Pozitivne ocene
- Vrhunske performanse
- Kvalitet izrade
- BIOS i kontrola hardvera
- Raskoš ponuđenih opcija u vidu raznovrsnih, savremenih konekcija
- Izrazito podobne za različite profile korisnika
Negativne ocene
- Istaknuto kod svakog modela posebno
Pre nekog vremena izašla je Intel Core Ultra 200S serija procesora za desktop PC sa svim kontraverzama koje prate gejming performanse nove serije. Pokušavamo danas da vidimo i prikažemo koliko nova serija Gigabyte Z890 Aorus matičnih ploča može da izvuče performansi iz najjačeg modela u Arrow Lake-S seriji i može li bar donekle da popravi utisak o novim procesorima
Da budemo iskreni, nije krenulo na najbolji način sa najnovijom Intel Core Ultra 200S serijom procesora i to u momentu kada je to možda bilo najpotrebnije. Umesto toga situacija liči kao da pokušavaju da spasu i izvade kestenje iz vatre obećanjima o novom mikro-kodu koji će bolje koristiti procesorske resurse u gejming scenariju, pa sada svi gledaju u pravcu proizvođača matičnih ploča i njihove support stranice očekujući novu verziju BIOS-a. Ne bi bilo prvi put da se Intel vadi na proizvođače matičnih ploča direktno ili posredno svejedno, jer zna se ko mora najviše da zalegne i ispegla stvari, ukoliko je to uopšte moguće sada.
Do tada, pogledajmo kako stvari stoje sa matičnim pločama i to onim iz najjače serije sa Z890 čipsetovima. Gigabyte se potrudio da nam dostavi na test njegove najbolje modele i to iz različitih podkategorija, kako bi zadovoljio različite potrebe i profile korisnika.
Ploče dele neke zajedničke osnovne karakteristike tj neku donju granicu mogućnosti ispod koje ni jedan model iz ove svojevrsne Z890 podkategorije sa premijum karakteristikama ne ide sa ustupcima. A tu su se našle sve same Gigabyte zvezde: od Z890 Aorus Elite WiFi7, preko Aorus Pro Ice, Aorus Master i konačno Z890 AI TOP modela. Za svakoga ponešto.
Z890 Aorus serija – zajedničke karakteristike
Inače sve pomenute ploče imaju zajedničke karakteristike koje se tiču podrške radu kompletne trenutne linije Intel Core Ultra 200S serije procesora od Core Ultra 5 245, Ultra 7 265 i Ultra 9 285 u „K“ i „KF“ verzijama.
Takođe podržavaju istu količinu DDR5 memorije u kapacitetu od maksimalno 256 GB DDR-5 RAM-a u dvokanalnom režimu, čenu služe 4 prisutna DIMM slota na svakoj od ovih ploča. Takođe, zajedničko je da sve pored U-DIMM i ECC RAM modula podržavaju i najnoviji tip CUDIMM memorije sa lokalnim klok generator čipom. Razlika je samo u podršci maksimalnoj OC radnoj frekvenciji o čemu ćemo prilikom isticanja razlika pojedinačnih modela.
Takođe zajedničko ima je postojanje tri fizička PCIe x16 slota sa 5.0 standardom PCIe putanja, ali postoji razlika u njihovoj nameni i širini magistrale kojom su povezane sa ostatkom sistema. Ploče imaju najmanje 4 slota za M.2 SSD i to one standardnog M.2280 formata. Najmanje jedan koji radi trenutno u najbržem PCIe 5.0 x4 režimu i ostali koji su na PCIe X4 Gen4 magistrali.
Pošto se radi o Intel platformi tu je i obavezna podrška za Thunderbolt 4 i USB4 specifikacije sa brzinom prenosa od 40 Gbps. Kada je u pitanju podrška za standardne USB-C i USB-A portove, sve ploče imaju jedan USB-C 3.2 Gen2 midboard konektor za brzu vezu USB-C porta sa prednje strane kućišta. Tu postoje razlike od modela u pogledu brzinskih specifikacija dotičnog porta, ali o tome kada budemo isticali prednosti svakog pojedinačnog modela.
Kada su u pitanju USB-A 3.2 Gen 1 konektori kroz kombinaciju midboard i ATX priključaka najmanje je prisutno 5 konektora, a klasičnih USB 2.0 konekcija kroz istu kombinaciju ima najmanje 6 i više. U najkraćem to su zajedničke funkcije i karakteristike koje dele svi ovi premijum modeli. Sada ćemo ukratko o svakoj posebno i njenim specifičnostima.
