Gigabyte B860 EAGLE WIFI6E i B860 GamingX WIFI6E matične ploče - test

Gigabyte B860 EAGLE WIFI6E i B860 GamingX WIFI6E matične ploče - test

Gigabyte B860 EAGLE WiFi6E i B860 GamingX WiFi6E su cenovno pristupačne matične ploče sa nekim naprednim funkcijama i mogućnostima proširenja

    Sadržaj
      Gigabyte B860 EAGLE WIFI6E i B860 GamingX WIFI6E matične ploče – test

      Pozitivne ocene

      • Cenovno pristupčna kategorija sa nekim naprednim funkcijama poput USB4 opcije
      • Performanse su skoro na nivou premijum modela
      • Dobra vrednost za uloženi novac
      • Odlično ponašanje i rad u realnim situacijama
      • Brz rad sa klasičnim DDR5 Unbuffer DIMM modulima
      • GamingX model besprekorno radi sa CU-DIMM DDR5 modulima
      • Sve potrebne opcije i brzi standardi su prisutni
      • PCIe 5.0 podrška za GPU i SSD
      • Odličan rad VRM jedinica čak i u slučaju korišćenja najjačeg Core Ultra 9 modela

      Negativne ocene

      • Ništa vredno pažnje, imajući u vidu cene konkretnih modela

      Matične ploče bazirane na jeftinijoj verziji Intel B860 čipseta, poput Gigabyte B860 Eagle i MSI B860 Gaming X, pokazuju da Intelova nova serija čipseta donosi solidne performanse i stabilnost u mejnstrim klasi. Obe ploče nude dobru osnovu za modernu konfiguraciju, uz adekvatnu podršku za memoriju, prisustvo brzih USB opcija i povezivanje, što ih čini odličnim izborom za korisnike koji traže pouzdano rešenje bez preteranih troškova.

      Gigabyte B860 EAGLE WIFI6E

      Gigabyte B860 EAGLE WiFi 6E je jedna od onih matičnih ploča koja nastupa sa namerom da vam ulije dah premijum modela ili barem da vas asocira na luksuzniju klasu, ali po značajno pristupačnijoj ceni i zbog toga nudi osnovne mogućnosti povezivanja i proširenja za jednu solidnu Intel Core Ultra baziranu PC mašinu.

      Zbog toga ovaj model stavlja funkcionalnost u prvi plan, ispred estetike, sa jednostavnim dizajnom bez suvišnih dodataka, ali nadoknađuje to brojnim korisnim i pre svega praktičnim funkcijama. Međutim, uvek se postavlja pitanje kako jedna ovakva ploča stoji u poređenju sa sličnim Z890 modelima i da li B860 EAGLE WIFI6E zaista predstavlja dobru vrednost za novac.

      Intel B860 čipset predstavlja prvu seriju matičnih ploča namenjenih korisnicima sa ograničenim budžetom i slabijim primercima Intel Core Ultra serije procesora. Slično AMD B850 konkurenciji, Intel B860 dolazi sa određenim funkcionalnim ograničenjima kako bi se smanjila cena, čineći ga pristupačnijim za korisnike koji žele da uštede ili jednostavno nemaju mogućnosti da kupe najbolje i najskuplje. Međutim, to ne znači da žele jeftino i lošije po svaku cenu. Naprotiv.

      B860 čipset je povoljnija opcija u odnosu na Z890 flegšip čipset i donosi sledeće karakteristike:

      • 14 PCI Express Gen4 linija,
      • USB 4.0 sa integrisanom Thunderbolt 4.0 podrškom,
      • Do 16 USB portova (kombinacija USB 2.0, USB 3.2 Gen1/Gen2 i USB 4.0, u zavisnosti od modela),
      • Nema podršku za overkloking (što je uobičajeno za Intel B čipset seriju),
      • DDR5 DIMM memorija do 256 GB, sa brzinama do 9066 MT/s.

