Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G test

Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G test

GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8G je primer moderne gejming grafičke karte u srednjoj klasi, idealnoj za rad i igranje u 1080p rezoluciji.

    Sadržaj
      Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G test

      Pozitivne ocene

      • Najjeftinija gejming grafička karta nove generacije
      • Solidne 1080p performanse
      • Tiha i malo se greje

      Negativne ocene

      • Cena
      • Teško se pronalazi

      GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8G je prototip moderne gejming grafičke karte koja ne košta puno, a pruža dosta. Idealna je za rad i igranje u 1920×1080 rezoluciji.

      Situacija na tržištu grafičkih karti se nastavlja po starom. Proizvođači predstavljaju nove modele, tačnije derivate postojećih tehnologija, a dobavljivost i eksplozija cena, nikad gore. Jedna od poslednjih u nizu koja prati ovaj trend je današnja Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G, kartica koju bi mnogi voleli da vide u svom računara.

      Vodeća imena na ovom tržištu imaju svoj plan koga se striktno drže. Predstavljanje novih modela je jednostavno deo rituala koji se odvija na tržištu kako bi zadržali pažnju korisnika.

      Sa druge strane to ima malo ili minimalno veze sa stvarnošću, pa se dotična pojava pretvorila u pravi gnev korinsika bilo da su gejmeri, obični korisnici ili “majneri”. Više niko ne može da kupi normalnu gejming grafičku jer ih jednostavno nema ili su preskupe.

      Sve deluje još tragikomičnije ako vam kažemo da bi današnji model grafičke karte trebao po preporuci proizvođača da košta oko 330 €. Drugim rečima – “nema šanse”.

      Sve to polako gubi smisao i nanosi štetu desktop PC tržištu, ali procena proizvođača ovog tipa hardvera je drugačija. Trenutni efekat ekstraprofita im ide na ruku ili po leđima običnog korinsika ako gledate iz našeg ugla.

      Efekat “bumeranga” će svakako osetiti i proizvođači. Kada to kažemo mislimo da na duge staze, ali suštinski gledano – svi gubimo. Tržištu će trebati dosta vremena da se oporavi od ovog svojevrsnog udara koji traje i traje. Ipak, život ide dalje i moramo ispratiti novitete.

      Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G – karakteristike

      Tek što je pre mesec dana izašao Radeon RX 6600 XT model, stiže nam njegova slabija i trebalo bi jeftinija varijanta – Radeon RX 6600. Ona je nada i pravi mamac za gejmere koji imaju nesreću da baš sada nabavljaju svoju prvu, iole ozbiljniju gejming mašinu ili oni koji bi da “apgrejduju” svoj stari gejming rig.

      U zlo doba, ali nada nikada ne umire. Povod za to im upravo daje AMD sa Radeon RX 6600 modelom koji je tačno ono što im treba – dobra i moderna gejming grafička karta za Full HD 1080p monitor. Uz sve to, ne bi trebalo puno da košta. Avaj, ako je suditi po iskustvu sa pomenutim RX 6600 XT, realno je za očekivati duplo veću cenu.

      AMD Radeon RX 6600 je derivat poslednje generacije AMD RDNA2 arhitekture grafičkih procesora koji koriste Infinity keš memoriju u kombinaciji sa 8 GB lokalnog GDDR6 VRAM-a. Kombinacija brze tehnologije za keširanje omogućuje AMD-u da postigne iste performanse kao kada bi koristila skuplju GDDR6X video memoriju.

      To joj omogućava podršku Ray Tracing naslovima sa naprednim svetlosnim efektima u kombinaciji sa visoko postavljenim grafičkim detaljima, čak i u najnovijim naslovima. Ako osetite da joj je slučajno ponestalo frejmova, tu je asistencija AMD FidelityFX Super Resolution tehnologije koja značajno ubrzava sistem obezbeđujući glatko igriv “gejmplej”.

      AMD Radeon Navi 23 – RDNA 2

      Radeon RX 6600 ima 1792 “stream” procesora, tačnije 256 manje od jačeg RX 6600 XT modela. Posledično toj činjenici ide i manji broj jedinica za obradu tekstura 112 umesto 128.

      Broj ROP procesora je ostao isti 64, kao i količina memorije od 8 GB koja radi sa GPU procesorom na magistrali širine 128 bita. Zanimljivost je da koristi samo 8 PCIe transportnih putanja za podatke, ali onih bržih specifikacija, 4. generacije – PCIe Gen 4.

