Gigabyte Aorus GeForce GTX 1060 6G

Gigabyte Aorus GeForce GTX 1060 6G

Nvidia i AMD vode veoma veliku bitku u klasi između 250 i 350 EUR-a, gde ove kompanije imaju odličnu ponudu. Karte ove cenovne klase nude zaista ozbiljne performanse sve do 4K rezolucija, tako da su veoma interesantne mnogim gejmerima koji igraju u rezolucijama većim od 1080p. AMD je nedavno obnovio ponudu predstavivši Radeon RX 580, dok se Nvidia i dalje uzda u svoj odlični GTX 1060, a ovog puta nam je jedan stigao sa simbolom egipatskog boga Horusa.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Govorimo naravno o pripadniku nove serije Aorus, a konkretno reč je o GTX 1060 modelu sa WindForce 3X rashladnim sistemom od kog imamo prilično velika očekivanja. Gigabyte je Aorus zamislio kao gejming podbrend i za sada možemo da konstatujemo da priča ide u dobrom pravcu. Ove karte su prepoznatljive po znaku koji je inspirisan sokolom, što je i logično, jer je upravo to bio znak Horusa, egipatskog božanstva.
       gigabyte_gtx1060_aorus_010_s.jpg
      Vizuelno, Aorus GeForce GTX 1060 bi komotno mogao da prođe kao karta koja dolazi iz jedne ili dve cenovne kategorije iznad. Prvo što se ugleda je masivni kuler koji prekriva celu kartu, a na kom dominiraju tri ventilatora. Reč je naravno o WindForce 3X hlađenju, koje deluje kao popriličan “overkill” imajući u vidu da GTX 1060 koristi relativno nezahtevan i efiksan GPU.
       gigabyte_gtx1060_aorus_012_s.jpg
      Ipak, nije sve savršeno i pri tom mislimo na plastiku od koje je izrađen oklop kulera. Ona deluje jeftino i odudara od svega ostalog, a verujemo da je Gigabyte morao da napravi neku uštedu, tako da je možda ona napravljena na najboljem mestu.
      gigabyte_gtx1060_aorus_019_s.jpg
      Ventilatori su tipično “čudni”, jer WindForce hlađenja često imaju neki specifičan dizajn. Naime, peraja ventilatora imaju po pet “rebara” i jednu “grbu” na sredini. Ovaj nestandardni oblik je osmišljen tako da se vazduh bolje usmeri preko gornje površine peraja i time smanje turbulencije, odnosno poveća protok vazduha. Prema rečima proizvođača, ovako dizajnirani ventilatori omogućavaju 23% veći protok vazduha u odnosu na tradicionalni dizajn. Njihov prečnik iznosi 80 milimetara, a treba imati u vidu da je reč o hibridnom hlađenju tako da se ventilatori aktiviraju tek kada karta dostigne zadato opterećenje, odnosno temperaturu.
       gigabyte_gtx1060_aorus_024_s.jpg
      Ispod oklopa sa ventilatorima se krije prilično dobro osmišljen hladnjak. Unapređeni kvalitet izrade je omogućio da profil bude tanji, tako da nije reč o dizajnu od 2.5 slotova kakav neretko ume da se nađe na karti ove kategorije. Rashladni profil je izrađen pretežno od aluminijuma, a rebra su raspoređena u tri grupe međusobno povezane kompozitnim “heatpipe-ovima”. Oni su naravno izrađeni od bakra, a koriste “direct touch” tehnologiju što znači da su presovani u bazi kulera i ostvaruju neposredan kontakt sa GPU-om.
       gigabyte_gtx1060_aorus_021_s.jpg
      Veliki plus ovog hlađenje je i činjenica da su sve vitalne tačke prekrivene hladnjakom i ni jedan krucijalni element nije prepušten sam sebi. Konkretno, hladnjak prekriva memorijske čipove raspoređene oko GPU-a, kao i elemente naponske jedinice, a zahvaljujući heatpipe-ovima toplota se efikasno prenosi i na udaljene delove hladnjaka.
       gigabyte_gtx1060_aorus_018_s.jpg
      Na poleđini karte otkrivamo metalnu ploču koja se prostire dužinom cele štampane ploče. Ovo je sjajna vest, jer je PCB prilično dugačak i dodatno ojačanje mu je zasigurno od velike pomoći. Gigabyte se nije zaustavio samo na tome, već koristi celu aluminijumsku ploču za odvođenje toplote, a iza GPU-a se nalazi bakarni element koji služi da preuzme toplotu koju GPU generiše sa druge strane ploče.