Gigabyte Z890 Aorus Elite WiFi7
Gigabyte Z890 Aorus Elite WiFi7 je ploča srednje do srednje jake kategorije, namenjena gejmerima i entuzijastima koji traže nešto više od običnog proseka, ali u specifičnom balansu visokih performansi, prisustvu pojedinih naprednih opcija, ali i ono što je presudno u kategoriji iole pristupačne cene, a to je neki okvir od 300 €. Zapravo to je kategorija ploče koja će zadovoljiti većinu onih malo zahtevnijih korisnika, koji ipak imaju ograničen budžet u ovoj zoni gde počinju ploče sa premijum karakteristikama.
To znači prisustvo odlične VRM jedinice za napajanje procesora, odličnih opcija za poboljšanje karakteristika računara, WiFi7 i BT 5.4 standarda povezivanja na mrežu i sa periferijama. Z890 Aorus Elite kao početni u liniji premijum modela raspolaže sistem jednostavne instalacije i de-instalacije uređaja u vidu EZ Latch mehanizma.
Od nekih kompromisa, je oni su neizbežni uvek kada pričate o prvom modelu u liniji pa neka je i to viša klasa ploča, oni se odnose na manji broj brzih USB portova na ATX panelu kao i nedostatak naprednijih opcija za zahtevnije korisnike.
Ipak, najvažnije je da Z890 Aorus Elite Wi-Fi 7 ima kvalitet svestrane ploče koja ima sve nove opcije potrebne za jedan računar koji će vas služiti u budućim godinama. Odlično je snabdevena, sposobna i raspoložena za overkloking centralnog procesora i memorije. Podržava RAM u overkloking režimu sa profilima od 9200 MHz, a brojne predefinisane opcije za OC procesora lako će vam pomoći da izvučete njegov maksimum, posebno kroz ta fina ručna podešavanja za koje imate pregršt opcija u sjajno organizovanom BIOS interfejsu. Koje manje vičan tome dovoljno je samo da kroz Easy BIOS menije izabere Unleashed CPU mod i učita XMP profile za memorije i performanse su tu.
Specifično za ovaj model je da ima jedan USB4 port naravno u vidu USB-C interfejsa sa Thunderbolt 4 podrškom i transferom od 40 Mbps te podrškom za povezivanje monitora sa prikazom 5K /50Hz rezolucije. Ovo se odnosi na integrisano grafičko jezgro. Ukoliko je to klasični DP USB-C 4K ekran, ovaj interfejs će vam isporučiti čitavih 240 Hz osvežavanja tj fps-a.
Ploča koristi provereni ali ipak vremešni Realtek ALC1220 codec, sa 8 kanalnom reprodukcijom i konfiguracijom prisutnih ulaza i izlaza pomoću pratećeg softvera kako biste dobili 7.1 zvučne efekte.
Pored pomenute WiFi7 bežične opcije za koju je zadužen MediaTek kontroler, tu je i Realtek 2.5 GbE LAN rešenje. Inače pomenuto rešenje omogućuje dodatni opseg od 160 MHz po kanalu za razliku od vrhunskih rešenja sa 320 MHz opsegom.
Glavni PCIe x16 slot je pod kontrolom centralnog procesora i podržava grafičke karte u PCIe 5.0/4.0 režimu, dok preostala dva rad eu PCIe X4 režimu 4. generacije i kontroliše ih čipset. Prva dva M.2 slota za SSD uređaje kontroliše procesor, dok preostala dva rade pod okriljem čipseta kao i dodatna 4 SATA konektora inače standard za sve ovde pomenute Gigabyte Z890 matične ploče.
I za kraj specifičnosti Z890 Aorus Elite samo da spomenem detalj da prisutni USB-C 3.2 midboard konektor radi u specifikacijama konektora druge generacije znači sa max transferom od 10 Gbps. I još nešto tu je interni HDMI priključak na samoj ploči za povezivanje sve popularnijih mini LCD ekrana koji stoje u samom kućištu i prikazuju neke ukrasne animacije ili monitoring podatke radnih parametara ključnih delova sistema.
Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice
Sledeći na redu je atraktivni Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice u snežno beloj pojavi, koji će savršeno stajati u belom kućištu ili kao kontrast u klasičnom crnom – jednostavno ploča za koju se pored odličnih karakteristika Pro modela, opredeljuje iz zbog njenog vanserijskog izgleda. Prelepa kombinacija polarno bele boje i RGB svetlosnih detalja su pravi magnet za oči i obavezni deo dodatne opreme za vaša kućišta sa prozirnom bočnom stranicom.
