Nvidia je krenula ofanzivno ove godine i AMD Radeon konkurenciju drži pod baražnom vatrom novih derivata GeForce tehnologije na bazi Turing arhitekture. To se posebno odnosi na najpopularniju klasu modela namenjenih gejmingu u 1080p (1920x1080px) rezoluciji. Nakon RTX 2060, stigao nam je GTX 1660 Ti i odmah za ovim modelom, “grafika” koju ćemo danas prikazati – Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB GDDR5. Praktično je Nvidia segmentirala svoju ponudu kao nikada pre, vršeći ogroman pritisak na AMD Radeon konkurenciju, jer sada pokriva bukvalno i najmanji tržištni prostor, što će reći – imaju gejming grafičku kartu za svakoga i po ceni koja odgovara svakome.
GeForce GTX 1660 6GB je poput svog jačeg brata GTX 1660 Ti 6GB modela baziran na 12-nm Turing arhitekturi i koristi gotovo istovetan GPU procesors sa oznakom Turing TU-116 sa minimalnim kompromisom u smislu manjeg broja izvršnih CUDA jedinica. Dizajniran je prevashodno u svrhu gejminga na 1080p monitorima sa zahtevnije postavljenim grafičkim detaljima i uključenim opcijama eliminacije nazubljenosti scena i objekata (FXAA, MFAA, ili 4xMSA).
Ovaj model je vrlo sličan prethodno testiranom GTX 1660 Ti i kao to što to tradicija nalaže, razlika je u par detalja, ali pokazaće se kasnije tokom testova, vrlo bitnih koji itekako utiču na nivo isporučenih performansi. GeForce GTX 1660 raspolaže 1408 CUDA jezgra ili 128 CUDA procesora manje nego u slučaju GTX 1660 Ti karte. Zatim, tu je i 88 jedinica za obradu tekstura i 48 ROP procesora. Na žalost, kao i jači GTX 1660 Ti, tako ni GTX 1660 ne raspolaže sa namenskim Ray Tracing i Tensor jezgrima. Zaključujemo konstatacijom de je GPU neznatno slabija verzija u odnosu na one koju koriste GeForce GTX 1660 Ti modeli. Međutim, jednu dobru i brzu grafičku kartu ne čini samo GPU.
Činjenica je da je Turning doneo značajnije promene, a o njima smo pričali u prethodnom testu GTX 1660 Ti modela. Ono što je pak važnije za dobro iskorišćenje ovako kompleksnog GPU procesora sa ogromnim brojem izvršnih jedinica, jeste brza lokalna video memorija. I tu dolazimo do onog ključnog detalja koji stvara tu osetniju razliku u performansama između GTX 1660 i jačeg modela sa sufiksom “Ti” u oznaci. Naime, danas testirani model raspolaže jednakom količinom VRAM memorije tj. 6GB, ali koristi prethodnu generaciju sporijeg VRAM standarda – GDDR5, koji radi na efektivnih 8 GHz. Podsetićemo vas da GTX 1660 Ti koristi 6 GB, ali brže GDDR6 video memorije na 12 GHz.
Naučili smo iz primera višejezgarnih CPU čipova da je u tim situacijama brzina RAM memorije odlučujući faktor performansi, jer treba brzo dopremiti potrebne podatke do mnogobrojnih jezgara. Upravo je ovaj zahtev doveden do maksimuma kada se radi o kompleksnim GPU procesorima. Zbog toga je i GTX 1660 hendikepiran u odnosu na GTX 1660 Ti, a što potvrđuje i podatak o 50% manjem protoku podataka na relaciji GPU-VRAM. Naravno, ta razlika u realnim situacijama rada je manja, ali i dalje vrlo opipljiva.
