Gigabyte B550 Aorus Pro (Video)

Gigabyte B550 Aorus Pro (Video)

U pitanju je tipičan predstavnik novog talasa Gigabyte matičnih ploča za AMD Ryzen AM4 platformu. Nešto veća cena je opravdana vrhunskim VRM modulom za napajanje, kao i performansama iznad proseka za ovu klasu B550 matičnih ploča. Odlično radi sa RAM modulima beležeći neke od najviših radnih frekvencija ikada postignutim na našim testovima. Idealna za rad sa Ryzen 3 I Ryzen 5 modelima procesora, ali se neće libiti da pogura i jače Ryzen 7 modele...

    Sadržaj

      Ovo je definitivno godina koju će obeležiti nova generacija matičnih ploča. Do nas ne prestaju da stižu novi modeli, a među njima su svakako najinteresantniji oni za “mejnstrim” AMD Ryzen platformu, bazirani na najnovijem AMD B550 čipsetu. Razliku u odnosu na prethodnu generaciju AMD B450 modela smo objasnili u prethodnom B550 Aorus Master testu, pa ako ste propustili priliku da se upoznate sa osnovnim karakteristikama čipseta koji će vladati u klasi pristupačnih PC računara kliknite na link, pročitajte i poslušajte pažljivo šta sve novi B550 čipset donosi. Mi se vraćamo današnjem modelu, koji pripada visokoj srednjoj klasi u B550 ponudi, tik ispod nedavno predstavljenog B550 Aorus Master modela. Baš kao i on, tako i B550 Aorus Pro može da radi i sa najjčim predstavnicima aktuelne Ryzen 7 i Ryzen 9 serije procesora.
      Razlog za ovoliko samopouzdanje novih Gigabyte Aorus modela je svakako odluka ove kompanije da ne pravi kompromis u pogledu kvaliteta VRM jedinice za napajanje procesora, pa tako i ova ploča prevazilazi u mnogim detaljima potrebe jeftinije klase Ryzen procesora.  VRM je izveden u verziji 12 faza koje “hrane” Zen 2 procesorska jezgra, plus dve dodatne za rad sistemskog kontrolera. Glavni deo koristi zapravo 6 fizičkih faza sa “dablerima” i duplim komponentama kako bi mikrokontroler koji upravlja radom VRM jedinice, efikasnije balansiralo opterećenje prilikom punog angažovanja procesorskih resursa – kada je potrošnja najveća. U tu svrhu se koriste integrisani “DrMOS” uređaji koji koriste struju maksimalne jačine 50 ampera (A).
      Glavni deo VRM jedinice koji je pod većim opterećenjem, a to je onaj koji napaja Zen 2 jezgra, se hladi sa strukturom aluminijumskih rebara i bazom od legure bakra, dok drugi deo koji napaja sistemski kontroler se hladi klasičnim aluminijumskim blokom punog profila. Zanimlivo je kako je svako pojedinačno rebro profilisano u cilju iskorišćenja i najmanjeg vazdušnog strujanja i povećanja efikasne površine predaje toplote. Ovaj rebrasti hladnjak direktno naleže na elemente VRM-a, a zbog efikasnijeg provođenja toplote se koristi specijalni materijal, kod nas poznatija “žvaka”, sa karakteristikom toplotne provodljivosti od 5W/mK. Krajnji rezultat je odlično “peglanje” napona i kontrolisano niske radne temperature VRM modula, tako da nema problema sa pregrevanjem čak i u ovom toplijem letnjem periodu. Sa druge strane, veći su i overkloking potencijali, a na kraju svakako utiče na bolju stabilnost u radu. Korist je jednom rečju višestruka, a što se svakako sa druge strane prelama kroz nešto veću cenu od proseka za ovu kategoriju ploča. Jednom rečju kvalitet se mora platiti.
      B550_Aorus_Master_1s.jpg 
