Nebojša Todorović
Sa predstavljanjem Kaby Lake arhitekture i novih Core procesora sedme generacije, stiže i nova serija čipsetova. Prvi od njih je naslednik Z170 i nosi oznaku, pogađate, Intel Z270. Reč je naravno o verziji koja je namenjena entuzijastima, a pored nje će biti i niz drugih za manje zahtevnu populaciju. Imenovanje se nije promenlio, pa će to biti H270, B250, Q270 i Q250, od kojih ćemo u komercijalnim modelima najviše viđati prva dva. Suštinski, razlike kao i uvek neće biti velike i svodiće se pre svega na mogućnost overkloka i dodatne opcije u vidu broja podržanih USB i SATA portova od strane samog čipseta.
Gledajući šemu čipseta možemo jasno primetiti da se malo toga promenilo. Pre svega, moramo se podsetiti da je nekadašnji “Northbridge” odavno premešten u sam procesor, te da je ono što danas zove čipset mahom glorifikovani “Southbridge” koji se bavi konekcijama, odnosno interfejsima.
Intel Z170 čipset – Dijagram
Intel Z270 čipset – Dijagram
Kao i kod Z170 čipseta, zadržana je podrška za DDR4, odnosno DDR3L memoriju, tako da će biti matičnih ploča sa podrškom za stariji standard. Takođe, umesto DDR4 2133 MHz, sada je tu podrška za DDR4 2400 MHz u fabričkoj varijanti. Dodate su četiri PCI-Express linije. Treba primetiti jedan novitet, a to je podrška za Intel Device Protection tehnologiju, koju nismo videli na dijagramu Z170 čipseta. To je manje-više sve, i ukoliko nam je i promakla neka promena, možemo slobodno reći da za većinu korisnika ona neće imati nikakav uticaj na svakodnevni rad.
Sada je red na proizvođače da nas tradicionalno “zatrpaju” svojim pločama sa novim čipsetom u žurbi da što pre stignu do kupca. Ovog puta, prvi je bio Gigabyte…Gigabyte GA-Z270X-Gaming 7 izgleda veoma uverljivo već na prvi pogled. Ne treba biti posebno investiran u priču o matičnim pločama da biste shvatili da ovaj model nosi sa sobom puno mogućnosti i dodatnih opcija. Štaviše, verovatno će biti reč o jednoj od bolje izrađenih i opremljenijih modela na tržištu koji ne pripada nekoj od “specijalnih” serija.
Crna štampana ploča i metalno sivi tonovi dominiraju i pokazuju da je Gigabyte ušao u svoju najzreliju fazu do sada, te da polako odstupa od šarenog dizajna. Da je čovek, ova matična ploča bi nosila najkvalitetnije odelo i kravatu i svemu bi pristupala vrlo ozbiljno spremna za svaki izazov.
[modul]specifikacija=9090[/modul]
Raspored elemenata je odličan, sve je na svom mestu u potpunosti, a kvalitet je izuzetan, kao i završna obrada. Svi bitni slotovi su oklopljeni metalom, a lemovi su kvalitetniji nego ikada kako bi PCI-Express x16 i DIMM slotovi za memoriju bili što otporniji da fizički stres. Ova ojačanja uverljivo deluju i sumnjamo da će se fizički pohabati kako god koristili ploču.
Oko LGA1151 soketa se nalazi naponska jedinica. Napon prema procesoru se filtrira kroz 12 faza koje su sačinjene od oklopljenih zavojnica i 10K kondenzatora. Ležište ima pozlaćene pinove kako bi se onemogućila oksidacija i sprečila eventualna oksidacija konektora.
Poput ostalih matičnih ploča sa Intel Z270 čipsetom i Z270X Gaming 7 raspolaže sa četiri DIMM slota sa podrškom za DDR4 memoriju. Tu je podrška za “dual-channel” režim, a maksimalni ukupni kapacitet modula koji ploča podržava je 64 GB.
Na polju PCI-Express slotova situacija je odlična. Tri PCIe slota punih dimenzija za grafičke karte su ojačani metalnom konstrukcijom i trpe drastično veće sile pre nego što se oštete. Ipak, treba naglasiti da u skladu sa brojem PCI-Express “lane-ova” koji je isti kao i kod prošle generacije procesora ne mogu svi da rade u x16 režimu.
Prva dva slota odgovaraju PCI-Express 3.0 specifikaciji i mogu da rade u x16/x1 ili x8/x8 konfiguraciji. Treći je PCI-Express 3.0 i radi u x4 modu a tu su i tri PCIe x1 slota za ostale komponente.Za vezu sa uređajima za smeštanje podataka, tu je osam SATA 6 Gbps konektora. Pritom, šest možete da žrtvujete za tri SATA Express sa podrškom za 10 Gbps transfer. Dopada nam se odluka da se ugrade i dva M.2 sa podrškom za 32 Gbps protok. Ne smemo da zaboravimo ni U.2 konektor sa podrškom za NVMe kroz PCIe 3.0 x4 koji je tu i zaštićen iza metalnog kućišta.
Zadnji panel ima veliki broj priključaka. Tu je pet USB 3.1 konektora standardnih dimenzija. Pored njih tu je i šesti konektor koji odgovara Type-C standardu koji podržava i Thunderbolt interfejs. Kada su video izlazi u pitanju Gigabyte je zaokružio video sekciju sjajnom kombinacijom pozlaćenih HDMI i DisplayPort konektora u punoj veličini, dok je audio obezbeđen sa S/PDIF-om u kombinaciji sa pet analognih konektora od 3.5mm. Na kraju, vredi spomenuti i kombinovani PS/2 za potrebe onih sa starijim periferijama.