Z890 Aorus Pro Ice je ploča visoke klase, namenjena profesionalnim gejmerima i zahtevnijim entuzijastima te profesionalcima koji zarađuju od rada na računaru. Jednom rečju korisniku kome je bitna vrhunska stabilnost i performanse za najintezivniije poslove. Uz to ide i veća cena, pošto je ova ploča skuplja za 100-150 € od prethodnog Aorus Elite modela.
Ploča ima za nijansu bolji VRM dizajn u 16+1+2 faza i podržava za nijansu brže RAM modele sa nominalnom radnom frekvencijom u OC režimu na DDR5-9500 MHz specifikacijama. Uz ploču dolazi specijalni WinBlade ventilator za forsirano hlađenje DDR5 memorijskih modula. Z890 Aorus Pro Ice ima dva Intel Thunderbolt 4 porta, dakle jedan više od Aorus Elite modela.
Koristi isto Realtek ALC 1220 CODEC rešenje za zvuk kao i prethodni Aoruse Elite sa identičnom konfiguracijom konektora čija se funkcija softverski konfiguriše sa napomenom da su ovde prisutni čuveni audiofilski WIMA kondenzatori koji daju topliji zvuk.
Takođe, ova ploča ima bolji Wi-Fi 7 sa dodatnim opsegom od 320 MHz po kanalu. Rešenje koje stiže iz Intela u vidu BE200 kontrolera. Takođe tu je i brže 5 GbE LAN rešenje koje počiva na Realtek kontroleru.
Što se tiče konfiguracije PCIe x16 slotove, prvi i ojačani ima na raspolaganju punu PCIe x16 Gen5 magistralu za grafičke karte. Drugi radi u PCIe x4 Gen4 režimu dok treći radi u PCIe x1 Gen4 modu.
Ploča zbog toga može da primi pet M.2 SSD uređaja od kojih su dva jedan PCIe x4 Gen5 i drugi Gen4 pod kontrolom centralnog procesora, preostala tri PCIe x4 Gen4 pod kontrolom čipseta.
Interni midboard USB-C konektor radi na bržem USB3.2 2×2 standardu sa većom propusnom moći od 20 Gbps, tj duplo brže od onog na Aorus Elite modelu. Uz to ide i razlika u vidu većeg broja logičnije raspoređenih konektora za ventilatore po bočnim ivicama matične ploče.
Gigabyte Z890 Master
Gigabyte Z890 Master je ploča iz TOP premijum ranga, o kojoj naziv sve govori. Ciljna grupa su profesionalci i entuzijasti koji u pri plan ističu vrhunske performanse, stabilnost i vanserijske funkcije overklokinga u uslovima intenzivnog korišćenja.
Da bi odgovorilo na ovako visoko postavljene zahteve Z890 Master koristi još kvalitetniju VRM jedinicu u 18+1+2 dizajnu faza koji može da isporuči u piku struju od 110A po fazi što je ključno za uspešan overkloking. U kombinaciji sa tehnikom 8 slojne štampe kvalitet signala je poboljšan što je sve u funkciji prethodnog. Otuda i vidno masivniji i efikasniji hladnjaci u VRM jedinici u odnosu na prošle modele.
Od prednosti koje treba spomenuti u poređenju sa prethodna dva modela je i prisutni ESS Sabre HiFi ES9118 DAC čipsa DTS.X Ultra podrškom koji radi u kombinaciji sa Realtek ALC 1220 codec rešenjem za zvuk i daje izlaz za 5.1 zvuk takođe preko konektora koji se konfigurišu iz softvera.
Poboljšan je i deo mrežne sekcije, pa tako pored očekivanog WiFi 7 bežičnog povezivanja sa opcijom dodatnog opsega od 320 MHz po kanalu i podrške na talasnim dužinama od 6 GHz, ploča je dobila i brži 10GbE LAN u vidu Marvell AQC113C kontrolera.
Konfiguracija PCIe x16 konektora je identična kao i u slučaju prethodnog Aorus Pro Ice modela sa jednom razlikom da primarni PCIe sa 16 PCIe putanja, može prepoloviti širinu magistrale u x8 režim oslobađajući dodatne brze putanje za ugradnju još jednog brzog SSD uređaja.
Dakle Z890 Master za razliku od prethodne dve ploče može da radi sa dva brza M.2 PCIe x4 Gen5 SSD uređaja istovremeno i plus još jednim M.2 PCIe x4 Gen4 SSD uređajem i svi oni su pod kontrolom sistemskog kontrolera na procesoru, ali uz činjenicu d au tom slučaju grafička karta radi u PCIe x8 Gen5 modu a što je sasvim dovoljno za današnju generaciju gejming grafičkih karti.
Ploča pored nabrojanih ima još dva M.2 PCIe x4 Gen4 slota pod kontrolom čipseta tj ukupno pet M.2 SSD pozicija. Takođe, Z890 Maste rima i više opcija za USB-A 3.2 Gen2 ukupno 6 portova i to samo na ATX sekciji. Tu je i maksimalno 8 USB-A portova prve generacije, dva više u odnosu na Aorus Pro Ice. Sve to uz jedan više (ukupno 4) ARGB konektora za svetlosne efekte i dva dodatna senzora za merenje temperature na naknadno uređajima u PC konfiguraciju.
Sva ova poboljšanja imaju i svoju cenu u vidu 100-150 evra veći iznos od prethodnog Z890 Aorus Pro Ice ploče tj oko 600 €.
Gigabyte Z890 AI TOP
Gigabyte Z890 AI Top je specifična ploča i rekao bih retka zverka na ovim prostorima. Osim što to primećujete već na prvi pogled jer njena veličina u EATX formatu (4 cm šira) i obilje ogromnih aluminijumskih hladnjaka čine kao da je ploča iskovana iz komada metala. Ali to je zato što je predviđena da radi non-stop 24/7/365 kao i svaka server ploče.
Zašto? Pa to vam govori i naziv. Prvo ploča pripada Gigabyte TOP seriji ultra premijum modela, drugo namenjena je entuzijastima, profesionalcima i AI istraživačima koji zahtevaju vrhunske performanse, stabilnost i napredne funkcije za lokalni trening veštačke inteligencije i najteže radne zadatke koje možete zamisliti, atu kompromisa jednostavno nema niti sme biti. Može vam se učiniti da po nekim uobičajenim specifikacijama izgled akao i svaka druga obična ploča, ali verujte, tu svaka dalja sličnost prestaje.
Gigabyte Z890 AI TOP je značajno skuplja od modela Z890 Aorus Master sa cenom koja je više nego duplo veća tačnije nekih 1500€. To je rezultat specifičnih karakteristika, dodatnih funkcija i dizajna za rad u specifično zahtevnom okruženju koje se podrazumeva i optimizovano je za lokalni trening veštačke inteligencije, velikih jezičkih modela i drugih AI aplikacija. Sve to na svom lokalnom računaru bez potrebe za eksternim resursima ili cloud servisima.
Ploča ima vrlo jaku VRM jedinicu sa 16+1+2 konfiguracijom koja se hladi neuporedivo masivnijim hladnjacima nego što je to na Aorus Pro i Master modelima. Možda VRM ne izgleda tako „mišićavo“ kao na overkloking Master modelu ali njena pojedinačna faza može i dalje „u piku“ da isporuči struju od 80A što je dovoljno da Arrow Lake pogura do maksimalnih performansi je ovde je akcenat na razvojnim modelima, naučnim istraživanjima i pripadajućim proračunima, a ne na obaranju OC rekorda.
Od nekih specifičnih razlika u odnosu na prethodne danas predstavljene ploče, ističemo prisustvo dva PCIe x16 Gen5 slota za grafičke karte, koje tada rade u 2 x8 režimu magistrale. Prisustvo više grafičkih procesora u sistemu je ključno za treniranje modela veštačke inteligencije ali i za obavljanje proračuna naučnih radova, modela simulacije itd.
Gigabyte Z890 AI TOP je jedinstven i zbog toga što poseduje dva Intel Thunderbot 5 konektora sa maksimalnim transferom od 80 Mbps. Sekcija zvuka je takođe različita od ostalih ploča i zasniva se na dva codec čipa: ESS ES9260 rešenje koje je zaduženo za ATX sekciju audio konektora, dok audio sa prednje strane drži Realtek ALC 897 codec, vrlo neuobičajeno rešenje.
Slično je i sa mrežnom sekcijom. Pošto je ovo ploča namenjena za rad lokalnih AI modela, softvera onda je logično da ima i brzu mrežnu konekciju za neku vrstu intracloud okruženja. U Gigabyte-u su to dobro procenili i Z890 TOP AI opremili sa dva 10 GbE LAN Marvel AQC113C kontrolera, plus obavezni Wi-Fi7 na bazi Intel BE200 rešenja.
Ploča ima četiri M.2 slota za SSD uređaje: dva pod kontrolom centralnog procesora i dva dodatna koja kontroliše čipset. Zanimljivost je da ima ukupno 8 SATA konektora. Četiri su uobičajeno izvedena iz čipseta, dok dodatna 4 SATA porta daja ugrađeni ASMedia ASM1164 kontroler čip.
Gigabyte Z890 – performanse
CPU | Intel Core Ultra 9 285K |
MB | Gigabyte Z890 Aorus Elite WiFi7 Gigabyte Z890 Aorus Pro ICE Gigabyte Z890 Aorus Master Gigabyte Z890 AI TOP |
Cooler | Cooler Master MasterLiquid 360 ION |
RAM | 2×16 GB DDR5-6800@ 7000MHz CL34 G.Skill Trident Z5 NEO |
GPU | AMD Radeon RX 7900 XT 20 GB |
SSD | 2 TB M.2 2280 PCIe x4 Gen4 Lexar NM 790 |
PSU | Cooler Master V850i Gold 850 W |
OS | Windows 11 24H2 |
Drivers | AMD Adrenalin 24.10 Intel Chipset Driver 10.1.19627.8423 |
Dolazimo do analize performansi testiranih ploča i prema očekivanjima one su veoma, veoma slične na minimalnim brzinskim razlikama, ako baš tražite pobednika za onu „žilet“ razliku, onda je to Z890 Master koji zasluženo nosi svoj naziv.
Na njenom primeru smo izmerili i uticaj ubrzanja prelaskom iz Default u Unleashed moda, plus smo standardno isključili E-jezgra i utegli memoriju na 7000 MHz u „Gear 2“ režimu rada. Dobili smo 12.5% ubrzanja u Cyberpunk 2077 igri i za 33% kraće vreme renderinga u CInema 4D aplikaciji, dok je Blender zabeležio 29% brže vreme renderinga pojedinačnog kadra.
Zanimljivo je bilo videti kako su ploče postigle prikazane rezultate u primeru pomenute Cyberpunk 2077 igre. Prosek frekvencija procesorskih jezgara se prilikom opterećenja stabilizuje na 5.5 GHz kod svih testiranih modela ploča.
Najmanju potrošnju procesor ima dok radi na Z890 Master modelu. Takođe na njemu se procesor i najmanje greje. Čipset je otprilike na identično niskoj temperaturi kod Z890 Master, Pro Ice i Elite Wi-Fi 7 modelu. Tranzistori u VRM modelu se naravno najmanje greju na Aorus Master ploči dok je na njemu, očekivano VRM jedinica najefikasnija.
Gigabyte Z890 – zaključak
Dakle, sada je jasno da u tim finim detaljima, Master pokazuje da je vrhunska matična ploča i zbog čega ima duplo veću cenu od jednog Elite primerka. Mada ruku na srce za prosečnog korisnika sa ograničenim budžetom i bez takmičarskih ambicija u overklokingu, Z890 Elite WiFi je The BestBuy ploča.
Na samom kraju ostajemo u utisku da će svako, ko se već odlučio da svoje poverenje pokloni novoj Intel Arrow Lake 200S seriji procesora pronaći odgovarajuću ploču za svoj procesor i delokrug rada PC konfiguracije.
Gigabyte je ponudio zaista odlične ploče. Razuman i ljubitelj logike i budžeta Z890 Aorus Elite Wi-Fi 7 koji lako može poneti nagradu jedne „Value for Money“ matične ploče, zatim prelepi Z890 Aorus Pro Ice za koji ne znate da li bolje izgleda ili ima raskošnije funkcije ili brže radi. Zatim Z890 Master ultimativni gospodar koji suvereno vlada svojim prostorom i ne ostavlja mesta ni za najmanja iznenađenja, vrhunski overkloker sa sjajnom opremom i funkcijama definitivno kandidat za „Editor Choice“ izbor. Konačno Z890 AI TOP vrlo specifična ploča koja će svakako naići na neshvatanje korisnika nas prosečnih zbog toga ona i nije namenjena klasičnoj publici već zahtevnim korisnicima sa specifičnim namenama.
Ono što je možda i glavni utisak tokom ovog testa je koliko je Gigabyte napredova u tom delu namere da se pozicionira kao vodeći proizvođač matičnih ploča. Nekada ste imali možda razloga da osporite tu tvrdnju ali u poslednje vreme, kao i ovaj test su dokazali da je svakako jedan od dva najbolja proizvođača današnje generacije matičnih ploča, ako ne i najbolji.