      Zato se potrudite da nabavite noviji centralni procesor i ploču sa najnovijim PCIe standardom, ukoliko želite da izvučete maksimum iz ove grafičke karte.

      Grafički procesor na Gigabyte modelu radi brže u odnosu na AMD preporučene vrednosti za Radeon 6600 model. Naime, referentna vrednost tokom gejming scenarija iznosi 2044 MHz, dok bi maksimalni turbo ubrzani korak tokom manjeg opterećenja resursa grafičke karte, trebalo da se popne do 2491 MHz. Manje nego u slučaju jačeg Radeon RX 6600 XT modela.

      Gigabyte Eagle RX 6600 zahvaljujući dobrom sistemu hlađenja, omogućuje da grafički procesor radi na većim frekvencijama. Prema specifikacijama to iznosi 2359 MHz tokom igranja, odnosno 2589 MHz u turbo ubrzanim situacijama.

      Stvari su još bolje u stvarnom životu ukoliko imate dobro provetren sistem, poput onog u našem slučaju. Tokom gejminga, većinu vremena GPU provodi na granici vrednosti radnog takta od 2500 MHz, neretko prelazeći granicu od 2600 MHz.

      Koliko će ubrzati u velikoj meri zavisi i od zahtevnosti gejming “endžina” same igre i u pogledu raspodele opterećenja centralnog i grafičkog procesora. U pitanju su realno, vrlo visoke radne učestanosti zbog čega se mogu očekivati performanse koje su u vrhu ove kategorije grafičkih karti.

      Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G – dizajn

      U vezi prethodno izrečenog, recimo da VRAM radi na 1740 MHz, malo manje od deklarisanih efektivnih 16 GHz koliko Gigabyte navodi. Bar tako tvrdi AMD Adrenalin softver.

      Ako vas je to zabrinulo, ne brinite – karta ima dobar overkloking potencijal kada je u pitanju video memorija, a što će svakako obradovati kripto-rudare. O tome nešto kasnije u delu kojim se bavimo performansama Radeon RX 6600 modela. Bitan podatak je da Radeon RX6600 koristi magistralu širine 8x PCIe Gen4.

      Gigabyte RX 6600 EAGLE 8G je standardni gejming model srednje klase. To se oseti pod okom i rukom, a podrazumeva određene uštede u proizvodnji i primenjenim rešenjima ukoliko je poredite sa modelima iz više klase. To svakako ne koincidira sa cenom, ali takva je trenutna situacija ponude i tražnje.

      Grafička karta deluje prilično izdužena jer meri preko 28 cm u dužinu zbog velikog hladnjaka čija rebra nisu tako gusto tkana kao na nekim drugim modelima sa jačim GPU procesorima jer za tim nije bilo realnih potreba.

      Gigabyte Windforce 3x hlađenje

      Hladnjak osim dugačkih rebara koristi i sistem od tri bakarne toplotne cevi kojima ravnomerno raspoređuje toplotu na rashladna rebra, odakle se dalje oslobađa u okruženje.

      Hladnjak je smešten ispod plastične maske koja nosi čak tri Windforce ventilatora, tako da je u praksi sitem hlađenja vrlo delotvoran o čemu svedoče izmerene maksimalne vrednosti temperature tokom rada.

      Ventilatori su specifični po tome što propeleri imaju usmerivače vazduha za povećanje pritiska i kontrolisano strujanja vazduha čime se postiže brže oslobađanje toplote sa rebara hladnjaka.

      Sa druge strane, duplo je povećan njihov radni vek zbog upotrebe specijalnog nano-grafenskog maziva ležaja motora. Nešto što je u prošlosti bio problem Gigabyte modela, o čemu vam mogu najbolje reći oni koji su koristili njihove grafičke karte za rudarenje.

      Posebno je upečatljiv veliki “Wind Screen” otvor na zadnjem delu plastičnog oklopa sa ciljem boljeg hlađenja. Zapravo to vam govori da je štampana ploča mnogo kraća i manja od dimenzija hladnjaka ovog Eagle RX 6600 modela. Upravo ovaj veliki izrez na oklopu, omogućuje trećem ventilatoru da produvava rebra hladnjaka maksimalno utičući na efikasnost hlađenja i veće radne frekvencije.

