Zoran Petrović Pozicionirana kao ploča namenjena naprednim korisnicima koji vole svoje bubrege i ne nameravaju da ih prodaju kako bi kupili novu matičnu ploču za svoj računar. Jednostavno Gigabyte Z77X-UP4 TH predstavlja osiromašenu verziju modela Z77X-UP7, a koja je pride opremljena Thunderbolt konekcijom. Činjenica da se radi o osiromašenoj verziji ne mora odmah da znači da se radi o nečem lošem. Pre nego što krenemo od ploče koja je bila kod nas na testu, evo malo podsećanja na Z77 čipset i princip rada i prednosti Thunderbolt interfejsa.
Intel Z77 Express Sedmu seriju Intel čipsetova predvodi Z77, kao direktni naslednik do sada aktuelnog LGA1155 rešenja u vidu Z68. Pored najjačeg Z77 čipseta, Intel u ponudi ima Z75 i H77 varijante koje se međusobno razlikuju tek ponekim, istina bitnim karakteristikama. Iako je sama razlika broja u oznaci dosta veća, nova generacija čipsetova u realnosti donosi tek minimum noviteta.
Intel je konačno rešio da kroz čipset u potpunosti podrži USB 3.0 standard, pa tako Z77, Z75 i H77 po prvi put imaju „nativnu“ USB 3.0 podršku za maksimalno četiri porta. Naravno, kao i ranije, proizvođači matičnih ploča imaju izbor da broj USB 3.0 portova prošire dodavanjem dodatnih kontrolera, ali sada bar za osnovnu USB 3.0 podršku nije potrebno implementirati neki od standardnih NEC, Etron ili ASMedia USB 3.0 rešenja. Druga bitna stvar se može nazvati kao „već donekle viđena“, a radi se zvaničnoj PCI Express 3.0 podršci. Već prethodna generacija matičnih ploča je imala PCI Express 3.0 podršku, istina nezvaničnu, ali to nije bilo od neke koristi jer jednostavno nije bilo ni procesora ni grafičkih karti sa podrškom za novi standard. Iako je PCI Express 3.0 doneo duplo veći protok magistrale, još uvek nema grafičkih karti kojima je PCI Express 2.0 usko grlo, pa bar dok ne vidimo nove “dvoglave” AMD ili NVIDIA grafičke karte, ne možemo pričati o PCI Express 3.0 standardu kao nečemu što je bitno da imate u svojoj mašini. S druge strane, PCI Express 3.0 ne može da škodi, a kako se sada implementira kroz čipset, eto vama fine investicije za budućnost. U međuvremenu, stvar koja može da napravi razliku je multi GPU setap u vidu Crossfire ili SLI kombinacija, jer je x8/x8/x8 mod kod PCI Express 3.0 po propusnoj moći ekvivalent x16/x16/x16 setapu kod PCI Express 2.0 portova, pa će u ovim slučajevima dodatna količina protoka podataka značiti.
Od ostalih stvari treba napomenuti da je SRT tehnologija (SSD keširanje) ponovo tu, odnosno zvanično je podržana na Z77 i H77, dok Z75 neće imati aktiviranu ovu opciju. Broj podržanih SerialATA 6 Gb/s portova je ostao isti, dakle dva, i to u kompletnoj ponudi svih varijanti čipsetova. I to je generalno to kada su u pitanju noviteti koja donosi Z77, nema ih mnogo, što je i logično jer je sve manje posla koje ostaju čip(set)u da obavlja, sve je već odavno preseljeno u samo jezgro procesora. U redu, kod čipsetova je takva situacija, a da vidimo kako stoje stvari po pitanju matičnih ploča. Thunderbolt Osnovna ideja je kombinacija PCI Express magistrale i DisplayPort-a radi kreiranja prostog serijskog interfejsa koji je u stanju da prenosi podatke veoma velikom brzinom (10 Gbps). Dakle, kroz kabl simultano idu dva signala, jedan sa display port-a i drugi sa PCI Express magistrale, a sam Thunderbolt kontroler ima ulogu da ta dva signala „sklopi“ u jedan i transferuje ih preko specijalnog kabla. Glavna prednost Thunderbolt tehnologije u odnosu na, na primer USB 3.0, pored brzine je i povećana funkcionalnost. Thunderbolt kontroler omogućava da se preko jednog kabla poveže više uređaja, što umnogome olakšava stvar kada imate više eksternih uređaja koji želite da koristite.
