Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G (Video)

Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G (Video)

AMD Radeon RX 5500 XT menja već “umorne” Polaris modele. Manja potrošnja, blago unapređene performanse i novi paket Adrenalin 2020 softvera, čine ponudu u “mejnstrim” gejmingu nikad atraktivnijom kada su u pitanju Radeon modeli. Kako se pokazao u realnom radu, demonstrirao nam je Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC 8G model...

    Sadržaj

      Konačno je do nas stigao dugo očekivani naslednik Radeon Polaris grafičkih karti. U pitanju je Navi 14 derivat koji dolazi posle Radeon RX 5700 modela namenjenih visokoj srednjoj klasi i igranju u 1080p i 1440p prikazu. Ipak, prava srednja klasa za igranje u 1080p rezoluciji je tržište oko koga se lome koplja Nvidia i AMD konkurencije.

      Do sada su kod AMD-a vladali Radeon RX 570 i RX 580 modeli sa ponekim RX 590 predstavnikom Polaris 30 generacije. Nvidia je bila u raskoraku nejakih GeForce GTX 1650 i skupih, ali bržih GeForce GTX 1660 modela. Iako performansi nikada dovoljno, one su u slučaju Polaris modela bile sasvim zadovoljvajuće, a zapravo velika potrošnja je generalno bila najveći problem ovih  grafičkih karti jer u slučaju jednog RX590 modela je prevazišla barijeru od 200-220W..
      Konačno, stigla je dostojna zamena u pogledu performansi i još više po pitanju načina rada. Naravno, u pitanju je Radeon RX 5500 XT serija grafičkih karti, tj jeftiniji derivat tehnologije koju smo imali prilike da upoznamo sa Radon RX 5700 modelima.
      Novi Radeon RX 5500XT koristi grafički procesor izrađen 7nm postupkom i novu RDNA arhitekturu. Sa njom ide i podrška za brži PCIe v4.0 standard komunikacije sa centralnim procesorom preko magistrale širine 16 PCIe komunikacionih linija.
      Gigabyte_RX_5500_XT_1s.jpg
      Navi 14 raspolaže sa 1408 “stream” izvršnih jedinica. Ukoliko uporedimo brojke, to je osetno manje od prethodne generacije Radeon RX 580 grafičkih procesora. Međutim, caka je u daleko nadmoćnijoj RDNA arhtekturi koja je produktivnija od GCN i sa lakoćom nadomešćuje ovaj jaz u vidu fizičkog nedostatka izvršnih jedinica. U tome se ogleda ključni uspeh AMD inženjera na dizajnu Navi generacije grafičkih procesora.
      Zbog manjeg broja operativnih jezgara, RX 5500 XT koristi manju širinu magistrale od 128 bita u svrhu komunikacije sa video memorijom. Kada govorimo o video memoriji, osim što je predviđeno korišćenje bržeg GDDR6 standarda, predviđene su dve verzije Radeon RX 5500 XT modela sa 4 GB i 8 GB lokalne video memorije.  Prvi primerak nove serije AMD Radeon RX 5500 XT modela smo dobili iz kompanije Gigabyte i radi se o trenutno najjačem primerku sa oznakom Radeon RX 5500 XT Gaming OC sa 8GB lokalne video memorije.
      Gigabyte_RX_5500_XT_2s.jpg
      Gigabyte je ugradio Windforce 3x kuler sa trodelnim aluminijumskim hladnjakom koji se sastoji iz čitavog niza rešetkastih rashladnih radijatora velike površine za bržu predaju toplote. Uz pomoć  dve kompozitne toplotne cevi, toplota se ravnomerno prenosi na veliko telo hladnjaka i pomoću tri ventilatora prečnika 8 cm, brzo oslobađa u radno okruženje.
      Gigabyte je samostalno dizajnirao štampanu ploču za ovaj model omogućivši upotrebu efikasnije  jedinice za napajanje grafičkog procesora, a što je u kombinaciji sa efikasnim hlađenjem stvorilo pretpostavke za postizanje većih radnih frekvencija i boljih performansi od fabrički preporučenih vrednosti.
      Svoj rad započinje na baznih 1685 MHz što je skoro 80 MHz više u odnosu na preporučene AMD vrednosti. Efektivna gejming frekvencija tj ona na kojoj grafički procesor radi većinu vremena dok se igrate, deklarisana je na 1737 MHz, a najviše “Boost” vrednosti su postavljene na nivo od 1845 MHz.
      Gigabyte_RX_5500_XT_3s.jpg
      Primećujemo i prisustvo standardnog gejming detalja u verziji Gigabyte modela, a to je logotip ove kompanije na vrhu oklopa hladnjaka koji je osvetljen RGB svetlosnim efektima.  Podešavanje i sinhronizacija sa ostalim Aorus komponentama se obavlje uz pomoć RGB Fusion 2 softvera.
      Kao posledica činjenice da Navi 14 grafički procesor koristi manje tranzistora, ova klasa grafičkih karti  koristi samo jedan 8-pinski PCIe konektor za dodatno napajanje. Za povezivanje sa monitorima imate na izboru tri DisplayPort 1.4 i jednu HDMI 2.0b konekciju. Omogućen je istovremeni rad sa 4 monitora.Test sistem:

      MB: 

      Gigabyte Aorus X470 Gaming 7 WiFi

      CPU: 

      AMD Ryzen 7 3800X – PBO uključen

      RAM: 

      16GB (2x8GB) HyperX Predator RGB 2933 CL16

      VGA: 

      Gigabyte Radeon  RX 5500 XT Gaming OC 8G

      HDD: 
      Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps

      SSD: 
      ADATA Gammix S11 Pro

      Cooler:

      CM MasterAir MA620M

      PSU: 
      Cooler Master V1200 Platinum 

      Driver:

      Adrenalin 19.12.2

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 1909

      Performanse:
      [modul]test=1009[/modul]Ova grafička karta se relativno lako ugrađuje u računar ukoliko imate iole komforan kompaktni midi tower ili mikro ATX model kućišta standardne dubine. Sa merama koje iznose 28.1 cm u dužinu 11.5 cm u visinu i svega 4 cm debljine, lako pronalazi svoju radnu poziciju u sistemu.
      Gigabyte_RX_5500_XT_4s.jpg
      Poseban kvalitet nove serije Radeon RX 5500 XT modela svakako predstavlja nedavno puštena verzija AMD Adrenalin 2020 softverskog paketa koji izgleda još preglednije, lepše i u krajnjem lakša je za korišćenje.
      Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC je u radu skoro bešuman do granice od 55 stepeni Celzijusa. Radom ventilatora upravlja automatika bazirana na sistemu toplotnih senzora raspoređenih na ključnim tačkama štampane ploče, odakle se podaci slivaju u mikroprocesor koji diktira broj obrtaja.
      Što se tiče performansi konkretnog Gigabyte RX 5500 XT modela, moramo istaći da sistem hlađenja obavlja odlično svoj zadatak. Temperatura grafičkog procesora se u zatvorenom kućištu računara kreće u intervalu od 40 do maksimalno izmereneih 70 stepeni Celzijusa, nakon višesatnog igranja.
      Gigabyte_RX_5500_XT_5s.jpg
      Potrošnja u istim uslovima varira od 5W do maksimalno izmerenih 160W. To je 20% više od navedenih AMD vrednosti za ovaj model, ali imajte u vidu sa se u slučaju Gigabyte-a radi o fabrički overklokovanoj karti. Tu dolazimo i do najvažnijeg detalja koji se odnosi na radnu frekvenciju grafičkog procesora koji je tokom testiranja u igrama konstantno radio na 1835-1855MHz, što je na nivou deklarisanih “Boost”, a ne Gaming frekvencija tj 115 MHz više od očekivanog.
      Direktna posledica su bolje performanse i veći prosečni frejmrejt u poređenju sa sličnim modelima drugih proizvođača..
      Kada su u pitanju konkretne brojke Gigabyte RX 5500 XT isporučuje isti nivo brzine poput najbržih RX 590 modela uz 30% manju potrošnju energije i 10-ak stepeni niže radne temperature procesora. Uz to svakako ide i tiši rad grafičke karte koja u određenim trenucima, nakon višečasovnog igranja Apex Legends-a zna na kratko baš da pojača rad ventilatora, kako bi forsiranim radom izduvala i razbila nagomilanu toplotu. Taj efekat traje bukvalno par sekundi i ispoljava se u primetno bučnijem šumu koji proizvodi rad ventilatora na visokom broju obrtaja.  U poređenju sa RX 580 modelom prednost raste do maksimalnih 10% u korist RX 5500 XT modela sa 8GB. Izjednačen je sa GeForce GTX 1660 dok je 40% brži od GTX 1650 običnog modela. GeForce GTX 1660 Ti je brži od 15-20%. Biće zanimljivo videti razliku u brzini u kontekstu novih GTX 1650 SUPER i GTX 1660 SUPER čiji prikazi izlaze za par dana.
      Gigabyte_RX_5500_XT_6s.jpg
      Overkloking? Gigabyte RX 5500 XT Gaming OC već iz pakovanja radi na overklokovanim vrednostima. Podigli smo gornji prag potrošnje za 11%, slajder za GPU frekvenciju na 2099 MHz i VRAM memoriju na 1860 MHz. Inače, AMD je fabrički ograničio sve RX 5500 XT modele kada je u pitanju rad VRAM memorije na 1860 MHz ili efektivnih 14.88 GHz. Tako da ma koliko agresivno podizali frekvenciju ona će uvek raditi na krajnjih 1860 MHz. Sa druge strane GPU dinamički menja vrednost frekvencije u zavisnosti od opterećenja, potrošnje i grejanja što je u našem slučaju iznoslio oko 1940 MHz. U jednom trenutku smo debelo zagazili u područje od preko 2040 MHz, ali nismo mogli da stabilizujemo rad karte tokom duže gejming upotrebe. Pri tome se potrošnja popela na skoro 180W, a rast temperature smo kompenzovali bržim radom ventilatora tako da je bila na istom i nižem nivou od standardno podešenog radnog režima.
      Unapređenje performansi nije impresivno i u opisanim situacijama iznosi nepunih 4% ili 3 frejma na nivou prosečnog frejmrejta od 80-83 fps-a. Kod ovako dobro podešenih modela kao što je ovaj Gigabyte, overkloking i potencijalna nestabilnost procesora kojim kartu gurate do njenih krajnjih maksimuma, nije vredan rizika.AMD i Gigabyte su uradili odličan zadatak na temu idealno dobre gejming graifke u zlatnoj, srednjoj klasi. Kao što smo ranije rekli, Radeon modeli u ovoj klasi nikada nisu imali problem sa performansama već radnom kulturom u vidu velike potrošnje, grejanja i bučnog rada.
       