      Očigledno se Gigabyte kod ovog konkretnog modela odlučio da postigne maksimalne performanse, istovremeno postižući skoro bešumno tihi efekat rada. Drugi modeli su pak manji, a pominju se čak i ITX verzije Radeon RX 6600 modela.

      Karta se napaja pomoću jednog dodatnog 8-pinskog PCIe konektora i nudi par HDMI 2.1 i par DisplayPort 1.4a konekcije za istovremeni prikaz na 4 monitora.

      Gigabyte Radeon RX 6600 EAGLE 8G – performanse

      MBMSI X570 Godlike
      CPUAMD Ryzen 7 5800X
      CoolerCooler Master MasterLiquid ML240 RGB
      RAM32 GB (2x 16 GB) G.Skill TridentZ NEO DDR4-3600 CL16 2R
      GPUGigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G
      SSD2 TB ADATA SU800
      PSUCooler Master V1200 Platinum 1200 W
      OSWindows 10 2H20
      DriversAMD Chipest 3.09.01.140
      Adrenalin 21.10.2
      Test sistem

      Gejming performanse:

      Performanse u aplikacijama:

      Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G – utisci u radu

      Utiske u radu možemo sumirati generalnom konstatacijom dobrih performansi kada je u pitanju gejming u Full HD rezoluciji i visoko postavljenim detaljima. Ako pak koristite malo napredniji monitor poput onih sa 1440p prikazom, imajte u vidu da tada prosek pada na 60 fps-a koji je praktično donji prag glatko animiranog gejmpleja.

      Prilikom poređenja sa direktnom konkurencijom u vidu GeForce RTX 3060, ovaj Radeon tipično zaostaje u Nvidia optimizovanim igrama posebno u oblasti Ray Tracing naslova. Sa druge strane je brži u AMD optimizovanim igrama. Slična je situacija u GPGPU ubrzanim aplikacijama gde prednost ipak ima GeForce RTX 3060 zbog bolje CUDA optimizacije u najpopularnijim aplikacijama.

      Maksimalno izmerena temperatura iznosi 60 stepeni Celzijusa i nakon višečasovnog gejminga sa otovorenom bočnom stranicom kućišta. Maksimalna potrošnja se kreće oko granice od 100 W tako da ova grafička karta nije pretertano zahtevna u pogledu snage jedinice za napajanje, tačnije iole solidan ispravljač od 500W će završiti posao!

      U pogledu overkloking rezerve GPU je praktično na samom maksimumu i zaista bi bilo preterivanje ići preko ostvarenih frekvencija pre svega u kontekstu stabilnosti sistema.

      Video memorija pak ima rezervu pa tako sa 1740 MHz, u pokušaju da ostvarimo što veći “Hashrate” smo uspeli da dosegnemo 1900 MHz. U praksi ovaj potez rezultuje skokom sa 27 MH/s na 29.3-29.9 MH/s. Neminovno je poređenje sa novim verzijama RTX 3060 12G i ograničenjem koje je “svodi” na efektivnih 21 MH/s. Ukoliko pak prevaziđete dotično ograničenje RTX 3060 je onda neuporedivo bolji izbor za kriptomajning.

      Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G – dobra 1080p gejming “grafika”

      Sve rečeno i viđeno deluje lepo sa negodovanjem entuzijasta koji će reći da 1080p gejming odavno ne predstavlja ono pravo, već 1440p i 4K igranje. Ipak, većina korisnika i dalje poseduje 1920×1080 monitore, pa otuda Radeon RX 6600, ostaje potencijalno veoma zanimljiva grafička karta za igranje. Još samo kada bi uspeli da je pronađete i to po preporučenoj ceni, a što je malo verovatno.

      Na kraju ostajemo pomalo ravnodušni. Da je neko normalno vreme gledali bismo u detalje, a tada nam se ne bi svidela činjenica da RX 6600 stiže cenovno praktično poravnat sa GeForce RTX 3060 koji raspolaže sa 50% većom količinom memorije i u većini igara neznatno boljim performansama.

      Ipak, trenutna nestašica nam ne dozvoljava da budemo zakerala što svakako nije izgovor za tvrdnju stare izreke “daj šta daš”. Realno je Radeon RX 6600 dobra “mejnstrim” gejming karta sa cenom koja vam sigurno neće odgovarati. Uglavnom takva je današnja situacija – uzmi ili ostavi, svidelo se to nekome ili ne.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test