      B550 Aorus Pro je pre svega napravljen za one koji će koristiti jednu grafičku kartu pa za razliku od prethodnog Maste rmodela nema PCIe express swičeve. To automatski znači da prvi PCIe x16 slot čitavo vreme stavlja na raspolaganje grafičkoj karti svih 16 PCIe 4.0 putanja za maksimalne performanse, dok sa druge strane isto tako, znači da drugi M.2 konektor radi pod kontrolom B550 čipseta koji arbitrira četiri PCIe transportne putanje ali sporije, treće generacije. Zato imajte u vidu da je samo  prvi M.2 slot pod direktnom kontrolom sistemskog kontrolera Ryzen procesora, te da smo on komunicira sa M.2 SSD uređajem preko brze magistrale koju čine četiri PCIe putanje 4. generacije! Obe M.2 pozicije su pokrivene sa “Armour Shield” hladnjacima.
      Ploča pored primarnog PCIe x16 slota namenjenog instalaciji grafičke karte koji je u tu svrhu i dodatno ojačan, na raspolaganju ima još dva PCIe x16 slota koji rade u režimu PCIe x4 i služe namenskim SSD RAID “bootabilnim” kartama i sličnim dodacima. Oba rade sa PCIe putanjama u verziji 3.0. Takođe, tu su i dva PCIe x1 slota.
      B550_Aorus_Master_2s.jpg 
      Pohvaljujemo raspoloživost i dobru dostupnost konektora za ventilatore pod kontrolom Smart Fan 5 sistema. Na raspolaganju su vam i konektori za dve dodatne termo sonde koje možete koristiti po želji. Ploča ima ukupno pet konektora za povezivanje klasičnih i adreisiblnih RGB uređaja, čiji rad kontroliše RGB Fusion 2.0 softver.
      Posebno ističemo deo za rad sistemske memorije koju čine četiri DIMM DDR4 slota, a da je ploča nove generacije unapređenih karakteristika, govori u prilog briga o rutiranju vodova kroz različite slojeve štampane ploče, radi poboljšanja signala. Zbog toga ova ploča postiže natprosečno visoke radne frekvencije u režimu overklokinga RAM modula. Na našem testu smo išli do maksimalnih 4800 MHz uz CL 20-22-22 vrednosti, a što je rezultat bolji i od nekih “High End” X570 ploča. Ipak, treba podsetiti da tada memorijski kontroler uvodi delilac radnog takta, pa RAM i SoC ne rade u sinhronom modu, a isto tako ni Fabric magistrala.
      B550_Aorus_Master_3s.jpg 
      Ploča nema  USB 3.2 Gen 2 interni konektor za povezivanje ultra brzog porta sa prednje strane kućišta. U tu svrhu služi jedan USB 3. 2 Gen 1 konektor. Spomenimo da ploča nudi dva interna USB 2.0 konektora od koristi za kontrolu “smart” i RGB uređaja. Kad smo već kod USB portova recimo da SoC na Ryzen procesorima direktno kontroliše tri USB-A 3.2 konektora prve generacije na ATX IO sekciji i jedan 10 Gbps brzi USB-A 3.2 Gen2. Pod nadležnosti AMD B550 čipseta se nalazi još jedan USB-A 3.2 Gen2 i USB-C 3.2 Gen2. Takođe, tu je i podrška za 4 USB-A 2.0 na ATX IO panelu i još 4 na pomenutim internim konektorima.
      Zvuk je obezbeđen prisustvom Realtek 1220 VB codec kontrolera koji je podržan prisustvom audiofilskih i specijalnih WIMA kondezatora. Audio sekcija poseduje namensko pojačalo za slušalice, a kvalitet zvuka će pre svega zavisiti od vaših slušalica. Najvažnije je da je podržan rad kvalitetnijih modela sa velikom impendancom koja se automatski detektuje i podešava, onog trenutka kada priključite slušalice.
      B550_Aorus_Master_4s.jpg 
      Brza veza sa lokalnom mrežom i internetom je obezbeđena Realtek RTL8125BG 2.5 Gbps Ethernet kontrolerom. Na kraju tu je i već uobičajeno dobar BIOS sa lepšim interfejsom obzirom da podržava veće rezolucije prikaza. Pohvaljujemo i prisustvo Q-Flash mehanizma oporavka BIOS upravljačkog softvera bez instalacije procesora, memorije i grafičke karte – dovoljno je ploču povezati sa napajanjem i USB memorijom koja sadrži binarnu datoteku. USB memorija mora biti u namenskom USB 3.2 Gen1 portu, predviđenom za Q-Flash funkciju.
      B550_Aorus_Master_6s.jpgTest sistem:

      MB: 

      Gigabyte B550 Aorus Pro 

      CPU: 

      AMD Ryzen 3 3300X

      RAM: 

      HyperX PREDATOR RGB 2933 CL16 2x 8GBHyperX PREDATOR RGB 4266 CL20 2x 8GB

      VGA: 

