Gigabyte MA790GP-DS4H

Gigabyte MA790GP-DS4H

AMD je nedavno predstavio novu verziju svog čipseta više klase, 790GX koji i ovoga puta koristi čipove izrađene u 55nm procesu, ali je interni takt northbridge-a povećan sa 500 na 700 MHz, što je uslovilo i ubrzanje IGP-a (sada sa HD3300 oznakom). HybridCrossfire je poboljšan, a bitna novina je osveženi „Side Port Memory“ i "obavezni" Performance Cache. Kako sve to radi u praksi?

    Sadržaj

      Miloš Stamenković

      Gigabyte MA790GP-DS4H

      Još od inicijalne prezentacije Phenom procesora, AMD ima dosta poteškoća oko rešavanja svih problema koje je sa sobom donela nova generacija procesora. Logično, prva stvar na udaru su ne baš dovoljno konkurentne performanse, ali se kasnije po tom pitanju teško šta može učiniti sve do prelaska na 45nm proizvodni proces. Neugodno, tik nakon prezentacije Phenom procesora ispostavilo se da novo jezgro ima određenu grešku. Naravno, ovo je brzo rešeno, ali primarni problem je i dalje ostao da pliva na površini, a to je naravno brzina i overkloking mogućnosti. Naime, sami overkloking potencijali već prve generacije Phenom procesora su bili minimalni, čak bi se moglo reći i gotovo nepostojeći. Tako su najbrži predstavnici Phenom generacije mogli ići samo nekih 100 MHz do maksimum 200 MHz iznad svoje default vrednosti. U momentu kada se konkurentski procesori bez problema overklokuju na 50 procenata veći radni takt od nominalnog, situacija nikako nije povoljna za AMD. Svestan aktuelnog stanja, AMD igra na kartu platforme gde će biti ponuđeno kompletno rešenje zajedno sa najmodernijom integrisanom grafikom. 780G čipset kroz koji se sve ovo uklopljeno pokazao sa kao veoma dobar, ali i što je još bitnije, i veoma interesantan proizvod. Zajedno sa low-cost AMD procesorom i 780G baziranom matičnom pločom, budžet korisnici su mogli sebi obezbediti veoma ekonomično i funkcionalno rešenje. Sa druge strane, performanse na high-end nivou, ili što bliže njemu, su ono što se gleda. Posebno sa marketinške strane gledišta i ukupnog uticaja na tržište. Zbog toga AMD veoma brzo radi na novoj verziji čipseta koja bi otvorila mogućnost da se iz Phenom procesora, pa i cele platforme izuče još malo performansi. Jednostavno, kada se već na 45nm Phenom mora još čekati, bar na čipsetu se može u međuvremenu nešto uraditi.

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      Novi-stari čipset – 790GX

      Novu verziju pod oznakom 790GX, AMD je najavio već za kraj juna meseca. Međutim, kako to standardno biva, određen nivo kašnjenja mora da postoji. Tako prvu sample matičnu ploču dobijamo na test tek u drugoj polovini avgusta, što je realno i mnogo bolji vreme za predstavljanje novog proizvoda. Tih skoro dva meseca je upotrebljeno za rešavanja sitnijih problema, kako bi čipset bio spreman za implementaciju na matičnim pločama. 790GX sa sobom donosi novitete u oba dela čipseta, te nije u pitanju samo neka minimalna modifikacija samo radi nove oznake. I pored noviteta, 790GX i dalje koristi TSMC 55nm proizvodni proces. Prva značajna stvar koja je urađena sa northbridge-om je povećanje internog radnog takta sa 500 MHz na 700 MHz, što automatski znači i brži rad integrisanog grafičkog procesora. Usled ovog ubrzanja, IGP umesto Radeon HD3200 nosi Radeon HD3300 oznaku. Northbridge i dalje ima ukupno 26 PCI Express linija, gde su 16 rezervisane za grafički interfejs, šest za PCI Express x1 slotove i četiri linije rezervisane za vezu sa southbridge-om. HybridCrossfire opcija je prisutna, ali je mnogo bitniji povratak „Side Port Memory“ tehnologije, koja je bila samo opciona na 780G čipsetu. AMD sa 790GX čipsetom insistira na prisustvu dodatnih 128 MB memorije na ploči koja će biti rezervisane za „frame buffer“ potrebe integrisane grafike. Naravno, upotrebljeno je i novo ime za ovo već poznato rešenje – “Performance Cache“. Dodatkom ove memorije (može biti korišćena i DDR2 i DDR3 memorija), povećavaju se performanse IGP-a za nekih pet procenata, što uz rast radnog takta omogućava primetan skok performansi u odnosu na 780G čipset.

