Nebojša Todorović
Gigabyte H170-Gaming 3 je matična ploča koja je zamišljena vrlo jednostavno i predstavlja na odgovor na pitanje “Šta da radim ukoliko mi treba gejming matična ploča sa odličnim audio sistemom, atraktivnim dizajnom, Killer mrežnim kontrolerom, i kvalitetnom naponskom jedinicom, ali mi ne treba gomila PCI-Express slotova, SATA konektora itd?”. Jednostavno ne planirate da koristite više od jedne grafičke karte, imate SSD i hard disk i to vam je dovoljno, a ne želite da plaćate nešto što ne želite da koristite – Gigabyte H170-Gaming 3 je baš to. Gigabyte Z170X-Gaming 3 “olakšan” za nekliko konektora i slotova, a kao takav je oko 3000 RSD jeftiniji.
U osnovi, ovaj model se ne razlikuje bitno od svog Z170 dvojnika baš zato što se koristi isti PCB, veoma sličan “layout” i kolorna šema. I to je dobra stvar, jer je raspored komponenti odličan i sve se nalazi na svom mestu. Već na prvi pogled može da se primeti da je osim PCI slotova i oblika hladnjaka oko naponske jedinice, sve manje-više isto. Naponska jedinica je izvedena u osam faza sa oklopljenim zavojnicama, solidnim kondenzatorima, ali nema reči o chemicon ili nichicon elektrolitima koji se koriste za skuplje modele.
Ploča poseduje 4 DIMM slota za memorijske module, kao i modeli sa Z170 čipsetom (naravno ne govorimo o mITX specifičnim pločama). Odmah ispod LGA1151 soketa se nalazi i M.2 slot sa podrškom za protok od 32 Gb/s, a nešto niže još jedan isti takav slot je smešten između dva PCIe x16 ležišta.
Gigabyte H170-Gaming 3 poseduje dva PCIe x16 slota koji mogu da rade u x16/- ili x8/x8 režimu. Oba slota su namenjena prvenstveno za grafičke karte i ojačani su kako spolja čeličnim “oklopom”, tako i na samim lemovima sa donje strane. Stoga, šanse da oštetite slot čak i da jednom dnevno vadite i vraćate grafičku su minimalne. Pored njih tu su i dva PCIe x1 i dva klasična PCI slota. Dakle, malo konzervativnije od Z170X-Gaming 3 modela, ali za one koji planiraju da koriste maksimalno dve grafičke karte zaista nema razloga da ne uštede neki dinar pri sklapanju konfiguracije.
Na polju SATA konekcija je, može se reći, jedina druga ušteda u odnosu na Z170X verziju. Konkretno, ova ploča poseduje šest SATA 6 Gbps interfejsa. Dobro, toliko ih ima i Gigabyte Z170X-Gaming 3. Gigabyte je u ovom slučaju omogućio da H170 ima “samo” dva SATA Express 10 Gbps uređaja povezana umesto tri. Imajući u vidu da SATA Express uređaja nema, niti će ikada ovaj standard zaživeti, možemo samo da kažemo da je ovaj potez pre prednost, nego nedostatak.
Što se tiče audio sekcije, Gigabyte ploča blista. Pre svega, tu su Nichicon Gold kondenzatori koji su dizajnirani upravo za audio sisteme. Realtek ALC1150 čip je zaštićen od elektromagnetnih interferencija, a Gigabyte je ugradio izmenjivi OPAMP, a fabrički se isporučuje Texas Instruments NE5532P. Iako je Texas Instruments sasvim adekvatan izbor, ipak bismo više voleli da se dobija neki od BurrBrown OPAMP-a. Pritom, audio hardver je dobro potkovan softverom za koji je odgovoran Creative. Sound Blaster X-Fi MB3 kao i SBX Pro Studio. Na ovaj način Gigabyte je osigurao podršku za najnoviji EAX Advanced HD, VoiceFX i druge tehnologije.
