Gigabyte G1 Killer Assassin

Gigabyte G1 Killer Assassin

Ukoliko sklapate računar najviše klase namenjen igranju, mnogi će vas savetovati da najviše novca uložite u grafičku kartu ili karte, kao i procesor, dok bi skupa matična ploča, posebno ukoliko niste overkloker, mogla da predstavlja i luksuz. U većini slučajeva bi morali da se složimo sa njima, ali kada na tržište stigne jedan proizvod kao što je G1 Killer Assassin kompanije Gigabyte, svako se mora dobro razmisliti n

    Sadržaj

      Dušan Kovačević

      Gigabyte G1 Killer Assassin – Made for Gamers

      Iako mnogi sumnjaju u mogućnost opstanka i daljeg razvoja PC računara kao platforme za igranje igara, ne može se zaobići činjenica da je gejming jedna od stvari koja najviše gura razvoj hardvera napred. Jednostavno, čak i procesori stari po više godina danas bez većih problema podmiruju potrebe prosečnih kućnih i poslovnih korisnika kada je internet, office i multimedijalna primena u pitanju, a slična situacija je i sa grafičkim čipovima, budući da i oni najniže klase, pa i oni integrisani na matične ploče i (odnedavno u) procesore obezbeđuju komforan rad u svim ovim uslovima. Ipak, tržište hardvera najviše klase, iako malo po obimu, kompanijama koje ga proizvode donosi prestiž, i po domino efektu, bolju prodaju modela pozicioniranih u niže tržišne razrede. To je odavno shvatila kompanija Asus, i kupcima ponudila Republic of Gamers (ROG) seriju proizvoda, namenjenu najzahtevnijim igračima ili overklokerima. Sada se u celu tu priču uključuje i njihov najveći konkurent na tržištu matičnih ploča, kompanija Gigabyte, sa G1 Killer serijom proizvoda.
       

      Na konferenciji za novinare održanoj tokom svetskog finala GOOC 2010 krajem septembra na Tajvanu, Jackson Hsu iz divizije za matične ploče i Tim Handley iz marketinga ove kompanije, podelili su sa medijima prve nagoveštaje šta Gigabyte priprema. Iako nisu smeli da potvrde glasine, svima je bilo jasno da će kompanija ponuditi kupcima serije matičnih ploča ciljano dizajniranih i proizvedenih za pojedine klase kupaca, ali nije bilo jasno kada će se krenuti u realizaciju planova, i koje platforme će biti obuhvaćene. Više informacija smo dobili krajem decembra, kada je bilo jasno da će prve serije G1 Killer biti koristiti LGA1366 procesorsko podnožje, odnosno Intel X58 čipset, i isključivo Core i7 procesori, koji danas, i nakon pojave modela zasnovanih na Sandy Bridge arhitekturi, i dalje predstavljaju odličan izbor za najzahtevnije korisnike.

      Predstavljanje G1 Killer linije matičnih ploča obavljeno je početkom januara, kada je tokom sajma CES u Las Vegasu veliki broj najvećih IT kompanija rešenja na kojima će umnogome zasnivati poslovanje tokom 2011. godine. Kompanija Gigabyte je najavila ukupno tri ploče u prvom talasu G1 Killer proizvoda, modele pod imenom Assassin, Sniper i Guerilla, uz najavu da će proizvodi na tržištu biti dostupni u drugoj polovini februara ili martu.

      Gigabyte G1 Killer Assassin – nove tehnologije i visok kvalitet izrade

      Iako mnogi ljudi ozbiljne gejmere i overklokere često stavljaju u istu kategoriju, a ove dve grupe korisnika se stvarno često i preklapaju,ekstremni primeri jednih ili drugih ipak imaju različite zahteve od sopstvenog hardvera. Stoga se mnogi ozbiljni igrači neće ni zamarati traženjem maksimalnog overkloka svake od komponenti, budući da im je stabilnost računara u svakom trenutku ipak imperativ.Kompanija Gigabyte je tokom dizajniranja G1 Killer serije imala na umu prvenctveno gejmere, što dokazuje i dodatna oprema ovih ploča, ali to ne znači da su zanemarene overklok mogućnosti koje nudi platforma.
       