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      Southbridge, kao drugi deo čipseta je doživeo nešto veće modifikacije u odnosu na prethodni SB700, i naročito na SB600. Novi southbridge sada nosi oznaku SB750, a najdrastičniji novitet se odnosi na „ACC“ interfejs. Ova skraćenica znači “Advanced Clock Calibration“, a iza nje se nalazi tehnologija koja treba da obezbedi dodatne overkloking mogućnosti Phenom procesorima. Naravno, prvo logično pitanje se odnosi na to kakve veza ima southbridge čipseta sa overklokingom procesora koji još ima integrisani memorijski kontroler. Pa, izgleda da ima. Stvar je u klok generatoru koji je kod prethodnih čipsetova ima problema kada se preko overklokinga pokušavala promena HT frekvencija. Tako su gotovo sve matične ploče udarale limi na 220 MHz bazičnog FBS-a, pa se upravo zbog toga preporučivao overkloking samo preko promene množioca procesora. Naravno, ovo je moguće samo sa BlackEdition procesorima koji imaju skroz otključan množilac. Po informacijama iz AMD-a i Gigabyte, “Advanced Clock Calibration“ je specijalno dizajniran upravo za Phenom BlackEdition procesore, ali bi ova tehnologija trebala da bude efikasna i sa ostalim standardnim Phenom procesorima. SB750 je sada povezan sa procesorom preko šest pinova koji su direktno spojeni sa do sada ne upotrebljenim pinovima Phenom-a. Ovo direktno omogućuje da se kroz BIOS modifikuju određeni interni parametri procesora koji do sada nisu mogli biti menjani. Raspon opcija se kreće od -12 do +12 za svaku jezgro, gde veće vrednosti otvaraju mogućnost za veće radne taktove, a manje vrednosti utiču na manji radni takt ali i manju potrošnju energije.

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      Naravno, AMD za sada nije željan da pruži preciznije informacije na šta sve ovo tačno utiče, ali je poboljšanje overkloking mogućnosti evidentno. Dalje, AMD tvrdi da “Advanced Clock Calibration“ nije samo jednokratno rešenje za overkloking probleme, već da će se ova tehnologija primenjivati i kada dođe 45nm generacija Phenom procesora. Za sada, sa K8 procesorima se “Advanced Clock Calibration“ n može koristiti, ali je ostavljena mogućnost da se u budućnosti eventualno i to uradi. Pored ovog najbitnijeg noviteta, SB750 kao i svoj prethodnik poseduje šest SerialATAII porta, iste RAID mogućnost uz dodati RAID5 režim, i još malo poboljšane USB 2.0 performanse.

      Matična ploča na testu – Gigabyte MA790GP-DS4H

      Prvi model matične ploče bazirane na AMD 790GX čipsetu koji nam je stigao na test dolazi iz Gigabyte-a i nosi oznaku Gigabyte MA790GP-DS4H. I kada ploču pogledate van kutije i sa određene udaljenosti, veoma je lako prepoznati da se radi o Gigabyte modelu. Šarolikost jarkih boja je prisutna i na MA790GP-DS4H, tako da po ovom pitanju nema izuzetaka. Njih nema ni kada je ambalaža i propratni paket u pitanju. Iako bi se očekivalo da i sam PCB bude potpuno isti kao i kod Gigabyte 780G modela, moralo se ipak ići na malu modifikaciju PCB-a usled zahteva novog čipseta. AAC veza southbridge-a sa procesorskim soketom je prva modifikacija na listi, ali se one ne primećuje prostim pogledom na ploču. Ono što se definitivno može primetiti su “Performance Cache“ memorijski moduli namenjeni IGP-u koji se nalaze tik ispod glavnog northbridge hladnjaka.