      Gigabyte B860 EAGLE WiFi6E – karakteristike

      Kao što smo napomenuli u uvodu, B860 EAGLE WiFi6E je prvenstveno namenjena budžetskom segmentu tržišta, što se jasno vidi kada se pogledaju detaljne specifikacije. Intel B860 čipset ima određena funkcionalna ograničenja u odnosu na jače Z890 modele. RAM može biti overklokovan do 9066MT/s, što je izuzetno brzo i jedna od glavnih prednosti Intel Core Ultra platforme. U poređenju sa njom, Intel Z890 matične ploče nude za nijansu veće brzine u smislu specifikacija, jer su dizajnirane specijalno za overklokovanje. Upravo te glavne razlike se mahom tiču overkloking mogućnosti.

      Gigabyte B860 EAGLE WiFi6E poseduje solidnu VRM jedinicu za napajanje procesora koja koristi 12+1+2+1 fazni dizajn napajanja, ali kako B860 ploče ne podržavaju overklokovanje, ova konfiguracija napajanja skoro da i nije bitna. Ploča prima i savršeno radi čak i sa jačim modelima iz Core Ultra serije procesora. Mi smo je ovom prilikom testirali i potpuno normalno je radila sa najjačim Arrow Lake primerkom u vidu Intel Core Ultra 9 285K procesora.

      U tu svrhu koristi aluminijum blok hladnjake koji hlade MOS FET tranzistore i zajedno sa jednim plastičnim dodatkom čine vizuelnu celinu sa zadnjom ATX sekcijom sa konektorima. Tu se nalazi i jedan zgodan LED ukrasni dodatak sa Eagle svetlećim logoom.

      Gigabyte B860 EAGLE WiFi6E ploča raspolaže jednim „glavnim“ PCI-E 5.0 x16 slotom prevashodno namenjenim za instalaciju grafičke karte, koji je spreman da primi najnoviju generaciju GeForce RTX 50 i Radeon RX 9070 grafičkih karti koje koriste brži interfejs sa PCIe specifikacijama 5. generacije. Ovaj PCIe x16 slot je pod direktnom kontrolom sistemskog kontrolera na Arrow Lake procesoru, dok preostala dva slota, locirana pri donjoj ivici ploče, iako su izvedeni kao fizički PCIe x16 konektori, zapravo imaju samo PCIe x1 magistralu i to Gen4 specifikaciji.

      Što se tiče prostora za skladištenje podataka i rada sa diskovima, ploča koristi tri M.2 slota: primarni slot je najbrži, na bazi Gen5 putanja, dok su preostala dva Gen4. Za najveći broj korisnika u realnom radu ovo ne predstavlja apsolutno nikakvu praktičnu korist. M.2 Gen4 SSD modeli su dovoljno brzi da nećete osetiti baš nikakvu razliku osim u benchmarking alatima i nekim specifičnim situacijama rada sa zahtevnim aplikacijama i to baš, baš u specifičnim situacijama i radnim scenarijima, a koji, ponavljamo, za većinu normalnih korisnika nisu od apsolutno nikakvog značaja.

      Što se tiče broja raspoloživih slotova za instalaciju M.2 SSD uređaja ima ih i više nego dovoljno za jednu mejnstrim ploču, tri slota su sasvim dovoljna za većinu korisnika. Ističemo jedino činjenicu da je pozicija primarnog M.2 SSD slota pokrivena odgovarajućim aluminijumskim hladnjakom, preostale dve M.2 pozicije nemaju hladnjake, moraćete da pripazite i kupite verziju SSD-a sa originalnim hladnjakom proizvođača koji su obično 10-15 evra skuplji.

      Izbor konektora za povezivanje

      Detalj koji je takođe vrlo bitan za ploču i PC računar baziran na njoj, jeste broj i raznovrsnost prisutnih konektora za povezivanje računara i spoljnih uređaja. Na mid-board sekciji tj ponudi tzv internih konektora pronalazimo: 2x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen1 Type-A i što je najbitnije jedan USB-C 3.2 Gen2 pomoću koga povezujemo i praktično dobijamo onaj brzi USB-C port na prednjoj strani novijih kućišta.