Ovaj princip se može videti kod Apple-a, gde se na primer notebook može povezati sa monitorom koji u sebi ima ugrađene LAN, Firewire i USB kontrolere, a samim povezivanjem sa monitorom i sve ostale stvari će biti povezane i dostupne na notebook-u. Kod klasične PC konfiguracije se ipak očekuje da će glavna primena biti velika brzina transfera koja je pogodna za eksterne uređaje za skladištenje podataka. Sam proces implementacije novog kontrolera nije specijalno komplikovan, pa proizvođači ploča veoma lako sve svoje postojeće modele mogu unaprediti sa Thunderbolt kontrolerom.
Usled toga, razlike između aktuelnih modela sa i bez Thunderbolt podrške su apsolutno minimalne, što smo prvo mogli da vidimo na nekoliko različitih modela matičnih ploča. Ono što ipak definitivno nije isto je cena, jer Intel dosta skupno naplaćuje svoj Thunderbolt kontroler, pa ploče sa njim u prodaji imaju značajno veću cenu u odnosu na potpuno identične modele kojima samo nedostaje dotični kontroler. Kao najjači model iz ponude Gigabyte Z77X-UP7 za prosečnog korisnika ima gomilu komponenata na kojima će se uhvatiti prašina pre nego što vam padne na pamet da ih iskoristite. Tu pre svega mislimo na naponsku sa 32 faze, pet punih PCI Express 3.0 x16 slotova, dva Marvell dodatna storage kontrolera i zasebne VIA i Etron USB 3.0 provajdere. Ovo su stvari rezervisane za najbolje modele i velika je šansa da ni one nikad neće biti iskorišćene, ali kada plaćate preko 350 € samo za matičnu ploču ne želite da razmišljate o tome da li vam neki dodatni slot možda zatreba.
Gigabyte Z77X-UP4 TH
Soket
LGA 1155
Čipset
Intel Z77 Express
Memorijski slotovi
4x DIMM DDR3 1066-2400MHz (O.C.)
Slotovi za proširenje
3x PCIE 3.0 x16, 3x PCIE 3.0 x1, 1x PCI
SATA
Intel Z77: 2x SATA 6 Gb/s, 4x SATA 3 Gb/s, 1x mSATA (deljeni)
USB
Intel Z77: 6x USB 2.0 (na ploči), 4x USB 3.0 (2+2) + VIA VL800: 4x USB 3.0 (nazad)
LAN
1x Intel GbE LAN
Thunderbolt
Intel DSL3510L: 2x MDP (nazad)
Sa izbalansiranom Gigabyte Z77X-UP4 TH priča je skroz drugačija. Dosta mirnija naponska jedinica sastavljena je od deset faza za CPU plus dodatnih par za RAM. Naponska sekcija je podeljena u četiri zone, pa se napajanje posebno kontroliše i filtrira za CPU, integrisanu grafiku, RAM i VTT. Naravno radi se o Ultra Durable 5 sertifikovanim komponentama, pa ne čudi korišćenje najkvalitetnijih elemenata.
Kao i kod Z77X-UP7 i ovde su korišćeni IR3550 PowIRstage prekidači koji su zamenili standardne MOSFET-ove i koji omogućavaju četiri puta veću efikasnost u odnosu na standardna rešenja. Ovo automatski znači i da se sama naponska jedinica mnogo manje greje što je dobra vest za CPU, koji ne trpi dodato zagrevanje od okoline. S obzirom da su IR3550 sposobni da prime i filtriraju 60A po fazi, ovo znači da je ploča sposobna da procesoru isporuči preko 700W. Ovo garantuje i više nego dovoljno struje za stabilan rad bilo kog Ivy Bridge/Sandy Bridge procesora u maltene bilo kojim uslovima. Za dovođenje struje se brinu standardni 24-pinski i dodatni 8-pinski konektori koji su sasvim dovoljni čak i za ozbiljniji overklok.
Karakteristike memorijskog podsistema su skoro identične kao kod dosta skupljeg Z77X-UP7 modela, pa se u 4 DIMM slota može spakovati maksimalno 32 GB RAM memorije radnog takta preko 2400 MHz. Mogućnosti sistema možete proširiti sa tri PCI Express 3.0 x16 koji rade u x16 (prvi), x8 (drugi) i x4 modu (treći), a tu su i tri PCI Express x1 i jedan PCI slot. Kombinacija više GPU-ova je podržana kroz SLI i Crossfire modove, a tu su i Virtu mogućnosti za kombinovano korišćenje integrisane i diskretne grafike.
Storage sistem koristi mogućnosti kontrolerske logike Z77 čipseta pa imamo dva SATA 6 Gb/s slota i dodatna četiri SATA 3 Gb/s porta, od kojih jedan deli protok sa integrisanim mSATA portom na samom PCB-u. Inače lepo iznenađenje je mSATA slot montiran tik ispod CPU soketa koji se može utilizovati mini SSD-om i koristiti kao keš drajv.
Pošto je Gigabyte ovaj model namenio overklokerima ne čudi što poseduje lepo raspoređena četiri 4-pinska konektora za ventilatore. S druge strane iznenadilo nas je odsustvo fizičkih tastera za uključivanje, reset, čišćenje BIOS postavki i slične akcije na samom PCB-u, koje overklokerima život znače. Nema ni mernih tačaka, dijagnostičkog displeja, statusne lampice i sličnih elemenata na koje smo navikli. Logika nam govori da je Gigabyte hteo maksimalno da uštedi kako bi ovaj model opremljen prilično skupim Thunderbolt interfejsom imao što je moguće nižu cenu.
Za pomenuti interfejs je iskorišćen Intel DSL3510L kontroler koji obezbeđuje dva porta na zadnjem panelu. Ova dva porta sposobna su za povezivanje na 12 uređaja plus 3 digitalna displeja u isto vreme sa maksimalnim transferom koji teoretski obezbeđuje brzine od 3,5 GB/s, čime je Thunderbolt najbrži konektivni interfejs za desktop računare koji postoji.
Pored pomenuta dva Thunderbolt konektora zadnja strana nosi tri video izlaza (VGA, DVI, HDMI), PS/2, LAN, S/PDIF i analogni 7-kanalni audio, kao i šest USB 3.0 portova. Sa šest portova nazad i dva dodatna preko konektora na ploči ukupna brojka novog USB standarda dolazi do broja osam, za koji su zaslužni čipset i VIA VL800 čip (viđen na Z77X-UP7), dok je preko konektora na ploči moguće obezbediti još šest USB 2.0 portova. Standardni 3D BIOS je postao uobičajeno rešenje za novije Gigabyte ploče. Nudi koliko-toliko intuitivniji interfejs od regularnog 2D prikaza, ali nismo sigurni u njegovu pravu svrhu. Već dobro potkovani korisnici će ga zaobići, dok će manje iskusni morati da nauče gde se šta nalazi na ploči kako bi pristupili sekciji koja ih interesuje. Kada se nađete u dobro poznatom okruženju odličnog Gigabyte UEFI BIOS-a shvatićete da se ne razlikuje mnogo od onog na duplo skupljem Z77X-UP7 modelu. Sve je tu, lepo raspoređeno pa se možete do mile volje zanimati sa opcijama i u sitna crevca čačkati najveći broj opcija kako bi iz svog sistema izvukli maksimum. Kao što već znate mi koristimo automatski OC sistem koji je implementiran na pločama i na dobijenim rezultatima “vrtimo” skup test aplikacija. S obzirom na to da se radi o istoj porodici ploča nismo očekivali mnogo drugačije rezultate automatskog overkloka od onoga što je postigao Z77X-UP7, a OC algoritam se složio sa nama i gornju granicu mogućnosti Intel Core i7 2600K procesora pronašao na 4320 MHz (42×103,3 MHz), identično kao i kod pomenute Z77X-UP7.
Ono što će se ispostaviti kasnije je da iz nekog razloga takt GPU-a nije podignut kao što je to bio slučaj na auto OC-u kod UP7 modela, pa su GPU rezultati nešto slabiji. Uglavnom razlike nisu velike, pa ovo ne uzimamo za minus, jer ukoliko niste zadovoljni performansama OC algoritma uvek možete preći na manuelna podešavanja i sve podesiti ručno, jer ova ploča prosto vapi za tim. Očekivano i mi smo se malo poigrali i stigli do apsolutno stabilnih 4,8 GHz (bez HT) sa nešto višim naponima, dok je 4,5 GHz (sa HT) bez problema moguće dostići sa tek malo podignutim vrednostima CPU napona što je i naša preporuka jer predstavlja optimalni balans frekvencije i potrošnje. Kao grafika u testovima korišćen je Sapphire RadeonHD 6950 2 GB uz 12.8 Catalyst paket i svež Windows 7 64-bit.
Softverski paket obuhvata veliki broj korisnih alata, a priznaćemo da nam se kontrola i optimizacija LAN saobraćaja posebno svidela, kao i podrška za ON/Off charge, koja za sada radi samo sa Apple uređajima. Na pratećem DVD-u dolazi i LucidLogix VIRTU MVP softver kojim je moguće praviti hibridne multi-GPU sisteme kombinujući integrisani GPU sa diskretnom grafičkom kartom, a tu su i trial verzija Norton Internet Security, Kaspersky IS i Trend IS kao i korisni alati poput Adobe Acrobat Readera, Firefox, WinZip… Naravno sve je to lepo spakovano u odličan poluautomatski instaler za koji smatramo da je najbolje rešenje na tržištu.
Pristup koji je Gigabyte imao sa Z77X-UP4 TH se pokazao kao dobar iz nekoliko razloga. U pitanju je Z77X-UP7 koji je ostao bez dvadeset faza i gomile drugih elemenata koji većini korisnika neće ni zasmetati. S druge strane očuvane su OC performanse, pa ovaj model predstavlja jednu od dve najbolje Z77 OC matične ploče. Naravno govorimo o ovozemaljskim uslovima dostupnim korisnicima koji se ne bave profesionalno overklokom. Ovo je ploča sa kojom će veliki broj dobro potkovanih korisnika uspeti da, uz kvalitetno vazdušno ili vodeno hlađenje iz svog sistema izvuče maksimum. Ovo nije ploča koju treba koristiti za LN2 sesije i u sličnim ekstremnim uslovima jer jednostavno nije za to namenjena, što je, s pozitivne strane imalo super uticaj na krajnju cenu.
Jedna stvar koja je imala priličan udar na konačnu cenu je Thunderbolt i prosto je prava šteta što ova ploča ne postoji u “non TH” verziji. Nije da imamo nešto protiv ovog interfejsa, ali je prosto šteta plaćati ga da biste dobili vrhunsku ploču kao Z77X-UP4 TH ukoliko ne planirate da ga koristite, pa se nadamo da će na spisku modela pod Z77 sekcijom uskoro da se pojavi i Gigabyte Z77X-UP4.
U međuvremenu Z77X-UP4 TH je ispunio sva naša očekivanja, pa ga bez trunke predomišljanja možemo preporučiti svima koji žele najbolje za svoj računar, a ne žele da izdvoje preterano mnogo novca za najbolje i najskuplje modele.
Prednosti: – Thunderbolt – odličan overkloker – odlična naponska sekcija – mSATA – dodatni USB 3.0 kontroler Mane: – Thunderbolt (u smislu cene, zbog toga što poskupljuje ploču za one kojima treba odlična ploča ali ne žele ovu tehnologiju) Cena (uračunat PDV): 185 evra Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.