      Prva matična ploča kompanije Gigabyte koja koristi štampanu ploču crne boje je bio UD7 model zasnovan na P67 platformi, predstavljen početkom godine. Prethodne ploče najviše klase sa X58 čipsetom koristile su prepoznatljivi plavi PCB, uključujući i UD9, koji je pobrao mnoge nagrade na testovima širom sveta. Ipak, i pored svoje izuzetnosti, čak je i taj model bio “običan”, budući da je koristio prepoznatljivi PCB plave boje. Očigledno su i u Gigabyte-u shvatili da je prestiž veoma važan parametar kada je u pitanju proizvod koji pretenduje da budu najbolji na tržištu, i da će crni PCB postati obeležje najskupljih modela ove kompanije u budućnosti.
       

      Kada je napajanje procesora u pitanju, Gigabyte se odlučio za kombinaciju pristupa koje karakterišu njihove modele najviše klase u prethodnom periodu. Tako ploča poseduje čak 2 8-pinska konektora za dodatno napajanje procesora strujom (poput već pomenute UD9), što je karakteristika overklokerskih modela, potrebna da se značajno overklokovanom CPU-u dopreme dodatni amperi potrebni za stabilan rad u ekstremnim uslovima. Prema navodima proizvođača, drugi 8-pinski konektor je potrebno koristiti uz procesore deklarisane na 130W, a posebno tokom overkloka. Naravno, ovo je samo jedan deo slagalice, dok je druga stvar broj zasebnih faza. G1 Killer Assassin ih ima 16, što je manje u odnosu na neke od prethodnih modela, ali svakako sasvim dovoljno za stabilan rad, čak i tokom overkloka. Od nedavno i kompanija Gigabyte tokom izrade svojih matičnih ploča više klase koristi DrMOS tehnologiju, pa u jednom elementu kombinuju funkcije drajvera i MOSFET-a, na taj način ostvarujući značajne dobitke na mnogim poljima – smanjuju se gubici i povećava efikasnost, smanjuje se zagrevanje (i to značajno), a ne treba zanemariti ni uštede u prostoru, jer se na ovaj način ostvaruje ušteda u površini od 50% u odnosu na standardna rešenja.Kao i kod praktično svih modela prethodne generacije, Gigabyte i u proizvodnji ovoga koristi 2oz Copper tehnologiju, kod koje se za izradu pojedinih slojeva štampane ploče koristi dvostruko veća količina bakra, koja sama po sebi popravlja elektična i termalna svojstva matične ploče. Još jedna tehnologija koju je Gigabyte primenio je Dual CPU Power, što je termin koji iznačava da je celokupna naponska jedinica podeljena na dve praktično odvojene grupe, što rasterećuje svaku od faza pojedinačno i omogućava veću dugotrajnost komponente.

      Naravno, kako se uz X58 čipset koriste isključivo procesori koji poseduju trokanalni memorijski kontroler, G1 Killer Assassin poseduje ukupno 6 podnožja za memorijske module, sa podrškom za brzine do 2200MHz.

      Ova ploča, budući da je namenjena ozbiljnim igračima, podržava CrossFire X i SLI tehnologije, i poseduje čak četiri grafička ponožja, od kojih dva rade sa punom propusnom moći (x16), a dva sa prepolovljenom, odnosno u x8 režimu. Kako bi se obezbedilo nešto više struje modernim grafičkim karticama, ploča poseduje i standardni 4-pinski Molex konektor, smešten uz primarni grafički slot. Podržan je rad do četiri Radeon, odnosno tri GeForce karte, što znači da ćete moći da sastavite izuzetno moćan grafički podsistem.
       

      Kada su opcije za povezivanje u pitanju, Gigabyte G1 Killer Assassin poseduje ukupno 8 SATA priključaka, od kojih dva realizovana preko dodatnog Marvell kontrolerskog čipa podržavaju6 Gbps, a preostalih šest povezanih na SouthBridge podržavaju brzinu od 3 Gbps. Naravno, ovo je u svakom slučaju sasvim dovoljno, i omogućava sklapanje računara sa veoma velikim skladišnim prostorom. Gigabyte je od svih velikih proizvođača matičnih ploča najsporiji u implementaciji EFI tehnologije, ali je i na ovom modelu korišćen Hybrid EFI, koji standardnom BIOS-u dodaje neke napredne mogućnosti, između ostalog i za korišćenje hard diska kapaciteta 3TB i većeg. Naravno, podržan je i RAID, sa režimima RAID 0, RAID 1, RAID 5 i RAID 10.