      Izbor za tip ove memorije ostavljen na proizvođaču ploče, a Gigabyte se odlučio za 1333 MHz DDR3 memoriju. Upotrebljen je ELPIDA J1116BASE-DJ-E DDR3 čip kapaciteta 128 MB proizveden u 70nm tehnologiji, sa nominalnim tajminzima od CL 9-9-9 na 1.5 volto napona. Već spomenuti hladnjak se preko northbridige-a proteže i na naponsku jedincu u vidu heatpipe sistema, dok je southbridge hlađen zasebnim pasivnim hladnjakom. Naponska jedinica je izvedena u 5-phase konfiguraciji, što je okvirni maksimum koji se primenjuje kod matičnih ploča za AMD procesore. „UltraDurable“ reklama je i ovde prisutna, što znači da su primenjeni SS kondenzatori i Vishay Siliconix PowerPAK SI7866ADP-T1-E3 MOSFET-i maksimalne pojedinačne snage 83W. Primenom ove generacije MOSFET-a koje je proizvođač uveo na tržište pre nekih godinu dana, dobija se prvenstveno manje zagrevanje uz korišćenje TSOP6 pakovanja. Naravno, sve bi trebalo da doprinese maksimalnoj stabilnosti pri overklokingu, uz generisanje manje količine toplote. Zbog toga je bilo interesantno primetiti se da je hladnjak preko MOSFET-a ipak bio dosta vruć, što opet ukazuje da je primena ovih rešenja bila neophodna radi potpune stabilnosti.

      Što se ostalog raspored komponenti tiče, MA790GP-DS4H se tu potpuno uklapa u Gigabyte standarde, uz sve pozitivne detalje koji se odnose na ideal položaj svih naponskih konektora, a isto važi za flopi i PATA konektor. Pri standardnoj upotrebi sa jednom grafičkom kartom u PCI Express x16 slotu (ili bez nje), nema nikakvih problema sa layout-om. Naravno, u slučaju novih gigantskih Radeon HD4850 biće blokiran jedan PCI Express x1 slot i sama karta će biti veoma blizu southbridge-u, ali je sve već postala standardna stvar na koju se ne obraća mnogo pažnje. Ukoliko je potrebno montirati dve navedene grafičke karte radi Crossfire režima, to vrlo lako može rezultovati situaciju gde je blokiran pristup tri ili četiri SerialATA porta, pa tako kompletna instalacija ovakvog sistema može biti problematična. Ipak, kako nije baš realno očekivati da će sa ovom klasom ploča biti prevelike potrebe za Crossfire konfiguracijom, ova mana se može u tom smislu i zanemariti. Jedina realna zamerka bi se mogla uputiti na broj standardnih PCI slotova od samo dva, ali je na žalost dotični broj slotova postao već uobičajena praksa kod svih novih matičnih ploča, uz činjenica da je broj adekvatnih PCI Express x1 karti još uvek nedovoljan. Kao kompenzacija za manji broj PCI slotova, svi proizvođači su trude da ploču u startu opreme sa što više dodatnih mogućnosti. MA790GP-DS4H poseduje Realtek ALC889A HD 7.1 codec za audio ugođaj, dok je Realtek RTL8111C čip tu da pruži gigabitnu LAN podršku. Pored toga, tu je još Texas Instrument firefire 1394a kontroler čime se zaključuje spisak dodatnih mogućnosti.

      Ulazak u BIOS na prvi pogled se uopšte ne razlikuje od Gigabyte standarda. CTRL-F1 kombinacija tastera je i dalje potrebna za otkrivanje svih raspoloživih opcija, što je iritirajući detalj kojeg Gigabyte očigledno ne želi da se odrekne. Pod „MIT Intelligent Tweaker“ sekcijom nalazi se gotov sve opcije vezane za overkloking i fino podešavanje sistema. Prva opcija je slučajno i glavni novitet 790GX čipseta, a to je “Advanced Clock Calibration“. Moguće je podešavati vrednosti od -12 do +12, za sva jezgra zajedno ili pojedinačno. Naravno, mogućnosti podešavanja svakog jezgra zasebno je ostavljena za vrhunsko eksperimentisanje sa limitima procesora (gde se na primer jedno jezgro može pokazati osetljivijim na overkloking od drugih), ali se u realnosti primenjuje opcija koja sinhrono koriguje ACC vrednost za sva jezgra. Frekvencija HyperTransport magistrale se može podešavati u rasponu od 1.2 do 2.6 GHz, ali za to ima samo potrebe ukoliko se podešava i bazični radni takt magistrale. Interesantno, pored glavnog množioca procesora moguće je menjati i množilac koji se tiče integrisanog memorijskog kontrolera, naravno pored centralne opcije za odabir radnog takta memorije i podešavanje tajming parametara. Maksimalno podržan odnos je x5.33 koji omogućava rad memorije na 1066 MHz uz HT i sistemsku magistralu na nominalnim vrednostima.