       
      Izlaskom Navi 14 graifčkog procesora i RX 5500 XT modela ti problemi su mahom rešeni. Performanse su sa druge strane na nivou najjačih Polaris 30 predstavnika. Dobre osobine hardvera su zaokružene novom generacijom Adrenalin 2020 drajvera i pratećeg softvera, pa čitav paket deluje prilično osavremenjen i još privlačniji.
       
      Sa druge strane smo primetili da je industrija igara u par poslednjih naslova osetno podigla prag zahtevnosti u 1080p rezoluciji pri Ultra podešavanjima pa se recimo u slučaju Boredrlands 3 i Rad Dead Redemption 2, pokazalo da ne možete jednostavno podesiti slajdere na ultra Max podešavanja jer nećete imati očekivano glatku animaciju. Prag zahteva se pooštrio kada se radi o srednjoj klasi grafičkih karti i to do nivoa koji novi hardver itekako oseća. Radi se o najnovijim i grafički najzahtevnijim igrama koje vam zapravo naslućuju šta možete očekivati u bliskoj budućnosti.
       
      Gigabyte_RX_5500_XT_7s.jpg
       
      Gigabyte je sa svoje strane uradio odličan posao. Najjači u ponudi, Radeon RX 5500 XT Gaming OC košta 250 evra plus porez, a što je u skladu sa najavama cena modela sa 8 GB VRAM memorije. Neki su očekivali veći napredak performansi, ali su u AMD-u odlučili da su one po meri srednje klase gejming računara i da su neke druge karakteristike bitnije u ovom trenutku. Oni koji pak insistiraju na većem ubrzanju će morati da pričekanju Radeon 5600XT. Zaključujemo konstatcijom da je na snazi nedvosmisleno smena u srednjoj klasi, pa od sada AMD Radeoni “nastupaju” sa još više samopouzdanja.
       
      Prednosti:
      – Solidne performanse u 1080p rezoluciji
      – Manja potrošnja i grejanje u odnosu na Polaris modele
      – Adrenalin 2020 softver
       
      Nedostaci:
      – Performanse na nivou prethodne Polaris generacije
       
      CENA: oko 250€ + PDV

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test