaciju napona čipseta.
Deo testiranja smo obavili i sa Phenom II X6 procesorom i overklokovali sistem maksimalno moguće, naponi su bili stabilni i nije bilo nikakvih problema po ovom pitanju. Naravno, videćemo kako će se sve ponašati sa octa-core Bulldozer procesorima, ali ni tu ne bi trebalo da bude nekih problema. Oko procesorskog soketa ima dosta prostora, a odmah ispod se nalaze četiri memorijska slota za DDR3 module. Odmah pored njih se nalaze tri tastera, klasični „power“ i „reset“ tasteri, dok treći predstavlja taster za resetovanje CMOS-a. Dotični taster je prekriven providnim poklopcem, što onemogućava da se on slučajno pritisne, a pri tome deluje veoma simpatično, u stilu okidača na borbenim avionima.
Osim ovih, 990FXA-UD7 nema nikakve dodatne testera za „auto overkloking“ i slično, a jedino je još prisutna LED dijagnostika. 990FXA-UD7 poseduju ukupno osam SerialATA priključka, od kojih je šest SerialATA 6 Gb/s koji su podržani direktno od strane čipseta, dok su dodatna dva obezbeđena preko Marvell 88SE9172 kontrolera. Interesantan detalj možemo primetiti odmah pored SerialATA portova, a to je dodatni priključak za napajanje koji je takođe SATA umesto klasično Molex konektora. Naravno, svrha je ista, da se obezbedi dodatno napajanje ukoliko se na ploči koristi više grafičkih karti, ali je promena priključka dobra ideja, jer sva novija napajanje jedva da imaju poneki tradicionalni Molex konektor.
Što se tiče I/O panela, očekivali smo isti raspored kao i na 890FXA-UD7, ali ipak nije tako. 990FXA-UD7 ima samo jedan LAN kontroler (Realtek RTL8111E), ali je povećan broj klasičnih USB 2.0 portova. Tako imamo šest USB 2.0, dva USB 3.0 porta preko Etron EJ168 čipa, jedan firewire port preko VIA VT6308 čipa, i na kraju je tu set audio konektora preko Realtek ALC889 kodeka. Lično, volimo kada se na top modelima ploča nalaze dva LAN kontrolera. To omogućava prostije umrežavanje sa još jednim računarom bez potrebe za upotrebom HUB-a, pa je zato malo čudno što 890FXA-UD7 poseduje a 990FXA-UD7 nema dva LAN kontrolera. Naravno, na PCB-u se nalazi set priključka za dodatne bracket-e, pa se broj USB 2.0 portova može proširiti na čak 14, a na isti način se može dodati i jedan dodatni firewire priključak.
BIOS
Što se tiče BIOS-a, 990FXA-UD7 ne donosi ništa novo u odnosu što smo ranije imali priliku da vidimo kod Gigabyte modela. Ostali proizvođači su već odavno krenuli rutom isključivo grafičkog BIOS-a, dok se Gigabyte i dalje drži tradicionalnog rešenja. Dobar, stari Award nas čeka i na 990FXA-UD7, što i nije tako loše. BIOS na 990FXA-UD7 već u F3 verziji demonstrira veoma visok nivo stabilnosti i mogućnosti iskorišćenja svih raspoloživih opcija.
Kao i kod svih Gigabyte ploča i BIOS-a, na samom početku se nakon kombinacije tastera CTRL-F1 otvara kompletan set opcija. Glavna sekcija je „MIT Inteligent Tweaker“ u kojoj se nalaze sve više i manje bitne opcije za detaljno ili još detaljnije podešavanja parametara sistema.
Dalje opcije idu svojim standardnim redom, gde su najbitnija podešavanja množilac procesora i HTT magistrale, kao i radni takt sistemske magistrale. Kada se stigne do „memory clock“ opcije, može se videti da je na raspolaganju i množilac „8“, što znači da je direktno u memorijskom kontroleru podržana brzina DDR3 memorije od 1600 MHz.
Drugi deo podešavanja memorije se odnosi na tajminge, a tu BIOS na 990FXA-UD7 očekivano nudi veliki set opcija. Na sreću, set ovih opcija je taman kako treba, bez nekih preterivanja u detaljima, što je trend koji se može sve češće videti kod skupljih matičnih ploča. Istina da je uvek lepo imati što više opcija na raspolaganju, ali je lični utisak da većina „tih preterivanja“ u realnosti nisu baš korisne.