      Da, na raspolaganju je mogućnost overklokovanja integrisanog grafičkog procesora, ali se po tom pitanju teško može nešto napraviti, pa se može reći da je ova opcija prisutna više kao demonstracija neko kao realna i značajna mogućnost. Maksimalni naponi svih delova sistema su veoma raskošni, tako da će korisnik pri overklokingu teško naći u situaciji da „nedostaje struje“. Pošto je moguće overklokovati IGP, i SidePort memoriji se može korigovati napon do +0.3V. Sistemskoj memoriji se napon može povećati do +0.55V u odnosu na nominalni, dok procesor može ići na +0.6V. Pored toga, moguće je uticati i na napon čipseta, i to posebno za northbridge, southbridge gde se može dodati +0.3V. Kada se sve ovo ukomponuje u dobar overkloking setup, sa MA790GP-DS4H se može izvući stabilan rad na 240 MHz sa nominalnim podešavanjem HTT magistrale. Ako uzmemo u obzir da su dosadašnji dometi 780G/790FX čipseta uglavnom bili do 220 MHz, ovo se može smatrati značajnim napretkom. Kada se u jednačinu uključi i “Advanced Clock Calibration“, može se očekivati veći radni takt od 100 pa do čak 400 MHz u zavisnosti od procesora. Tako smo naš test Phenom 9950 Black Edition procesor uspeli da „poteramo“ preko magične granice od 3 GHz. Ipak, detaljniju priču oko ovog detalja ostavljamo za drugu priliku, ali možemo reći da MA790GP-DS4H pruža odlično iskorišćenje mogućnosti novog čipseta.

      Test sistem

      Naravno, ono što nas sada interesuje su performanse 790GX čipseta u odnosu na svog 780G prethodnika. Za ovo poređenje koristili smo Asus M3A-H/HDMI koja se već odavno pokazala kao odlična platforma za 780G čipset. Iako je generalni standard se obe ploče koje se porede potpuno isto podešavaju, ovoga puta smo imali malo drugačiji pristup. Kako oba čipseta na identičnim setovanjima pružaju takođe gotovo identične performanse, više nas je interesovala razlika između ploča kada se svaka maksimalno podesi i zategne, uz ostajanje na nominalnim radnim taktovima. Obe ploče su koristile DDR2 memoriju na 1066 MHz i pri ovoj brzini nije bilo moguće koristiti 1T parametar uz očuvanje stabilnog rada. Međutim, kod Asus M3A-H/HDMI smo uspeli da podesimo nešto agresivnije memorijske tajminge, pa ćemo videti kako se to prenosi kroz rezultate u tabelama. Ono što definitivno treba imati u vidu su BIOS-i. Za Gigabyte MA790GP-DS4H još uvek su aktuelne beta verzije, tako da za još neko vreme treba očekivati još malo unapređenja i na performansama, ali i na overkloking mogućnostima. Sa druge strane, M3A-H/HDMI poseduje već dobro ispeglan stari BIOS, tako da ovde nema više nikakvih nedoumica u pogledu mogućnosti ove ploče.
       

      Matične ploče

      Asus M3A-H/HDMI
      Gigabyte MA790GP-DS4H

      Procesor i
      kuler

      AMD Phenom 9950 BE
      CoolerMaster Gemin II

      Memorija

      2×1 GB DDR2 1066

      Grafička karta

      ASUS EN9600GT TOP
      (Windows Vista 32-bit)

