Gigabyte AB350-Gaming 3

Gigabyte AB350-Gaming 3

Ova godina će doneti veliki broj AMD matičnih ploča zahvaljujući Ryzenu. Osim odličnih modela baziranih na X370 čipsetu, kompanija će ponuditi alternativna i pristupačnija rešenja, među kojima su, sasvim izvesno, B350 modeli najveći pretendenti za popularnost. Oni će doneti veliki broj funkcionalnosti koji će biti dovoljni za većinu korisnika, a u uz promišljen dizajn partneri mogu da ih učine fantastičnim. Gigabyte očigledno vidi priliku i zato sada imamo AB350-Gaming 3 na testu.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović 
      Već smo imali krajem prošlog meseca jedan B350 zasnovani model koji je potpisao MSI. Iza kreativnog imena Tomahawk, krila se relativno mlaka ploča koja nam nije preterano prirasla za srce. Nažalost, bilo je tu nekoliko propusta koje je tajvanski proizvođač napravio iako je lako moglo sve da ispadne drugačije. Gigabyte očigledno bolje razume potrebe korisnika i već na prvi pogled deluje kao da je uspeo da “interpretira” kako jedna napredna AMD B350 ploča treba da izgleda.
       gigabyte_ab350_gaming3_007_s.jpg
      U pogledu samog dizajna, ova ploča nije unikatna. Kombinacija crne i crvene boje uvek deluje dobro i reč je o proverenoj opciji, ali moramo priznati da je MSI Tomahawk upečatljiviji. Tu se prednosti MSI modela završavaju i na scenu stupaju svi aduti Gigabyte AB350-Gaming 3.
       gigabyte_ab350_gaming3_008_s.jpg
      Pre svega, naponska jedinica je nešto mesnatija. Ovo i dalje nije “high-end” naponska sekcija, ali deluje sasvim dovoljno za standardni 24/7 stabilan overklok. Komponente su tipično kvalitetne za Gigabyte, tako da na ovom polju nismo sumnjali da će posao biti dobro obavljen. Reč je o Ultra-Durable elementima koji podrazumevaju odlične zavojnice i kondenzatore.
       gigabyte_ab350_gaming3_011_s.jpg
      Desno od AM4 procesorskog ležišta se nalaze četiri DIMM slota za DDR4 memorijske module. Prema specifikaciji proizvođača, ploča je sertifikovana za rad sa maksimalnim kapacitetom modula od 64 GB pri frekvenciji od 3200 MHz.
       gigabyte_ab350_gaming3_012_s.jpg
      Na drugoj polovini ploče pronalazimo tri PCIe slota pune veličine. Prva dva su čak ojačana čeličnim oklopom koji im omogućava da istrpe mnogo veća opterećenja. Imajte u vidu da je samo prvi PCIe 3.0 dizajniran za rad u x16 režimu, dok su druga dva PCIe slota ograničena na x4 i x1 režime. Pored njih tu su i dva mala PCIe x1 slota za dodatna proširenja.
       gigabyte_ab350_gaming3_017_s.jpgOdlična vest za one koji koriste više “storage” jedinica je i ta da za razliku od MSI Tomahawk modela, Gigabyte AB350-Gaming 3 poseduje uobičajenih šest SATA 6 Gbps konektora. Sasvim je izvesno da će veliki broj proizvođača AMD B350 ploče ograničiti na svega četiri SATA porta, ali nam je drago da je Gigabyte odabrao drugi (bolji) put.
       gigabyte_ab350_gaming3_015_s.jpg
      gigabyte_ab350_gaming3_016_s.jpg
      Tu je i M.2 slot koji je postao neizostavan deo moderne matične ploče, a pozicioniran je malo slabije. Naime, proizvođač se odlučio da ga smesti odmah do PCIe 3.0 x16 slota gde će biti zaklonjen grafičkom kartom što nije idealno rešenje.
       gigabyte_ab350_gaming3_007_s.jpg
      Što se tiče zvučne sekcije, posao je obavljen prilično dobro, mada smo to i očekivali. Implementiran je pojednostavljen AMP-UP audio sistem u nešto pojednostavljenom izdanju. Ipak, to je i dalje drastično bolje od mnogih konkurentskih modela koji su se odlučili na značajne uštede na ovom polju. Pre svega, Gigabyte je ugradio najbolji Realtekov čip, a govorimo naravno o ALC1220 procesoru. On je opremljen i sa Chemicon kondenzatorima, a zahvaljujući ALC1220 čipu sistem prepoznaje slušalice i sam podešava impedansu po potrebi.
       gigabyte_ab350_gaming3_018_s.jpg
      Pored svega toga, pohvalićemo i to što ploča raspolaže sa pet konektora za ventilatore, kao i sa DualBios sistemom koji štiti korisnike od grešaka tokom igranja sa podešavanjima. Tu je i RGB Fusion osvetljenje sa velikim brojem podešavanja koji izgleda lepo i definitivno može da oplemeni unutrašnjost kućišta ukoliko imate providnu bočnu stranicu.
       gigabyte_ab350_gaming3_010_s.jpg
      Što se tiče konektora na zadnjem panelu, AB350-Gaming 3 i tu predstavlja prilično dobar kompromis. Naime, iako nije u nivou X370 modela koje smo imali prilike da isprobamo situacija je prilično povoljna, čak i za zahtevnije korisnike.
       gigabyte_ab350_gaming3_021_s.jpg
      Prisutno je čak sedam USB konektora, od kojih su dva USB 3.1, četiri odgovaraju 3.0 standardu, a jedan je dizajniran za USB DAC-ove zbog čistog signala i reč je o USB 2.0 portu. Prisutna su i dva video izlaza u formi DVI i HDMI konektora, kao i po jedan kombinovani PS/2 i LAN priključak iza kog stoji  Na kraju, ne zaboravimo ni pet 3.5-milimetarskih i jedan S/PDIF.
       gigabyte_ab350_gaming3_020_s.jpgKompanije danas dizajniraju praktično jedan osnovni UEFI bios, jer su standardizovale svoja rešenja, pa ih samo prilagode željenom modelu. Stoga, bios ugrađen u ovu ploču sličan sa ostalim pločama koje smo nedavno imali prilike da testiramo. Tu je osnovni “Easy Mode” koji omogućava da se čak i laici lako snađu i odaberu osnovna podešavanja. On ne nudi previše detaljnu kontrolu, ali će obaviti 90% potrebnih zadataka uz lep i prijemčiv interfejs.
      bios_gigabyte_ax370_gaming_5_002.jpg
      Alternativno, tu je daleko “ozbiljniji” klasični, odnosno napredni režim koji se oslanja na proverenu Gigabyte organizaciju menija koji omogućava veliki broj podešavanja ploče i ostalih komponenti sa kojima je povezana. Broj opcija nije preobiman, ali će omogućiti da obavite overklok na vrlo jedostavan način. Što se tiče promena vezanih za samu AMD platformu, dobra vest je da se ništa suštinski nije menjalo, pa će se svako vrlo lako snaći.
      bios_gigabyte_ax370_gaming_5_002.jpg
      bios_gigabyte_ax370_gaming_5_006.jpg
      Dopada nam se sistem za podešavanje režima rada hlađenja, koji možete da podesite manuelno u detalje ili automatski u zavisnosti od toga kakve su vam želje. Tu je niz dodatnih informacija na temu temperatura i broja obrtaja ventilatora. Takođe, ovde možete lako da ugasite i upozorenja ukoliko nemate potrebe za njima.
      bios_gigabyte_ax370_gaming_5_012.jpg
       