Na kraju, dolazimo i do zadnjeg panela sa konektorima. H170-Gaming 3 nudi solidne konekcije. Tu su dva USB 2.0 i četiri USB 3.0 konektora punih dimenzija, jedan kombinovani PS/2 port, kao i LAN iza kojeg stoji sjajni Qualcomm Killer E2201. Za video izlaze je zadužen set od VGA, DVI i HDMI interfejsa. Nismo baš zadovoljni izborom, jer daleko bolji scenario bi bio da je odluka pala na dva HDMI ili HDMI+DisplayPort.
Verovatno ste primetili da je izostao USB 3.1 i to je verovatno najveća mana ploče u tehničkom smislu. U praktičnom smislu, ovaj nedostatak je zanemarljiv, jer većina uređaja i dalje ne koristi protok koji USB 3.0 omogućava u potpunosti.
Kutija u kojoj ploča stiže je tipična za Gigabyte gejming seriju, a iskače detalj u vidu logoa Heroes Of The Storm igre. Osim toga, mnogo informacija se nalazi na poleđini, a prikazane su mahom neke od ekskluzivnih tehnologija. Očekivano, bačen je fokus na najjače adute ploče kao što su sjajan integrisani audio sistem, Killer LAN i sl.
Unutra se nalazi, pored same ploče, dokumentacija, disk sa drajverima i softverom, dva lepo dizajnirana SATA kablića, zaštitni lim za zadnji panel i još poneka sitnica.
Gigabyte H170-Gaming 3 ima pojednostavljen BIOS u odnosu na naprednije modele kao što su SOC, UD5 i slične verzije. Nemojte pogrešno da shvatite, i dalje je reč o opširnom biosu sa puno mogućnosti. Jednostavno sam korisnički interfejs je manje vizuelno pristupačniji. Osim toga, sve potrebne opcije su tu, tako da nema razloga za brigu. Štaviše, čak i napredniji korisnici će moći da podese sistem po svojoj meri.
[modul]test=437[/modul][modul]test=438[/modul]Gigabyte H170-Gaming 3 je odlična matična ploča kod koje nedostaci mogu lako da ostanu neprimećeni ukoliko niste preterano opterećeni specifikacijama. Prosto, na papiru može da se vidi jedan veliki PCIe manje, prisutnost starih PCI slotova i izostanak USB 3.1 interfejsa. Međutim, u praksi ove razlike u odnosu na Z170X-Gaming 3 ili neku drugu sličnu ploču su potpuno irelevantne i lako ih je zanemariti ukoliko vaša konfiguracija spada u standardnije kada su ostale komponente u pitanju. Sve su šanse da nećete praviti trostruki CrossFireX ili da ćete u skorije vreme imati USB 3.1 uređaj koji je u stanju da iskoristi protok koji mu ovaj interfejs pruža. Ukoliko vam te stavke ipak nešto znače, verujte nam da spadate u apsolutnu manjinu.
Sa druge strane, razlika u ceni je opipljiva i može da posluži bolje ukoliko se investira u neku drugu komponentu. Van tih razlika, reč je o fantastičnoj ploči sa kvalitetnim komponentama, atraktivnim dizajnom i velikim brojem mogućnosti. Fantastična audio sekcija i Killer LAN su samo šlag na iovako ukusnoj torti. Stoga ploča od nas dobija zaslužene preporuke.
Prednosti:- Niža cena od ekvivalentnog Z170 modela- Ojačani PCIe x16 slotovi- AMP-UP audio- Killer LAN- Izgled
Nedostaci:– Nema USB 3.1
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte
Gigabyte H170-Gaming 3
Od kada je predstavljena nova LGA1151 platforma, većina kompanija se fokusira na to da nam "servira" svoje top Intel Z170 matične ploče. Čak i kada nam na test ne stižu najbolji modeli i dalje je reč o Z170 pločama, pri čemu se pomalo zaboravlja da postoje i pristupačniji i kupcima često zanimljiviji modeli sa Intel H170 čipsetom. Gigabyte je uvideo to i na testnom stolu nam se našao H170-Gaming 3