       gigabyte_gtx1060_aorus_025_s.jpg
      gigabyte_gtx1060_aorus_026_s.jpg
      Duž gornje ivice kulera primećujemo RGB LED osvetljen Aorus logo, kao i  Fan Stop indikator. Naime, pored nekoliko režima rada koje možete da odaberete kroz isporučeni softver, dopada nam se pomenuta “Fan Stop” indikacija koja vam govori kada ventilatori miruju, odnosno kada postanu aktivni. Koristan detalj koji nije samo kozmetičke prirode koji govori da su momci iz Gigabyte-a želeli da iskoriste RGB LED osvetljenje za nešto više od puke estetike.
       gigabyte_gtx1060_aorus_022_s.jpg
      Ispod kulera smo pronašli kvalitetne Ultra Durable VGA komponente, što garantuje dugovečnost Aorus karte. Takođe, naponska jedinica filtrira napon u 6+1 faznoj konfiguraciji što je iznad referentne specifikacije koju propisuje Nvidia. Uz poboljšane zavojnice i kondenzatore koje Gigabyte koristi i za Titan X, jasno je da na polju komponenata ova karta prevazilazi referentnu verziju u velikoj meri.
      gigabyte_gtx1060_aorus_027_s.jpg
      Aorus GTX 1060 poseduje jedan dodatni 8-pin PCIe naponski priključak koji je dovoljan čak i kada overklok uvedemo u kalkulaciju, jer je TDP karte 150 W. Nvidia je izostavila SLI sposobnost kod GTX 1060 modela, što je prava šteta ukoliko nas pitate.
       gigabyte_gtx1060_aorus_028_s.jpg
      Na zadnjem panelu pronalazimo bogat izbor video izlaza. Tu su tri DisplayPort priključka i po jedan HDMI 2.0b i DVI bez podrške za analognu konekciju čak i preko “DVI to D-Sub” adaptera. Doduše, zaista ne možemo da zamislimo da neko koristi ovu kartu na analognom monitoru.
      gigabyte_gtx1060_aorus_013_s.jpg 
      Gigabyte je ponudio dva režima rada kod Aorusa GTX 1060 koji se zovu Game i OC modovi. Razlike su minimalne, tako da zaista nije bitno u koji ćete režim podesiti kartu, jer se radi o svega 25 MHz razlike. Osim toga, Gigabyte je u oba slučaja značajno povećao frekvencije u odnosu na referentne vrednosti. Ova grafička karta se, poput ostalih GTX 1060 modela, oslanja na GP106 procesor koji raspolaže sa 1280 CUDA jezgara, 80 teksturnih i 48 ROP jedinica. MSI je svoj model podesio na nominalnu frekvenciju od 1607 MHz, što čini da je Boost vrednost 1835 MHz.
       gigabyte_gtx1060_aorus_gpuz_default.gif
      Ovo je tek blago niži takt od onog koji smo dobili kod Asusove karte. Pritom, kod novih GeForce kartica deklarisani takt zaista vrlo malo može da posluži prilikom indikacije realnih performansi. Naime, sofisticirani GPU Boost sistem povećava takt kada za to ima prostora, pa dve karte sa istim specifikacijama i različitim kulerima mogu da rade značajno drugačije u praksi. Što se memorijskog podsistema tiče, on ima “širinu” od 192 bita, a Gigabyte je ugradio GDDR5 čipove potpisane od strane Samsunga koji su podešeni na frekvenciju od efektivnih 9000 MHz što znači da je ovo jedna od retkih GTX 1060 karti koja ima primetno overklokovanu memoriju. To znači da je memorijski protok ove karte 216 GB/s. Očekivano, nova generacija GPU-ova iz Nvidie ne podržava mogućnost očitavanja ocene kvaliteta čipa.Kutija u kojoj stiže Gigabyte Aorus GeForce GTX 1060 6G je prepoznatljiva i ima prilično velike dimenzije što nas je navelo da u njoj ima nečega zanimljivo pored same karte. Prednja strana je prilično siromašna sa informacijama, ali proizvođač nije propustio priliku da pomene 6 GB GDDR5 memorije koja radi na 9 GHz, RGB Fusion osvetljenje i WindForce ventilatore.
      gigabyte_gtx1060_aorus_001_s.jpg
      gigabyte_gtx1060_aorus_002_s.jpg
      Poleđina je daleko informativnija, tako da tu možete pronaći detaljna objašnjenja implementiranih tehnologija. Sve je lepo osmišljeno bez zatrpavanja korisnika nepotrebnim informacijama.