Verovatno vas zanima gde se GTX 1660 modeli nalaze u kontekstu cene i prethodnih modela. Nvidia je naime planirala da GTX 1660 Ti bude zamena za GTX 1060 6GB model, a da GTX 1660 6GB smeni Pascal verziju GTX 1060 sa 3GB. Kada kažete da nešto treba da zameni stariji model, onda očekujete da se novi model prodaje po istoj ceni, ali zapravo nije tako u ovom slučaju. GTX 1660 Ti je skuplji od GTX 1060 6GB, kao što je i GTX 1660 skuplji od GTX 1060 3GB modela. Realna situacija je trenutno takva da su cenom izjednačeni GTX 1660 6GB i GTX 1060 6GB, dok testovi pokazuju da su performanse novijeg modela ubedljivije ali možda ne i deovoljne, da bi neko ko ima Pascal model imao objektivan razlog za prelazak na noviji GTX 1660 Turing model.Ova Gigabyte grafička karta je svojim izgledom brat blizanac pre par dana testiranom GTX 1660 Ti GAMING OC 6G modelu. Na to navodi i letimičan pogled prvenstveno na identično projektovan kuler grafičke karte. Raspored tri Windoforce ventilatora, njihove dimenzija kao i dužina hladnjaka nesumnivo daju opravdanja takvoj tvrdnji. Sa druge strane ovaj svojevrsni “deja-vu” efekat nas raduje jer smo poučeni dobrim iskustvima u radu jačeg “Ti” modela, sigurni da će i TU116 verzija sa manje izvršnih jedinica na GTX 1660 modelu, postići jednako i još bolje vrednosti turbo koraka, a što će nesumnjivo uticati na bolje performanse u realnom radu.
Gigabyte GTX 1660 GAMING OC 6G je dizajniran tako da fabrički ubrza rad TU-116 grafičkog procesora i za razliku od referentnog modela čija radna vrednost iznosi propisanih 1785MHz, ovaj “overkloking” primerak Gigabyte grafičke karte gura “skoro” 100 MHz više. Tako je bar prema fabričkim podacima, ali se ispostaivlo da je u realnim situacijama rada i igranja ta razlika još veća i još brža. Sa druge strane video memorija radi na efektivnih 8000 MHz i ni makac više, što je zapravo granica dotičnog standarda, ali se pokazalo i ozbiljna kočnica za performanse “običnog” GTX 1660 modela.
Hladnjak je veoma dobar, čak mnogo bolji nego što vam to obilje ABS plastike pod rukom može sugerisati. Ispod plastičnog oklopa koji na gornjoj strani ima RGB osvetljeni Gigabyte logo čijim se osvetljenjem upravlja iz Fusion RGB 2.0 aplikacije, nalazi se dugački aluminijumski hladnjak protkan sa tri bakarne kompozitne toplotne cevi za transport toplote u udaljenija rebra. Ove cevi se potom spajaju u centralnom delu hladnjaka, formirajući bakarnu površinu za brži prenos toplote tako što direktno svojim delom naležu na sam GPU procesor. Tako se GPU brže oslobađa toplote koja se efikanije prenosi u okruženje uz pomoć tri prisutna ventilatora. Srednji se vrti u obrnutom smeru radi eliminisanja turbulencija i efikasnijeg protoka svežeg vazduha. Jednom rečju odličan kuler za ovu klasu grafičkih karti.
Rad ventilatora je digitalno kontrolisan i uz pomoć GPU termo senzora se upravlja intezitetom njihovog rada. Praktično su neaktivni do 50-55 Celzijusa, nakon čega počinju da se vrte u “laganom” ritmu. Pri tome su veoma tihi pa je ova grafička karta skoro nečujna u radu i igranju.
Za napajanje ubrznaog grafičkog procesora, VRAM memorije i ostatka elektronike, zadužen je dodatni 8-pinski PCI-e konektor za napajanje. Sasvim dovoljno za potrebnih 120W pri punom opterećenju. Veza sa monitorima novije generacije se ostvaruje preko tri prisutna DIsplayPort-a u verziji 1.4 i jednim HDMI 2.0 konektorom. Zadnju stranu grafičke karte prekriva jedna dugčka plastična oplata koja ima zaštitnu ulogu, štiteči pre svega elektronske elemente na štampanoj ploči. Dakle, nije poput one na jačim modelima kod kojih su ovi dodaci izrađeni od metala radi povećanja površine za predaju toplote. Kod ovog Gigabyte GTX 1660 modela, upotrebljena plastika nije dobar provodnik toplote već je praktično štit za štampanu ploču te daje bolju krutost čitavoj konkstrukciji grafičke karte.