      Tu je i vrlo lagan sistem za flešovanje biosa, pa je potrebno samo imati fleš disk sa novom verzijom i u par minuta će posao biti obavljen što je svakako pohvalno, ali i nešto što smo sa pravom očekivali.
      bios_gigabyte_ax370_gaming_5_013.jpgU pogledu pakovanja nije bilo bitnih promena u odnosu na ostale Gigabyte modele, što i ne čudi, jer kompanije žele da ostanu autentične i prepoznatljive čak i kada svoje proizvode smeštaju na rafove IT šopova. Pritom, Gigabyte nudi dosta informacija vezanih za svoj proizvod, tako da nema razloga da se nešto bitno i menja. Prednja strana ne vrvi od previše specifikacija, ali je poleđina informativna.
      gigabyte_ab350_gaming3_001_s.jpg
      gigabyte_ab350_gaming3_003_s.jpg
      gigabyte_ab350_gaming3_004_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je skroman, ali reč je o klasi gde se svaki, ne dolar, već cent broji tako da se Gigabyte odlučio na isporuku osnovnih dodataka. To podrazumeva dokumentaciju, četiri SATA kabla, LED produžni kablić i disk sa drajverima. Kada malo bolje razmislimo u ovoj kategoriji, možemo reći da je reč o jednom od bogatijih propratnih paketa.
      gigabyte_ab350_gaming3_005_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: AMD Ryzen 7 1800XMatična ploča: Asus Crosshair VI HeroRAM: 2 x 8 GB DDR4 Corsair Vengance 2933 MHzHDD: Seagate 1TB 7200 RPMVGA: Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 8 GBNapajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Windows 10 64 bit
       
       [modul]test=492[/modul] [modul]test=493[/modul]Gigabyte AB350-Gaming 3 je odlično osmišljena matična ploča koja će odgovarati velikom broju korisnika. Ne samo po ceni od oko 130 EUR-a sa kojom je veoma kompetitivna na domaćem tržištu, već i po tome što se može reći da nudi više od konkurencije za istu ili čak manju svotu novca.
       gigabyte_ab350_gaming3_013_s.jpg
      Upravo to je ono što želimo da čujemo kada tražimo relativno budžetski model, a još bolja vest je da ovom prilikom nema ni onog čuvenog “ali” koje ume da pokvari zadovoljstvo. Gigabyte AB350-Gaming 3 nudi veliki broj mogućnosti i prilično je blizu skupljim X370 modelima, a pritom je odlično dizajniran. Posebno nam se dopada veliki broj konektora za uređaje za smeštanje podataka, odličan bios i ukupan kvalitet izrade koji je na zaista visokom nivou. Sve to čini ovu ploču idealnim materijalom za Best Buy nagradu.
       gigabyte_ab350_gaming3_award_s.JPG
      Prednosti:– Cena- Konektivnost- RGB Fusion osvetljenje- AMP-UP audio- Funkcionalnost
      Nedostaci:– Bez istaknutih nedostataka
      Cena: oko 130 EUR
      Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test