      Što se tiče zadnja ATX sekcije i panela sa konektorima, B860 EAGLE WiFi6E nudi sledeće opcije: 4x USB-A 2.0, jedan USB-A 3.2 Gen1 (5 Gbps) i jedan brzi USB-a 3.2 Gen2 (10 Gbps). Možda na prvi pogled deluje oskudno, ali iskreno za najveći broj korisnika sasvim dovoljno. To vam govorimo iz iskustva. Uostalom zapitajte se kada ste se poslednji put saginjali da zakačite neki USB uređaj sa zadnje strane računara. U najvećem broju slučajeva ste koristili one konektore sa prednje strane kućišta i to u 99% slučajeva.

      Sa druge strane osnovna ponuda konektora u smislu njihove brojnosti i nije iznenađujuća za budžetski mejnstrim, ali bitnije je da su svi brzinski standardi prisutni. Na zadnjem ATX panelu se takođe nalaze tri 3.5 mm audio priključka, bez optičkog S/PDIF izlaza.

      Sa druge strane, mrežne opcije su odlične jer ploča podržava 2.5 Gigabit LAN i WiFi 6E bežični standard povezivanja, što je odličan dodatak za igrače koji žele brzu i stabilnu konekciju. Usput se i Bluetooth 5.3 podrška podrazumeva, detalj koji svi nekako prenebegavamo, ali kada zatreba od neprocenjive je vrednosti. Opcija WiFi 6E je široko podržana i ne zahteva nadogradnju mrežne opreme, pre svega tu imamo na umu Wi-Fi ruter jer je IEE 802.11ax danas „DeFacto“ standard, čak i kod provajdera kablovskog interneta koji u paketu nude ove uređaje.

      Ploča se napaja preko klasičnog 24-pinskog ATX konektora i dodatnog +12V EPS 8-pinskog (4+4) konektora. Za pohvalu je prisustvo 5 konektora za ventilatore, dva za CPU kulere, a tik pored njih je i jedan aRGB za svetlosne efekte ukoliko koristite takve uređaje ili aRGB LED ukrasne trake. Dodatne tri pozicije za ventilatore se nalaze na donjoj desnoj ivici ploče na sekciji sa ostalim mid-board internim konektorima, uključujući još dva aRGB i jedan klasični RGB konektor.

      Budući da je u pitanju pristupačna mejnstrim matična ploča, Gigabyte je pakovanje ploče opremio samo sa neophodnim dodacima. U kutiji ćete pronaći:  obaveznu Wi-Fi antenu koja se povezuje pomoću specijalnog Gigabyte konektora umesto klasičnog zavrtnja, promena prisutna tek na najnovijoj generaciji ploča ovog proizvođača. U jednu ruku značajno olakšava instalaciju, jednim ubodnim pokretom i isto tako se vadi, jednim konkretnim potezom povlačenja. Sa druge strane nije tako svestran jer ne možete koristiti antene koje su stigle u pakovanju drugih proizvođača, a što je pre bilo moguče.

      Zatim, tu su još dva SATA kabla za povezivanje 2.5″ ili 3.5″ SATA SSD i hard diskova,  uputstvo za instalaciju i to je sve što vam treba, bez ikakvog dodatnog luksuza, ali ponavljamo još jednom, sve što je potrebno čak i od nekih dodatnih opcija je tu i prisutno na ovoj ploči..

      BIOS je u skladu sa Gigabyte tradicijom, detaljan sa praktično dizajniranim interfejsom kako biste imali bolji pregled dostupnih opcija. Dobro je organizovan i brzo se krećete po njemu do željene opcije. Svakako jedan od bitnijih i boljih delova matične ploče. Uostalom to potvrđuju i ovi screenshot-ovi:

      Jedna od zaniljivosti je da ploča kao i flegšip Z890 modeli koji su se pojavili na samom lansiranju Arrow Lake Core Ultra 200S serije Gigabyte ploča, odbila saradnju sa Kingston CU-DIMM 8800 CL42 DDR5 memorijom, ali je zato savršeno funkcionisala i postigla bolje gejming rezultate sa DDR5-6000 RAM modulima na niskoj latenciji (CL30) dok je radila u bržem „Gear 2“ režimu.