Kartica je dugačka 28 cm, visoka nepunih 12 cm i široka 4 cm zbog čega zauzima dva PCI mesta u kućištu. Softverski deo paketa čine Game Ready verzija drajvera, zatim prateći GeForce Experience softver kao i “kastomizovan”i Gigabyte Aorus Engine. Svi oni se besplatno preuzimaju sa Nvidia i Gigabyte web stranica.Test platforma:
MB:
Gigabyte X470 Aorus Gaming 7
CPU:
AMD Ryzen 7 2700X – PBO režim
RAM:
16GB (2x8GB) HyperX Predator 3000 CL16
VGA:
Gigabyte GTX 1660 Ti GAMING OC 6G
HDD:
Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps
SSD:
Kingston A400 240GB
Cooler:
AMD Wraith MAX RGB
PSU:
Cooler Master V1200 Platinum
Driver:
Nvidia Game Ready 425.31
OS:
Windows 10 64-bit ver. 1809
Monitor
ASUS ProArt PA27AC HDR Professional
Performanse:
3D gejming
[modul]test=845[/modul]
GPGPU performanse
[modul]test=847[/modul]
Potrošnja energije i radne temperature
[modul]test=846[/modul]Kao što smo to ranije pomenuli, Gigabyte GTX 1660 GAMING OC 6G “grafika” je veoma, veoma, slična jačem GTX 1660 Ti modelu. Shodno tome hladnjak odlično odrađuje svoj deo posla, pa se TU116 GPU procesor sa manjim brojem izvršnih jedinica, zadržava na još većim turbo frekvencijama, gotovo redovno u intervalu od 1980-2010MHz. Praktično, maksimalna granica 12-nm Turning arhitekture. Zbog takvih osobina ovaj Gigabyte primerak je bio sposoban da nam demonstrira u realnom radu maksimalne domete GeForce GTX 1660 modela.
Temperatura je većinu vremena na solidnih 55-60 stepeni Celzijusa, a u trenucima maksimalnog višečasovnog opterećenja, dostiže gornju granicu od 63 stepena, a što je odlična radna vrednost. Sve ovo važi pod uslovom da kao i mi, imate dobro provetreno kućište sa uravnoteženim pritiskom u centralnoj ćeliji.
U pogledu performansi GTX 1660 6 GB se nalazi otprilike na pola puta između starijeg GTX 1060 6GB i novijeg i jačeg GTX 1660 Ti modela. Brži je u proseku 11% u 1080p i 15% u 1440p rezolucijama od Pascal prethodnika (GTX 1060 6GB), a istovremeno je sporiji za 15% u 1080p i 15% u 1440p u odnosu na GTX 1660 Ti. To je tačno ona distanca koju uzrokuje hendikep prisustva sporijeg standarda video memorije, a kada tome dodate da GDDR6 bez problema ubrzavate na 14 GHz i time dobijate još 5% performansi, razlika postaje opipljivih 20% što u realnom životu znači savršeno glatku animaciju u 1080p rezoluciji pri visoko postavljenim grafičkim detaljima.
U toku testiranja je izašla i nova verzija Nividia Game Ready 425.31 drajvera koji omogućuju na GTX Pascal i Turing verzijama grafičkih karti, obradu i prikaz Ray Tracing svetlosnih efekata. Klasične “šejder” jedinice preuzimaju ovaj deo posla umesto nedostajućih Ray Tracing jezgara na RTX seriji grafičkih karti, pa je bila prava prilika i da vidimo koliki je stepen usporenja na ovim “narodskim” GeForce Turing primercima.