      gigabyte_gtx1060_aorus_004_s.jpg gigabyte_gtx1060_aorus_005_s.jpg
      gigabyte_gtx1060_aorus_006_s.jpg
      Iako smo pomislili da unutra ima nekog “specijalnog” sadržaja, vrlo brzo smo doživeli otrežnjenje, jer je propratni paket izuzetno skroman. On sadrži šturo uputstvo i disk sa drajverima, odnosno sa softverom za podešavanje i overklok karte. Nema drugih dodataka, osim male nalepnice sa Aorus logoom koju možete da zalepite na kućište.
      gigabyte_gtx1060_aorus_008_s.jpg
      gigabyte_gtx1060_aorus_009_s.jpgGigabyte nastavlja svoj serijal predimenzioniranih kulera, što je fantastična vest za korisnike. Nakon GTX 1050 Ti G1 Gaming modela koji je takođe dobio kuler koji je drastično bolji od onoga što je realno potrebno nezahtevnom GP107, sada imamo WindForce 3X i opet ne preterano zahtevni GP106. Veliki hladnjak u kombinaciji sa tri 80-milimetarska ventilatora nema nikakve probleme da izađe na kraj sa GP106 procesorom. Kao i kod ranije testiranog GTX 1050 G1 Gaming modela, GPU-u nije dozovljeno da prekorači temperaturu od 62 stepena Celzijusove skale. Za to je bilo potrebno svega 1400 o/min što rezultuje radom koji je praktično nečujan. Zanimljivo je i da se ventilatori aktiviraju prilično kasno i to kada GPU prekorači temperaturu od kakvih 50 stepeni što čini da kuler postaje aktivan samo onda kada je to zaista neophodno.
      gigabyte_gtx1060_aorus_temp.jpg
      Dobra vest je da karta ne pravi kompromis izmedju frekvencije i temperatura nego je kuler potpuno rasterecen, pa je i radni takt zakucan na oko 1400 MHz. To rezultuje sjajnim rezultatima kako u testovima, tako i u igrama. Gigabyte model je postigao najbolje rezultate od ukupno tri GTX-a 1060 koje smo imali prilike da testiramo.
      gigabyte_geforce_gtx1050ti_g1_gaming_006_s.jpg
      Overklok rezultati su solidni, mada ne i najbolji. Naime, karta je sa nominalnih 1607 MHz uspela da dostigne 1707 MHz. U praksi to je omogućilo GPU Boostu da oslobodi frekvenciju do nekih 1935 MHz. Pritom, WindForce 3X je sasvim očigledno predimenzionisan za GP106, jer je temperatura ostala potpuno kontrolisana i praktično smo došli do nekih limita GPU-a. Memorija je pokazala standardnu raspoloženost za povećanje frekvencije i zaustavila se na praktično efektivno 9.6 Gbps što je učinlilo da se memorijska propusnost poveća na 230 GB/s.
      gigabyte_gtx1060_aorus_gpuz_oc.gif
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: Nvidia ForceWare 381.89
       [modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]U našim očima GeForce GTX 1060 je generalno fantastična grafička karta koja ima sve kvalitete nekadašnjih “mid-range” modela kao što su legendarni GeForce 6600GT, 7600GT i 9600GT. Ove karte su imale taj kvalitet da su bile na neki način “zategnute”. Bez preteranog zagrevanja su radile na, za to vreme, vrtoglavim frekvencijama i često bile brže od derivata većih čipova. Jednostavno, bile su efikasne i zahvalne. Taj kvalitet ima i GTX 1060 sa svojim ultra-brzim čipom koji karakteriše ekstremno visoka frekvencija, nizak stepen zagrevanja i TDP od 150 W.
       gigabyte_gtx1060_aorus_023_s.jpg
      Gigabyte je samo nadgradio postojeću fantastičnu osnovu, dodajući kvalitetnije komponente i odlično hlađenje koje svoje mesto komotno može da pronađe i na GTX 1070 modelu, pa možda i na GTX 1080-ici. Upravo zahvaljujuci tom kuler je u stanju da se izdigne u odnosu na druga dva GTX 1060 modela koja smo imali prilike da testiramo.
      Sa povećanim kapacitetom video memorije dobijate i prostor da karta ostane jednako upotrebljiva u budućnosti kada razvojni timovi počnu da se razbacuju sa hardverskim zahtevima. Čak je i cena prihvatljiva imajući u vidu da je domaće tržište skuplje od inostranstva, tako da Gigabyte Aorus GeForce GTX 1060 6G od nas dobija apsolutnu preporuku ukoliko tražite model srednje klase koji planirate da koristite na duže staze.
      Prednosti:– WindForce 3X kuler- 9 GHz memorija- Hibridno hlađenje- Kvalitet ugrađenih komponenti
      Nedostaci:– Bez posebnih nedostataka
      Cena: oko 350 EUR
      Grafičku kartu na test ustupio Gigabyte.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test