      Gigabyte B860 Gaming X WIFI 6E

      Gigabyte B860 GamingX WIFI6E, je druga matična ploča na bazi B860 čipseta koju smo imali prilike ovom prilikom da isprobamo. Nešto je više pozicionirana od prethodnog EAGLE modela u hijerahiji Gigabyte ponude. Uostalom, GamingX modeli su i od ranije dobro poznati po svojim karakteristikama koji su praktično visoka srednja klasa i predvorje ulaska u premijum Aorus segment.

      Za većinu korisnika koji imaju ograničen budžet, GamingX serija pruža sve neophodno za jednu dobru i modernu PC gejming konfiguraciju, čak i više od toga za rad u zahtevnijim aplikacijama. Zapravo PC sistem koji koristi za svoju osnovu Intel Core Ultra 5 i 7 procesore u verziji sa zaključanim multiplikatorom radne frekvencije, pošto ovaj čipset ne dozvoljava overklokovanje procesora. Zbog toga će rado primiti čak i najjaču „zaključanu“ Arrow Lake verziju u vidu  Core Ultra 9 285 procesora.

      Zbog toga je ova ploča izuzetno dobro projektovana i  opremljena jer konfiguracija VRM modula za napajanje kompleksnog procesora, koristi dizajn sa više faza 12+1+2, i pri tome koristi kvalitetne elektronske komponente. Tu je i podrška za najnoviju generaciju uređaja danas itekako obaveznau vidu PCI Express 5.0 standarda, mrežna kartica od 2.5 gigabita i unapređeni zvuk zahvaljujući Realtek čipsetu. Jasno je iz ovog kratkog uvoda da se radi o više pozicioniranom mejnstrim modelu koji „puca“ na one, delom premijum korisnike koje sputava visoka cena da se i faktički priklone najskupljem segmentu matičnih ploča.

      Gigabyte B860 Gaming X WIFI6E – karakteristike

      Gigabyte B860 Gaming X WIFI6E poput njegovog prethodnika se ne razmeće bespotrebnim detaljima i suvišnom opremom, Stiže u običnoj dvodelnoj kutiji sa samo neophodnim inventarom dodatne opreme u pakovanju. U prvom delu je spakovana sama matična ploča, dok se u drugom nalaze: 2 SATA kabla brzine 6 Gbps, zatim Wi-Fi antena sa već opisanim ubodnim konektorom, istim kao i u slučaju B860 EAGLE matične ploče. Od ostalih stvari tu je još uputstvo na više jezika i brzi vodič. Sve u svemu, škrto u smislu krajnje neophodne opreme, potrebne da bi se ploča stavila u funkciju.

      Dizajn ploče je jednostavan i sveden, sa očitim naglaskom na svetlije detalje, čime se dobija dominantni utisak kontrasta crno-belih tonova. Na neki način, takvim vizuelnim nastupom nameće se kao klasična gejming ploča, ali i za računar koji će služiti za obradu video sadržaja ili 3D modeliranje CAD/CAM programe itd. Njena estetika omogućava lako uklapanje u različite tipove konfiguracija. Jednom rečju se radi o sposobnoj i svestranoj matičnoj ploči, daleko više od onog Gaming u nazivu oznake modela.

      Ploča je izrađena u tehnici šestoslojne štampe sa unapređenim dizajnom u svrhu očuvanja signala od gubitka na kvalitetu. Ploča je pretpostavljate, izrađena u standardnom ATX formatu. Ipak, vidno je da nedostaju neki detalji na koje smo navikli kod premijum Aorus modela u vidu tastera za Power i Reset funkcija, možda potpuno nebitnim detaljima za većinu „normalnih“ korisnika.