      Za jednu ploču ove klase zadnji panel je začuđujuće mali i slabo popunjen – dva PS2 konektora za tastaturu i miša, ukupno 8 USB priključaka, od kojih su četiri USB 3.0 generacije, a preostali koriste stariji 2.0 standard. Sem njih, postoji standardan set audio priključaka, kao i po jedan optički i koaksijalni S/PDIF Out konektor.

      Šta G1 Killer Assassin čini posebnom

      Sve do sada pomenuto je karakteristično za mnoge matične ploče visoke klase, i ako bi se to imalo u vidu, teško da bi se iko opredelio za jednu ovako skupu ploču. Naravno, ovo je samo na prvi pogled, budući da je na štampanu ploču smešteno nekoliko komponenti koje prave svu razliku ozbiljnim igračima. Gigabyte je u prethodnom periodu, pre nego što su uopšte krenuli u proces dizajniranja ovakve ploče, veliko vreme posvetili analizi tržišta, anketiranju profesionalnih gejmera na velikim sajmovima, ali i ove zajednice uopšte, kako bi tačno precizirali očekivanja koja ovaj tip korisnika ima od hardvera koji kupuju, i ponudili im vrhunski proizvod.
       

      Jedan od načina da se podignu performanse tokom igranja je kupovina novog, jačeg hardvera, a drugi, iako bi se moglo reći da je posredan, jeste rasterećene postojećeg. Upravo to je put za koji se kompanija Gigabyte odlučila prilikom dizajniranja ove serije ploča, sa ugradnjom vrhunskog NPU (Network Processing Unit) čipa za kontrolu mrežnog saobraćaja, kao i audio čipa 20K2 kompanije Creative.

      Kada je pre skoro šesto godina kompanija Bigfoot Networks predstavila prvi mrežni kontroler namenjen igračima bilo je poprilično sumnje u uspeh celog koncepta, pre svega zbog cene, iako su testovi nedvosmisleno pokazivali napredak performansi u odnosu na klasična rešenja koja se serijski ugrađuju na matične ploče. Gigabyte G1 Killer serija matičnih ploča je prva koja tržištu nudi ugrađenu Gaming Network kartu, i to bi mogao da bude okidač koji će u budućnosti pokrenuti lavinu sličnih proizvoda i dalju popularizaciju koncepta.

      Srce ovog podsistema je Bigfoot Networks Killer E2100 kontrolerski čip, zasnovan na Power QUICC II Pro/e300c3 jezgru kompanije Freestyle,  koje radi na frekvenciji od 400MHz. Čip poseduje integrisan DDR2 memorijski kontroler, ukupno 32Kb keš memorije (po 16 za instrukcije i podatke), a na ploču su integrisana i dva memorijska čipa koje je potpisala kompanija Samsung, koje ovom mrežnom kontroleru obezbeđuju bolje performanse, ukupnog kapaciteta 1GB.  Ovaj gigabitni mrežni kontroler je povezan direktno na PCI-E x1 magistralu, i namenjen je optimizaciji mrežnog saobraćaja, što je nešto što u standardnim računarima obavlja centralni procesor.NPU poseduje i jedan dodatni čip, fleš memoriju kapaciteta 8MB, koja omogućava nadogradnju BIOS-a i drajvera za Killer E2100.
       

      Jedna od stvari koju gejmeri shvataju veoma ozbiljno je kvalitet zvuka koji izlazi iz njihovog računara, što je stavka koja umnogome može podići ugođaj tokom igranja. Stoga su se u Gigabyte-u odlučili da na svoju prvu seriju matičnih ploča namenjenih ozbiljnim igračima implementiraju jedan od najboljih audio čipova namenjenih ovakvim korisnicima. Već više od 15 godina kompanija Creative je lider na tržištu multimedije na računarima, posebno kada je zabava u pitanju, i obično postavlja standarde koji se u gejming industriji nakon toga dugo koriste, pa uopšte ne treba da čudi činjenica da su se u Gigabyte-u odlučili da iskoriste proizvod ove kompanije. G1 Killer Assassin i G1 Killer Sniper su jedine ploče na svetu na koje je implementiran Creative Sound Blaster Processor 20K2. Ipak, ugraditi čip je jedna stvar, a obezbediti adekvatan zvuk vrhunskog kvaliteta sasvim druga, pa se mora reći da su se dizajneri veoma potrudili da sve bude na najvišem mogućem nivou.
       