Korisniku je dostupan i kombinovani PS/2 kao i dva LAN porta. Treba napomenuti da je pored Intelovog I219-V tu i odlični Killer E2201 koji je omiljen među igračima zbog odličnog odziva, brzine i propratnog softvera.
Od interesantnih dodataka treba pomenuti ugrađene tastere za paljenje i reset ploče, ECO mod, automatski overklok i resetovanje biosa koji su prisutni u gornjem desnom ćošku, odmah pored DIMM slotova za memoriju. Jedina primedba bi nam bila na račun POST ekrana koji umesto da se nalazi upravo ovde sa pomenutim prekidačima, dobija poziciju na donjoj ivici gde će vrlo lako biti sakriven u dnu kućišta. Da sve bude ironičnije, sa Z170 Gaming 7, kompanija je pogodila pravo mesto za POST ekran i zaista nije bilo potrebe da ga menja.
Tradicionalno za Gigabyte, zvučna podloga je fantastična. Naime, ploča je opremljena AMP UP! sistemom sa SoundCore 3D-om.Iza audio priključaka je Realtek ALC1150 koji je prekriven EMI štitom. Ne smemo da zaboravimo ni kvalitetne audio kondenzatore koje je potpisao Nichicon. Upravo su ovih kondenzatori među najpopularnijim kada su audio komponente u pitanju.
Dobra vest za ljubitelje kvalitetnog zvuka koji žele da eksperimentišu je činjenica da je OPAMP izmenjljiv, a da Gigabyte fabrički ugrađuje popularni BurrBrown sa oznakom OPA2134PA.
Gigabyte je interfejs svog UEFI BIOSa učinio urednim, intuitivnim i generalno lakim za korišćenje. Glavni ekran prikazuje dosta informacija koje su prijatno grafički isporučene korisniku. Čim se odmaknete od polaznog ekrana, shvatate da se “iza” krije tradicionalan Gigabyte raspored opcija. Mogućnosti ima na pretek, i jasno se vidi da je reč o naprednoj ploči za korisnike koji znaju šta žele i šta rade.
Dopada nam se sistem za podešavanje režima rada hlađenja, koji možete da podesite manuelno u detalje ili automatski u zavisnosti od toga kakve su vam želje. Tu je niz dodatnih informacija na temu temperatura i broja obrtaja ventilatora. Takođe, ovde možete lako da ugasite i upozorenja ukoliko nemate potrebe za njima.
Na polju propratne opreme, Z270X Gaming 7 je vrlo dobro opremljen. Pre svega, tu je detaljno uputstvo, disk sa drajverima, još malo dokumentacije i nalepnice kako biste obeležili kablove i lakše obavili kabliranje.
Tu su SATA kablovi, termalne sonde, vezica sa čičak trakom i još poneštu. Dopada nam se isporuka čvrstog SLI mostića koji takođe ima ojačane konektore sa metalnim oklopom. Ovo će ceniti svi koji su imali problema sa SLI mostićima kod starijih grafičkih karti i koji su se prepadali kada slika krene da “brlja” iznenadno, da bi se sve rešilo zamenom ili prostim “mrdanjem” SLI kablića u predelu konektora.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Gigabyte GA-Z270X-Gaming 7 Aorus RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
[modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Tokom rada, Gigabyte GA-Z270X-Gaming 7 se pokazao veoma dobro. To smo i očekivali, s obzirom da kompanija nije želela mnogo da menja postojeću formulu koju je prikazala sa Z170X-Gaming 7 verzijom. Na polju overkloka smo bez bilo kakvih poteškoća “poterali” testni Core i5 7600K do 5000 MHz uz napon od 1.392V što je maksimum koji je ovaj procesor uspeo da postigne stabilno pri pristojnom naponu na Cooler Master Hyper 212X Evo kuleru.
Osim toga, ploča je fantastično opremljena i nudi sve što bi čak i naprednom korisniku bez specijalnih zahteva moglo da zatreba. Pored toga, tu je niz korisnih dodataka za potrebe overkloka, ali i za ljubitelje kvalitetnog zvuka. Praktičan i uredan BIOS dodatno čini stvari udobnim, a tu su i napredni interfejsi za povezivanje “storage” uređaja. Može se reći da je reč o ploči koja ne samo može da obavi sve, već to radi izuzetno kvalitetno i pritom izgleda neupadljivo i pristojno dok vam završava sve što zamislite.
Prednosti:– Kvalitene komponente- Ojačani PCIe x16 i DIMM slotovi- Visok nivo opreme- BIOS
Nedostaci:– POST ekran na nepraktičnom mestu
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.
Gigabyte GA-Z270X-Gaming 7 Aorus
Sa novim čipsetom polako nam stiže i prvi talas matičnih ploča, koje proizvođači revnosno počinju da nam dostavljaju na test, jer svaki od njih ima kompletnu liniju spremnu da istrči na tržište i krene u takmičenje sa konkurencijom. Gigabyte je otvorio sezonu sa svojim prvim modelom, a reč je o naprednoj verziji namenjenoj korisnicima koji žele veliku količinu opreme, ali ne žele da zalaze u svet LGA2011-3 platforme i Intel X99 čipseta.