      Na sreću tu je ukrasni LED RGB detalj na onoj sekciji gde se spajaju hladnjaci VRM jedinice i ATX sekcija konektora, kao i dodatna zona oko hladnjaka čipseta. Diskretno, dovoljno da nagovesti gejming, ali ništa preterano. To je ostavljeno vama na izbor kroz upotrebu prisutnih aRGB konektora kojih ima ukupno četiri: tri adresibilna RGB konektora za svetleće LED trake druge generacije, a tu je i jedan klasični RGB LED konektor za one malo starije ako ste nasledili neki uređaj koji može da sija.

      Hlađenje i napajanje

      Gigabyte je posebnu pažnju obratio na kvalitet VRM modula kako bi obezbedio pravilan rad i isporučio maksimalne performanse čitave linije Intel Arrow Lake serije procesora od onih slabijih pa do najjačih i u tu svrhu koristi 12 faza (6+6 sa dablerima) od maksimalno 50A za procesorsko jezgro, zatim jednu dodatnu fazu od 40A za integrisano Arc grafičko jezgro i dve dodatne faze od 50A za System Agent, odnosno sistemski čipset, gde se nalazi RAM kontroler.

      Ploča se napaja preko glavnog  24-pinskog ATX konektora i jednog 8-pinskog (4+4) +12V EPS konektora. Hlađenje VRM modula je povereno profilisanim aluminijumskim hladnjacima koji prate liniju tranzistora postavljenih pod pravim uglom. Hladnjaci su dobili rebra kako bi bolje uhvatili strujanja vazduha unutar kućišta, zone oko centralnog procesora i brže oslobodili toplotu preko povećane površine za disipaciju toplote. Efikasniji prenos toplote između hladnjaka i površine tranzistora je ostvaren korišćenjem specijalnih termo provodnih podloga.

      Gigabyte B860 GamingX WIFI6E raspolaže sa 4x DIMM DDR5 podnožja za RAM module i prima memorije maksimalne brzine na 9066 MHz, naravno u OC i Gear 4 režimu rada. Kuriozitet je da je tokom testova ovo bila jedina ploča do sada koju smo probali za novu Intel LGA1851 procesorsku platformu, a koja je bez ikakvih problema, radila sa CU-DIMM DDR5-8800 modulima.

      U aplikacijama su pokazali neznatno bolje rezultate od klasičnih DDR5 memorija, ali je naš etalon par G.Skill Trident Z5 NEO modula na 6000 MHz uz ultra nisku CL30 latenciju pokazao bolje rezultate tj veći frejmrejt jer je između ostalog radio i u bržem Gear 2 režimu prenosa podataka. Uglavnom karakteristika koja definitivno ide u korist Gigabyte B860 GamingX WIFI6E modela. Spomenimo da slabiji B860 EAGLE nije hteo ni da čuje za CU-DIMM uprkos ažurirnaju na najnoviju verziju BIOS-a.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Ploča ima na raspolaganju tri M.2 slota za SSD. Onaj primarni sa lokacijom iznad PCIe x16 konektora za grafičku kartu komunicira direktno sa sistemskim kontrolerom u centralnom procesoru i sa njim komunicira preko magistrale širine četiri PCIe linije sa specifikacijima 5. generacije. Zbog većih brzina koje prate veće temperature SSD uređaja, ova pozicija se brani posebnim hladnjakom za odvođenje toplote.

      Preostala dva M.2 slota za SSD uređaje se nalaze ispod konektora za grafičku kartu i prekrivena su zajedničkim hladnjakom za efikasnije hlađenje i brži rad. Oba rade u PCIe x4 Gen4 režimu i pod kontrolom su Intel B860 čipseta.

      Za eventualno proširenje mogućnosti PC konfiguracije tu su i dva dodatna PCIe x16 slota koja su to samo po formi priključka jer obezbeđuju komunkaciju preko magistrale širine jedne PCIe linije 4. generacije.