Naravno, na raspolaganju je podešavanje HTT magistrale, northbridge-a, veze northbridge-a i PCI Express magistrale, southbridge-a i naravno procesora. Rasponi u kojima se mogu podešavati radni naponi su kod većine ploča već odavno dovoljno veliki, da nema potrebe navoditi neke detalje. Jednostavno, šta god želite da uradite sa naponom, na 990FXA-UD7 ćete to moći da uradite, i na kraju izvučete i poslednji MHz iz svojih komponenti.
Sa dva procesora koje smo koristili u test proceduri, isprobali smo overkloking mogućnosti, a rezultati su sasvim dobri. Sa Phenom II X6 1100T procesorom smo uspeli da ostvarimo stabilan rad na 4 GHz, dok je Phenom II X4 965BE stigao do 3.85 GHz, što je tačno u okviru već ranije poznatih granica. Jednostavno, ograničavajući faktor su sami procesori, a 990FXA-UD7 ploča će vam nudi sve ostalo što je neophodno da istražite te limite. Na kraju, ne smemo zaboraviti „core unlock“ opciju koja radi savršeno.
Rezultati testova
Rezultati su dobijeni sa Phenom II X4 965BE procesorom.
Zaključak
Kada su testovi ploča u pitanju, u poslednje vreme manje pažnje obraćamo na razlike u performansama iz prostog razloga što su one minimalne, naročito kada upoređujemo modele istog proizvođača. Opet, u slučaju 990FXA-UD7 ploče korisnici nemaju na raspolaganju neku klasičnu „auto overklok“ funkciju, već je to ostavljeno samo za kroz EasyTune6 softver, što i nije baš nešto previše pohvalno rešenje. Zbog toga smo aktuelne 990FX ploče koje smo testirali poredili na nominalnim radnim taktovima, bez direktnog poređenja overkloking rezultata.
Iako su generalno rezultati veoma slični i kada upoređujemo ploče različitih proizvođača baziranim na istom čipsetu, ponekad je zanimljivi videti te sitne razlike. U ovom slučaju, BIOS na 990FXA-UD7 je podešen nešto agresivnije kada su pitanju interni tajminzi, što se može videti kroz neke rezultate testova, gde 990FXA-UD7 radi nešto brže. Sa druge strane, to podešavanje u nekim drugim test scenerijima rezultuje opet nešto manjim performansama u poređenju sa Sabertooth 990FX. Na kraju, poređenje između ove dve ploče se nameće, jer su u pitanju prva dva 990FX modela koje smo testirali, iako same ploče generalno ne pripadaju baš istoj kategoriji. Tako bi 990FXA-UD7 bilo idealnije uporediti sa Crosshair V Formula , pa upravo ovo ploču uskoro očekujemo na testu.
990FXA-UD7 ostavlja utisak „old school“ Gigabyte ploče, čime treba da budu privučeni tradcionalni korisnici kojima se baš ne dopada grafički BIOS i slični novi momenti. Performanse su, kao što smo već rekli, veoma dobre, overkloking mogućnosti takođe, a jedino bi set mogućnosti mogao biti nešto malo bogatiji, jer je ipak u pitanju top Gigabyte ploča za AMD platformu. Shodno toj „top“ karakteristici, od 990FXA-UD7 bi se mogla očekivati i top cena, kakva je i uobičajena za UD modele sa velikim brojem.
Ipak, 990FXA-UD7 nije toliko oštar po tom pitanju, pa bi maloprodajna cena trebala da bude oko 160 evra. To nije nešto visoka cena, sa obzirom da se radi o najnovijem top modelu, mada sa druge strane se nalazi na granici isplativosti kada je u pitanju AMD platforma. Tako i ovde opet dolazimo do situacije da bez Bulldozer procesora je malo teže preporučiti i investiciju u 990FX ploču, ali ako vam je u datom momentu neophodno rešenje za AMD platformu, 990FXA-UD7 predstavlja odličan izbor. Naravno, slično važi i za Sabertooth 990FX koji košta nešto više, pa je finalni izbor ostaje na ličnom afinitetu korisnika. Da li želi prateće novitete koje donosi Sabertooth 990FX, ili je više preferira „old school“ varijantu kakva je 990FXA-UD7.
Uređaj na test ustupio Gigabyte.