      Na ploču su ugrađena čak četiri različita ADC (Analog-to-Digital Convertors) zadužena za glavne izlaze smeštene na zadnji panel, S/PDIF i prednje konektore, a čipu je dodeljeno i posebnih 128MB DDR memorije kako obrada zvuka ne bi oduzimala dodatne resurse od ostatka računara.Verovali ili ne, ni to nije bilo dovoljno dobro za dizajnere ove ploče, pa su se odlučili i za ugradnju niza specijalizovanih Dual high Speed Low-Noise pojačala, sposobnih da izguraju i do 200Ω. U Gigabyte-u su se čak odlučili za ugradnju Nichicon MUSE ES i MW series Bi-Polarized kapacitatora namenjenih ugradnji u profesionalne uređaje. Sam Creative 20K2 je digitalni audio procesor koji je sposoban za 24-bit Digital Audio I/O, poseduje po 8 audio ulaza i izlaza, podržava do 128 nezavisnih kanala i semplove do 384 KHz. Naravno, kada su napredne audio tehnologije namenjene igračima u pitanju, na spisku su OpenAL 3d Audio, X-Fi Extreme, CMOS-3D i X-Fi Crystallizer.
       

      Kako bi napajanje ova dva podsistema bilo na najvišem mogućem nivou, na ploču su ugrađena tri dodatna VRM-a – dva za mrežni, i jedan za audio kontroler. Iz svega ovoga je sasvim očigledno da niža cena nije bila na listi ciljeva, makar kada je ovaj elitni, G1 Killer Assassin model u pitanju.

      Kako se u ozbiljne gejmere obično svrstavaju pasionirani igrači FPS igara, stilizacija koju su dizajneri primenili na implementirano hlađenje uopšte ne treba da iznenadi. Cela serija G1 Killer proizvoda poseduje “military look & feel”, a četvorodelni hladnjak na modelu Assassin pokriva sistemske čipove, kao i naponsku sekciju ploče, uz napomenu da su svi delovi međusobno povezani heatpipe-ovima. Ipak, dimenzije su odlično odmerene, pa ni ugradnja procesorskih hladnjaka većih dimenzija neće predstavljati problem.Dok Northbrodge hladnjak poseduje ukupno pet LED dioda za dodatan efekat, Southbridge hladnjak je čak napravljen u obliku magazina za municiju na automatskom oružju, iz koga čak viri jedan “metak”. Gigabyte ovo rešenje naziva “Locked and Loaded Heatpipe Design”, a po težini se može zaključiti da i pored kitnjastog dizajna koji se verovatno neće svima dopasti ipak obavlja posao veoma efikasno. Na sreću, postoji mogućnost da se isključe dodatni svetlosni efekti, što je svakako veoma dobra mogućnost ukoliko ne volite šarenilo.

      G1 Killer Assassin poseduje ukupno pet dodatnih Smart Fan konektora koji omogućavaju organizaciju protoka vazduha kroz kućište, poseduju mogućnost softverskog praćenja brzine, i moguće ih je kontrolisati pomoću EasyTune 6 softvera koji se isporučuje na pratećem disku, ali i iz BIOS-a.
       

      I samo pakovanje u kome se isporučuje ova matična ploča je veoma interesantno, i posebno prilagođeno najprobirljivijim kupcima. Kutija je veoma velikih dimenzija, budući da je u nju sem ploče sa PCB-om urađenim po XL-ATX standardu, smešteno i dosta prateće opreme. Najvažniji dodatak je svakako prednji panel za ugradnju u 5.25 inčni otvor na kućištu, na koji su smešteni još dva dodatna USB konektora kompatibilna sa najnovijim, 3.0 standardom, jedan eSATA, kojim se više nego nadoknađuje njegovo izostavljanje sa zadnjeg panela, kao i nešto što po prvi put vidimo na matičnoj ploči ovog proizvođača – dugme za automatsko overklokovanje računara, koje je obeleženo kao Quick Boost.Korišćenje je veoma jednostavno, i svodi se na uvećanje osnovne frekvencije magistrale procesora za 7MHz, odnosno na vrednost od ukupno 140MHz. Naravno, svi Core i7 procesori su daleko raspoloženiji za overklok, i ovo se može smatrati kao bezbedna vrednost koja će vam na jednostavan način doneti par stotina megaherca, u zavisnosti od množioca vašeg procesora. Naravno, korišćenje Quick Boost dugmeta ne isključuje korišćenje drugih načina za overklok procesora, bilo preko priloženog softvera ili kroz BIOS, ali prilikom kombinovanja ovih načina overkloka ipak treba biti oprezan, da ne bi došlo do kompromitovanja stabilnosti računara.