      Spomenimo i jedan bitan detalj, a to je da svi pomenuti PCIe slotovi i M.2 pozicije s apratećim hladnjacima, koriste Gigabyte EZ-Latch sistem za lako montiranje i demontiranje komponenti bez upotrebe alata.

      Tri priključka za ventilatore, uključujući i onaj za pumpu vodenog hlađenja se nalaze tik iznad procesorskog ležišta, dok su još dva dodatna, svoje mesto našla na donjoj ivici među grupom ostalih mid-board (internih) konektora.

      Posebno cenimo prisustvo Quick Flash – Plus tastera koji omogućava „flešovanje“ BIOS-a bez instaliranja RAM memorije ili procesora. Dovoljno je na USB prebaciti binarnu datoteku sa najnovijim sadržajem BIOS-a i za tren oka je osposobiti.

      Opcije za mrežu, zvuk i raspoložive konekcije

      Gigabyte je za B860 GamingX WIFI6E obezbedio solidnu kombinaciju mrežnih i zvučnih rešenja. Za mrežnu komunikaciju preko kabla je zadužena Realtek mrežna kartica od 2.5 Gbps, a uz to je prisutan i Intel AX211 bežični mrežni kontroler za stabilnu i brzu Wi-Fi 6E bežičnu vezu. Naravno, obavezni pratilac modernih Wi-Fi specifikacija je i podrška za Bluetooth 5.4.

      Isti proizvođač kao i u slučaju LAN rešenja je korišćen za zvuk, Realtek codec zvučni čip sa osnovnom redukcijom šuma. Dovoljno kao osnovno tj uobičajeno audio rešenje, a oni koji traže kvalitetniji zvuk moraće da kupe neki dodatni uređaj u vidu specijalne audio kartice.

      Kada govorimo o konekcijama B860 GamingX WIFI6E ima bogatiju ponudu konektora od B860 EAGLE prethodnika, a što je i razumljivo jer pripada višoj klasi od pomenutog modela. Zbog toga na ATX panelu nudi sledeće konektore: 1 x HDMI port, 1 x DisplayPort, 1 x USB4 USB-C (DisplayPort), 2 x USB-A 3.2 Gen 1 porta sa transferom od 5 Gbps, 1 x USB-A 3.2 Gen 2 obojen u crveno sa transferom od 10 Gbps, zatim 5 x USB-A 2.0/1.1 konekcija. Sledi namenski konektor za Wi-Fi antenu, LAN RJ-45 konektor za mrežu i 3 analogna audio konektora.

      Od internih konektora pohvaljujemo prisustvo brzog USB-C 3.2 Gen2 konektora kojim dobijate brzu USB-C vezu sa prednje strane, ukoliko vaše kućište ima predviđenu opciju ovog tipa veze,  a što moderniji modeli kućišta srednje klase danas svakako poseduju. Dodatno tu su još 1 x USB 3.2 Gen 1 i 2 x USB 2.0/1.1 priključka slične namene.

      BIOS

      BIOS je intuitivan, ali ne nudi iste mogućnosti kao vrhunski modeli sa Z890 čipsetom. Praktično su izostale opcije za OC centralnog procesora, ali za utehu je da možete iskoristiti OC opcije za memoriju što je možda važniji detalj na ovom tipu računara.

      Preporučuje se prelazak u napredni režim za punu kontrolu nada podešavanjima. XMP profil je odličan način za izvlačenje maksimuma iz vaših DDR5 memorija, koje usput uvek koristite u paru i dvokanalnoj konfiguraciji radi maksimalnih performansi.

