Poslednji derivat u nizu grafičkih karti sa najnovijom Nvidia Turing arhitekturom je RTX 2060. U pitanju je možda i najzanimljiviji model obzirom na cenu i mogućnosti lokalnog tržišta. Kratko ćemo vas podsetiti da GeForce gejming grafičke karte sa RTX prefiksom u oznaci koriste novu generaciju hardverskih akceleratora i pristup hibridnog renderinga, kombinujući Raster i RayTracing tehniku u kombinaciji sa moćnim AI alogritmima kako bi omogućili gejmerima neverovatan nivo foto-realistične grafike.
GeForce RTX 2060 je najpristupačniji model u novoj familiji i cilja tzv zahtevnije “mainstream” gejmere obzirom da je preporučena cena za početne i najjednostavnije modele oko 360€. Nivida sa ovim modelom zapravo menja GTX 1080 prethodnika, nudeći performanse u klasi koje je nekada pokrivao ovaj top model. Konkretno, to je gejming u 1080p i 1440p rezolucijama pri visoko podešenim grafičkim detaljima i tečnoj tj. glatkoj animaciji. Zapravo, pravi reper performansi nove generacije GeForce RTX grafičkih karti je Battlefield V sa podrškom prikaza RayTracing svetlosnih efekata, a upravo u ovoj igri RTX 2060 isporučuje prosečne performanse >=60 fps-a, granice potrebne za uživanje u glatkom izvođenju akcije u ovoj grafički prelepoj i izuzetno zahtevnoj igri.
O Nvidia Turing arhitekturi smo pisali u prethodnim člancima kada smo predstavili jače RTX derivate (RTX 2070, RTX 2080). Jedna od ključnih prednosti nove generacije Nvidia GPU procesora je u činjenici da Turing dodaje pored postojeće još jednu izvršnu jedinicu, tako da svako CUDA jezgro u istom trenutku izvršava instrukcije sa celim brojevima kao i one sa decimalom, praktično paralelno, a što je zahtev nove i sve zahtevnije generacije igara.
Takođe, podsećamo vas da je GeForce RTX serija dobila specijalna Tensor jezgra, zapravo izvršne jedinice namenjene proračunu funkcija koje se koriste u svrhu naprednih AI algoritama i tzv “Deep Learning” procesu. 240 Tensor jezgara na RTX 2060 grafici isporučuje 52 TFLOPS-a u svrhu čistog unapređenja performansi u igrama kroz podršlu DLSS funkciji. Njena suština je da inteligentno kombinuje detalje iz više kadrova kako bi napravila grafički najkvalitetniju finalnu sliku na ekranu.
Ray Tracing (RT) je napredna tehnika renderinga foto-realističnih svetlosnih efekata koja zbog svoje zahtevnosti dugo vremena nije mogla biti implementirana u 3D igrama. Tek sa dolaskom GeForce RTX serije grafičkih karti koje su dobile namenska RT jezgra je moguće parcijalno primeniti Ray Tracing tehniku renderinga koja je odmah izazavala interesovanje korisnika zbog dodatnog poboljšanja grafičkih detalja u realnom vremenu.
Jedna od prvih igara koja je primenila RT i DLSS tehnike je Battlefield V, a nakon toga je stigao i najnoviji nastavak Metro Exodus franšize. Očekuje sa da još dosta budućih naslova iskoristi prednosti ovih naprednih funkcija čiji je cilj postizanje maksimalnog nivoa vizuelnog kvaliteta.
Suština izlaska GeForce RTX 2060 modela je da ponudi snagu i performanse koje su do juče bile nezamislive za ovu cenovnu kategoriju gejming grafičkih karti. Uz modifikovanu verziju Turing TU106 grafičkog procesora, istog koji se koristi na RTX 2070 modelima, GeForce RTX 2060 uz blago redukovane specifikacije donosi RT i DLSS u srednju kategoriju gejminga. Dizjaniran je za igranje u 1080p i 1440p rezolucijama, obazbeđujući performanse koje prethodna generacija GeForce GTX modela nije mogla ni približno da ponudi za istu cenu.Prvi RTX 2060 model koji smo imali prilike da isprobamo je najjača varijanta iz ponude Gigabyte Aorus linije grafičkih karti, model Xtreme. Karakterističan je po specifičnoj strukturi masivnog kulera zbog čega ova grafička karta radi na bržim podešavanjima od fabrički preporučenih, pa zbog toga i postiže bolje performanse.
Radi se Windforce Stack 3×100 o rashladnom sistemu koji se može uporediti sa najboljim vazdušnim rešenjima nezavisnih proizvođača. Veliki alumnijumski hladnjak je isprepleten kompozitnim toplotnim cevima koje su radi boljeg kontakta za prenos toplote spljoštene u delu GPU pozcije na koju naleže velika bakarna ploča, prenoseći toplotu i hladeći ne samo GPU procesor već i VRAM memorijske čipove, kao i tranzistore u modulu za napajanje. Efekat hlađenja pojačavaju tri ugrađena ventilatora prečnika 10 cm sa dvostrukim kugličnim ležajevima i žljebovima na propelerima koji usmeravaju strujanje vazduha. Zanimljivo je da se srednji ventilator vrti u obrnutom smeru kako bi neutralisao pojavu vazdušnih turbulencija i toplotnih džepova.
GPU se zapravo nalazi u jednom svojevrsnom sendviču bakarnih hladnjaka jer se još jedan nalazi na leđima grafičke karte sa ispupčenjima koji povećavaju korisnu površinu predaje toplote. Na samom oklopu hladnjaka se nalaze RGB LED svetlosni ukrasi, a posebno je upečatljiv onaj u obliku slova X koji se nalazi na prednjoj strani. RGB efekti se kontrolišu i sihronizuju iz RGB Fusion 2 aplikacije.
Ispod hladnjaka se nalazi pomenuta verzija Turing TU106 GPU procesora koji na ovom modelu grafičke karte zbog prisustva prethodno opisanog hladnaka, radi u ubrzanom režimu na 1860 MHz pa čak i više u tzv turbo koraku kada AI OC algoritam primeti prostor u nižoj radnoj potrošnji. Tako da efektivno većinu radnog vremena GPU na Aorus Xtreme karti radi na 1980 MHz. Poređenja radi referentna Nvidia vrednost za ovaj model iznosi 1680 MHz, a što je 300 MHz manje od naše test Gigabyte grafičke karte.
RTX 2060 raspolaže sa 1920 CUDA jezgara, 240 Tensor i 30 Ray Tracing procesora. Sve to prati 120 jedinica za obradu tekstura i 48 procesora za finalni rendering slike koja se prikazuje na ekranu. Za efikasan rad grafičke karte je ugrađeno 6GB GDDR6 video memorije na efektivnih 14 GHz koja sa GPU procesorom komunicira preko magistrale širine 192-bita.
Rad RTX 2060 Aorus Xtreme na ubrzanim vrednostima pored odličnog rashaldnog sistema prati i specijalno dizajnirani VRM modul u 8+2 faze koji “precizno” hrani GPU i VRAM omogućujući stabilan rad na fabrički overklokovanim radnim frekvencijama, a što se direktno održava na veću brzinu rada.
Grafička karta koristi PCIe x16 slot sa trećom i najbržom specifikacijom V3.0 transportnih putanja. Za rad ovog modela su potrebna dva dodatna PCIe kabla za napajanje: jedan 8-pinski i jedan 6-pinski. Potrošnja pri opterećenju iznosi oko 170W i za neki prosečni gejming PC sistem će vam biti dovoljno jedno kvalitetnije napajanje sa deklarisanom izlaznom snagom od 500W.
RTX 2060 Aorus Xtreme nudi 3x DisplayPort konektora u verziji 1.4, zatim jedan HDMI u 2.0b verziji i jedan USB-C za VR “headset-ove”. Kartica meri u dužinu 29cm, u visinu 14cm i “debela” je 5.8cm.Test platforma:
MB:
Gigabyte X470 Aorus Gmaing 7Gigabyte Z390 Aorus Pro
CPU:
AMD Ryzen 7 2700X Intel Core i5 9600K
RAM:
16GB (2x8GB) HyperX Predator 3000 CL16
VGA:
Gigabyte AORUS GeForce RTX 2060 XTREME 6G
HDD:
Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps
SSD:
Kingston A400 240GB
Cooler:
AMD Wraith MAX RGB CM MasterLiquid Pro 240
PSU:
Cooler Master V1200 Platinum
Driver:
Nvidia Game Ready 419.35
OS:
Windows 10 64-bit ver. 1809
Monitor
ASUS ProArt PA27AC HDR Professional
Performanse:
3D gejming
[modul]test=833[/modul]
GPGPU performanse
[modul]test=835[/modul]
Potrošnja energije i radne temperature
[modul]test=834[/modul]Ova grafika već na samom startu ostavlja upečatljiv utisak svojom blistavom pojavom i velikim, agresivnim dimenzijama. Bez greške je u pitanju proizvod iz premijum segmenta što se ne poklapa sa Nvidia konstatacijom da se radi o klasičnom proizvodu srednje klase. Istina je da 100€ veća cena posledica kvalitetnije izrade i prisustva vrhunskog rashladnog sistema. Za navedene dodatne vrednosti se itekako vredi dodatno potrošiti ukoliko želite bolju i dugovečniju grafičku kartu. Ukoliko vas to ne interesuje imate i jeftinije Aorus modele. Međutim, imajte na umu da Xtreme daje bolje rezultate i da je brža upravo u onim odlučujućim momentima kada “frejmrejt” na maksimalno podešenim grafičkim detaljima, ne sme da padne i ugrozi tečan osećaj animacije u žestokim scenama masovinih borbi.