      Po prvi put i Gigabyte uz jednu svoju matičnu ploču isporučuje SATA kablove crne boje, na taj način dodatno podižući vizuelni ugođaj. Naravno, zbog podrške za CrossFire i SLI tehnologije, u paketu se isporučuju i potrebni kablići i “mostovi” – povezivanje dve, ili čak tri GeForce karte u 3-Way SLI ne predstavlja nikakav problem.

      Rezultati
       

      Utisci, zaključak

      Kao što je i bilo za očekivati, kada su čisti CPU testovi pokazuju da razlike u odnosu na slične modele zasnovane na X58 čispetu praktično ne postoje. Ipak, ploča je namenjena pre svega igračima, a rezultati to i potvrđuju. U odnosu na model GA-X58A-UD3R koji smo koristili za poređenje, većina grafičkih testova prijavljuje ubrzanje, koje iznosi između 5 i 10%, u zavisnosti od testa. Sa druge strane, razlika u ceni je mnogo veća nego što je razlika u performansama.

      Preporučena maloprodajna cena G1 Killer Assassin matične ploče kompanije Gigabyte iznosi 530 dolara, što znači da bi u domaćim prodavnicama trebalo očekivati cenu od oko 450 evra kada se pojavi.Sa stanovišta performansi u test programima i igrama ovolika razlika u odnosu na standardne X58 modele ove, ali i drugih kompanija, se definitivno ne isplati. Ipak, kada pogledate šta se sve dobija u paketu, računica je nešto drugačija, kao i utisci.
       

      Prema aktuelnim maloprodajnim cenama, za kupovinu odvojene Bigfoot NPU mrežne karte i Creative Labs X-Fi audio adaptera, koji će vam obezbediti sličan nivo uživanja, potrebno je izdvojiti između 150 i 200 evra, pa je i cena ploče samim tim mnogo razumnija. Naravno, vrhunske komponente koje je Gigabyte ugradio na matičnu ploču uz sam audio čip dodatno podižu cenu.

      Ipak, i pored svega toga, tržište za jedan ovakav proizvod nije veliko, čak ni u daleko bogatijim zemljama, a posebno u Srbiji, u kojoj do hardvera najviše klase nije ni lako doći sve i da želite da izdvojite potreban novac. Niska kupovna moć stanovništva i struktura tržišta doprinose činjenici da se većina hardvera koji košta iznad 150 evra uvozi i prodaje u veoma malim količinama, i praktično spada u visoku klasu. Naravno, ipak se konačan sud o jednom proizvodu ne može doneti po stanju na domaćem tržištu, pa ćemo očigledne prepreke ovom (ali i svakom drugom prilikom) preskočiti.

      Iako su prednosti već više puta navedene, ne možemo zaobići ni neke mane. Sem cene (koja se realno i ne može smatrati za manu), najveći problem jesu dimenzije. Naime, kao što smo već pomenuli, štampana ploča je izrađena u XL-ATX formatu koji jednostavno ne staje u sva kućišta, mada se broj kompatibilnih neprestano povećava, i svi noviji proizvodi najviše klase bez problema primaju modele ovako velikih dimenzija.
       

      Gigabyte G1 Killer Assassin je izuzetan proizvod, u koji je uložen ogroman trud u svim fazama proizvodnje – prikupljanje podataka, planiranje, dizajn, realizacija, proizodnja, marketing. Kada su zahtevni igrači u pitanju, teško da ima boljeg izbora u najvišoj klasi kada su matične ploče u pitanju, i sa te strane G1 Killer Assassin u potpunosti opravdava očekivanja. Čak ni oni kojima je overklok u mislima neće biti nezadovoljni, iako to nije primarna ciljna publika za ovakav proizvod (ekstremnim overklokerima je namenjen X58A-OC koji će uskoro debitovati na tržištu). Visok kvalitet upotrebljenih komponenti obezbediće odličnu overklok marginu, koja bi čak mogla biti i veća od nekih proizvoda sa daleko manjim brojem funkcija i kompleksnošću. Jednostavno, ceo paket je na najvišem nivou, i stoga zaslužuje i nagradu od sajta Benchmark.

      Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test