      Hard disk

      500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2

      Opički uređaj

      DVD-RW Pioneer 215D SATA

      Napajanje

      CoolerMaster RealPower 1000W

      Monitor

      Samsung SyncMaster 960BF

      SiSoft Sandra 2008 Pro

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce
       

      Cinebench 10 & DivX transcoding test

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce
       

      SpecORG SpecVIEWPerf 10 i drugi testovi

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce
       

      FutureMark 3DMark i drugi igrački testovi

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ma790gp-ds4h maticne ploce
       

      Komentar

      Prva runda kroz bazične sintetičke testove očekivano je pokazala gotovo identične performanse, sa minimalnom prednošću u korist novog 790GP čipseta i MA790GP-DS4H matične ploče. Međutim, kako se kasnije kreće u ostale testove, M3A-H/HDMI i 780G pokazuju ipak primetno bolje rezultate. Ovo je posebno izraženo u gaming testovima, gde oba FutureMark testa daju malo prednost starijem čipsetu, test igre prave još veću razliku. Interesantno, SPECViewPerf10 pokazao je promenljive rezultate, gde je 780G varijanta brža u 3DMax i SolidWorks testu, dok je MA790GP-DS4H brži u Maya test proceduri. Imajući u vidu sve rezultate koji smo dobili, možemo definitivno zaključiti da su 790GP i MA790GP-DS4H sputani još neusavršenim verzijama BIOS-a koje još uvek imaju problema da se sve nategne do limita. Nakon ovog zaključka, možemo sa vratiti na početak da malo rekapituliramo stvari.

      Zaključak

      AMD je sa 790GX čipsetom napravio neophodan korak napred prvenstveno u smislu overkloking performansi. “Advanced Clock Calibration“ definitivno radi svoj posao, pa će upravo ovaj detalj biti presudan kada je u pitanju zamena starog čipseta novim. Kako je “Advanced Clock Calibration“ implementiran preko southbridge-a, ostaj činjenica da su promene na northbridge-u u realnosti ipak male. Već postojećem 780G je samo overklokovan interni IGP klok, uz AMD-ov zahtev da se SidePort memorija sada obavezno koriti i tako se rodio “Performance Cache“. Opcija oko korišćenja SidePort memorije bila je opcija i na 780G, ali je niko nije koristio. Starom SB700 southbridge-u je dodata RAID5 opcija, uz već pomenuti “Advanced Clock Calibration“ interfejs. No, kada se sve ove stvari sastave na gomilu, dobija se 790GX čipset koji u ovom momentu predstavlja najbolje rešenje sa integrisanom grafikom na tržištu. I bez novog čipseta, AMD je imao 780G koji je imao tu lidersku poziciju, ali je sada sa 790GX ta razlika dodatno povećana. Kada matične ploče krenu u punom zamahu na tržište, finalne verzije BIOS-a bi trebale sigurno biti na raspolaganju, što će omogućiti da se iz dotičnih ploča i 790GX čipseta izvuče maksimum. Nema tu još mnogo posla, jer se MA790GP-DS4H tokom rada pokazao kao veoma pouzdano i stabilno rešenje. Problemi sa kojima smo se susretali su isključivo vezani za overkloking, i to kada se sve raspoložive opcije maksimalno upotrebe, pa je stoga i tu onaj zaostatak u performansama koje smo primetili kroz rezultate testova. Kako je 790GX čipset generalno ipak namenjen srednjem i nižem segmentu tržišta, cena MA790GP-DS4H i sličnih matičnih ploča ne bi smela da prelazi granicu od 100 evra.

      Čak bi trebala da bude i ispod nje, ukoliko AMD ozbiljno želi da privuče potencijalne kupce. Za one najosnovnije potrebe i korisnike za bazičnim potrebama, jeftiniji 780G čipset bi ipak i dalje trebalo da predstavlja primamljivije rešenje. Ukoliko se ne traži overklok ili se samo koriste stariji K8 procesori, od 790GX čipseta nema baš mnogo koristi, posebno za dotični profil korisnika. Oni koji će prvenstveno biti zainteresovani za 790GX su entuzijasti na tankom budžetu, koji će, recimo, AMD Phenom X3 procesorom, kroz overkloking moći da izvuku dosta performansi, a da ceo sistem pri tome ne košta previše. Kako na našem tržištu ima dosta ovako „profilisanih“ korisnika, njima svakako možemo da preporučimo MA790GP-DS4H model, jer je definitivno u pitanju jedna od najboljih matičnih ploča koje je Gigabyte proizveo u skorije vreme.

      Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.
      Procesor na test ustupio Asbis.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test