      Gigabyte B860 Gaming X WIFI 6E / B860 EAGLE WIFI6E – performanse

      CPUIntel Core Ultra 9 285K
      MBGigabyte B860 EAGLE WiFi6
      Gigabyte B860 GamingX WiFi6E
      CoolerCooler Master MasterLiquid 360 ION
      RAM2×16 GB DDR5-6800@ 7000MHz CL34 G.Skill Trident Z5 NEO
      2×16 GB DDR5-6000 CL30 G.Skill Trident Z5 NEO
      2×24 GB CUDIMM DDR5-8800 CL42 Kingston FURY Renegade RGB
      GPURadeon RX 7900 XT 20 GB
      SSD2 TB M.2 2280 PCIe x4 Gen4 Lexar NM 790
      PSUCooler Master V850i Gold 850 W
      OSWindows 11 24H2
      DriversIntel Chipset Driver 10.1.20062.8627
      AMD Adrenalin 25.3.2
      Test sistem:

      Performanse u aplikacijama:

      Gejming performanse:

      Temperature i potrošnje energije

      Tokom testiranja Intel Core Ultra 9 285K se slično ponašao na obe ploče, dostižući graničnu frekvenciju od 5.4 GHz za jezgra visokih performansi u Cyberpunk 2077 igri koja je od ranije poznata po tome što zna dobro da uposli procesorske resurse.

      Potrošnja je u takvim uslovima ostala u granicama od 120-130 W. Tenperature procesora su se kretale oko 60, podeoka na Celzijus skali.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Ono po čemu su se definitivno razlikovale ove ploče jesu temperature pojedinačnih elemenata i sekcija na štampanoj ploči. One jesu male i u nekim situacijama skoro zanemarljive, ali ipak to nekome može biti od presudnog značaja. VRM temperature na B860 EAGLE modelu nisu prelazile 66°C, dok je u sličnim uslovima VRM sekcija na B860 GamingX WIFI6E modelu bila za nijansu hladnija sa izmerenih 59 stepena Celzijusa. Čipset obe ploče je bio na prilično prihvatljivih 42-44 stepeni Celzijusa i ponovo je Eagle bio dva stepena topliji što je realno beznačajno mala razlika u radu.

      Uglavnom obe ploče su jako dobro radile imajući u vidu da su testirane sa najjačim Intel Arrow Lake primerkom, dok će njima svakako primereniji Core Ultra 5 i 7 modeli biti još relaksiraniji i hladniji u radu.

      Zaključak

      Gigabyte B860 ploče su se oslično pokazale na testu imajući u vidu da se radi o ekonomik kategoriji ploča, što nikako ne znači da su siromašne opcijama jer u nekim slučajevima idu za korak više od standardnih Intel specifikacija i ograničenja.

      B860 Gaming X WIFI6E nam s eposebno svideo jer je u pitnaju odlična matična ploča koja kombinuje kvalitetne komponente, efikasno hlađenje i pokazuje vrhunsku stabilnost u radu. Obzirom na prirodu čipseta i rada sa modelima procesora koji imaju zaključan multiplikator radne frekvencije, svakako bi im najbolje odgovarali Intel Core Ultra 5 i Ultra 7 procesori, mada ponavljamo još jednom, kako ne vidimo ni najmanju prepreku rada sa najjačim Ultra 9 285 primerkom bez onog „K“ u oznaci jer ovaj kao naš test primerak i nema baš smisla koristiti na B860 ploči zbog ograničenja u pogledu overkloking mogućnosti.

      Cena od oko 250 evra je korektna, obzirom na velki broj opcija i ugrađenih uređaja i za sve one koji vole da procesor bude stabilan na fabričkim frekvencijama o ovoj ploči vredi dobro razmisliti.

      Sa druge strane B860 EAGLE WIFI6E je još povoljniji i ova ploča takođe odlično sarađuje sa običnim DDR5 modulima i pri tome isporučuje performanse bliske „velikim„ i skupljim modelima. Uz neki pristojno brz procesor i grafičku kartu će biti dovoljna za veliku većinu običnih korisnika koji nemaju onaj OC poriv da iz svog hardvera iscede i poslednji MHz snage. Ploče koje će pre svega ponuditi punu satisfakciju u vidu baze za moderan računar koji će vas dugo, dugo služiti i sa njim biti zadovoljni.

      Možda vam se svidi