Veću cenu zbog boljeg kulera RTX 2060 Aourus Xtreme je opravdao tamo gde je to najpotrebnije – u radu! Kartica potpuno kontroliše temperaturu jer ni u trenucima višečasovnih naprezanja u najzahtevnijim igrama nije prelazila granicu od 61 stepen, dok je sa druge strane inteligentni FAN STOP sistem čini gotovo bešumnom, uprkos korišćenju sistema dvostrukih kugličnih ležajeva.
Fusion 2 RGB LED detalji deluju prelepo. Pravi ukras na ovoj vanserijskoj karti, pa ako imate sreće da posedujete još i Aorus matičnu ploču – oduševiće vas blještavilo svetlosnih efekata. Gigabyte Aorus je za koplje ispred konkurencije po tom pitanju, a u slučau RTX 2060 Aorus Xtreme je to demonstracija na delu.
Performanse su jednako impresivne. RTX 2060 Aorus Xtreme je u proseku 50 i više procesnata brži od GTX 1060 6GB prethodnika, dok je od 20-40% brži od GTX 1070 modela i praktično poravnat, a negde još 10% brži u ovoj varijanti od standardnih GTX 1080 GeForce grafičkih karti. O Battlefield V RayTracing i DLSS režimima rada i da ne pričamo jer prethodna generacija GeForce gejming grafičkih karti ne može da pokrene ovu igru sa naprednim RT efektima. Isto važi i za novu Metro Exodus igru.
Aktiviranje DLSS funkcije U Battlefield V igri pokazuje ubrzanje na delu. Kada se prebacite u 1080p rezoluciju i uključite zahtevne RayTracing DX12 svetlosne efekte, frejmrejt osetno pada, ali DLSS popravlja stvar unašređujući performanse za prosečno 20%.
Slično je i sa Metro Exodus igrom kod koje nakon uključenja DXR High efekata “frejmrejt” pada na 46.5 fps-a da bi se nakon DLSS aktivacije popeo na komforno glatkih 66 kadrova u sekundi. Jednako je Aorus Xtreme impresivan i u standardnim aplikacijama sa CUDA GPGPU podrškom. Vidno je u brzanje u najnovijoj verzijiji Adobe Premier-a za 2019 godinu jer našu standardnu operaciju enkodinga u 4K H264 formatu u jednom prolazu “samleo” za 8min i 8 sekundi, dok standardnu BMW M1 GPU scenu u 4K rezoluciji završava za 6min i 13 sekundi. Jednom rečju top “mainstream” grafika koju osim u gejming svrhe možete koristiti i u malo ozbiljnijim situacijama rada sa GPGPU ubrzanim aplikativnim softverom.GeForce RTX 2060 izgleda veoma poželjno u obliku Aorus Xtreme grafičke karte. Međutim cena je već dovoljno visoka, a sa dodatnih 100€ razlike penje se na 450-490€, a što je prilično puno za grafičku kartu iz srednje klase. Ipak, ovo je sve samo ne obična gejming grafika, pa će verujemo mnogima postati tiha patnja.
Odlično se uklapa u koncept beskompromisne 1080p i 1440p gejming grafike isporučujući tačno potrebne performanse za tečnu animaciju i glatko igranje. Za 4K gejming nije o čemu govori i 6GB VRAM memorije koji u slučajevima grafički detaljnih igara sa fotorealističnim teksturama, postaje nedovoljno. Moći ćete da eksperimentišete u nekim grafički manje zahtevnim igrama, ali RTX 2060 nije namenjen 4K gejmingu jer za tu namenu se koriste jače pozicionirani RTX 2080 i RTX 2080 Ti modeli, po značajno većim cenama.
RTX 2060 Aorus Xtreme posebno dobro stoji u odmeravanju staga sa Radeon konkurencijom. Poslednja generacija Polaris modela je u debelom zaostatku, a jednako veliki problem imaju i VEGA 56 i Vega 64 modeli. Čak i VEGA VII ima problem da se malo više “odlepi” i distancira od danas testiranog RTX 2060 primerka. Definitivno je sazreo trenutak za izlazak AMD Navi modela.
Ako izuzmemo faktor cene i rešili ste da odovjite novac za jednu rasnu gejming grafiku koja će izvući maksimum iz vaših novih G-Sync i FreeSync monitora sa visokim učestanostima vertikalnog osvežavanja, prava mera gejming grafike se zove Gigabyte RTX 2060 Aorus Xtreme!
Prednosti:
– Odlične gejming performanse u 1080p i 1440p
– Vrhunski sistem hlađenja
– Besprekoran kvalitet izrade
– Atraktivan Fusion 2 RGB sistem LED efekata
– Umeren potrošač
– Tih u radu za jednu brzu gejming “grafiku”
Nedostaci:
– Visoka cena
CENA: 450-490€