Dosta toga zavisi i od optimizacije koda same igre. Prilikom igranja i aktiviranja DXR opcije u Metro Exodus igri, frejmrejt dosta variria i fluktuira u zavisnosti od scene. To konkretno znači usporenje od 10-20% u okruženju malog broja svetlosnih izvora, dok u scenama na otvorenom gde imate po nekoliko logorskih vatri, penali su žestoki. Frejmrejt se prepolovi čak i više od toga pa se spušta do potpuno neigrivih 12 fps-a u 1920×1080 rezoluciji i DXR medium postavljenim detaljima. Sa druge strane DXR iskustvo u Battlefield V igri je mnogo bolje, pa se čak i sa DXR detaljima na visoko postavljenim vrednostima omogućuje prilično igrivo iskustvo na 1080p rezoluciji i to je nešto što nas je prilično obradovalo.
U ostatku testova vidi se da je GTX 1660 više na nivou GTX 1060 6GB modela kome odgovara i cenovno. Dakle, primetna je i po nama odlučujuća razlika do GTX 1660 Ti modela, zbog čega možda može da bude prvi izbor prilikom sklapanja kompletne konfiguracije, usled neophodnih budžetskih ustupaka za nabavku ostalih komponenti. Ako pak insistirate na baš dobroj 1080 gejming grafičkoj karti, GTX 1660 Ti je objektivno bolji izbor i sigurno zalužuje taj dodatni izdatak od 50-ak € razlike za njegovu nabavku.
Kada govorimo o odsupanjima preformansi između Intel i AMD procesorskih platformi, neke realne razlike koju biste primetiliu prilikom igranja, praktično i nema, naročito ako koristite AMD procesore sa aktiviranom PBO funkcionalnošću. Takođe u pogledu potrebne procesorske snage u kontekstu iskorišćenja GTX 1660 grafičkih potenicjala, biće vam dovoljan AMD ili Intel sa četiri fizička jezgra. Zaključujete da se GTX 1660 zapravo savršeno uklapa u kncept moderne gejming PC mašine u srednjoj tzv “mainstream” klasi.Gigabyte GTX 1660 GAMING OC 6G je novi etalon ulaznice u arenu ozbiljnijeg 1080p gejminga. Zahtevi i granice se pomeraju naviše, a odgovor na takve trendove je upravo GTX 1660 6GB model. Dobro je što nestaje pomalo nesretni GTX 1060 3GB model i što se smanjuje zbunjenost krajnjeg potrošača kroz nestanak prakse da se kroz manju količinu prisutne VRAM memorije, provlači i hendikep u vidu manjeg broja CUDA jezgara. Ovaj put se GTX 1660 i GTX 1660 Ti jasno razlikuju po svojim oznakama i tipu VRAM memorije, tako da zabune ne može biti.
Gigabyte GTX 1660 GAMING OC 6G je takođe budžetska gejming “grafika” koju do pre neko vreme ste jedva mogli da priuštite usled kriptomanije i duplo većih cena od realnog. Sada su one itekako stvarnost i svoje mesto traže u oštroj konkurenciji AMD Radeon RX 580/590 modela. Pomenuti Radeon modeli su takođe doživeli cenovni “spust”, a obzirom na dobre performanse su i dalje jaki takmičari u cenovnoj kategoriji kojoj pripada i trenutno najpristupačniji GTX Turing primerak.
Obzirom na povoljnu cenu od 250€, smatramo da će ova grafika biti prilično popularna i tražena bar kada je u pitanju jedan pristupačan “mainstream” gejming PC. Da li vredi dodati 50-ak evro novčanica više za GTX 1660 Ti model, odgovor je – vredi. Time se rešavate nedoumice između Radeon ili GeForce modela, em dobijate gejming grafiku koja je brža od pomenutih. Vreme brzih GPU procesora sa efikasnijim GDDR6 standardom lokalne memorije je defintivno nastupilo, a možda je i najbolji dokaz za to, koliko god to paradoksalno zvučalo, upravo demonstracija Turing modela sa GDDR5 memorijom!
Prednosti:
– Brža od GTX 1060 6GB prethodnika
– 6GB VRAM memorije dovoljno za 1080p rezoluciju
– vrlo dobar hladnjak
– GPU radi na vanserijski visokim frekvencijama
– tiha i hladna u radu
Nedostaci:
– GDDR5 je vidno sporiji od GDDR6 memorije
CENA: 250€