      AMD Radeon RX 5700 XT 8G GDDR6

      HDD: 
      Seagate Barracuda ST3000 3TB SATA 6Gbps

      SSD: 
      Kingston A2000 1TB M.2 NVMe x4ADATA Gammix S11 Pro 240GB M.2, NVMe x4

      Cooler:

      AMD Wraith Prism

      PSU: 
      Cooler Master MASTERWATT Lite 600W 

      Driver:

      AMD Chipset 2.04.04.111Adrenalin 20.7.1

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 1909 (18363.778)

      Performanse:
      [modul]test=1053[/modul]Ploča je u radu očekivano – odlična. Mi smo je probali sa dva Ryzen primerka: R3 3300X i R7 3800X i u oba slučaja radi bez greške. Performanse u “default” modu su očekivano sa minimalnim odstupanjem u poređenju sa top Gigabyte modelom – B550 Aorus Master.   
      Posebno impresionira u radu sa pomenutim R3 3300X iz koga izvlači apsolutni maksimum performansi koji je u pojedinim trenucima neverovatno blizak jačim Ryzen 5 modelima u aplikacijama opšte namene i gejmingu. Maksimalna PBO2 radna frekvencija je u MHz identična jačem modelu, dok maksimalno izmerena potrošnja pri punom angažovanju procesora iznosi 56.27W što je 5W više u odnosu na jači B550 Aorus Master model. Shodno tome je i temperatura VRM-a merena na hladnjaku kao i zadnjoj strani štampane ploče tik ispod zone tranzistora, 5 stepeni Celizijsa viša, tačnije 39 stepeni na hladnjaku i 42 stepena na štampi. Inače, temperatura jedinice  za napajanje je stabilna čak i tokom overklokinga R3 3300X na 4.5 GHz i ne prelazi 46 stepeni Clezijusa dok je ploča montirana u kućištu.
      B550_Aorus_Master_5s.jpg 
      Sa lakoćom overklokuje 3300X na pomenutu vrednost kada je potrebno podesiti LLC vrednost i povećati napon jezgra na 1.35V. Temperatura procesora je tek stepen veća od B550 Aorus Master modela i iznosi od 33 pa do maksimalnih 73 stepeni pri punom opterećenju procesora. Jednom rečju, vrednosti za najveće domete – nesumnjivo se radi o vrhunskoj B550 ploči.
      Na kraju još jednom pomenimo odličan rad sa RAM modulima kako u pogledu maksimalno izmerenog transfera podataka, tako i postizanja visokih radnih frekvencija u overkloking režimu rada.
      B550_Aorus_Master_7s.jpgGigabyte sa B550 Aorus Pro još jednom demonstrira svoje umeće kada su u pitanju vrhunski  “mejnstrim” modeli matičnih ploča i na delu dokazuje zašto je na samom vrhu vodećih proizvođača. Na delu je domaći zadatak konkurenciji – kako se to radi u konkretnom primeru, ali sa druge strane i konkretna pomoć neopredeljenim kupcima koji ako nisu sigurni šta kupiti, izborom jednog B550 Aorus Pro modela jednostavno ne mogu pogrešiti. Imaće ploču koja će ih u pogledu performansi, stabilnosti i raznovrsnosti funkcionalnosti, služiti dugi niz godina. Otuda se isplati i uložiti traženih 180€, a što je pristojna razlika u odnosu na skuplji B550 Aorus Master model. 
       
       
       
      Na samom kraju dajemo savet da dobro odmerite vaše i potrebe procesora koji planirate za ugradnju u vašu sledeću konfiguraciju. B550 Aorus Pro, prevazilazi mogućnosti Ryzen 3 serije i nekako više odgovara jačim: Ryzen 5 i Ryzen 7 modelima u klasi jakih “mejnstrim” konfiguracija. Nesumnjivo je jedna dobra baza za početak sklapanja konfiguracije koja će biti aktuelna najmanje sledećih 5 godina. Zbog svega navedenog u ovom testu zaslužuje punu preporuku za nabavku, ukoliko imate na umu pre svega stabilan rad i vrhunski nivo performansi!
       
       
      Prednosti:
      – Odlična VRM jedinica
      – PCIe Gen4 podrška za PCIe x16 i M.2 x4
      – Tri USB 3.2 Gen 2 konekcije uključujući USB-C
      – Vrhunsko ponašanje u radu
      – Overkloking potencijal
      – Besprekoran rad sa RAM modulima
      – Broj i raspored konektra za ventilatore
       
      Nedostaci:
      – Izostanak USB 3.2 Gen2 internog konektora
       
      Cena oko 180€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi